Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Tarih Sohbet
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Bu konu altında tarihle ilgili aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz.
Beyler biri İtalyanlar ve İspanyollar arasındaki ilişkiyi-yakınlığı anlatabilir mi?
(01-11-2015, 01:12)GaulTurk : [ -> ]Beyler biri İtalyanlar ve İspanyollar arasındaki ilişkiyi-yakınlığı anlatabilir mi?

2'si de Latin.
Bu kadar kısa bir cevap beklemiyordum. İspanyolların Latinliği tartışılır, onlar etnik Latin değil, özü Kelt, Latin kültüründe kalmış, Cermen istilasına uğramış bir yarımada.
(01-11-2015, 01:31)GaulTurk : [ -> ]Bu kadar kısa bir cevap beklemiyordum. İspanyolların Latinliği tartışılır, onlar etnik Latin değil, özü Kelt, Latin kültüründe kalmış, Cermen istilasına uğramış bir yarımada.

Bence Kültür belirliyor bir milletin millet olma özelliğini. Bu Yüzden isterlerse Polonyadan gelmiş olsunlar, Latin kültürüyle iç içe oldularsa onlara Latin diyebiliriz. Mesela Orta Asyadan göç eden Bulgarlar gibi.

Tarihsel olarak bakarsak Özellikle Katalanlar ve Kastilyalılar ile çok yakın ilişki içerisindeler. Güney İtalya(Napoli) ve Milan(Lombardiya tarafları) yaklaşık 200 yıl İspanyol halkların yönetiminde kaldı. İkisi de katolik. Dilleri Latince'nin farklı versiyonları. Akdeniz Halkı ve bu yüzden birbirleri ile çok yakın ilişki içerisindeler(Ticaret gibi nedenler ile) ...
Tamamdır sağolasın aydınlattın. İkisi de Latin diyince yazdım onu. Yoksa haklısın.
Abi Diriliş ''Ertuğrul'' u izliyorum face sayfasında yorum yapmışlar.''Berbat dizi tarihi yanlış yansıtıyor Moğollarla Türkler kardeştir Moğollar Türklerle değil Araplarla savaşıyordu. İlhanlı devleti vardı (Dizinin geçtiği tarihte Selçuklu devleti var ki İlhanlı Devleti ile Selçuklunun toprakları birbirine çok yakın) onlarda Memluklere saldırıyordu. Türklerle Moğollar aynı ırktan geliyor zaten ..

(Türk milleti neden bu kadar cahil demiyeceğim hani madem bilmiyorsun konuşma.)

Sorum bu adam haklımı :) ?
(02-11-2015, 00:18)Reoberg : [ -> ]Abi Diriliş ''Ertuğrul'' u izliyorum face sayfasında yorum yapmışlar.''Berbat dizi tarihi yanlış yansıtıyor Moğollarla Türkler kardeştir Moğollar Türklerle değil Araplarla savaşıyordu. İlhanlı devleti vardı (Dizinin geçtiği tarihte Selçuklu devleti var ki İlhanlı Devleti ile Selçuklunun toprakları birbirine çok yakın) onlarda Memluklere saldırıyordu. Türklerle Moğollar aynı ırktan geliyor zaten ..

Yalnız yanlış anlamadıysam adam kendi kendiyle çelişiyor. Bir kere Türk devletlerini bilen adam Memlüklere Arap sıfatını yakıştırmaz. Bu konuda çok araştırma var lakin çoğu Türklerle Moğollar aynı ırktan gelmiyor diyor. Diğerinde ise Moğollar, Araplardan çok Türklerle savaşmıştır. Kumanlardan, Volga Bulgarlarından tut Harezmşahlara kadar.  Zaten İlhanlılar Moğol İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kurulmuştur.
(02-11-2015, 00:44)La Valette : [ -> ]
(02-11-2015, 00:18)Reoberg : [ -> ]Abi Diriliş ''Ertuğrul'' u izliyorum face sayfasında yorum yapmışlar.''Berbat dizi tarihi yanlış yansıtıyor Moğollarla Türkler kardeştir Moğollar Türklerle değil Araplarla savaşıyordu. İlhanlı devleti vardı (Dizinin geçtiği tarihte Selçuklu devleti var ki İlhanlı Devleti ile Selçuklunun toprakları birbirine çok yakın) onlarda Memluklere saldırıyordu. Türklerle Moğollar aynı ırktan geliyor zaten ..

Yalnız yanlış anlamadıysam adam kendi kendiyle çelişiyor. Bir kere Türk devletlerini bilen adam Memlüklere Arap sıfatını yakıştırmaz. Bu konuda çok araştırma var lakin çoğu Türklerle Moğollar aynı ırktan gelmiyor diyor. Diğerinde ise Moğollar, Araplardan çok Türklerle savaşmıştır. Kumanlardan, Volga Bulgarlarından tut Harezmşahlara kadar.  Zaten İlhanlılar Moğol İmparatorluğu yıkıldıktan sonra kurulmuştur.
Arkadaş zaten genel hatları ile anlatmış. Cengiz'in Türk olduğu tartışmalı(ki bende Türk değil diyenlerdenim).İkincisi Moğolların en çok savaştığı iki milletten biri biz Türkleriz diğeri ise Çinliler.Harzemşahlar, Selçuklular hep Türk kökenli devletler.Moğol Arap savaşı bir kere cereyan etmiş ve Abbasi hanedanı katledilmiş,Halife atlara çiğnetilmiştir, Bağdat yakılmış o güne kadarki bütün İslami kultur birikimi imha edilmiştir.Memlüklerin sultanları da Türk kökenlidir ve Moğolları tarihte durduran ilk ve tek devlettir.
Ek bilgi: Altın Orda Sultanı Berke Han Müslümandır ve İlhanlılar Halife'yi katledince mevcut Moğol Hakanı Mengü'ye mektup yazarak:Benim Halife'mi öldürdü bende bunun öcünü alacam deyip İlhanlılara savaş ilan etmiştir.
Nazi Almanyasi Turkiye ye niye girmedi?
(02-11-2015, 17:01)PiriReis : [ -> ]Nazi Almanyasi Turkiye ye niye girmedi?

1 - Türkiye'de Hitler'e lazım olan doğal kaynaklar yok veya çok az.
2 - Barbarossa operasyonu başladıktan sonra Hitler hızlıca Sovyet topraklarını aldığında Türkiye üzerinden geçmek yerine Kafkaslardan direk Hazar petrolüne ulaşmak istedi.
3 - Türkiye ile tarihsel bir sorunu yok.
4 - Vatan savunmasında Türklerin ne kadar inatçı olduğunu biliyor.
5 - Gereksiz asker ve zaman kaybı yerine tüm gücünü hazır Britanya etkisizken Sovyetlere harcamak istemesinden dolayı.
Pearl Harbor saldırısından önce aslında Japonya'nın savaş ilan ettiğini fakat Amerikalıların Washington ile Pearl Harbor arasındaki saat farkını hesap etmedikleri için savaş ilanı yoktur dediklerini okudum bir yerde. Ne kadar doğrudur?
(16-11-2015, 23:54)Sky : [ -> ]Pearl Harbor saldırısından önce aslında Japonya'nın savaş ilan ettiğini fakat Amerikalıların Washington ile Pearl Harbor arasındaki saat farkını hesap etmedikleri için savaş ilanı yoktur  dediklerini okudum bir yerde. Ne kadar doğrudur?

Aslında sorunun cevabını bilmiyorum ama bir teoriye göre ABD , halkını savaşa ikna edebilmek için istihbarata rağmen saldırı için önlem almadı ve baskın gerçekleşti ve ABD müttefikler safında savaşa dahil oldu.Ne kadar doğru tartışılır ama bu baskın tarihin kırılma anıdır.

İkinci olarak Pearl Harbor kumandanı olan General Douglas mac Arthur un olası Japon saldırısı istihbaratına rağmen, Japon saldırısına ihtimal vermemiş ve baskında ABD iyi bir darbe yemiştir.

Saat farkı hesabına gelince dediğim gibi bilmiyorum ama ihtimal vermiyorum söz konusu ABD olunca adamlar şeytana pabucu ters giydirir vardır bir çıkarları...

Pearl Harbor Baskınına benzer bir olay ABD tarihinde vardır.ABD-İspanya savaşına bakabilirsin.Teoriye göre savaş sebebi için ABD gemisi Küba(veya Karayipler) açıklarında yine ABD donanması tarafından batırılıyor ve savaş sonunda ABD istediğini elde edip İspanyolların elinde kalan sömürgelerini(Filipinler dahil) alıyor.
Pek tarihle ilgili değil ama yazıldığı gibi okunma durumu Türk dilleri haricinde hangi dillerde var? Sık sık aklıma geliyor böyle çılgın sorular ama sonra soramadan unutuyorum :)
Son soruma cevap gelmemiş ama onu es geçip bir soru daha soruyorum.

http://forum.strategyturk.com/showthread...on=newpost

Şurada konusu açıldı buraya taşımayı düşündüm, "Batı Roma yıkıldıktan sonra devamı hangi devlet olmuştur?".
Şarlman (Charlemagne) (yak. d. 2 Nisan 742 – ö. 28 Ocak 814, Aachen) Frank ve Lombard kralıdır. Kutsal Roma İmparatorluğu'nun kurucusu olarak kabul edilir.
Roma'nın yıkılmasını sağlayan ve Roma İmp. ile bir bağlantısı olmayan bir Cermen boyunun kurduğu devletin kesinlikle Batı Roma'nın devamı olduğunu söyleyebilmek için daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.
(27-11-2015, 05:16)GaulTurk : [ -> ]Pek tarihle ilgili değil ama yazıldığı gibi okunma durumu Türk dilleri haricinde hangi dillerde var? Sık sık aklıma geliyor böyle çılgın sorular ama sonra soramadan unutuyorum :)

Aslında her dil yazıldığı gibi okunur.
Ayrıca okunuşu tamamen yansıtacak bir yazı türü icat edilmediği için hiç bir dil yazıldığı gibi okunmaz.
Bu ikisi çelişkili değildir.

Türkiye Türkçesinin resmî biçimine bürünmesi 1920'ler.
Yani harf müsrifi Fransızcaya kıyaslandığında kundaktaki bir bebek konumunda.
Zaman geçtikçe kullanılan yazı yöntemi artık telaffuzu karşılamaz. Bu her dilin yazgısı.
Ya yazı yöntemini telaffuza uyarlarsın ki çok sakat iş.
Ya da nasıl yazıyorsan öyle yazmaya devam edersin ama telaffuz çoktan evrimleşmiş, bambaşka mecralara kaymıştır.

Bir 100 sene sonra "Ne yapacağız hiç bilmiyorum, gideceğim galiba, değil mi?" cümlesini "N'apçaz hiç bilmiyom, gitçem galba, di' mi?" şeklinde okumaya devam ediyor olacağız.
Büyük ünlü, küçük gibi Türkçenin ölçünlü bir kuralı hâline gelecek: +eceğim yazılır +çem okunur diye.
Tahayyül etmesi bile ürkütücü. Ama durum böyle maalesef.
Justinian donemi Dogu Romasi.

Ayri bir sekilde bati ve dogu romanin ardil devletlerinden sozedilemez cunku resmiyette bu sekilde devletler yoktu. Tek bir unvan var o da Roma Imparatorlugu. Batinin dusmesi sonrasi dogu bu unvani kullanmaya devam etti ve hatta bahsettigim Justinian doneminde bu topraklarin hatri sayilir bir kismini geri aldi.

Romanin ardil devletleri su sekilde siralanabilir :
- HRE : Charlemagnenin Papayi Lombard hakimiyetinden kurtarmasi sonrasi elde ettigi Roma Imparatoru unvanindan gelir.
- Osmanli : Fatihin Dogu Romayi sona erdirdikten sonra baskenti onun baskentine tasiyip Kayzer-i Rum unvanini ustlenmesinden gelir.
- Rusya : Dini bag ve son Bizans prenseslerinin Rus hanedaniyla evli olmasindan gelir.
Aslında pek araştırmış olmamakla beraber Batı Roma'nın devamından ziyade Roma İmparatorluğu'nun devamı(veya daha doğrusu varisi, mirasçısı) konusunda tarihçiler tartışıyorlar.Çünkü Batı Roma yıkıldığı sırada, Doğu Roma hala ayakta idi ve meşru mirasçı da o idi.Hatta Batı'yı yıkan Cermen kralı Roma İmparatorluk alametlerini Doğu Roma İmparatoru'na göndermiştir.Şarlman'a kadar Avrupa siyasi yapısı karışıklık arz etmiştir.Papa hem dini hem de siyasi nüfuzunu arttırmak için Cermen kralı Şarlman'ı desteklemiş ve birleşik Avrupa fikri ortaya çıkmaya başlamıştır.Şarlman'a verilen "Roma Cermen İmparatoru" sadece temsiliyetten ibarettir ve asıl amaç Doğu Roma'nın hak iddialarını bertaraf etmek içindir.Zaten Şarlman'da ne kendisini Romalılar kralı addetmiş ne de kimse onu ve varislerini Roma İmparatoru kabul etmiştir.Voltaire'nin dediği gibi "Ne kutsal, ne Romalı, ne de İmparatorluk" tur Şarlman'ın krallığı.

Şimdilik bu kadar akşama doğru Fatih'in iddiaları ve sonrasını yazarım İnşaAllah.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11