Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Tarihle İlgili Haritalar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
OttomanEmpire1683.png
Her gördüğüm Osmanlı haritasında Afrika ve Arabistan'daki topraklar daha da küçük oluyor, yakında kıyı çizgisine bitişik hale gelecek.

(Napolyon döneminde) Birinci Fransız İmparatorluğu'nun idari bölümleri ve çevresindeki uydu devletler ile devlet toplulukları; Ren Konfederasyonu, Varşova Dükalığı, 'İtalya' Krallığı... Adriyatik'in kuzey-doğu kıyıları, Roma ve çevresi ile Hollanda doğrudan ilhak edilmiş. 

912px-Map_administrative_divisions_of_th...en.svg.png
1914 Afrika

4109845_orig.jpg
Fazla kusursuz gibi geldi bana.

Yazıda da gerçek olmadığı anlatılmış zaten.
Avrupalı haritacıların sıklıkla yaptıkları Kaliforniya'yı ada olarak çizme hatasını tamamen aynı şekilde (Pasifik tarafından karaya çıkmalarına rağmen) Çinlilerin yapabileceğini düşünmek mümkün değil.

https://en.wikipedia.org/wiki/Island_of_California
Turkey diye geçiyoruz. Umarım aramızdan anlamayanlarda anlar neden Turkey olduğunu.
Ankara savaşı
Çirmen muharebesinin ciddi olduğunu düşünen varsa kaynakla beraber atabilirmi?
Savaşın wikipedia sayfasına gir, alt tarafta istemediğin kadar kaynak verilmiş.
Osmanistan ne?
Konuda genel bir temizlik yaptım (Slimg faciası sebebiyle görünmeyen haritalar uçtu), ayrıca Önemli ön eki ekledim. 
Haritalara yorum yaparken haritanın konduğu mesajı alıntılamak gibi işlere girişmemek konu sağlığı açısından yararlı olabilir.
Görsel

Böyle bir haritayla karşılaştım, Lozan'daki nüfus mübadelelerini de dahil etmişler.
balkans_and_western_anatolia_map___a_d__...b7sjxn.png
Görsel

Meksika İmparatorluğu
Görsel

Pers İmparatorluğu İdari Bölümleri

1900, Avrupa

1796 Venedik İdari Haritası
1811 Osmanlıca Dünya Haritası - büyük boyut

vpO03D.jpg
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19