Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yiyecek Sıkıntısı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Herkese merhaba..
Osmanlı Devleti ile oynuyorum. Özellikle Şam ve Kudüs bölgesinde bunların yanında Ankara, Rumeli ve Sırbistan bölgelerinde de yiyecek sıkıntısı çekiyorum. Sürekli " açlık nedeniyle göç" ya da "nüfus artış hızı düşük" tarzında bildirimler alıyorum. Şam ve Kudüs bölgesinde çiftlik vs. de yok. Bu durumu nasıl çözebilirim acaba?
Yiyecek sıkıntısının bir negatif etkisi yok sadece nüfus artışına engel oluyor. Yiyecek sıkıntısı yaşanıyorsa nüfus genelde yeterince artmış oluyor zaten. Özel bir durum yoksa görmezden gelebilirsiniz. Yine de nüfusa ihtiyacınız varsa vergiyi kapabilir, liman inşa edebilirsiniz.
Limandan kastınız hangisi oluyor? Yani üç tür liman var. Tersane, Ticaret Limanı bir de Dalyan. Hangisinin etkisi daha fazla? Hangisini kurmalıyım?
Yiyecek ekside gözüküyor ve bölgeler menüsünde nüfus düşüyor gözüküyor. Bunu görmezden mi gelmeliyim?

Şuan tüm bölgelerimde nüfus düşüşte gözüküyor. Bu ne gibi sorunlar doğurur?
(17-02-2021, 12:26)kahuna : [ -> ]Limandan kastınız hangisi oluyor? Yani üç tür liman var.  Tersane, Ticaret Limanı bir de Dalyan. Hangisinin etkisi daha fazla? Hangisini kurmalıyım?
Yiyecek ekside gözüküyor ve bölgeler menüsünde nüfus düşüyor gözüküyor. Bunu görmezden mi gelmeliyim?

Dalyan balık tutmanıza sebep olur ve bu da yiyecek olarak nüfus artışı verir. Ayrıca uygun miktarda tarla da kurabilirsiniz. Nüfus vergi verir ve birim üretmenizi sağlar. Nüfus zaten sonsuza kadar artmıyor, bir noktadan sonra yiyecek yetersiz geldiği için azalmaya başlıyor, yiyecek yeterli geldiğinde tekrar artmaya başlayabilir. Vergiyi düşürürseniz nüfus artışına bonus sağlarsınız ama dediğim gibi bir noktadan sonra ne yaparsanız yapın yine de düşecektir.
Ancak düşük nüfuslu yerlerde bile kayıp yaşıyorsanız yukarıda yazdığım çeşitli tarla ve balıkçı limanı inşa edip, vergiyi bir süreliğine düşürebilirsiniz.
(17-02-2021, 14:14)elefsar : [ -> ]
(17-02-2021, 12:26)kahuna : [ -> ]Limandan kastınız hangisi oluyor? Yani üç tür liman var.  Tersane, Ticaret Limanı bir de Dalyan. Hangisinin etkisi daha fazla? Hangisini kurmalıyım?

Dalyan balık tutmanıza sebep olur ve bu da yiyecek olarak nüfus artışı verir. Ayrıca uygun miktarda tarla da kurabilirsiniz. Nüfus vergi verir ve birim üretmenizi sağlar. Nüfus zaten sonsuza kadar artmıyor, bir noktadan sonra yiyecek yetersiz geldiği için azalmaya başlıyor, yiyecek yeterli geldiğinde tekrar artmaya başlayabilir. Vergiyi düşürürseniz nüfus artışına bonus sağlarsınız ama dediğim gibi bir noktadan sonra ne yaparsanız yapın yine de düşecektir.
Ancak düşük nüfuslu yerlerde bile kayıp yaşıyorsanız yukarıda yazdığım çeşitli tarla ve balıkçı limanı inşa edip, vergiyi bir süreliğine düşürebilirsiniz.

Limandan kasıt dalyan. Tamam dalyan inşa ederim. Ancak tarla inşa olmuyor eğer bölgede yoksa. Her bölgede de yok. Ekstradan ben kendim tarla üretemiyorum değilmi?
(17-02-2021, 14:24)kahuna : [ -> ]Limandan kasıt dalyan. Tamam dalyan inşa ederim. Ancak tarla inşa olmuyor eğer bölgede yoksa. Her bölgede de yok. Ekstradan ben kendim tarla üretemiyorum değilmi?

Eğer teknolojisi araştırılmışsa başkent bölgesi hariç her yerleşim yerinde tarlalar kurabilirsin. Ancak boş bina slotu olması lazım. Eğer çok lazımsa başka bir binayı yıkıp yerine kurabilirsin. Var olan tarlaları da yükseltmen gerekli. Bu da teknolojiye bağlı.
(17-02-2021, 15:04)elefsar : [ -> ]
(17-02-2021, 14:24)kahuna : [ -> ]Limandan kasıt dalyan. Tamam dalyan inşa ederim. Ancak tarla inşa olmuyor eğer bölgede yoksa. Her bölgede de yok. Ekstradan ben kendim tarla üretemiyorum değilmi?

Eğer teknolojisi araştırılmışsa başkent bölgesi hariç her yerleşim yerinde tarlalar kurabilirsin. Ancak boş bina slotu olması lazım. Eğer çok lazımsa başka bir binayı yıkıp yerine kurabilirsin. Var olan tarlaları da yükseltmen gerekli. Bu da teknolojiye bağlı.

Tarla kurabiliyor muyuz? Nasıl? Yeni kasaba ortaya çıkıyor ve sadece 4 tane bina oluyor. Medrese- Atölye- Okul- Kahvehane.. Tarla yok aralarında. Tarla nasıl kuracağım?
Hayır öyle değil. Ele geçirdiğin veya sahip olduğun şehirlerde "kaynak" yerlerine tarla kurabiliyorsun, şehir merkezine değil. Teknolojisini araştırmadığımız zaman geliştiremiyoruz.