Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Anno 1800 - Batık Hazineler
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
moe18t.png

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu yazıda, çıkmış olan Sunken Treasures (Batık Hazineler) eklentisi hakkında bilgiler veriliyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-sunken-treasures/ :Kraliçe ortadan kayboldu! Siz ise Kraliçenin izini güneye, vakti zamanında büyük bir deniz savaşının gerçekleştiği Trelawney Burnuna kadar sürdünüz. Batık Hazineler ile eklenen yeni hikayede, bir imparatorluğu, sonsuzluğunun simgelerinden biri olup savaş sırasında derinlere gömülen Kraliyet Asası aracılığıyla eski ihtişamına kavuşturacaksınız. Yalnızca geniş bir başkent kurup İhtiyar Nate adlı pireler tarafından ısırılmış bir kaçığı — bu arada kendisi derin su dalgıçlığı üzerine çalışan bir mucittir — bularak imparatorluğu şanlı günlerine döndüreceksiniz. Dikkatli olun, bu efsanevi yapıtın gücünü ele geçirmeyi uman bir tek siz değilsiniz.

Anno 1800 için sunacağımız ilk büyük içerik olan Batık Hazineler'de ihtişam ve zenginlik arayışına girecek, bu sırada da küçülmüş bir imparatorluğu eski görkemine kavuşturmak için yeni bir başkent inşa edeceksiniz.

Ağzımızdan bir şey kaçırıp sürprizi bozmak istemiyoruz ama şunu diyebiliriz ki, yeni destansı görevler hem Anno 1800'ün dünyasını hem de karakterlerinin öykülerini genişletecek. Bu günlükte Batık Hazineler'i mercek altına alacak ve bu büyük eklentinin (Sezonluk Paketin bir parçası olmakla birlikte çıkışını gerçekleştirdiğinde ayrı olarak da satın alınabilir) ilk detaylarını paylaşacağız.

anno1800-1-2.jpg

Çılgın Buluşlar, Kayıp Hazineler ve Bir Megakent Hayali
Kayıt dosyanız ister yeni ister eski olsun, 700 zanaatkara ulaştığınız zaman açılacak olan Batık Hazineler'in destansı görevleri aracılığıyla yeni bir Avrupa oturumu olan Trelawney Burnuna erişebileceksiniz. Anno oyunlarındaki boş alan, mamur bir metropol kurma yapbozunun en değerli kaynağı olmasından ötürü çok kıymetlidir. Üretim zincirlerini tasarlamak ve yurttaşları iyi koşullarda yaşatmak için yer bulmak işin zevkli yanı olsa da pek çoğunuz daha büyük şeylerin hayalini kuruyordu.

Yeni eklenen sığ deniz adasında hayalini kurmakta zorlandığınız isteklerinizi gerçekleştirebilin diye sizlere kum havuzu modunu sunmak istedik. Ana oyundaki en büyük adalardan üç kat büyük olan bu devasa kıta, 300 kare büyüklüğünde bir kıyı şeridine ve hiç olmadığı kadar doğal kaynak ve verimli araziye sahip. Bu oturum, yapay zekanın yerleşmesi veyahut sizin karakollar kurmanız için ekstra büyük, orta ve küçük boyutlarda adalar barındırsa da sığ deniz adasının toprağı verimli, sıradağları ise bol miktarda kaynağa sahip. Artık bira üretmek için şerbetçiotu ithal etme derdiniz olmayacak, zira adadaki verimli topraklarda patates, buğday, şerbetçiotu ve daha bir sürü şey yetiştirebileceksiniz.

“Bugün onların olsun; yarınlar benimdir.” – İhtiyar Nate
Mürettebat arasında yayılan söylentilere göre mucizelerle dolu bir adada bir keşiş yaşarmış. Bu adam, otomatonlarının dostluğunu tercih eden bir mucit ve kılıksız bir çöpçüymüş. Mürettebatın kuyruklu yalanları sizi yanıltmasın; İhtiyar Nate bir dahi olabilir — hem de makul bir ücret teklif edildiğinde çığır açan buluşlarını taliplerle paylaşmak isteyebilecek bir dahi...

anno1800-1-1.jpg

Anno 1800 ekonominizi en iyi duruma getirip oynanış biçiminizi çeşitlendirebilin diye çok sayıda öğe sunuyor. Tacirler, kaşifler, görevler ve cazibe merkezleri, değerli uzmanlar ve makineler gibi öğeleri elde edebilmeniz için çeşitli yöntemler sunarken işin içinde her daim şans faktörünün bulunduğunu, öğelerin tür ve enderlik düzeylerinin ödülün alanına göre belirlendiğini unutmayın.

İhtiyar Nate ile üçüncü şahıs görevi görecek bir karakter eklemekle kalmadık, aynı zamanda yeni bir mekaniğe, bu ilginç mucitin icatlarına göre şekillenen zanaat sistemine erişmenizi de sağladık.

Çığır açan icatlardan biri olan dalgıç çanlı buhar gemisini size verecek ve deneylerini tamamlamak için ihtiyaç duyduğu materyalleri bulmak üzere gemi enkazlarını keşfetmenizi isteyecek. İçgüdülerinize, görev tanımlarınıza veya X ile işaretlenen hazine haritalarına güvenerek Trelawney muharebesinden kalma enkazların peşine düşeceksiniz. Enkaz bulduktan sonra dalgıç çanını indirip okyanusun dibine inebilecek ve kayıp hazineleri su yüzüne çıkarabileceksiniz.

Geminin kendisi şaşırtıcı bir buluş doğrusu. 6 kargo yuvası ve 3 öğe yuvasından oluşan eşsiz bir kombinasyona sahip ki bu da gemiyi tehlikeli keşif seferleri için mükemmel kılıyor. Amiral geminizle benzer işleve sahip olduğundan, görevle elde ettiğinizi ve dalgıç çanını kaybetseniz bile yerine yenisini koyabileceğinizi bilmenizde fayda var.

Ayrıyeten, enkaz arayışında en büyük silahlarınızdan biri olan sonar gibi mucizevi aygıtları kullanarak geminin kendine has becerilerini de iyileştirebilirsiniz.

Çan su üstüne çıktığında cesur mürettebatınızın aşağıda ne bulduğunu görebilirsiniz. Altın ve inci gibi değerli ganimetler büyük gelir elde etmenizi sağlarken, bulduğunuz hurdaları İhtiyar Nate'e götürüp icatları için kullanımına sunabilir ve bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Burun paralı askerler arasında ünlü olsa da batık hazine arayışınızı mevcuttaki Eski ve Yeni Dünya oturumları ile de genişletebilirsiniz.

“Yaratmak için iyi bir hayal gücüne ve bir hurda yığınına ihtiyaç vardır.” – Zanaatkarlık
Geminiz çeşitli kalite düzeylerindeki hurdalarla dolduktan sonra yükünüzü İhtiyar Nate'in adasına götürebilirsiniz. İhtiyar'ın atölyesinde, gerçeküstü bir kent yaratırken epey işinize yarayacak olan otomatonlar gibi daha pek çok güçlü aygıtın taslaklarına erişebileceksiniz.

Bununla birlikte, atölyede hangi öğeyi yaratacağınızı seçme özgürlüğüne sahip olduğunuzdan ve tüm kontrol sizde olduğundan, üretim hatlarınız için hangi öğe kombinasyonlarının en iyi şekilde çalıştığını bulmak da size kalıyor. Dahası, her öğeyi oluşturmak için farklı hurdalara sahip olmak gerekiyor ki öğenin enderlik düzeyine göre maliyet de artış gösteriyor.

Yeni zanaat sistemini sunarak arzu ettiğiniz öğeleri oluşturabileceğiniz bir aracınız olsun istedik. Nate'in taslaklarına tam erişiminiz olacağından geleceği planlayabilir ve güçlü öğeleri oluşturmak için önden hazırlık yapabilirsiniz. Anno 1800'deki ana öğe havuzunu da düşünecek olursak, yeni zanaat sisteminin özellikle oyunun son aşamasında değer kazandığını söyleyebiliriz. Deneyimli Anno oyuncularının yeni olasılıklardan nasıl faydalanacağını ve imparatorluklarının potansiyelini nasıl daha önce mümkün olmayan bir seviyeye çıkaracaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

anno1800-1-3.jpg

Anno 1800 Dünyası Genişliyor
İlk büyük eklentimizde Anno 1800'ün dünyasını genişletmek için mümkün olduğu kadar çok oyuncunun geri bildirimini görmek istedik. Büyük sığ deniz adası haritasıyla size gerçek bir megakent yaratma fırsatı sunarken yeni zanaat sistemiyle de çoğunuzun istediği öğeleri yönetebilmesine olanak sağladık. Bir çoğunuz ana senaryo bittikten sonra başka hikayelere de konuk olmak istediğinden yeni hikayeye vereceğiniz tepkiyi görmek için sabırsızlanıyoruz. Eklentide bugün bahsettiklerimizden çok daha fazla şey bulunuyor. Bunlara, hayvanat bahçesi için yeni hayvanlar, müze için nesneler ve çözülmeyi bekleyen yeni gizemler de dahil.

Son olarak ise, karşınızda sayılarla Batık Hazineler:
  • Tecrübe edilecek yeni bir hikaye, 6 saate kadar süren oynama süresi ve düzinelerce yeni görev.
  • Oyundaki en büyük adadan üç kat büyüklükte olan sığ deniz adasına ek olarak yeni küçük, orta ve büyük boylarda adaları barındıran üçüncü bir oturum seçeneği.
  • Yeni zanaat sistemine ve dalgıç çanına erişmenizi sağlayarak üçüncü şahıs görevi gören tacir “İhtiyar Nate”.
  • Yeni görev öğelerinin, düzinelerce buluşun, ekstra uzmanların ve müze ile hayvanat bahçesi için yeni setlerin de içinde bulunduğu 100'den fazla yeni öğe.
Batık Hazineler Nasıl Alınır?
Batık Hazineler'i nasıl mı alırsınız? Bu macerada bize katılmak için önünüzde üç seçenek var:

Sezonluk Paket'i Almak: Planladığımız üç eklentiyi, yani Batık Hazineler, Botanika ve Geçit eklentilerini tekli satış fiyatlarından daha ucuza sunar. Ayrıca, iki şirket logosu ve bir oyuncu portresi içerir.
Eklentiyi Tek Olarak Almak: Her bir eklentimiz çıktıkları andan itibaren tekli olarak alınabilir. Ancak, bu şekilde satın alındıklarında Sezonluk Paket'e kıyasla biraz daha pahalıya sunulurlar.
Anno 1800 Altın Sürüm'ü Almak: Eğer henüz sanayi devrimine katılmadıysanız, yeni Altın Sürüm'ü alarak mümkün olan en iyi şekilde aramızda yerinizi alabilirsiniz. Epic Games Store ve Uplay'den yapacağınız dijital alımla Anno 1800 Dijital Delüks Sürüm ve Sezonluk Paket'in ikisine birden sahip olacak ve tek seferde Anno 1800'ü her şeyiyle deneyimleyebileceksiniz.