Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Rome Total War - Marian Reformları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Marian Reformları, MÖ 107 yılında Roma Cumhuriyetinin devlet adamı ve generallerinden Gaius Marius tarafından yapılan bir dizi askeri reformdur. Rome Total War'da bu reformları barındırmakta. Ancak bizim oyun içinde tarihin MÖ 107'ye gelmesini beklememize gerek yok. Çünkü bu olay oyunda event olarak gelmiyor. Tamamen biz tetikliyoruz. 

Rome Total War'da başlangıcı da sayarsak 6 şehir seviyesi bulunmakta. Bunlar nüfus artışıyla birlikte açılan bir nevi ana binanın yapılmasıyla bir sonraki seviyeye geçmekte.
Her seviye için gerek nüfuslar şu şekilde
800 - villages-towns
2000 - towns-large towns
6000 - large towns-minor city
12000 - minor city-large city
24000 - large city-huge city

Bizim Marian Reformlarını gerçekleştirebilmemiz için gereken bina 24000 nüfusta açılıyor. Large city'i Huge city'e dönüştürüyoruz. Adı Imperial Palace olan binanın maliyeti 6400 ve 6 turda dikiliyor.
RomeTW_2018-09-14_14-02-26-36.jpg

Binanın dikilmesiyle birlikte karşımıza bir yazı geliyor. Bu yazıda reform hakkında kısa bir bilgi verilirken, oyuncuya artık farklı askerler eğitebileceği de söyleniyor. 
RomeTW_2018-09-14_14-03-06-86.jpg

Peki bu Marian Reformları oyunumuzu nasıl etkiliyor? Eski birimleri artık eğitemez hale geliyoruz. Buna retrain de dahil. Askeri havuzumuz tamamıyla değişiyor ve bir yanda da güçleniyor. Güçlenmiş birimlerin yanı sıra birim çeşitliliği de artıyor.

Marian Reformları öncesi eğitilebilen Romalı askerler.
RomeTW_2018-09-14_14-01-40-26.jpg
Marian Reformları sonrası eğitilebilen Romalı askerler.
RomeTW_2018-09-14_14-03-27-95.jpg
Güzel reformlardır. Yalnız eski askerleriniz artık retrain yapılamaz olacaktır. Bir an evvel yeni askerleri üretmeye başlamalısınız. Özellikle Makedonya ve Yunanistan bölgesini fethederseniz bu eventi tetikleyecek nüfustaki şehirlere ulaşabilirsiniz.
Ben genelde Kartaca'da yapıyorum reformu. Her ne kadar Hastati yerine daha kötü olan auxilary gelse de lejyonerler için katlanılır :D
Praetorian Cavalry oyundaki en sevdiğim 2.cavalry
(18-07-2019, 22:58)kralılgaz : [ -> ]Praetorian Cavalry oyundaki en sevdiğim 2.cavalry

1.si hangisi?
campanion cavarly
Ek bilgi vermek istiyorum, Marian Reformları sadece İtalya ve Sicilya şehirlerinde yaşanıyor... Yani Imparatorluk Sarayı'nı bu şehirlerden birinde yaparsanız bu reformanlar yaşanır, aksi halde Kartaca veya farklı bir bölgede yaparsanız yaşanmaz.
(04-03-2021, 23:40)inzibat : [ -> ]Ek bilgi vermek istiyorum, Marian Reformları sadece İtalya ve Sicilya şehirlerinde yaşanıyor... Yani Imparatorluk Sarayı'nı bu şehirlerden birinde yaparsanız bu reformanlar yaşanır, aksi halde Kartaca veya farklı bir bölgede yaparsanız yaşanmaz.

Aklımda Kartaca diye kalmış ama yanlış hatırlıyormuşum demek ki.