Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Anno 1404 History Edition Tanıtıldı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
anno1404.jpg

Anno tarafından kaleme alınan bu yazıda Anno 1404 History Edition'daki geliştirmeler ele alınıyor.

https://www.anno-union.com/en/devblog-an...y-edition/ :Herkese merhabalar, Anno History Collection dahilindeki 4 oyun için kaleme aldığımız geliştirici günlüklerinin sonuncusuna hoş geldiniz. Bu yazıda Anno oyuncularının favorisi Anno 1404'ten bahsedeceğiz. Eğer bundan önceki 3 yazımızı okuma fırsatı edinmediyseniz ilk olarak onları okumanızı öneririz.

Modern Bilgisayarlarda Klasik Oynanış
Daha önce de bahsettiğimiz üzere bu koleksiyonda amacımız bu oyunların klasik oynanışlarını olabildiğince koruyarak modern bilgisayarlarda sorunsuz bir şekilde çalışmalarını sağlamak. Bu durum Anno 1404 History Edition için de geçerli. Oyun tamamen 64-bit'e taşındı, bu durum bilgisayarınızdaki RAM'den tamamen faydalanabileceği anlamına geliyor bu da performans ve kararlılık geliştirmelerini beraberinde getiriyor. Bu husus diğer oyunlara nazaran Anno 1404 için bir kat daha geçerli, sebeplerinden birazdan bahsedeceğiz.

1404_farms_woods0_edit-1-1024x576.jpg

Diğer oyunlar için de geçerli olduğu üzere Anno 1404 History Edition 4k'ya kadar tüm çözünürlükleri destekliyor, oyunun arayüzü bu çözünürlük tercihinizle uyumlu bir şekilde değişim gösteriyor. Uplay üzerinden multiplayer oynanabiliyor, alışkın olduğunuz ayarların yanı sıra quickmatch özelliği ve Anno 1800'deki senkronizasyon kurtarma özelliği bulunuyor.

Anno 1404
Geçtiğimiz hafta bahsettiğimiz üzere Anno 1701 bizim için ilklerin oyunuydu. Seriyi sadece 3 boyutlu dünyaya geçirmekle kalmadı, aynı zamanda Ubisoft Mainz'deki ekip tarafından Related Designs ismiyle çıkarılan ilk Anno oyunu olma özelliğini taşıyordu. Anno serisinin yeni koruyucuları olarak ekip "Yeni Bir Umut"dan sonra gelecek "İmparatorluk" üzerinde çalışmalara başladı. 2009 yazında çıkış gerçekleştirildiğinde Anno 1404 sahip olduğu ayrıntılar ve hayat dolu rönesans şehirleriyle oyuncular tarafından olumlu reaksiyonlar aldı. Anno 1701 ile birlikte Anno formülünde önemli geliştirmeler yapmış olan Related Designs 1404 ile birlikte bugün Anno 1800'de dahi izlerine rastlayabileceğiniz birtakım yeni mekanikler oluşturdu.

En çekici yeni özelliklerden birisi Doğu'nun oynanabilir ikinci kısım olarak oyuna eklenmesiydi. Mimari olarak, kültürel ve coğrafi olarak büyük farklılıklar içeren oyunun bu 2. parçası iki kademe nüfusa, yeni üretim zincirlerine ve kaynaklara sahipti. Doğu "Sultan'ın Camisi" isminde kendine has bir ana bina ve Noria'lar üzerinden bölgesel oynanış mekanikleri barındırıyordu. Bir rivayete göre bu konseptlerle Anno 1800'ün 2. sezonunun son eklentisi olan "Land of Lions"ta karşılaşabileceksiniz.

Anno 1404 aynı zamanda Lord Northburg'tan Vezir Al-Zahir'e, Kardinal Lucius'tan oyuncuların sevgilisi Leif Jorgensen'e kadar karakterlere daha ciddi bir şekilde yoğunlaşıyordu. Anno geleneğinin bir parçası olarak oyun bir süre sonra "Venice" (Anno serisinde gerçek bir şehrin veya ülkenin isminin kullanıldığı nadir örneklerden) isminde bir eklenti aldı. Bu eklenti oyuna multiplayer fonksiyonu eklemenin yanı sıra casusluk sistemi ve oyuncuların birbirlerinin adalarını satın alabilmesini sağlayan meclis sistemi gibi sistemler ekledi.

1404_oriental_close0-1-1024x576.jpg

Eklentinin öncesinde dahi büyük bir beğeniyle karşılaşan Anno 1404, Venice eklentisiyle birlikte bir klasik seviyesine ulaştı ve Anno 1800'e dek serinin zirve noktası olarak görüldü. Anno 1404'ten sonra çıkan 2 Anno oyunu orta çağ konsepti yerine daha fütüristik yapıda oldular. Anno 1404'ün çıkışından 10 sene sonra Anno serisi 1800 ile tekrardan tarihsel konsepte geri dönüş yapmış oldu.

Anno 1404 görsel olarak halen doyurucu bir oyun, bu sebeple History Edition'da Uplay multiplayer fonksiyonuna, bazı oyuncuların karşılaşabildiği çökme problemlerine odaklandık. History Edition'un duyurulmasından bu yana yaşanan bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isteriz: Anno 1404'te oyunun son dönemlerinde yaşanabilen çökme problemi oyundaki bir hatadan kaynaklanmıyordu, 32-bit yazılımların 4 GB RAM'den fazlasını kullanamaması gerçeğine dayanıyordu. İmparatorluğunuz belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra, oyun kullanabileceği RAM miktarını dolduruyor ve çöküyor. Anno'nun tasarım felsefesinde oyuncuya aşılamaz limitler koymaktan hazzetmiyoruz, haritayı tamamen doldurana kadar yeni şeyler inşa etmeye devam edebiliyorsunuz. Anno 1404 örneğinde oyun ne yazık ki 32-bit döneminde çıktığı için oyuncular oyun tarafından belirlenen değil, yazılım tarafından belirlenen bazı kısıtlamalarla karşılaştı.

Anno 1404 History Edition ile birlikte oyun 64-bit'e geçiyor, bu da RAM sorununun tarihe karıştığı anlamına geliyor. Bu değişiklik neticeisnde tüm History Edition oyunlarının sistem gereksinimlerinin eskisine nazaran daha yüksek olacağını belirtelim. Anno History Collection'un sistem gereksinimleri aşağıdaki şekilde:

Minimum
 • Windows 7, 8.1 veya 10 (64-bit)
 • Intel Core i3-3220 3.3 Ghz, AMD FX 4130 3.9 Ghz
 • 4 GB RAM
 • NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB), AMD Radeon R7 265 (2GB)
 • DirectX 11
 • 30 GB
 • DirectX uyumlu ses kartı
Önerilen
 • Windows 7, 8.1 veya 10 (64-bit)
 • Intel Core i5-4460 3.2 Ghz, AMD Ryzen 5 1600 3.2 Ghz
 • 4 GB RAM
 • NVIDIA GeForce 770 (4 GB), AMD Radeon RX 470 (4 GB)
 • DirectX 11
 • 30 GB
 • DirectX uyumlu ses kartı
Anno 1404 History Edition'daki diğer geliştirmeler şu şekilde:
 • Artık herkes Gümüş Gemi'ye erişebiliyor, biz teşekkür ederiz.
 • İmparatorluğunuzu birden fazla monitörde görebilmeniz için çoklu ekran desteği.
 • Tam Ekran ve Pencere modunun yanı sıra Çerçevesiz Pencere modu.
 • Açılıp kapatılabilen, evler için çoklu inşaat özelliği.
 • Kayıt dosyası uyumluluğu.
Silvership-1-1024x571.png

Bunların yanı sıra yeni custom senaryolar oluşturabilecek, araçlarla oluşturulmuş eski senaryoları oynayabileceksiniz. Tek bir eksik var, senaryo paylaşımı için Gate the to World portalını geri getirmeyeceğiz fakat günümüzde yaptığınız senaryoları paylaşmanın nice yolu var.

Son olarak Anno 1404 History Edition İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Çekçe, Lehçe ve Rusça dillerinde çıkacak.

Bonus İçerik
Daha önceki günlüklerde bahsedildiği üzere Dynamedion'a History Collection'un her bir oyunu için yeni ana tema müzikleri yaptırdık. Anno 1404 History Edition'u alanlar yeni bir duvarkağıdı ve Anno 1800'de kullanılmak üzere yeni bir şirket logosu ediniyor, eğer History Collection'u tümüyle satın alırsanız ekstra bir 5. logo seçeneğine ve süslemeye erişebiliyorsunuz.
Bana görseller eski oyunla neredeyse aynı gibi geldi.