Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Empire - Birleşik Devletler (Road to Independence)
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Uns_large.jpg

Uns_hud_left.pngBirleşik Devletler Uns_hud_right.png
Yönetim Biçmi: Cumhuriyet
Hükümdar: Elias Boudinot
Başkent: Philadelphia
Kültür: Avrupalı
Din: Protestan

Etw_k_177.jpgAmerika Birleşik Devletleri uzak, yabancı ve tiran görülen Britanya monarşisine karşı başlatlan bir isyan ve devrim sonucu kuruldu. Fransız ve Yerli Savaşları sonrasında Britanya kolonilerden yersiz taleplerde bulunmaya başlamıştı, Amerikalı kolonistlerden onları koruyan donanma ve ordu için vergi ödemeleri talep ediliyordu. Britanya'ya göre Amerikalılar Britanya'nın pahalı askerlerinin koruması altında barış içeinde yaşıyordu, ancak koloniciler için durumpek de öyle değildi. Britanya'yı savaşlar ve isyanlarla meşgul tutmak isteyen Fransa tarafından desteklenen devrimciler Britanya ile karşı karşıya geldi. Bu karşılaşma bölgelerin, şehirlerin, kasabaların, hatta ailelerin bölünmesine sebep olsa da, bir ülkeyi birleştirmeyi başardı. Devrim insanların kendi kaderlerinin sahibi olduğu, işlerin Kralların keyfine göre işlemediği yeni bir ülkenin kurulmasıyla sonuçlandı. 

empire_units_image.php?f=united_states&u...se&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...ns&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...fm&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...rd&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...ry&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...rs&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...fm&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...fm&t=iconsempire_units_image.php?f=united_states&u...fm&t=icons

Şimdi ise Amerika sınırsız fırsatlara sahip bir ülke, batıya doğru uzanan Kuzey Amerika kıtası bir yanda, doğudaki Atlantik kıyısı bir yanda, Amerika'nın maceracı ruhunu tatmin edebileceği çok sayıda senaryo var. Belki Britanya ile Kanada'da görülecek bir iş kalmış olabilir, diğer Avrupalı ülkelere Amerika'nın sizin olduğunu göstermek isteyebilirsiniz. Eğer bu en genç ve en cesur ülke hayatta kalmayı başarabilrise, yapabileceği çok şey olduğu kesin.

Etw_uns_america_map.jpg

Zafer Koşulları
Diğer ülkeler oyuna 1700 senesinde başlarken, Amerika Birleşik Devletleri oyuna 1783 senesinde başlar, bu sebeple tek bir zafer koşulu bulunur.
  • Zafer Koşulu: 1825 yılına kadar Florida, Michigan, New France, New Mexico, Texas, Pennyslvania ve Upper Louisiana dahil olmak üzere 25 bölgeye hükmet.
Başlangıç Durumu
Amerika'nın başlangıçta 7500 altını, Philadelphia, Charleston, Boston, Savannah, Falmouth, Annapolis, Albany ve Williamsburg olmak üzere tamamı Amerika kıtasında yer alan 8 şehri bulunur. Amerika oyunun başlangıcında Fransa ile müttefiktir.

Monarşi Bayrağı
Birleşik Devletler ile monarşiye geçildiğinde aşağıdaki bayrak kullanılır.
Uns_r_large.jpg

Tartışmalar
  1. Amerika ilk 10 tur nelere dikkat etmeli, hangi hamleler yapılmalı?
  2. Amerika ile doğu mu batı mı? Kuzey mi güney mi?
  3. Hangi ticari ürünlerin olduğu ticaret noktaları ele geçirilmeli?
  4. Diğer ülkeler ile nasıl bir diplomasi izlenmeli? Kimlerle ticaret yapılmalı?
  5. Hangi teknolojilere öncelik verilmeli?
  6. Ordu ve donanmada hangi birimler tercih edilmeli?
Bu konuda Empire: Total War'da Birleşik Devletler ile ilgili ipuçları ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.
Eline emeğine sağlık. Güzel olmuş. Daha önce bir kez oynamıştım. İspanya ve İngilizler ile deniz savaşı kaçınılmaz. Aksi halde ticaretten para kazanamazsınız. Dolayısıyla önce askeri gemi teknolojisi ve askeri gemi tetsanesine yönelmek lazım. Gemileri iyice güçlendirmeden savaş riskini almayın. Daha sonra ticaret gemilerini ticaret noktalarına, öncelikle brezilya ve fildişi, gönderin. Ekonomi ticarete bağlı. Ticaret gemilerle ticaret noktalarını kontrol ettiğini sürece sıkıntı yok. Tabi başkente gelen ticaret yolunu kapatan korsan veya limanı kuşatan düşman gemisi olrsa büyük oranda kesilir paranız. Orduları toplayıp önce güneye inin. İspanyayı yıkarken denizi ele geçirip İngiltereye yönelin. Ticareti 3le geçirince gerisi kolay zaten.
Ben bugün bir oyun açtım, başlar başlamaz mutlak monarşiye geçirdim Amerika'yı (tamamen duygusal sebepler), ardından Britanya'yı Amerika'dan çıkartıp herkesle ticaret antlaşması imzaladım. İspanya ile savaşmadık, ancak İspanya diğer yerlilerle boğuştu sürekli ve arada isyan eden bazı topraklarına kondum. Bu arada Amerika'nın başlangıç tarihi ileride olduğu için, haritada Avrupa ve Hindistan'da da bazı farklılıklar görebiliyorsunuz, örneğin Britanya Hindistan'da toprak sahibi başlıyor oyuna, buna da dikkat etmek lazım.

20180822182212_1.jpg

Karayipleri barış ve ticaret denizi haline getirdik.