Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Anno 1800 - Nüfus Rehberi
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Nüfus


     Tüm Anno oyunlarında oyuncunun nüfusu, şehirlerinin kalbini temsil eder. Nüfus, iş gücü ve vergi gelirlerini sağlar. Şehir nüfusu küçük başlangıçlar ile başlayıp büyüdükçe, daha fazla sosyal sınıf (konut aşaması) gelişir, daha fazla özellik ve bina kilidi açılır.

     Oyunda yerleşen nüfus sayısı ekranın sol üst kısmında Population.png nüfus sembolünün yanında görüntülenir. Bu sembolün üzerine fareyle geldiğinizde, bütün adalarınızda ki her sosyal sınıfı ayrı ayrı olarak toplam nüfusu görebilirsiniz.

topLeftBar.png

     Bir ada üzerinde gezindiğinizde, nüfus durumu ekranın üstünde görünür. Adadaki en yüksek nüfus sınıfının bir portresi görünür ve adada bu sınıftan daha fazla insan oldukça portre etrafındaki daire dolar. Çemberin dolması nüfusu bir sonraki sınıfa çıkartmak için yeterli nüfusa sahip olduğumuzu belirtir.

topBar.pngNüfus Sınıfları

     Anno 1800'de Eski Dünya'da beş, Yeni Dünya'da ve Arktik’te iki nüfus sınıfı vardır. Her biri 3x3'lük bir evde yaşıyor ve farklı ihtiyaçları var.Eski Dünya
Icon_session_moderate_0.png


Çiftçiler
BBM3452_DevBlog_Residential-Tier-01_farm...72x437.jpg

Çiftçiler ilk sınıf seviyesidir. Yeni evler inşa ettiğinizde çiftçiler yerleşirler.
Tüm sınıflar arasında en temel ihtiyaçlara ihtiyaç duyan sınıf çiftçilerdir.


İşçiler
DevBlog_Res2_units-1.jpg

İşçiler ikinci sınıf seviyesidir. 19. yüzyılda nüfusun büyük kısmını temsil ediyorlar.
Fabrikalarda çalışırlar ve önemli miktarda el emeği sağlarlar.


Zanaatkarlar
artisan_units_01.jpg

Üçüncü sınıf seviyesine ait olan Zanaatkarlar.
Sadece sanayi ve ticaret sağlamaya değil, uzman zanaatlara odaklanmış eğitimli orta sınıftır.


Mühendisler
engineer_units_01-1.jpg

Mühendisler, teknolojik devrim yoluyla dünyayı modern bir çağa itmeye çalışan eğitimli elitlerdir.


Yatırımcılar
investor_units_01.jpg

Yatırımcılar beşinci ve son seviyedirler.
Yatırımcılar varlıklı seçkinler, kendilerine kalan mirastan ya da zekâlarını kullanarak, elleriyle kazıyarak servet inşa eden bir üst sınıf üyesidir.


Yeni Dünya
Icon_session_southamerica_0.png

Journaleros
Anno-Union_Blog_NewWorld_Jornaleros-1.jpg

Yeni Dünya’nın ilk sınıf seviyesi Jornaleros. 
Yeni Dünyanın çiftçileri, dindar ve yeni bir dönemin başlangıcında bağımsızlık rüyasıyla sıkı çalışan insanlardır.


Obreros
Anno-Union_Blog_NewWorld_Obreros-1.jpg

Yeni Dünya nüfusunun ikinci sınıfı Obreroslar.
Obreroslar tarım alanlarından şehirlere esnaf olarak ulaşan sakinlerdir.

Arktik
Icon_session_passage_0.png


Kaşifler
Explorer_Talking_Head.png

Kuzey Kutup nüfusunun ilk sınıfı Kaşifler.
Zor şartlara meydan okumak, babalarını onurlandırmak ve Kuzey Kutbunun doğuştan gelen güzelliğini takdir etmek için buraya geldiler.Teknisyenler
Technician_Talking_Head.png

Kuzey Kutbu nüfusunun ikinci sınıfı olan Teknisyenler,
ya onlara istedikleri tanınmayı sağlayacak büyük bilimsel atılımlarını yapmak için buraya geldi ya da gönderildiler.


İhtiyaçlar

     Nüfusunuzun belirli ihtiyaçları vardır, halkınızı memnun etmek Anno'nun ana hedeflerinden biridir. Nüfus ihtiyaçları iki kategoriye ayrılır: temel ihtiyaçlar ve lüks ihtiyaçlar.
  • Temel ihtiyaçların karşılanması her bir evde yaşayanların sayısını arttırır. Evlerin daha yüksek nüfus katmanlarına ilerleyebilmeleri için tam olması gerekir, bu nedenle tüm temel ihtiyaçları karşılamak gerekir.
  • Lüks ihtiyaçları karşılamak nüfusunuzu mutlu eder ve karşılığında daha fazla vergi öder. Nüfus seviyesi artırmak için mutlu olmaları gerekmediğinden dolayı lüks ihtiyaçların karşılanması isteğe bağlıdır.
  • Isıyı yani sıcak kalma ihtiyacını yerine getirmek de Arktik nüfusun daha yüksek vergiler ödemesini sağlayacaktır, ancak bu mutluluk yaratmak yerine Arktik Grip salgınlarını önlemeye yardımcı olacaktır.
    İstenen bir temel ihtiyacı veya lüks ihtiyacı karşılamamak, Gazete Editörü'nün, malların tüketim oranını %10 oranında artıran bir makale yayınlamasına neden olacaktır. Bu bir propaganda kullanılarak önlenebilir.Mutluluk

     Nüfusunuzun mutluluğu, liderliğinizi nasıl algıladıklarının önemli bir göstergesidir. Bölge sakinleri bir sonraki nüfus katmanına geçmek için tam bir mutluluğa ihtiyaç duymazlar, sadece temel ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bununla birlikte, mutlu sakinler daha yüksek vergiler öder, isyan etme olasılığı daha düşüktür ve adaların nüfusuna, üretime veya adanın çekiciliğine faydalar sağlayan festivaller düzenleyebilirler.

     Arktiklerde mutluluk derecesi yoktur.Gelişme

     Bir sonraki seviyeye geçmek için konutların yerine getirmesi gereken birkaç gereklilik vardır:
  • Konutlar dolu olmalı.
  • Tüm temel ihtiyaçlar yerine getirilmelidir.
  • Yeterli inşaat malzemesi mevcut olmalıdır.
     Önceki Anno oyunlarından farklı olarak, nüfus sınıf seviyesini artırırken halkınızın mutlu olması gerekmez. Nüfusunuz mutsuz hatta öfkeli olabilir ve tüm gereksinimler karşılandığı sürece daha yüksek sınıflara geçebilirsiniz.

     Bir konutu ilerletmek için bir bina seçebilir ve yükseltme düğmesine basabilir veya yükseltme aracını kullanabilir ve aynı anda bir veya birkaç konutu tıklayabilirsiniz. Yükseltme aracını seçtikten sonra, yükseltilebilecek konutların üzerinde yeşil oklar görünecektir. Oyun ayarlarında da bu okları her zaman görmeyi seçebilirsiniz.

     Teorik olarak tüm konutları daha yüksek seviyelere yükseltebilirsiniz. Ancak, üretim binalarınızın çalışabilmesi için tüm katmanlardan iş gücüne ihtiyacınız vardır. Konutları yükseltirken tüm iş gücü çeşitlerinin fazla tutulması tavsiye edilir.

tabloTurkce.pngŞirket Seviyesi

    Küresel nüfusunuz şirketinizin seviyesini belirler. Şirket seviyesi mevcut etki miktarını ifade eder. Daha güçlü propaganda makalelerinin kilidini açmak için yüksek şirket seviyesine ihtiyaç vardır.Adaların Seviyesi

     Her ada, adada yaşayan en yüksek sınıftan sakinlerin sayısına bağlı olarak belirli bir seviyeye sahiptir. Ekranın üstünde ortada, şehir adının altında gösterilir.

tablo2Turkce.png
Güzel bir makale olmuş, devamını bekliyoruz.
ayin uyesine yakisir bir rehber olmus.