[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Hocam Kavgayı bırakın. Eskide olan eskide kalır. Eğer MP'nin açılmasını istiyorsanız yeni bir konu açın. İlla host olmak zorunda değilsiniz. Duman hostun kendisi olduğunu söyledi zaten.
Ara
Oyunun manasını anlamamış olan insanlar var hala. Evet sohbet edeceğiz diye "entrika" yapmayacak, "yalan" söylemeyecek değiliz. Binlerce defa şunu tekrar ettik, bu bir entrika oyunu, planlama oyunu, güvenme yahut güvenmeme oyunu, işin zevki burada, meselesi burada. Ülke yönettiğin bir oyunda entrika yapmayacaksan, bin bir türlü planla rakibini yenmeye çalışmayacaksan multi dediğin şey loan alıp paralı asker basarak karşındaki ülkeyi işgal edip "harita boyamak" dan ibaret olur. Biz Call of Duty oynamıyoruz arkadaşlar, oynayanlar bilir oyunun içinde Granade Launcher fazla iyidir ve sinir bozucudur, esl de falan yasaktır bu silahlar, ancak örnek gösterdiğim oyun casual fps iken biz "grand strategy" oynuyoruz. Stratejinin anlamını da bildiğinizi farzediyorum. Allah aşkına oyunun DLCsine bile adını veren "Art of War" dan bir alıntı falanda mı duymadınız hiç? Sun Tzu falan hani hiç çağrışım yapmıyor mu?

Aman Ali Rıza Bey ağzımızın tadı kaçmasın diyerek oyun oynanmaz arkadaşlar. Grand Strategy demek entrika demek, planlama demek, strateji kurma demek yapmayın.

Gerçi yıllarca Duman anlatmayı denemiş oyunun mantığını, nasıl işlemesi gerektiğini, o becerememiş şimdi 2 satırla ben mi anlatacağım.
Ara
bak şimdi awake..evet bu bir strateji oyunu koca bir dünyada oynuyoruz ve bizim amacımız en azından 1821 yılını görebilmek.senin oyun anlayışınla beraber gittiğimizde daha 1500 lu yıllarda rakibini tehditle korkutmayla veya savaşla egale ediyor, sonra da bir başkasının aşırı güçlendiğini savunup multiden ayrılıyorsun. bir bakıyorsun ki 1600lu yılalrda oyuncu sayısı 7 ye 1650 de 5 e düşmüş. benim takıldığım kızdığım ve olmaması gerektiğini savunduğum nokta tamamen budur.bu oyun zaten başlıbaşına multiplayere çok da uygun sayılmayan bir oyun. counter strike ya da call of duty oynamadığımız hususuna %100 katılıyorum. işte mesele de bu ya. bir oyuncuyu oyundan soğuttuğunuzda bir başka oyunu beklemek veya oyun sonuna dek tehdit altında yaşamaya çalışmak zorunda. benim savunduğum herkes yaşasın kimse ölmesin herkes birbirine saygı duysun ama anlaşmazlıkları hak iddialarında tabiiki savaş konuşsun. oyunda birbirimizi yeneceğiz diye tamamen ülkesini işgal edip ülkeyi berbat hale sokacak değiliz.bunu aslında en iyi bir önceki mpde yaptık ve sonucunda 1821 i gördük. mp ne kadar kalabalık kalırsa büyümek de aşırı güçlenmek de o kadar zor olur.aksi halde daha oyunun başından itibaren ilk fırsatta diğer oyuncuya yapacağınız orantısız güç oyunun kısa sürede sona ermesine neden olacaktır.

ekleme yapayım. bir önceki mpde mesela 1820lerde birbirimize açtığımız savaşlarda koltuğumda kahkaha atıyordum. oyunun eğlenceli kısmı bu .gülmek eğlenmek şakalaşmak, karşıdakinin sinirlerini bozmadan ,oyun zevkini baltalamadan oyunun sonunu görmek.bilmem anlatabildim mi?

yoksa biz de biliyoruz "Savaş hiledir.Hileden ibarettir." Hadis-şerif.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@jax61

Bir sonraki MP için konu açabilirsin bence.

Bir de anket ekleyelim

a. Custom Setup
b. Historical Setup
a. Custom diyorum ben. Yeni konuda anket bulunursa ona göre değiştirilebilir.
G0kMNN.png
Ara
Kuruldu.
Ben custom setup diyorum.
Yeni multiye konu açıp ülke vb yaratılması önümüzdeki hafta içi olur heralde. Bu zamana kadar şu anki multiye devam edebilirim.

Yeni multi için önerilerim:
1- Oyun içinde GM'ye özelden herhangi bir şikayet yapılmasın. Kurallara aykırı bir konu varsa şikayetçi print screen alsın, oyundan sonra GM'ye stemaden veya forumdan yazsın.
2-İttifak kuralı açık ve net olsun. Tehdit oluşturacak ülke gibi kişiye göre yorumlanacak ifadeler bulunmasın. Mesela kişi başı maksimum 1AI ve 1Player sınırı var gibi.
3-Ülkeler birbiri ile sınırdaş başlamasın. Oyunda 2000'den fazla bölge var, sizden önce biri ülke kurduysa en az 1 bölge uzağında kurun. (Ilhanlı ve Candar gibi ilk günü bırakanları önlemiş oluruz)
4-Günleri 2 gün oyun 1 gün boş yerine sabit olsun. Mesela Pazartesi-Salı-Perşembe-Cumartesi vb gibi. Hangi gün oyun var veya yok bilip ona göre plan yapalım.
5-Oyun saati 3 saat olsun. Veya 2 saat olacaksa da başlamamız 10:30'u bulmasın.
[+] 1 üye Dehshetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
HOI IV dan görüntü sızdırıldı.
oZpZOq.png

=) =)

lyprXE.png
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
[+] 1 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Avrupada dumanla tek başına.

oZp73b.png
Puanlar gg :D

Duman ve yandaşları üstüme çullanırken
5kXV0q.png

GG
rVpEMN.png

Oyun başı baveriada başlayan Necmi oyun sonu nerede bulunacak
Tahminleri alalım.

WW1
VLN0pr.png

8b5MDW.png
[+] 1 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
aDp114.png
8b5Na1.png

ZVpOzo.png

Tahminleri alalım.
Ara
mpmiz bitti. bu mp bize ogretti ki hre kesinlikle single olsun mp olsun kesinlikle dagitilmali. boyle orantisiz bi guc olamaz :) 1 milyon asker :D

ama kesin olan bisey var ki onca guce ve developmente rağmen , ekonomik olarak 2 kati developmente karsi hre ile aramizdaki fark çok az. donanmada ise fazlayiz. ama ordu :(
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
5kXDdD.jpg

Multiplayer Bitiş Görseli
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
5kXDdD.jpg

HAIL LOTHARINGIA.
HAIL CHARLEMAGNE.
HAIL ROMANORUM IMPERATOR!

Tahminleri alalım
Yazdıkta oyun bitmiş. :D
Ara
Burda bi hayinlik yapıldı :(
Ara
ve bilinen son ...
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
Human HRE ülkeler şu tabloyu görünce şaşırdılar mı çok merak ediyorum. Oyundan, Duman'dan beklentiniz nelerdi onları daha çok merak ediyorum. Oyunun başından sonuna kadar emir kulu olan ve birbiriyle en az 6-7 toprak sınırı olan ve savaşmayıp Büyük Kankalar Birliği'ni kuran Gargia-Carpatia HRE'den şutlanınca şaşırdılar mı onu daha daha çok merak ediyorum. Bu tablo HRE oyuncuları için, Lotharingia'nın etrafında kurulan 4-5 ülkenin net bir şekilde ibret alması gereken ve oyun anlayışını değiştirmeleri gerektiğini anlatan bir haritadır bence.

Edit:Abi benim anlayamadığım bu adam 1 milyon asker basabilecek seviyeye gelene kadar bu kankalar ne yaptı. Ya troll olarak oyuna devam ettiler ya da oyun, tehlike öngörüleri yeterli seviyede değil. Haritayı adam "EUIV:İmparatorluklarınız" konusuna atsa valla millet Singleplayer oyun zanneder.
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1721 yılı itibariyle mpdeki oyuncu eksikliğinden oyunumuz bitti. Filipin cumhuriyeti oyun sonu istatistikleri ve oyundan kareler beğeninize sunulmuştur.

VLNbWj.jpgZVp0oo.jpg

WZamkQ.jpg3aMQLp.jpgRVN2kn.jpgpoklzn.jpgkgpmB9.jpgN4NmAL.jpgYlpmkE.jpg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
2. Sıraların ülkesi Philippines.
Hail hitler :D Sağ üst köşeye bak ne yazıyor :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.