Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: CK2 - 2.8.1 Yaması
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2
diaryck2.png

Crusader Kings II geliştirici günlüklerinde bu hafta 2.8.1 yamasının içeriği tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...1.1058783/ :Selamlar.

Geçtiğimiz geliştirici günlüğünde sizlere bir yama üzerinde çalıştığımızdan ve bu yamada hata giderimleri dışında oyunculardan gelen talepler doğrultusunda bazı eklemeler olacağından sözetmiştik. Bu yama üzerindeki çalışmamız oldukça akıcı bir şekilde devam ediyor, ekibimiz fantastik bir iş çıkartmış durumda. İçerik tasarımcıları ve programcılar hataları giderirken çizerlerimiz oyuna aşağıdaki güzellikleri ekleyecek ekstra zaman bulabildi:

By71l9.jpg

Aynı zamanda oyunda Arap Yarımadasının Yemen bölgesinde bazı tarihsel değişikliklerimiz oldu, bu değişikliklerin belki de en önemlisi meşhur Sülayhi hanesinin (oyunda oynanabilir az sayıda Müslüman Sultana'dan biri olan Arwa Sulayhid'le birlikte) oyuna eklenmesi oldu. Jade Dragon ile birlikte yenilenen ortadoğu coğrafyasında oynayacak daha farklı bir yer arıyorsanız size Yemen'i öneriyoruz.

ZOoaGA.png

2.8.1 yamasının yama notları 121 satır uzunluğunda, böylesi bir yama için oldukça uzun. Bu yamayı yarın yani Salı günü çıkartmış olacağız.

Tüm yama notlarını aşağıdan inceleyebilirsiniz:

Önemli Değişiklikler
Yama notlarında önemli bulduğunuz diğer maddeleri buraya eklenmesi üzere belirtebilirsiniz.
  • Yapayzeka artık haraca bağlama savaşlarında hemen teslim olmuyor.
  • Artık Çin'de hane değişince Kowtow özelliğini kaybediyorsunuz.
  • Çin'den gelen karakterleri kendiniz öldürürseniz artık Çin İmparatoru yeni karakter yollamıyor.
  • Yemen bölgesine yaklaşık 100 tarihsel karakter eklendi.
Önümüzdeki günlerde tatil sebebiyle geliştirici günlüklerine ara vermiş olacağız, Ocak ayında görüşmek üzere.
Ne çok tatil yapıyor bunlar ya. İsveçe mi yerleşsek :)
Kadın sultan nasıl oluyor anlamadım yasalar asla izin vermiyor böyle şeylere.
Alıntı:Yapayzeka artık haraca bağlama savaşlarında hemen teslim olmuyor.

sad
(04-12-2017, 16:50)Lothebork : [ -> ]Kadın sultan nasıl oluyor anlamadım yasalar asla izin vermiyor böyle şeylere.

Bir benzeri 769 Dobrova(Kiev Kraliçesi) için de var. Orada da yasalar asla izin vermiyor. Hatta kız çocuğunuz olursa yerinize geçemiyor oyun bitiyor. Keza 1220 civarı olması lazım Erzurumda hükmeden kalın kaşlı bir abla vardı.

Aslında bu tür istisnai durumlar nasıl oldu buna ilişkin mekanik eklense keşke de arada kadın hükümdarlarla da oynayabilsek yasalar izin vermese bile.
O Kiev Kraliçesiyle çok rahat evleniliyordu eskiden (sonraları değişti mi bilmem) üstelik sahip olduğu bölge Slav dininin kutsal toprağı, büyük kolaylık oluyor dini reform etmede.
1074 yılında Arwa'yı bulup biraz baktım. Ailesinden biriyle evli ve tahta kendisinden sonra geçecek kişi de erkek çocuğu olduğu için, oynarken, çok zorlanacağınızı düşünmüyorum.

Ayrıca Arwa''yı alışılmadık bulanlar, 1191 yılında, Anadolu'da Mama Hatun'u bulup oynayabilir.

Ek not: Mount & Blade: Warband oyununda İncili Arwa isimli bir karakter de mevcuttur ve Sarranid tahtında hak iddia etmektedir. Aynı Arwa'dan mı esinlenilmiştir orasını bilmiyorum.
(05-12-2017, 17:12)Duman : [ -> ]O Kiev Kraliçesiyle çok rahat evleniliyordu eskiden (sonraları değişti mi bilmem) üstelik sahip olduğu bölge Slav dininin kutsal toprağı, büyük kolaylık oluyor dini reform etmede.

Ben direkt o kraliçeyle oynuyorum. Onun courtunda Zhenye Blackbird isimli peygamber gibi bir adam var. Ona seduca yapıp evlenip o şekilde devam etmek zevkli bir gameplay olmasını sağlıyor. Ama gerçekten o adamı neye göre koydular acaba. Tarihsel bir karakter değil ve sanırım oyundaki tüm tarihler dahil en iyi karakter.
Zhenye Blackbird, easter egg olarak oyuna eklenmiş.
eastereggs.txt dosyasını açıp okursanız Johan'ı da bulabilirsiniz.
(05-12-2017, 19:20)Wickhart : [ -> ]Zhenye Blackbird, easter egg olarak oyuna eklenmiş.

Onun olayı ne peki?
(05-12-2017, 19:33)MelaRossa : [ -> ]
(05-12-2017, 19:20)Wickhart : [ -> ]Zhenye Blackbird, easter egg olarak oyuna eklenmiş.

Onun olayı ne peki?

Oyuncuların keşfetmesi için oyuna eklenmiş (gizlenmiş) sürprizler.
(05-12-2017, 19:47)Wickhart : [ -> ]

Onun olayı ne peki?

Hayır Easter Egg ne anlama geliyor biliyorum. Kast ettiğim şey neye gönderme? Yani bir şirket çalışanı mı, masal kahramanı mı ne yani?
(05-12-2017, 19:52)MelaRossa : [ -> ]Hayır Easter Egg ne anlama geliyor biliyorum. Kast ettiğim şey neye gönderme? Yani bir şirket çalışanı mı, masal kahramanı mı ne yani?

Easter Egg sürpriz yumurta demektir ve oyunlardaki şakavari göndermelere denir. Bir çok oyunda bu mevcuttur. Firmalar kendi oyunlarına veya başka oyunlara bu şekilde gönderme yapar. Aragon'daki Saruhan ve Gonder görevleri de birer easter egg'tir.
(05-12-2017, 19:52)MelaRossa : [ -> ]
(05-12-2017, 19:47)Wickhart : [ -> ]

Onun olayı ne peki?

Hayır Easter Egg ne anlama geliyor biliyorum. Kast ettiğim şey neye gönderme? Yani bir şirket çalışanı mı, masal kahramanı mı ne yani?

Bilmiyorum. :smiling:
Yani gizlenmişse bi sebebi vardır. Bkz: AcO'da evleri dikizlerken görülen eşcinsel mevzu.
Zhenye Blackbird gerçek insanmış, firmaya para verip kendini oyuna koydurmuş.

Alıntı:Gosh people, just check eastereggs.txt to see what they changed. Here are the new characters, none of which are landed: Uhtred of Bebbanburg (Norse pagan at ToG start) Augusta Corvina (Orthodox Italian in CM) Christopher Todd (Catholic Pict in CM) Zhenye Blackbird (pagan Volhynian in CM) William Turnbull (Catholic Scot 1294-1338) Thomas Byrrnesson (Norse pagan in CM) Henri d'Aubergine (Catholic Frank in CM) These people shelled out $100+ to have their names in the game.
Eskiden CK2 üzerinde çalışıp sonra ayrılanları oyuna ekliyorlardı birisi Danimarka'da bir yerde courtierdi, milleti 100 dolar karşılığında oyuna eklemek hoş değil bence, link var mı bu mesajın?

Ayrıca parayla eklenen ismin easter egg'lik bir yönü yok.

Edit: Bayağı eskiymiş şimdi gördüm.
Oyun kalitesine gölge düşürüyor bence bu tarz bir durum.
Ulan ben de ne teoriler düşünmüştüm.

İşin tüm tadı kaçtı şimdi.

Bir de Augusta Corvina var. O da mı benzeri bir durum acaba. Kendisi İtalya'da 769 başlangıcında genius traitli lez bir hatun.
Reddit'te gördüm ve güvenilirliği çok yüksek değil zira saydığı isimlerden biri olan Uhtred of Bebbanburg para verip kendini oyuna ekleten biri değil, yaşayıp yaşamadığı çok belli olmayan efsanevi bir figür. Diğer verdiği bilgiler de pekala yanlış olabilir ama Zhenye diye bir tarihi figür bulamadığımdan en azından o bilginin doğru olduğunu düşündüm.
Sayfalar: 1 2