Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Oyun Bölümleri Düzeni
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Merhabalar, bu konuda oyun bölümlerinde forumun kullanışını genel olarak kolaylaştıran ve oyunculara daha kaliteli içeriği daha kolay sunabilmemizi sağlayan oyun bölümleri düzeninden bahsedeceğiz. Bu düzen özellikle foruma yeni kişiler için kafa karıştırıcı olabiliyor, kimi zaman forumda çok eski yüzlerin dahi hataya düştüğünü görebiliyoruz. Bu konu umuyorum bu konuda hem bizlere hem de oyunculara yardımcı olacak.

Strateji Oyun Bölüm Türleri
Strategyturk Forumlarında strateji oyunlarına 4 farklı kategoride yaklaşılır.

Ana Bölüm
Ana bölümü olan oyunların uygun olduğu tablarda kendisine has büyük bir bölümü, teması ve 6 adet alt bölümü bulunur. Bir oyunun ana bölüme sahip olması için her şeyden önce ona uygun bir kategorinin bulunması gerekir, Kategorisi mevcutsa ana bölüm olabilmesi için öncelikli olarak aktif bir oyun olması, aktif değilse de o kategorideki oyunlar arasında önemli bir yere sahip olan, günümüzde dahi oyuncu sayısının oldukça yüksek olduğu bir oyun olması gerekir. Örneğin Europa Universalis IV bölümü bir ana bölümdür.

Alt Bölüm
Eğer bir oyunun kendisine yer bulabileceği bir kategori bulunuyorsa (Paradox, Total War vb.) ancak oyun eskiyse veya oyuncu sayısı yeterli değilse o oyun özel olarak o kategorinin oyunlarını kapsayan Diğer bölümünün alt bölümü olarak forumda bulunur. Ana bölüm olan oyunlardan farklı olarak burada oyunlar seri olarak ele alınır, örneğin Hearts of Iron IV bir ana bölümken, Diğer Paradox Oyunları'nın altında kalan Hearts of Iron bölümünde HoI1, HoI2 ve HoI3 için konular açılabilir. 

Diğer Seriler
Eğer bir oyun kendisine uygun bir kategoriye sahip değilse ancak strateji dünyasındaki yeri bakımından bölüm edinmeyi hakeden bir oyunsa Diğer Seriler bölümünde kendisine has bir bölümü olabilir. Buradaki bölümler Ana Bölümlerden farklı olarak 6 değil 4 alt bölüme sahip olurlar ve tıpkı Alt Bölüm klasmanındaki bölümler gibi oyunlara 'seri' olarak yaklaşırlar. Örneğin Dawn of War bölümünde DoW1, DoW2 ve DoW3 için konular bulunur. Diğer Seriler'deki bölümlerde ikon olarak her zaman en son oyun kullanılır ve sabit konular, bölüm tasarımı gibi unsurlar her zaman en son oyundandır.

Oyun Kütüphanesi
Eğer bir strateji oyununun girebileceği, mevcut bir kategori yoksa ve Diğer Seriler bölümüne de giremiyorsa kendisine has bir konu Oyun Kütüphanesi bölümünde bulunur. Bu konuda bu oyuna dair bilgilendirme metni, ekran görüntüleri, videolar, üye paylaşımları ve daha birçok şey olabilir. Oyunla ilgili yeni içerikler ve haberler ayrı bir konu yerine bu konuda bir ileti olarak atılır. Burada Strateji ön ekine sahip konuları bölümün altındaki Ön Ek: kısmından Strateji'yi seçerek filtreleyebilirsiniz.

Ana Bölüm Ön Ekleri
Forum kullanımını kolaylaştırma amacıyla Strategyturk Forumlarında oyun bölümlerinde belli başlı ön ekler kullanılır. Her ön ekin kullanıldığı spesifik durumlar sözkonusudur ve bu spesifik durumlar haricinde konulara bu ön ekler verilemez.

Önemli
Önemli ön eki oyun bölümlerinde aktifliğini her zaman koruyabilecek, güncelliğini yitirmeyecek, sabit bir konu olma potansiyeline sahip ancak sabitlenmemiş konulara verilir. Oyun bölümlerinde Ekran Görüntüleri, Yamalar, Orijinal Oyun Sahipleri, Hileler ve Önemli Konular Arşivi konusu olmak üzere sadece 5 konu sabitlenmektedir. Bu hem bölümün düzgün görünmesi hem de bölümün ilk sayfasında üyeler tarafından açılmış yeni konulara daha fazla alan ayrılabilmesi amacıyla yapılır.

Etkinlik
Etkinlik ön eki o oyun için o bölümde düzenlenen herhangi bir etkinliğin konularına verilir. Etkinliğin ana konusu bir etkinlik konusu değildir, bu sebeple Önemli ön eki taşır. Etkinliğin dahilinde açılan yarışma konuları, haftanın/ayın ülkesi konuları ise etkinlik konularıdır ve Etkinlik ön eki taşırlar. Bu ön ek tıpkı Önemli ön eki gibi oyunun sadece asıl bölümünde kullanılabilir, alt bölümlerinde kullanılmaz.

Anket
Anket ön eki o oyun bölümünde bulunan güncelliğini yitirme ihtimali olmayan anketlerde kullanılabilir ve bu anket konuları yine Önemli ön eki taşıyan Anketler konusunda arşivlenirler. Eğer bir anket konusu güncelliğini yitirebilir tarzdaysa Anket ön eki taşıyamaz. Örneğin EU4 bölümünde açılmış "bir sonraki oyunda hangi ülkeyi seçeyim?" konusu bu ön eki taşıyamaz ancak öte yandan "Sizce EU4'teki en iyi din hangisi?" anketi bu ön eki taşıyabilir.

Bilgi
Bilgi ön eki oyun bölümünde bulunan, güncelliğini yitirebilecek, genellikle yamalarla veya eklentilerle ilgili bilginin toplandığı konularda kullanılır. Bu konuların güncelliklerini yitirecek olması önemlidir. Örneğin bir oyuna çıkan yamaya dair ekran görüntülerinin ve bilgilerinin toplandığı konular bu kategoride yer alır ve bu ön eke sahip olurlar. Bunların haricinde konulara 'bilgi içerdiği için' Bilgi ön eki verilmez.

Alt Bölüm Ön Ekleri
Eğer bir oyun alt bölümse, dolayısıyla kendisine has bir alt bölüme sahip değilse diğer oyun bölümlerinden farklı olarak belli başlı özel ön eklere sahip olur.
 • Rehber:  O oyun için yazılmış rehber konularına verilir.
 • [MOD]: O oyun için yapılmış mod tanıtım konularına verilir.
 • [MOD][WIP]: O oyun için yapılmakta olan ancak tamamlanmamış modların tanıtım konularına verilir.
 • [MP]: O oyun için düzenlenmekte olan multiplayer etkinlik konularına verilir.
 • Hikaye, Yayın, Anı, Hanedan Oyunu: O oyun için yazılan hikayelere, anılara, düzenlenen hanedan oyunlarına veya yayın konularına verilir.
 • Video: O oyun için yazılmış video rehberlere veya sadece video içerikli haber konularına verilir.
Ana Bölüm Alt Bölümleri
Strategyturk Forumlarında her oyun ana bölümünün belli bir konsepte sahip alt bölümü bulunur, bu alt bölümlerin de kendisine has, sadece bu bölümde kullanılabilir ön ekleri bulunabilir.

Haberler
Haberler bölümünde o oyun ile ilgili haber konuları, o oyuna dair söyleşiler, yama notları, fragmanlar vb. içerik paylaşılır. Her konu bir paylaşım şeklinde olmalıdır. Normal üyeler Haberler bölümünde konu açamazlar. Bir 'habere' veya 'yamaya' dair tartışma, spekülasyon gibi hususlara dair konular bu alt bölümde bulunmaz.

Haberler bölümünde kullanılan çok sayıda ön ek vardır:
 • Günlük: Oyuna dair yazılmış geliştirici günlüklerinin çeviri konuları Günlük ön eki taşır.
 • Duyuru: Oyuna dair geliştiriciler veya yayımcı şirket tarafından yapılmış duyurular Duyuru ön eki taşır.
 • Video: Oyundan herhangi bir haber içeriğine dair safi video içerik, fragman Video ön eki taşır.
 • Tanıtım: Oyundaki herhangi bir içeriğe, fraksiyona, ülkeye veya birime dair tanıtım konuları Tanıtım ön eki taşır.
 • Söyleşi: Oyuna dair herhangi bir kişiyle yapılmış söyleşilere dair konular Söyleşi ön eki taşırlar.
Haberler bölümünde İndirim Takip Konusu, Geliştirici Günlükleri Arşivi, Fragmanlar ve varsa o oyuna dair tanıtılan içeriğe dair indeks konusu bulunur. Haberler bölümündeki konular her zaman açılış tarihlerine göre sıralanırlar dolayısıyla 4 ay önceki bir yamanın yama notuna yorum yazıldığında konu ilk sayfaya taşınmaz.

Rehberler
Rehberler bölümünde o oyuna dair yazılmış rehberler ve rehber videoları için konular bulunur. Aynı yazar tarafından belli bir rehber dizisine dair indeks yapılan konular bulunabilir. Bir oyuna dair 'rehber var mı?' şeklindeki konular rehberler bölümünde bulunamazlar. Rehber Talep Konusu kullanılabilir veya ana bölüm kullanılmalıdır.

Rehberler bölümünde 1 ön ek kullanılır.
 • Video: Safi olarak video'dan ibaret, video rehber konuları için kullanılır.
Rehberler bölümünde Rehber Arşivi, Rehber Talep Konusu gibi sabit konular bulunmaktadır.

Modlar
Modlar bölümünde o oyuna dair yapılmış veya yapılmakta olan modlara dair tanıtım konuları bulunur. Her konu bir mod tanıtımı şeklinde olmalıdır ve ilk mesajda o moda dair yeterli seviyede bir tanıtıcı içerik bulunmalıdır. Bir moda dair soru/sorun konusu modlar bölümünde bulunamaz, ilgili modun konusuna mesaj olarak atılabilir, Mod Sorun Alanı konusu kullanılabilir veya ana bölümde bulunmalıdır. 

Modlar bölümünde 2 ön ek kullanılır.
 • [MOD]: Oyuna dair çıkmış modlara dair tanıtıcı konular bu ön eki taşırlar.
 • [MOD][WIP]: Oyundan henüz çıkmamış, yapımda olan mod projelerine dair tanıtıcı konular bu ön eki taşırlar.
Modlar bölümünde sabit konu olarak Mod Sohbet, Mod Arşivi, Mod Sorun Alanı gibi konular bulunabilir.

Seriler
Seriler bölümünde o oyuna dair seri şeklinde ilerleyen hikayeler, anılar, yayın paylaşım konuları ve hanedan oyunları bulunur. Seriler alt bölümü birçok oyunun yapısına uymadığı için o oyunlarda bulunmaz, o oyunlarda genellikle Seriler bölümünün yerini Ülkeler alır. 

Seriler bölümünde çok sayıda ön ek kullanılmaktadır.
 • Anı: Eğer bir oyunu oynarken sık sık o oyundan ekran görüntüsü paylaşıyorsanız ancak herhangi bir hikayesel içeriği yoksa, o konu Anı ön ekine sahip olabilir.
 • Hikaye: Hikayesel bir tabanda ilerleyen oyun konuları Hikaye ön eki taşır.
 • Yayın: Bir oyuna dair yaptığınız yayını sık sık güncellemek ve bölümleri direkt olarak forumdan izlenebilir olarak paylaşmak suretiyle Yayın ön ekiyle paylaşabilirsiniz.
 • Hanedan Oyunu: Oyuncuların aynı kayıt dosyası üzerinden sırasıyla oynayarak katılım sağladığı çok oyunculu etkinlikler Hanedan Oyunu ön ekine sahip olur.
Seriler bölümünde sabit konu olarak indeks konuları bulunabilir.

Fraksiyonlar (Ülkeler/Birimler/Düşmanlar/Lordlar)
Oyundaki oynanabilir ülkelere, taraflara veya fraksiyonlara yönelik tanıtıcı konuların toplandığı bölümlere fraksiyon bölümü denir. Bu bölümlerde her unsur için tek bir konu bulunabilir ve bu konuda o unsuru tanıtacak içerikler bulunur. Bu unsurlara dair soru konuları bu bölümde açılamazlar. Her konu bir tanıtım şeklinde olmalıdır. 

Bu bölümlerde herhangi bir ön ek kullanılmaz, aynı zamanda Diğer Seriler kategorisindeki oyun bölümleri birden fazla oyunu kapsadığından bu alt bölüme sahip olamaz. Bu alt bölümde sabit konu olarak tanıtılan içeriği indeksleyen konular bulunabilir.

Multiplayer
Multiplayer bölümünde o oyuna dair düzenlenmiş multiplayer etkinlikleri için konular bulunur. Multiplayer bölümünde o oyunun multiplayerında yaşadığınız herhangi bir soruna yönelik veya aklınızdaki multiplayerlara dair sorulara yönelik konular açamazsınız. Her konu bir multiplayer etkinliği şeklinde olmalıdır ve geri kalan multiplayera dair içerikler için ana bölümü veya Multiplayer bölümündeki sabit konuları kullanabilirsiniz.

Multiplayer bölümünde 1 ön ek kullanılmaktadır.
 • [MP]: Multiplayer etkinliklerinde kullanılır.
Çoğu multiplayer bölümünde belli bir konu başlığı düzeni bulunmaktadır, açtığınız konularda bu düzeni takip edebilirsiniz. Bazı oyunlarda Multiplayer bölümünün yerini Turnuvalar alabilir. Orada da bu düzen aynı şekilde geçerlidir.

Eklentiler
Eklentiler bölümünde o oyun için çıkmış eklentilere dair bilgilendirici konular yer alır. Her eklenti için sadece bir konu olabilir. Herhangi bir eklentiye dair soru konusu eklentiler bölümünde bulunamaz. Bunun yerine ilgili eklentinin konusunda sorunuzu sorabilir veya ana bölümü kullanabilirsiniz. Eklentiler bölümünde oyunun yapısına göre değişkenlik gösteren çok sayıda ön ek bulunmaktadır. Bu bölümdeki örneğin kozmetik eklenti konularında ilgili eklentiyle oyuna tam olarak ne eklendiğini görebilirsiniz, genişleme paketi konusunda o eklentiyle oyunda nelerin değiştiğini ve forumda o eklentiyle ilgili konuları görebilirsiniz.

Forum içerisinde bölümün altındaki filtreleme seçeneklerinden bu ön eklere göre çeşitli filtrelemelerde bulunabilirsiniz, bu şekilde forum kullanımınız kolaylaşabilir.
Anladığım kadarıyla mevcut durumu açıklıyorsun. Değişen bir şey yok?
Herhangi bir değişiklik yok.
açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ellerinize sağlık