Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Empire - Exe Hatası-Oyunun Çökmesi Sorunu İçin Çözümler
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
header.jpg?t=1488984275

  ETW oynayan kişilerin büyük çoğunluğu campaign haritasında bazen birkaç yıl bile oynayamadan bazen 1780 dolaylarına kadar oynadıktan sonra exe hatası almıştır.Çıktığı günden beri hem korsanını hem orjinalini saatlerce oynamış birisi olarak yıllardır bu sorunun çözümünü hiçbir yerde bulamadım.
  Birçok farklı çözüm yolu denedim ama hiçbiri sorunu tam olarak çözmedi.Bu çözüm yollarından yalnızca bir tanesi az çok etki etti.5-10 tur içinde çöken oyunu 20-25 turda bir çöker hale getirebildi.Şöyleki;

1- "Başlat"ta arama kısmına "cmd" yazıp komut istemini açıyoruz
2- Komut istemine "bcdedit /set increaseuserva 3072" komutunu girip enter a basıyoruz.
3- Bilgisayarı kapatıp açıyoruz.

Eğer işlemi geri almak istersek;

1- Yine komut istemini açıyoruz.
2- Komut istemine "bcdedit /deletevalue increaseuserva" komutunu girip enter a basıyoruz
3- Bilgisayarı kapatıp açıyoruz.

 İnternette araştırırken bu kodu 4 gb rame ve 32 bit bilgisayara (ve sanırım windows7 için ama emin değilim) sahip olan kişilerin kullanması gerektiğini gördüm.Kodun tam olarak neye etki ettiğini tam olarak bilmiyorum ancak ram kullanımı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.Kod bilgisayar için zararlı olabilir diye gördüm.Benim bilgisayarımda sıkıntı yapmadı ama kodu kendi sisteminize girmeden önce bir araştırma yaparsanız iyi olur.

Sizinde bu problem ile ilgili başka çözüm yollarınız varsa konuya yazın ilk iletiye ekleyelim.

Kod oyunun kullanabileceği RAM'i arttırıyor. 32bit işletim sistemlerinde oyunun kullanmasına izin verilen RAM az olduğu için problem burdan doğuyor. Bu değerin bu şekilde arttırılmasında sakınca yok hatta 3072 yerine 4096 yapabilirsiniz.

Fakat!!! Eğer PC'nizde bulunan RAM 4GB'tan fazlaysa 4096 yapabilirsiniz. Hatırladığım kadarıyla 32bit sistemler zaten en fazla 4096MB yani 4GB ram destekliyor. Ancak bu değer de başka yollarla değiştirilip sistemin 4'ten fazlasını desteklemesi sağlanabiliyordu.

Yani sisteminizde 4GB RAM varsa 3072, 4GB'tan fazla varsa 4096 yapabilir ve oyuna girebilirsiniz.