Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Civilization VI - Kısa Sorular ve Kısa Cevaplar
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Birisi savunma antlaşması yaptığın ülkeye saldırırsa onu korumak için otomatik savaşa girersin. Aynı şekilde birisi sana saldırdığında savunma antlaşması yaptığın ülkeler seni korumak için savaşa girer.
Arkeolog nasıl üretilir.Ve inanç ile satın aldığım doğacının yeteneğini kullanmak için ulusal parka ihtiyacım olduğu yazıyor.Ulusal park nasıl yapabilirim ?
Arkeoloji müzesi yaptığın şehirlerden arkeolog üretebilirsin. Ulusal parkı doğacı yapıyor. Ulusal park yapabilmek için 4 tane birbirine komşu altıgene ihtiyacın var bu altıgenler doğa harikası, dağ veya cazibesi yüksek altıgenler olmalı ve üzerinde bir şey inşa etmemiş olmalısın (yol inşa edebilirsin) ve tüm altıgenler aynı şehrin sınırlarında olmalı.
(18-06-2020, 19:42)Rzenma : [ -> ]

Birisi savunma antlaşması yaptığın ülkeye saldırırsa onu korumak için otomatik savaşa girersin. Aynı şekilde birisi sana saldırdığında savunma antlaşması yaptığın ülkeler seni korumak için savaşa girer.

O halde bana savaş açanlar olduğunda korumaya gelmiyorlar aynı şekilde onlar birbirleriyle savaşırken ben otomatikman savaşa girmiyorum?
(18-06-2020, 21:50)Gılgamış : [ -> ]
(18-06-2020, 19:42)Rzenma : [ -> ]

O halde bana savaş açanlar olduğunda korumaya gelmiyorlar aynı şekilde onlar birbirleriyle savaşırken ben otomatikman savaşa girmiyorum?

Eğer ofansif bir savaş açmışsa sen otomatik savaşa girmezsin. Sana savaş açtıklarında savunma antlaşması imzaladığın müttefik savaşa girer korumaya gelmiyor olabilir civ6 yapay zekası çok makul çalışmıyor. Ayrıca savunma antlaşması umarım mobilization ile açılan ''defensive pact'' çevirisidir. Bide military alliance var çünkü onda savaşa katılması zorunlu değil.
Kim nasıl savaşta bilmiyorum, bildirim bölümünden bazen gözümden kaçıyor.

Şehir devletlerine elçiler göndererek şehirlere sahip olduysanız o şehirler otomatikman savaşa giriyorlar fakat talepte bulunan liderlerle antlaşmada bulunsam bile onlar yardıma gelmiyorlar bende savaşta olmuyorum. Bir keresinde Tomris ile ortak savaşa girdim o zaman yardıma gelmişti.
Arkadaşlar bu diğer ülkelerin sizi kınaması tam olarak nasıl oluyor? İki oyundur oynarken birden bire bana biri laf atıyor ve herkes beni kınıyor. Ben aramı iyi tutmak için sürekli kervanlar yolluyorum vs ama bir anda dost gibi görünenler kırmızı surata dönüyor.

Mesela şuan Almanya ile oynuyorum kimseye saldırmadım. Yanımda Fransa var bir şikayet etti. -34 bize karşı şikayetler ve -40 bize karşı diğer oyuncuların şikayetleri oldu. Orada ilişkiyi azaltmak için yapılması gerekenler var ama ben onlardan birini yapmadım mesela ve aramızda ticaret var, savaş vs yok ama bir kınadı yine hepsi bana karşı cephe aldı ben bir şeyi anlayamadım sanırım.
Liderlerin ajandaları var. Bazı durumlarda seni daha çok sevip bazı durumlarda senden nefret edebiliyorlar. İlla savaş vs. olması gerekmiyor. Şu rehberlere göz atabilirsin.
https://forum.strategyturk.com/konu-civi...da-rehberi
https://forum.strategyturk.com/konu-civi...es-rehberi
Bir şehirden kalkan kervanlar 2 taraf için mi çalışıyor yoksa kalktığı şehirin ihtiyaçlarına göre mi çalışıyor?

Bir de kervanlar hakkında verebileceğiniz tüyo var mı? Ben genelde gıda için yolluyorum fakat yine açlık çekiyor şehirlerim.
(24-06-2020, 00:03)Gılgamış : [ -> ]Bir şehirden kalkan kervanlar 2 taraf için mi çalışıyor yoksa kalktığı şehirin ihtiyaçlarına göre mi çalışıyor?

Bir de kervanlar hakkında verebileceğiniz tüyo var mı? Ben genelde gıda için yolluyorum fakat yine açlık çekiyor şehirlerim.

Başlangıç şehri, hedefteki şehrin sahip olduğu districtlere göre kazanç sağlar. Mesela şehir merkezi yurt içi ticaret için +1 yiyecek +1 üretim verir kampüs de varsa +1 yiyecek daha kazanırsın. Eğer hedef şehir yurt dışındaysa şehir merkezinden +3 altın, kampüsden +1 bilim kazanacaktın. Hedef şehir, sadece ticaret ile kazanç sağlamasına sebep olan bir bina veya vali varsa kazanç sağlar. Ayrıca kervanlar hedef şehirde din baskısı oluşturabilir.
(24-06-2020, 00:03)Gılgamış : [ -> ]Bir şehirden kalkan kervanlar 2 taraf için mi çalışıyor yoksa kalktığı şehirin ihtiyaçlarına göre mi çalışıyor?

Bazen çalışıyor bazen çalışmıyor etkilere bağlı. Mesela şehirde bonuslu bir reyna varsa o şehire gelen yabancı tüccar başına +2 gelir kazanıyorsun yada yapay zeka kazanıyor reynanın bonuslu özelliği varsa gönderdiğin şehirde. Aynı şekilde Mısır'ın pasifinden gelen kendisine gönderdiğimiz zaman onun kazandığı +2 altın var yada sen mısırsan sen +2 gelir kazanıyorsun sana gelen ticaret kervanı başına.(tam emin değilim ama +2 olduğunu hatırlıyorum). denizi bol bir haritada oynuyorsan liman yapman önemli oradan ticaret limitini arttırıp güçlenebilirsin. Eğer şehirlerin açlık çekiyorsa magnusu seçerek onu güçlü bir şehrine koy orada Magnusun ilk güçlendirmelerinde, koyduğun şehire yüzde 20 nüfus büyümesi ve o şehire giden kervanlar için kervanın çıktığı şehire +2 gıda gelme özelliği var bunu seçerek kendi şehirlerin arasında güçlü bir ticaret ağı kurabilirsin. Ticaret rotalarının verimliliği gidilen yol sayısına göre değişiyor normal ticaret kervanları yanlış hatırlamıyorsan 15 tile öteye gidebiliyorlar denizden yolladığın kervanlar ise 30 o yüzden deniz ticareti daha işe yarıyor şehir devletlerinden ticaret için olanların çoğu zanzibar chakoia muscat harici ticaretetine yardım ediyorlar kendine bağlayabilirsen. Bir bilgi daha ticaret rotalarını güçlendirmek için altın çağlardan reform the coinage seçeneği var. Yabancı şehirlerdeki disctrict başına +3 gold veriyor oraya tüccarını yollarsan.
Kumasi diye bir kültürel şehir devleti daha var o da şehir devletlerine göndereceğin tüccarlar için gönderdiğin yerdeki her disctict başına +2 kültür ve +1 altın veriyor.
Oyun içerisinde devletlerin bazılarında tüccarların gücünü arttıran özellikler var bunlarda işine yarayabilir bir incelemeni tavsiye ederim.
Ekstra olarak eğer kültürel zafer kazanmak istiyorsan tüccarlar sayısı farketmeksizin en az 1 tane gönderdiğin devletlere karşı Yüzde 25 daha fazla turizm kazanıyorsun beki işine yarar :)

Bir ekstra daha var oda civicler yani kartlar koyabildiğin burada oyun başında tüccarlar başına +2 gold veren sonradan +4 gold +1 din puanına dönüşüyor sonrasında +5 gold +2 production veren bir kart da var Demokrasi yönetim biçimindeysen pasif olarak dost devletlere gönderdiğin tüccarlar +4 production +4 food veriyor buda dış ticaretleri çok güçlü yapıyor ekstra altında kazandığın için. Komünizmde ise kart olarak koyabildiğin kendi içindeki yaptığın ticaretlerin +4 food +2 production vermesi özelliği var.
Biraz uzun yazdım ama tüm bilgiyi vermek istedim umarım çok bilgi karmaşası oluşmaz.
Nişancı birimlere promosyon olarak +5 menzil alıyorum.Bu upgrade ne işe yarıyor.Zaten tüm ünitelerin menzili belirli değil mi?
Menzilli saldırılarına +5 ekliyor. Menziline değil.
Epic Games'den satın aldığım oyunla Steam'den oynayan arkadaşımla multiplayer girebilir miyiz? Ve ek paketlere sadece odayı kuran kişinin sahip olması yeterli oluyor mu?
(29-06-2020, 20:52)KingHero6161 : [ -> ]Epic Games'den satın aldığım oyunla Steam'den oynayan arkadaşımla multiplayer girebilir miyiz? Ve ek paketlere sadece odayı kuran kişinin sahip olması yeterli oluyor mu?

1. Evet. Steam ve Epic Games arasında multiplayer oynayabilirsiniz.
2. Hayır. Her katılımcının ek pakete sahip olması gerekiyor istenen ek paketle oynanabilmesi için.
Civilization 6'yı Epic Games'den ücretsiz satın aldım.Hearts of Iron'da olduğu gibi oyunu daha eğlenceli hâle getiren popüler modları denemek istiyorum.Ama Epic Games'de modlar için Steam'deki gibi atölye yok sanırım.Civilization 6 modlarına nerden ulaşabilirim vaya yine aynı şekilde Epic Games'ten aldığım başka oyunlar için.
genelde modu paylaşan kişi steam dışına da yüklemiştir. fan gruplarından falan arayıp bulman lazım. steam atölyeden modları bakıp googleden aratırsan muhtemelen bir yerlere yüklemişlerdir.

https://civilization.fandom.com/wiki/Modding_(Civ6)

mesela burada bazı modların linkleri var. nasıl yüklenebileceği de anlatılmış.
(01-07-2020, 19:42)KingHero6161 : [ -> ]Civilization 6'yı Epic Games'den ücretsiz satın aldım.Hearts of Iron'da olduğu gibi oyunu daha eğlenceli hâle getiren popüler modları denemek istiyorum.Ama Epic Games'de modlar için Steam'deki gibi atölye yok sanırım.Civilization 6 modlarına nerden ulaşabilirim vaya yine aynı şekilde Epic Games'ten aldığım başka oyunlar için.

Öncelikle indirmek istediğin modun Steam Atölyesi URL'sini bu siteye gir ve buradan modu indir. Sonrasında "...\Documents\My Games\Sid Meier's Civilization 6 (Epic)\Mods" klasörüne gir ve modunu buraya kopyala. Bu şekilde kolaylıkla Epic Store'dan aldığın oyunda mod kullanabilirsin.
Önemli insanların eserlerini nasıl yazabilirim? Sadece bir tane yazabildim şans eseri oldu. Önemli yapının üstüne götürsem de olmuyor.

[

[
Orada o eserin koyulabileceği bir slot olmalı. Saray, müze, bazı wonderlar vs. bu slottan sağlıyor.
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15