Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Civilization VI - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
oEMNMb.png

Oyun malumunuz çıktı arkadaşlar ve kısa sorular sormak için forumda yer kaplamaması açısından bu başlığı açmayı daha uygun buldum. İlk soru benden gelsin:

Barbarlar oyun başı aşırı op, neler yapmak gerekiyor illa warrior falan mı abanmak lazım ilkten ?
Eğer erken dönem defansif herhangi bir bonusun yoksa warriorlarla kamplarını yıkman gerekiyor, gelen saldırıları savuşturmak faydasız.
Need more housing diye ev uyarısı geliyor. Bu uyarı geldiği zaman ne yapmak gerekiyor ?
Binalar, yurttaşlık yasaları, semtler, geliştirmeler, kurduğun semtlerin nehirlere, dağlara göllere ve bazı doğal harikalara komşu olması ve son olarak da Great People üretmek housing'i arttırıyor.
Housing sınırında olmak veya sınırına yaklaşmak büyümeyi negatif etkiliyor dolayısıyla dikkat etmek lazım.
(21-10-2016, 13:31)Duman : [ -> ]Binalar, yurttaşlık yasaları, semtler, geliştirmeler, kurduğun semtlerin nehirlere, dağlara göllere ve bazı doğal harikalara komşu olması ve son olarak da Great People üretmek housing'i arttırıyor.
Housing sınırında olmak veya sınırına yaklaşmak büyümeyi negatif etkiliyor dolayısıyla dikkat etmek lazım.

Amenities nasıl artırabilirim ?
Amenities mutluluk.

Lüks kaynaklar, yine yurttaşlık yasaları, eğlence binaları, great people, din ve son olarak Ulusal Parklar.
Bu lüks kaynaklar olarak adlandırılan kaynaklardan elde etmen lazım.
Luxury malları elimizde tutmanın faydaları neler?
luxury mallar moral daha doğrusu mutluluk verir.. mutluluğun düşerse ki nüfus arttıkça düşecektir, ülkendeki nüfus artışıma üretime ciddi darbe vurur. hatta isyan çıkabilir..
warmonger penalty nedir ve nasıl azaltılır.
(31-10-2016, 22:58)DarthVenamis : [ -> ]warmonger penalty nedir ve nasıl azaltılır.


warmonger = savaş manyaklığı. sebepsiz yere savaş açtığında warmonger penaltı alırsın. savaşın sebepli olsa da belli miktarda yine war monger alırsın fakat düşüktür bu. erken dönemdesebepsiz savaşın warmongeri moderate yani düşüktür. rengine göre de anlarsın.eğer savaş açacağın zaman warmonger yazan kısımdaki yazı kırmızı ise bir kez daha düşün. yok eğer sarı veya renksiz ise savaşı aç bişi olmaz. çok ağır warmonger alır isen , misal rakibin şehirlerini ele geçirir isen diplomatik olarak yalnız kalırsın, hatta karşı tarafın düşmanı olur savaş ilanı alabilirsin. eğer güçlüyüm ve diplomasiye ihtiyacım yok diyor isen aldırış etme giriş..
Bu zamanla iner mi?
zamanla iner ama baya uzun zaman geçmesi gerekir..ağır war monger aldıysan bunun inmesi yüzyıllar alabilir..fazlaca warmonger almamak için 2 yol var. birincisi civil teknolojilerden ileriki dönemlerde gelen savaş sebepleri. ikincisi o teknolojiyi açmadan önce rakibin size yaptığı hamleler doğrultusunda savaş sebebi kazanmak. 2. yol şöyle oluyor. eğer rakip sizin yakınınıza şehir kurmuşsa ona uyarı gönderirsiniz.yakınıma şehir kurma diye. eğer kaale almazsa sizi savaş sebbei kazanırsınız. bu sebeple açacağınız savaşta alacağınız warmonger daha üşüktür. bir başka yol ise sizin şehirlerinizdeki dini kendi dinine dönüştürmeye çalışıyorsa yine uyarı gönderip şehirlerimi kendi dinine dönüştürme dersiniz. yine kaale almazsa holy war casus belli elde edersiniz. bu belkide en düşük war monger veren savaş sebebi.ilerleyen dönemlerde yine casus gönderirse ve yakalarsanız uyarı gönderirsiniz kaale almaz ve yine gönderirse yine savaş sebebi kazanırsınız.
Luxury mallar(gereksinim gösteren mallar değil ör:sugar) sadece sadece mutluluk mu veriyor başka bir olayı yok mu?
(15-12-2016, 18:13)DarthVenamis : [ -> ]Luxury mallar(gereksinim gösteren mallar değil ör:sugar) sadece sadece mutluluk mu veriyor başka bir olayı yok mu?

luxury mallar amenity denilen etkiyi yani mutluluğu sağlarlar.belli miktarda bulunduğu tileye altın getirisi de sağlar. alınıp satılabilir. mümkün olduğunca ülkenin luxury mala ihtiyacı vardır. zira amenity si düşük olan yani mutsuz olan ülkenin üretimi altını da düşer . belli süre sonra isyan gelişebilir. en kötüsü bankpurt durumu oluşursa tüm ülken telef olur. aska asker basamazsın heryerde isyan çıkabilir.
Hani bu malları satınca amenity düşüyor ya.Aynı maldan 2 tane var ve bu mallar frankfurt ile berlin şehrinde diyelim.Frankfurt'un mutluluğu -1 Berlin'in +2 desek Frankfurt'ın ticarette hangi malın hangi şehirden çıktığını nasıl anlarım.
amenity heseaplanırken lux mallar toplam olarak etki ediyor. misal bir şehirde bir lux kaynak birden fazla var ise ilk olarak o şehre etki eder. geriye kalanlar diğer şehirlere dağılır.yani ticaret yaptıkların fazlalık lüx mallarındır. örneğin 2 tane şekerin var . her birisi 2 ayrı şehirde. birisini sattığında amenty bir miktar azalacaktır. bu azalma hangi şehirde ise ordan gitmiştir. muhtemelen amenity ihtiyacı düşük olan şehirden gidiyordur. yani şu şehirdekini satayım gibi bir olay yok. her lux kaynak toplam amenity değerine +4 etki yapıyor. ona göre hesabını yapman gerekiyor.
Tam olarak anlamadım.Otomatik olarak mı ayarlanıyor(amenity hangisinde daha yüksekse ondan gidiyor)?
toplam amenity hesaplanıp şehirlere otomatik dağılır. yani sen müdahale edemiyorsun.ihtiyaç çerçevesinde amenity geliyor şehirlere.üste de yazdığım gibi bir şehirde 2 tane lüx kaynak var ise bunun birisini şehir kullanıyor öncelikle. diğeri öteki şehirlerine gidiyor. her kaynak +4 amenity sağlıyor.toplamda +4. yani bir lüx kaynak 4 şehre 1 er tane amenity sağlayabiliyor. tabii lüx kaynağı olan şehir daha avantajlı oluyor .
İslam gibi dinlere nasıl geçerim?
din kendin kurabilirsin veyahut kuran birisi senin ülkene misyoner veya apostle göndererek yaymaya çalışır. en iyisi kendin kurmandır.civ 6 da daha doğrusu civ serilerinde dinleri zaten kendin ayarlıyorsun.yani kuran ayarlıyor. sabit bir din olayı yok civde.din kurmak için peygamber çıkartman lazım. discritlerden holy city yaptığında peygamber puanı toplanmaya başlanır. oyundaki medeniyet sayısına göre peygamber sınırı var. misal oyunda 6 devlet var ise en fazla 4 peygamber çıkarılabilir. 4 tane din kurulur. diğer büyük insanlar gibi peygamberlerde de bir yarış söz konusu.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12