Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Konu Hortlatma Kıstasları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Konu Hortlatma Kıstasları
Bazı üyelerin hangi durumda en son belli bir zaman önce mesaj almış, geride kalmış bir konuya tekrar ileti girmelerinin uygun olduğu, hangi durumda ise uygun olmadığı konusunda kararsızlıkta kalabildiğini ve bu sebeple kimi zaman bazı konuların yanlış değerlendirilerek "hortlatıldığını" farkettiğim için Forum Ansiklopedisinde bir konu açarak bu duruma bir ışık tutmak istedim.

İlk olarak, konu hortlatmak güncelliğini yitirmiş, çözüme veya amacına ulaşmış, artık geçerliliği olmayan bir konuya mesaj girmektir. Bu durum gerçekleştiğinde ilgili üyenin mesajı kaldırılabilir veya bu mesaj ayrı bir konu haline getirilebilir. Eğer bu süregelen devamlı bir davranış biçimindeyse ilgili üye işleme tabi tutulabilir.

Gelin hangi durumlarda üstünden aylar veya seneler geçse bile konuya ileti girilebilir bundan bahsedelim:
 • Forumdaki hiçbir 'anakonu' güncelliğini yitirmez, bu ana konular birçok bölümde 'Önemli' ön ekiyle işaretlenmiştir.*
 • Forumdaki hiçbir 'bilgi konusu' güncelliğini yitirmez, örneğin tarih bölümündeki herhangi bir tarihi kişilikle ilgili konular.
 • Belirli bir noktaya odaklanmayan, genel yapıdaki anketler güncelliklerini yitirmezler, bu tarz anketler birçok bölümde 'Anket' ön ekine sahiptir.
 • Forumdaki hiçbir 'tanıtım' konusu güncelliğini yitirmez, örneğin en son 1 yıl önce ileti almış bir dizinin konusunda o diziyi yorumlayabilirsiniz.
 • Forumdaki hiçbir 'hikaye, seri veya anı' güncelliğini yitirmez, hikayeleri bitmesinin üstünden aylar geçse bile yorumlayabilirsiniz.
 • Forumda genel bir konusu olan tartışma konuları güncelliklerini yitirmezler, mesele güncelliğini koruyorsa fikrinizi her zaman dile getirebilirsiniz.
 • Bunlar dışında kalan konular için spesifik olarak güncelliğini yitirip yitirmemiş olduğu incelenebilir.
* Tarih Forum ve birkaç bölümde ekstra olarak "Anakonu" ön eki de kullanılmaktadır.

Bunların aksine aşağıdaki maddelerin kapsamında yer alan konular ileti aldıklarında 'hortlatıldı' sayılırlar.
 • Çözülmüş veya çözülmemiş, üyelerin açtığı soru/sorun konuları.
 • Forumda yapılmış olan eski duyurular veya değişiklik konuları.
 • Forumda 'belli bir olaya odaklanan' konular, örneğin Paradox'un oyun fiyatlarını arttırmasıyla ilgili bir konu 1 yıl sonra ileti alamaz.
 • Bunlar dışında kalan konular için konunun genelliği ve güncelliği ele alınır.
Bu kısımda özellikle üyelerin yaptığı hata, bir başka üyenin açtığı sorunla ilgili bir konuya gelip "aynı sorun bende de var ancak buradaki çözümleri denedim olmadı" tarzı iletiler girmek, bu durumda yapmanız gereken şey 1 yıl önce sorununu çözmüş üyenin konusunu kendi probleminizin konusuymuş gibi kullanmaya çalışmak yerine ilgili oyun bölümünde ayrı bir konu açmak olacaktır. Bu gibi durumlarda üyenin iletisi genellikle ayrı konu haline getirilir ancak yöneticiler gerekli görmeleri durumunda sadece mesajı kaldırabilirler.

Tüm bunların yanı sıra Strategyturk'te güncelliğin ve içerik sırasının önem taşıdığı bazı bölümlerde bu tarz eski konulara ileti girilmesine yönelik bazı önlemler bulunmaktadır, örneğin oyun bölümlerinde Haberler alt bölümlerinde konular her zaman konu açılış sırasına göre sıralanırlar, böylelikle en son haberi her zaman en üstte görürsünüz.

Bu noktalarda aklınıza takılan soruları bu konu altından iletebilir, gerekli gördüğünüz durumlarda yöneticilere özel mesaj atarak bu konuda aklınıza takılan şeyleri danışabilirsiniz.