Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Stellaris'i önerir misiniz?
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sizce Stellaris oynanabilir mi? Oynanmalı mı? Ek paketsiz güzel mi? Fikirleriniz nedir?

Sistemim:
Nvidia GeForce 840m
8 GB Ram
İ5-4120U
Ek paketsiz EUIV oynayabilir misin? Ona göre kıyasla. Bence ek paketsiz paradox oyunu oynanmaz.
Sistem yettiği yere kadar götürür. Ama harita boyutuna ve oyunun ilerlemesine bağlı olarak zamanla oyun hızı da düşmeye başlayacaktır.
Stellaris oynanmalı mı sorusuna gelirse; farklı buildlerin farklı oynanış stilleriyle eşsiz oyun deneyimleri, galakside keşfedebileceğin onlarca değişik olay ve varlık, kendi ideallerin doğrultusunda sıfırdan güçlü bir imparatorluk kurmanın verdiği haz, ilerleme ve gelişmeyi hissede hissede yaşaya yaşaya deneyimlediğin ve yapabileceğin şeylerin ucu bucağı olmaması...Üzerine kurulmuş fikir olarak diğer pdx oyunlarına kıyasla en iyisi diyebilirim. Oyun tasarımı olarak da ilk sürümlerine göre çok yol katetmiş durumda ve çoğu aşaması gayet zevkli. Excell simülatöre en uzak pdx oyunu. Ayrıca oyun RTS'lere bir çok yönden benziyor.
(08-06-2020, 15:12)altnkurt : [ -> ]Ek paketsiz EUIV oynayabilir misin? Ona göre kıyasla. Bence ek paketsiz paradox oyunu oynanmaz.
Sistem yettiği yere kadar götürür. Ama harita boyutuna ve oyunun ilerlemesine bağlı olarak zamanla oyun hızı da düşmeye başlayacaktır.
Stellaris oynanmalı mı sorusuna gelirse; farklı buildlerin farklı oynanış stilleriyle eşsiz oyun deneyimleri, galakside keşfedebileceğin onlarca değişik olay ve varlık, kendi ideallerin doğrultusunda sıfırdan güçlü bir imparatorluk kurmanın verdiği haz, ilerleme ve gelişmeyi hissede hissede yaşaya yaşaya deneyimlediğin ve yapabileceğin şeylerin ucu bucağı olmaması...Üzerine kurulmuş fikir olarak diğer pdx oyunlarına kıyasla en iyisi diyebilirim. Oyun tasarımı olarak da ilk sürümlerine göre çok yol katetmiş durumda ve çoğu aşaması gayet zevkli. Excell simülatöre en uzak pdx oyunu. Ayrıca oyun RTS'lere bir çok yönden benziyor.

"Excell simülatör" derken yapmış olduğunuz analoji tam olarak nedir zahmet olmazsa açıklar mısınız ? Paradox oyun jargonuna yabancıyımda.
(08-06-2020, 20:04)Buzzerbeater : [ -> ]"Excell simülatör" derken yapmış olduğunuz analoji tam olarak nedir zahmet olmazsa açıklar mısınız ? Paradox oyun jargonuna yabancıyımda.

Kabaca oynanıştan çok rakamlarla uğraştığın oyunlar. Örnek vermek gerekirse Football Manager oyunları bu tarz bir oyundur. Sen rakamları ayarlarsın, oyun maçı kendisi yapar. Paradox oyunlarındada da bu olayı sen orduları diziyorsun, kendileri savaşıyorlar gibi düşünebiliriz. Tabi tam olarak öyle değil ama başka özelliklerine bakarsak mesela harita üzerinde birçok rakamı ve istatistiği yükseltmeye çalıştığın ülkendeki bazı değerleri yükseltmek için puanın yettiği tüm butonlara bastığın oyunlardır. Hatta Europa Universalis için oyun içindeki çoğu mekanik butona basmaktan ibaret olduğu için Buton Universalis de denir.
(08-06-2020, 20:14)altnkurt : [ -> ]
(08-06-2020, 20:04)Buzzerbeater : [ -> ]"Excell simülatör" derken yapmış olduğunuz analoji tam olarak nedir zahmet olmazsa açıklar mısınız ? Paradox oyun jargonuna yabancıyımda.

Kabaca oynanıştan çok rakamlarla uğraştığın oyunlar. Örnek vermek gerekirse Football Manager oyunları bu tarz bir oyundur. Sen rakamları ayarlarsın, oyun maçı kendisi yapar. Paradox oyunlarındada da bu olayı sen orduları diziyorsun, kendileri savaşıyorlar gibi düşünebiliriz. Tabi tam olarak öyle değil ama başka özelliklerine bakarsak mesela harita üzerinde birçok rakamı ve istatistiği yükseltmeye çalıştığın ülkendeki bazı değerleri yükseltmek için puanın yettiği tüm butonlara bastığın oyunlardır. Hatta Europa Universalis için oyun içindeki çoğu mekanik butona basmaktan ibaret olduğu için Buton Universalis de denir.

Waaow !  :smiling: Çok ama çok aydınlatıcı oldu. harita boyama eleştirisinden sonra duyduğum ikinci mantıklı eleştiri. Açıklama için teşekkürler  :ok:
Harita boyama olayı ne yazık ki Stellaris'te de mevcut. Son yamalardan sonra ne kadar genişlersen o kadar karlı oluyorsun artık. EU4 de böyleydi. Civ6 da böyle mesela. Civ5'te şehir yaptıkça tech/tradition cost artarken Civ6'da ne kadar çok şehir yaparsan o kadar karlı olmuş oluyorsun. Tall oynanış gitgide ölmeye başlıyor. Harita boyama moda olmaya başladı oyunlarda.
(08-06-2020, 20:41)altnkurt : [ -> ]Harita boyama olayı ne yazık ki Stellaris'te de mevcut. Son yamalardan sonra ne kadar genişlersen o kadar karlı oluyorsun artık. EU4 de böyleydi. Civ6 da böyle mesela. Civ5'te şehir yaptıkça tech/tradition cost artarken Civ6'da ne kadar çok şehir yaparsan o kadar karlı olmuş oluyorsun. Tall oynanış gitgide ölmeye başlıyor. Harita boyama moda olmaya başladı oyunlarda.

İnsan varlığının güzel bir tezahürü aslında bu oyunlar içimizde doyuramadığımız aç gözlülük duygusunu çok güzel dışa vurdurtuyor. Daha fazla bölge, daha fazla ülke, daha fazla kıta sonu gelmez bir genişleme arzusu. Paradox oyunları iyi ki varlar.
(08-06-2020, 20:47)Buzzerbeater : [ -> ]İnsan varlığının güzel bir tezahürü aslında bu oyunlar içimizde doyuramadığımız aç gözlülük duygusunu çok güzel dışa vurdurtuyor. Daha fazla bölge, daha fazla ülke, daha fazla kıta sonu gelmez bir genişleme arzusu. Paradox oyunları iyi ki varlar.

Açıkçası "daha fazla bölge" mantığındansa medeniyetimi geliştirmek ve sebep olduğum ilerlemeyi adım adım görebilmeyi tercih ediyorum. Keşke tall oynanışa da fırsat sunulsa.
Evet açgözlülüğü güzel yansıtıyor. Bunun bir başka örneğini de envanter sistemli oyunlarda görüyoruz. İnsanoğlu ne bulduysa lootlamaya çalışıyor ve o envanter asla yetmiyor.
Hazır indirimde full dlc alayım diyorum da korkuyorum ya. Şimdi aslında bunu alıp öğrensem paramı hakedecek bir oyuna yatırmış olacağım kesin. Onun yerine başka bir şey alsam oynamadan kütüphanede yatma ihtimali var. Emin olamıyorum.
(03-07-2020, 19:36)Zebercet : [ -> ]Hazır indirimde full dlc alayım diyorum da korkuyorum ya. Şimdi aslında bunu alıp öğrensem paramı hakedecek bir oyuna yatırmış olacağım kesin. Onun yerine başka bir şey alsam oynamadan kütüphanede yatma ihtimali var. Emin olamıyorum.

Eğer full dlc almaktan çekiniyorsan önce sadece oyunu alıp deneyebilirsin ve indirim bitmeden DLC alıp almayacağına karar verirsin.