Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Strategyturk Felsefe Kulübü
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Sayfalar: 1 2 3 4
st-felsefe.png
STRATEGYTURK FELSEFE KULÜBÜ
Sorgulanmamış bir hayat, yaşanmaya değmez. - Sokrates

YgNdml.jpg

Felsefe; varlık, bilgi, gerçek, adalet, güzellik, doğruluk, akıl ve dil gibi konularla ilgili özsel sorunlara ilişkin yapılan çalışmalardır.

felsefe-ayrac.png

Kulübün Amacı
Felsefe Kulübü, felsefeye ilgi duyan forum üyelerini bir araya getirerek bu üyelerin felsefi ve bilimsel kuşkuculuğunu
ve kavramsal düzeydeki eleştirel değerlendirme yetilerini geliştirecek tartışma ve bilgi ortamları oluşturmayı amaçlar.

felsefe-ayrac.png

Kulüp Etkinlikleri
Felsefe Kulübü olarak felsefi çeşitli tartışma konuları belirleyecek, çeşitli düşünce akımlarını inceleyeceğiz.
Bu konu altından Felsefe Kulübüne katılmak için başvuruda bulunabilir, kulüp hakkındaki önerilerinizi ve eleştirilerinizi belirtebilirsiniz. 

felsefe-ayrac.png

Kulübe Katılım
Felsefe Kulübüne katılmak için Kulüp Üyelikleri arayüzünden Felsefe Kulübüne katılım başvurusu göndermelisiniz.
Felsefeye ilgi duyan herkes Felsefe Kulübüne katılabilir, kulüp üyelerinden kulüp aktivitelerine katılım sergilemesi beklenir.
Felsefe Kulübünün 23 üyesi bulunmaktadır.

felsefe-ayrac.png

Kulüp Konuları
-  Theseus'un Gemisi Paradoksu
Yeni Dünyanın Kuruluşu ve Hümanizm Felsefesi
-  Septisizm (Doğru bilgi var mıdır?) 
-  Aydınlanma Felsefesi ve Epistemolojiye Yeni Bir Bakış
Demokrasi demokratik midir? 
Tanrı kendisinin kaldıramayacağı bir kaya yaratabilir mi? 
Makyavelizm’e Karşı Bakış Açınız?
Tek Çocuk Yasası Ahlak İlkenizle Çelişiyor mu?
Katılıyorum.
Katılıyorum.
Katılıyorum.
Katılıyorum. Hayırlı olsun.
(14-02-2018, 02:12)Aytaç : [ -> ]Katılıyorum. Hayırlı olsun.

Ekledim, daha fazla üye bekliyoruz.

Üyelerimiz yapabileceğimiz tartışma konuları için fikir verebilirler.
Ooooo felsefe kulübü katılıyorum.

Russel'in tanrı paradoksu konuşulabilir.
cY33hZrvLb4e.jpg?ver=?ver=qwrBzwTCERz7ru9bXPDNrLmP2Py

Russell'in Çaydanlığı

Filozof Bertrand Russell "Tanrı var mı?" adlı makalesinde sonradan kendi adıyla anılacak bir Çaydanlık kuramından bahsetmiştir. Russell eliptik bir yörüngede Dünya ile Mars arasında hareket eden ve hiçbir imkanla gözlemlenemeyen bir çaydanlığın inkar edilemeyeceğini, ama bundan şüphe duyulmasının küstahça karşılanmasının saçmalık olarak düşünüleceğinden bahsetmiştir. Devamında "Çaydanlık her pazar kutsal öğreti olarak sunulur, çocuk yaşta beyni kazınsa onu reddetmek bir tuhaflık ibaresidir, hatta bunu ortaçağda yapsaydınız Engizisyon mahkemelerinde yargılanıp, deli hastanelerine gönderilirdiniz. " diyor.

Russell 1958'de "Kendimi bir agnostik olarak betimleyebilirim ama pratik olarak bir ateistim. Hristiyanların tanrısının herhangi bir Valhalla veya Olimpos tanrısının varlığından daha olası olduğuna inanmıyorum. Resme daha başka bir yerden bakmak gerekirse, kimse Dünya ile Mars arasındaki eliptik bir yörüngede hareket eden bir çaydanlığa yok diyemez. Ama çaydanlığın etkisizliğinden ötürü kimse de pratiğe geçmez. Benim için Hristiyanların tanrısı da bundan farksızdır." demiştir.

Filozof Bertrand Russell'in Çaydanlığı Kuramı günümüzde hala Tanrı'nın Varlığı tartışmalarında kullanılmaktadır.
Her hafta Felsefe Kulübü olarak tartışma ve bilgi konuları açıyoruz, bu konudaki önerileriniz bizim için çok önemli. Ayrıca Felsefe Kulübü felsefeye ilgisi ve bilgisi olan herkesi davet etmektedir.

Geçen haftaki tartışma konumuz ise kulüp üyelerimizden 'ün hazırladığı Theseus'un Gemisi Paradoksu'ydu.
Forumda bu tür girişimlerin olması çok güzel olmuş.
Katılıyorum.
Katılmak isterim
(20-02-2018, 21:29)GandalfınTorunu : [ -> ]Forumda bu tür girişimlerin olması çok güzel olmuş.
Katılıyorum.

(20-02-2018, 23:58)glorfindel : [ -> ]Katılmak isterim

Ekledim, hoşgeldiniz. Etkinliklerimiz için öneri ve istek bekliyoruz.
Katılmak istiyorum.
Felsefeyle ilgili yerli yabancı kitap önerilerinizi beklerim.Uzun zamandır boş zamanım yoktu şimdi biraz boş zamanım var:)
(21-02-2018, 23:55)Adm : [ -> ]Katılmak istiyorum.

Ekledim, hoşgeldin.

(22-02-2018, 01:32)glorfindel : [ -> ]Felsefeyle ilgili yerli yabancı kitap önerilerinizi beklerim.Uzun zamandır boş zamanım yoktu şimdi biraz boş zamanım var:)

Prof. Dr. Ahmet Arslan'ın kitapları var sana önerebileceğim, ben okumadım lakin Teke Tek programında Celal Şengör ve İlber Ortaylı övüyorlardı.

http://www.dr.com.tr/Yazar/prof--dr--ahm...n/s=259269
Giriş için Sophie'nin Dünyası'nı da okuyabilirsin.
(22-02-2018, 19:00)PashaZade : [ -> ]
(21-02-2018, 23:55)Adm : [ -> ]Katılmak istiyorum.

Ekledim, hoşgeldin.

(22-02-2018, 01:32)glorfindel : [ -> ]Felsefeyle ilgili yerli yabancı kitap önerilerinizi beklerim.Uzun zamandır boş zamanım yoktu şimdi biraz boş zamanım var:)

Prof. Dr. Ahmet Arslan'ın kitapları var sana önerebileceğim, ben okumadım lakin Teke Tek programında Celal Şengör ve İlber Ortaylı övüyorlardı.

http://www.dr.com.tr/Yazar/prof--dr--ahm...n/s=259269

Hocam o programları izlemiştim Arslan Hocanın Felsefeye Giriş kitabını çok duydum teşekkürler:))
Kulüp üyelerimizden 'ın hazırladığı Yeni Dünyanın Kuruluşu ve Hümanizm Felsefesi konusu sizleri Rönesans'ın düşünce yapısıyla karşı karşıya bırakacak.

Haftaya ise konumuz : Aydınlanma Felsefesi ve Epistemolojiye Yeni Bir Bakış

Kulübümüze yeni üyeler bekliyoruz, ayrıca felsefe kulübü olarak bu konulardaki tartışmalara katılmamız önemli.

Keyifli okumalar.
Nihilist kontenjanından başvuruyorum.
(02-03-2018, 00:17)JanissaryArcher : [ -> ]Nihilist kontenjanından başvuruyorum.

Ekledim. Hoş geldin  :fire: :fire: :fire:
Sayfalar: 1 2 3 4