Strategyturk Forumları
Oyun Sohbet - Baskı Önizleme

+- Strategyturk Forumları (https://forum.strategyturk.com)
+-- Forum: Genel Forumlar (https://forum.strategyturk.com/forum-genel-forumlar)
+--- Forum: Oyun Forum (https://forum.strategyturk.com/forum-oyun-forum)
+--- Konu Başlığı: Oyun Sohbet (/konu-oyun-sohbet)

Oyun Sohbet - Defterdar - 01-10-2019

(30-09-2019, 20:35)altnkurt : Farklı türdeki oyunlar neden karşılaştırılamasın?
Şimdi ben nasıl karşılaşıracağım ki?
Mesela Gta V ile Watch Dogs 2'yi karşılaşırabilirim. Karşılaştırırken hangi etmenlere bakarım:Hikayeye,Oynanışa,Açık Dünya canlılığına vs.
Ama Rocket League ile Journey'i hangi kriterlere bakıp kıyas yapacağım?
(30-09-2019, 20:35)altnkurt : Farklı nesildeki oyunları da karşılaştırabiliriz.
Bence karşılaşırılmamalı. Karşılaştırabilir ama karşılaştırılmamalı. Çünkü öyle yapınca eski nesil oyunu biraz kayırıyorsun.

Aslında bazı oyunlar hala günümüz oyunlarıyla karşılaştırılabilecek kalite de ama onlar istisna bence.

Oyun Sohbet - altnkurt - 01-10-2019

@Filsuk Rdr2 ile GoW ne kadar benzerdi? İkisinin de omuz kamerasından bakan bir karakteri yönettiğimiz oyunlar olması dışında hiçbir benzerliği yoktu. Ama kıyasıya kapıştılar. Farklı türleri birbirine kıyaslamaya gerek yok ki. Hepsinin kendi içinde aldığı birer puan var. Objektij olarak bakmak için bu puanlama sistemlerini kullanmak gerek. Eskinin yeniye kayırıldığını da sanmıyorum. Gta San Andreas ve Max Payne gibi örnekler var tabi. Ama şimdi bir Dying Light 2 veya Bannerlord çıkınca eskinin pabucu dama atılıcak. Kaliteli değilse eskiyi aratır. Yenisi kaliteliyse neden eskiyi kayıralım ki? Bi oyunu sırf eski diye kayıran adamın yenisini bilgisayarı kaldırmıyordur, açık ve net.

(01-10-2019, 06:41)altnkurt : Filsuk,Rdr2 ile GoW ne kadar benzerdi? İkisinin de omuz kamerasından bakan bir karakteri yönettiğimiz oyunlar olması dışında hiçbir benzerliği yoktu. Ama kıyasıya kapıştılar. Farklı türleri birbirine kıyaslamaya gerek yok ki. Hepsinin kendi içinde aldığı birer puan var. Objektij olarak bakmak için bu puanlama sistemlerini kullanmak gerek.
Puanlama sistemi kime göre doğru kime göre doğru?
Bana göre yalnış bir sistem.
Çünkü:
Mesela Ali için oyunun oynanışı önemlidir. İsmet için hikayesi. Ali için Doom 90 puanlık bir oyundur,İsmet için 75. Detroit:Become Human Ali için 70 puanlık oyundur İsmet için 94.
Bence puanlama yapılmaması gerek. Yapılması gereken şu:Oyunun olumlu ve olumsuz yönlerini yazmak.
(01-10-2019, 06:41)altnkurt : Eskinin yeniye kayırıldığını da sanmıyorum. Gta San Andreas ve Max Payne gibi örnekler var tabi. Ama şimdi bir Dying Light 2 veya Bannerlord çıkınca eskinin pabucu dama atılıcak. Kaliteli değilse eskiyi aratır. Yenisi kaliteliyse neden eskiyi kayıralım ki? Bi oyunu sırf eski diye kayıran adamın yenisini bilgisayarı kaldırmıyordur, açık ve net.
Ama şimdi sen 2008'de çıkan bir oyunu incelerken günümüzde çıkmış gibi mi inceliyorsun? Yoksa bazı şeylere "Eski nesil oynudur canım." Deyip göz yumuyor musun?

Oyun Sohbet - Voidian - 01-10-2019

Müsabakalar üzerine kurulu futbol ligiyle, jürinin ruh haline göre verdiği puanı mı kıyaslıyoruz?

Bahsettiğim yapımcıların nasıl yaptığı değildi zaten. Oyuncu kitlesinde sorunlar var.

(01-10-2019, 07:06)Filsuk : Ama şimdi sen 2008'de çıkan bir oyunu incelerken günümüzde çıkmış gibi mi inceliyorsun? Yoksa bazı şeylere "Eski nesil oynudur canım." Deyip göz yumuyor musun?

2008de çıkmış oyunu şimdi neden inceleyelim ki? O zaman incelenmiştir zaten. İncelemeleri de aliye ismete göre yapıyor olsaydık dediğin doğru olabilirdi. Geçenlerde bir tane denk gelmiştim. Bulabilirsem atayım. 20 ayrı başlık altında 1'den 5'e kadar puan vererek 100 üzerinden bir değerlendirme oluşturuluyor. 76 almış bi oyunla 78 almış bi oyundaki 2 puan farkı açıklayabilecek sistemler bunlar. Yoksa aliye ismete kalsa 2 puanlık farkın bi açıklaması olmazdı.

Tabi tüm bu puanların üstünde birilerini kayırıp da puan şişirilen oyunlar da yok değil. Fakat bu kadar corruption hayatın her yerinde var zaten.

(01-10-2019, 10:45)Voidian : Müsabakalar üzerine kurulu futbol ligiyle, jürinin ruh haline göre verdiği puanı mı kıyaslıyoruz?

Kaç sene boyunca şike vardı/yoktu, sahaya yansıdı/yansımadı, bazı futbolcular şikeden ceza aldı ama kulüpler almadı, avrupadan ceza aldı tffden almadı, uefada tescillendi tffde tescillenmedi, avrupadan men edildi yerine trabzon çağrıldı vs vs. olaylar döndü. Hiç şüphesiz The Game Awards çok daha objektif kalıyor bunlara kıyasla.

(01-10-2019, 12:34)altnkurt : 2008de çıkmış oyunu şimdi neden inceleyelim ki? O zaman incelenmiştir zaten. İncelemeleri de aliye ismete göre yapıyor olsaydık dediğin doğru olabilirdi. Geçenlerde bir tane denk gelmiştim. Bulabilirsem atayım. 20 ayrı başlık altında 1'den 5'e kadar puan vererek 100 üzerinden bir değerlendirme oluşturuluyor. 76 almış bi oyunla 78 almış bi oyundaki 2 puan farkı açıklayabilecek sistemler bunlar. Yoksa aliye ismete kalsa 2 puanlık farkın bi açıklaması olmazdı.

Tabi tüm bu puanların üstünde birilerini kayırıp da puan şişirilen oyunlar da yok değil. Fakat bu kadar corruption hayatın her yerinde var zaten.
2008'de cıkmış olan oyunu listene koymak için inceleyebilirsin?

Sen galiba benim dediğim örneği yalnış anladın reis.Ben örneğimi biraz daha açayım.
Ben örnekle şunu demek istedim:Oyunları puanlamak bence saçma çünkü:
Mesela senin için hiç önemli olmayan bir şey benim için çok mühim olabilir. Mesela Dost Kayaoğlu'nu takip eden bilir,Skyrim'de vuruş hissi yok diye adam oyunu oynamıyor. Ama benin için o kadar mühim değil. Yani puanlamak saçma çünkü birisinin umurunda olmayan şey diğerinin oyunu oynamasına mani olabilir. Yapılması gereken şey ise oyunun pozitif ve negatif yönlerini yazmak ve kararı oyuncuya bırakmak.

Demişin ki "Bir puanlama sistemi var,20 ayrı başlık altında oyunu inceliyor." Tamam iyi,hoş ama oradaki ,belki, 20 kriterin 5'i umrumda değil? Belki bir başkasının 18 kriter umrunda değil? Üstüne,
1-O 20 kritere göre Tetris'i nasıl puanlayacaksın? Oyunun kusuru yok ki? Kaç puan vereceksin 10 mu? 10 puan verceksen bu oyun gerçekten GTA V'den,RDR2'den daha mı iyi?
2-20 kriter var,ve bu kriterlerden biri büyük ihtimalle açık dünya canlılığı vs.'dir. Açık dünyaya sahip olmayan oyunlara ne olacak? O kriterde savaş mekanikleri de vardır. Savaşma içermeyen oyunlar ne olacak?
3-20 kriter var ve puanlama sistemine göre bu 20 kriter eşit önemde,gerçekten grafik'in önemiyle oyananışın önemi bir mi?

Konu aşırı dağıldı ben fikrimi özetleyeyim;
Sen faeklı iki türden oyunu puan vererek objektif bir biçimde incelemezsin çünkü puan vermek objektif değildir. Sübjektiftir. Niye sübjektif olduğunun cevabı yukarıda.

Oyun Sohbet - MichaelWitmann - 01-10-2019

Call of Duty Mobile Android ve iOS platformlarında çıktı.

O listeleri yaparken dönüp 2008de çıkan oyunları inceleyen biri olmadığına bahse girebilirim. 2008'in listesini açıp ordaki en iyi 3 oyunu diğer listeye eklemiştir mesela. Ona benzer şeyler yapıyorlar bu listeleri hazırlarken.

Arabada az yakması, yokuşta çıkamaması veya hız yapamaması senin için mühim olmazken film kaplı camlar ve park sensörü benim için çok mühim olabilir. Ama özelliklerini yazıp bir sıralamaya sokarken kime göre önemli kime göre önemsiz dikkate alınmıyor. Ne özelliği varsa ekleniyor. Oyunda öyle. Sana göre önemsiz bir şey oyunun en güçlü yanı olabilir. O yüzden diyorum ya bu listeler keyfekeder hazırlanmamalı diye. Herkes kendi favorilerinden bir liste hazırlayabilir. Dost da kendi sevdiği oyunları sıralar, Enis de. Ama gidip de Guardian gibi oyun medyasının önde gelen isimlerinden birinde çıkıp 21. yüzyılın en iyi oyunları diye bi liste ilan ediyorsan orada kişisel tercihlerine göre liste yapamazsın. Kurumsallık devreye girer.

1- Oynanış, görsellik, atmosfer, ses, gerçeklik hissi vs. şeylere puan verilir. "Vovovov mütiş grafikli" diye puan verilmez. Tetrisi bilmem ama en yüksek puan alan oyunlarda RDR2 veya GTAV ile yan yana koyulduğunda komik gözükecek oyunlar olabiliyor. Tetris de olabilir.
2- Lmao. Savaş mekanikleri diye bi puanlama olduğunu sanmıyorum. Zira açık dünya diye de bir puanlama olmaz. Açık dünya olmayıp açık dünya oyunlardan daha canlı bir dünyası olan tonla oyun var.
3- Yine grafik-oynanış sorunsalı. Yukarda dediğim gibi "bu oyun manyak grafikli abi" diye oy vermedikleri için böyle bir problem yok.

İki farklı türden filmi kıyaslayabiliyorsun ama. İki farklı türden oyunu neden kıyaslamayasın ki? Popülerlik ile kaliteyi karıştırıyor olabilir misin? Sağlam grafikli açık dünya oyun daha kaliteli olup olmadığından ziyade daha popüler olup olmadığını etkiler. Tetris ile GTAV kıyaslaması da yine popülerlik üzerine yapılması gereken bir kıyaslama. Popüler =/= kaliteli. Filmlerde de böyle. Dizilerde de. Oyunlarda da.

Oyun Sohbet - Snyk - 04-10-2019

Oyun Sohbet - Hammurabi - 05-10-2019

(04-10-2019, 22:40)Snyk :

Video kalitesine saygı duydum. Kanal da ilginç bir kanal

Oyun Sohbet - Rzenma - 09-10-2019

EGbwUL8W4AEyCA7?format=jpg&name=900x900

Yastık tasarımı

Oyun Sohbet - reddga - 16-10-2019

Riot Games 10. yıl kutlamalarında Project A kod adlı taktiksel bir FPS oyunu geliştirdiklerini duyurdu. Karakter bazlı bir oyun olduğu ve her karakterin kendine özgü yeteneklerlnin olduğu söyleniyor. League of Legends evreninde geçmeyecek olması önemli bir detay. Şu anki haliyle TF2/Overwatch tarzında bir oyun olacakmış gibi duruyor.

Oyun Sohbet - Rzenma - 23-10-2019

https://twitter.com/flcnhvy/status/1186885012811079680

Oyun Sohbet - Ragnvaldr - 29-10-2019

https://www.ea.com/news/ea-and-valve-partnership

EA oyunları tekrar Steam'e geliyormuş.

Oyun Sohbet - Attila the Hun - 29-10-2019

(29-10-2019, 18:38)Ragnvaldr : https://www.ea.com/news/ea-and-valve-partnership

EA oyunları tekrar Steam'e geliyormuş.

Red Alert Collection gibi daha eski oyunları da Steam'e getirirler mi merak ediyorum. Getirirlerse çok iyi olur. EA'in oyun platformları arası rekabetinin hat safhada olduğu şu günlerde oyunlarını tekrardan Steam'de yayınlama kararı çok ilginç.

Oyun Sohbet - perverende - 29-10-2019

NFS Underground 2 gelse keşke

Oyun Sohbet - Voidian - 30-11-2019

Çin'de bir adam, arkadaşını Justice Online adında bir MMORPG oyununda 1.4 milyon dolar harcadığı karakterini, 500$'a sattığı için mahkemeye vermiş. Tekrar yazıyorum, 1.4 MİLYON DOLAR HARCADIĞI KARAKTERİNİ.

https://www.scmp.com/tech/article/3038799/man-sues-netease-after-his-friend-sells-us14-million-game-character-us500

Oyun Sohbet - Gurt - 30-11-2019

Online oyunu satın almak aklına gelmemiş mi?

Oyun Sohbet - Bambukavak - 30-11-2019

Öldürmediğine dua etsin.

Oyun Sohbet - baywatch06 - 20-12-2019

Brotherhood alacam ancak delüxe editionun standartından ne farkı var