Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Empire - Hollanda Cumhuriyeti
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Unp_large.jpg

Unp_hud_left.pngHollanda Cumhuriyeti Unp_hud_right.png
Yönetim Biçimi: Cumhuriyet
Hükümdar: Willem
Başkent: Amsterdam
Kültür: Avrupalı
Din: Protestan

Etw_k_022.jpgHollanda Cumhuriyeti kuzeybatı Avrupa anakarasının Protestan kalesi konumunda. Bu bölgeden geçtiğimiz yüzyıl içerisinde İspanyolların defedilmesiyle birlikte bölge bilimin, ticaretin ve özgürlüğün merkezi haline geldi. Topraklarından son derece iyi yararlanıp, denize dur demeyi başaran Hollandalılar, dünyanın en güçlü donanmalarından birine sahipler. Sadece bir nesil önce Hollanda donanması Thames'e girip limandaki İngiliz gemilerini yaktı, böylesi bir hareket ve cesaret kolay unutulacak bir şey değil.

Hollandalı tüccarlar yedi denizde ticaret yaparken tüm bu altın Hollanda limanlarıyla Avrupa'ya ulaşıyor. Hollandalı tüccarları Hindistan'dan Karayiplere kadar kâr edilebilecek ve para kazanılabilecek her coğrafyada bulabilirsiniz. Hollandalılar Habsburg tehditi altında yaşamaya alışkın, yıllar boyunca giriştikleri özgürlük mücadelesi sonrasında ne Habsburg İspanya'sına ne de Habsburg Avusturya'sına iyi gözle bakmıyorlar. Üstelik İspanya'nın Amerika'daki gücü, Katolik Avusturya'nın Kutsal Roma İmparatorluğundaki politikaları Hollanda için problem teşkil ediyor. Öte yandan güneydeki genişlemeci Fransa Hollanda'nın dikkatle yaklaşması gereken devletlerden biri.

empire_units_image.php?f=netherlands&u=n...vs&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=e...vs&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=e...vs&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=n...fm&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=n...fm&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=e...rs&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=e...ry&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=e...ry&t=iconsempire_units_image.php?f=netherlands&u=a...on&t=icons

Hollanda'nın özel birimlerinden bazıları Fluyt (ticaret gemisi) ve VOC Infantrymen.

Bu devletler dışındaki rakipler zaman içerisinde daha az etkin bir hale geldi, örneğin İngilizler'i "uysallaştırmış olmak" biraz abartı bir kelime tercihi olabilir, ancak Hollanda ile iyi geçinmeleri gerektiğini anlamış durumdalar. Üstelik İngiltere ile Hollanda'nın mezhepsel yakınlıkları, Protestan hükümdar 3. William döneminde iki ülke ilişkilerinin ciddi bir şekilde gelişmesiyle sonuçlandı.

Hollanda geleceğe umutla bakıyor, güçlü bir donanmaya ve kara ordusuna sahipler. Dünyanın her köşesinde Hollanda için farklı fırsatlar söz konusu.

Etw_unp_america_map.jpgEtw_unp_europe_map.jpgEtw_unp_india_map.jpg

Zafer Koşulları
  • Kısa Zafer: 1750 yılına kadar Flanders, New Andalusia, French Guyana, Carnatica, Netherlands, New York, Curaçao, Ceylon ve Dutch Guyana dahil olmak üzere 15 bölgeye hükmet.
  • Uzun Zafer: 1799 yılına kadar Dutch Guyana, Flanders, Bijapur, Ceylon, Curaçao, French Guyana, Mysore, Hindustan, New York, New Andalusia, Netherlands, Goa ve Carnatica dahil olmak üzere 25 bölgeye hükmet.
  • Prestij Zaferi: 1799 yılına kadar Flanders, New Andalusia, French Guyana, Carnatica, Netherlands, New York, Curaçao, Ceylon ve Dutch Guyana dahil olmak üzere 15 bölgeye hükmet ve 1799 yılında en yüksek prestije sahip ülke ol.
  • Dünya Fethi: 1799 yılında Netherlands dahil 40 bölgeye sahip ol.
Başlangıç Durumu
Hollanda'nın başlangıçta 7500 altını, Netherlands, Ceylon, Curaçao ve Dutch Guyana olmak üzere 4 bölgesi bulunur. Bu bölgelerin 2'si Amerika'da, 1'i Hindistan'da, 1'i Avrupa'dadır.

Monarşi Bayrağı
Hollanda ile monarşiye geçildiğinde aşağıdaki bayrak kullanılır.
Unp_r_large.jpg

Tartışmalar
  1. Hollanda'yla ilk 10 tur nelere dikkat etmeli, hangi hamleler yapılmalı?
  2. Monarşiye geçiş yapılmalı mı?
  3. Hangi ticari ürünlerin olduğu ticaret noktaları ele geçirilmeli?
  4. Diğer ülkeler ile nasıl bir diplomasi izlenmeli? Kimlerle ticaret yapılmalı? Nerelere fetih yapılmalı?
  5. Hangi teknolojilere öncelik verilmeli?
  6. Ordu ve donanmada hangi birimler tercih edilmeli?
Bu konuda Empire: Total War'da Hollanda ile ilgili ipuçları ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.
Eline sağlık.
Hollanda oynaması zevkli bir devlet bence. Her kıtada yayılma imkanı var.
Denizde güçlü bir ülke. İyi ekonomi yapılabilir. Hindistan fethedilmeye çok müsait. Tabi avrupadaki toprağı boşlamamak lazım. Orası giderse yıkılıyoruz.
Amerika ve Hindistanda genişlemesi kolay. Ama öncelikle İspanya ve Fransa'ya dikkat edilmeli. Hannover ve Westpalia alınabilir. Para sıkıntısı pek çekilmez. Limanlarınızın ablukaya alınması ekonominizi çok sarsacaktır. Dolayısıyla gemi üretimine önem verin ve limanlarınızı ablukaya aldırtmayın.
Adalet ve ordu bakanını değiştirmek elzem ayrıca ben anakarada hatrı sayılır askeri bir güç bulundurmayı düşünürüm ve amerikada genişlerim her zamn Mughal geriye düşüyor onun için Maharathayla anlaşma yapmaya çalışırım ve tabiki olmazsa olmaz gemileri en güzelinden ağır ve sağlama gemiler maliyetli ama para sıkıntısı çekceğimizi zannetmiyorum
Hollada ile oynarken başta ekonomiye ağırlık verilmeli.Sonra ilk 5 sene içinde korsanlar yok edilmeli
Böylelikle ticaretimiz kesilmeyecek.Amerika'daki gücümüzü de artıracağız.Amerika'da Fransa ve İspanya güçlü olduğu için başta savaştan kaçmalıyız hedefimiz hindistan olmalı.Mysur ve Protekiz topraklarını aldıktan sonra Hindistan'da sürekli asker basmalıyız.Maratha savaşa açacak ilk savaşı kazanırsanız fetihlere başlarsınız.Ben bayağı toprak aldıktan sonra maratha'ya 2 toprak bırakıp vassal yaptım.Sonra 4-5 güçlenip babüre saldırdım sonra tekrar marathaya saldırdım. 1730-1735 gibi hindistana hakim oldum diye .Sonrasında tur başı +20k paranı oluyor hindiatandan bol bol gemi basın.Fransa-İspanya ikilisine savaş açın.Avrupada denizlerde ingilizler hakim zaten siz hindistandan başlıyarak ticaret noklarındaki fransız ispanyol gemilerini temizleyin ve o noktalardaki ticarete oturun.Fransa'yı yıkmak zor değil 6-7 turda yıkarsınız.Amerikada 2 ordu basın 2 koldan fransa ve ispanyayı işgal edin.Ben fransa'yı yıkmıştım.İspanyanın da Amerikada 4 bölgesi kalmıştı 4 bölgeyi savaşsız isteyip barış imzaladım.80.tura gelince Amerikada Luisanayla savaştayım Tüm Güney orta amerika hindistan fransa bölgesi karayipler ve birkaç kuzey amerika eyaleti bana ait gelir zaten uçmuş durumda.Kampanya bakımdan oyunun en zevkli ülkesi.Yayılma bakımından çok avantajlı
Nasıl kolay yahu bu ülke ? Oyun biraz ilerleyince fransa ispanya ile savaşa tutuştum. Karada tamam ama denizde bi ablukaya aldılar beni (zaten tek liman) onca ticaret noktasından gelir gelen para sıfıra düştü. Hindistandan amerikadan gelen çaylar şekerler de nanay oldu resmen iflas ettim. Hadi savaş limanı var diye dibimdeki ispanya toğrağını alayim dedim fransa kocaman bir buçuk ordu dikmiş oraya. Diğer yerlerden donanma çekeyim diyorum hep ticaret limanı var fluyt harici gemi yok (kötü değiller ama savaş gemilerine kafa tutacak kadar da iyi değiller. Baktım iflasa gidiyorum teknloji para filan ateşkes yaptım 2-3 tur geçti yine aynı seneryo. Baktım olmuyor dolana dolana fransayı yıktım, üzerine ispanya üzerine yürüdüm vs saçma sapan bir avrupa fethine giriştim, kısacası hiç öyle tarihinde olduğu gibi yeni dünya uzak doğu fetihleri hikayesi çıkmadı ortaya.