Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Imperium Kaybetme Koşulları
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Imperium Kaybetme Koşulları
Imperium Strategyturk Forumlarında üyelerin foruma olan katkısını sembolize ediyor. Üyeler kendilerine yardımı dokunmuş üyelere serbestçe Imperium verebiliyorlar ve forumdaki belli sistemlerde bu sistemlerin başarısını ve devamlılığını güvence altına almak için Imperium şartları koyuyoruz, örneğin uzun sürecek bir etkinliğin organizasyonunda, bir forum kulübünün veya konu dizisinin devamlılığını sağlamasında bu sistemleri belli Imperium şartlarını yerine getirmiş kişilere açarak yarım kalan etkinliklerin, aktif olmayan kulüplerin ve devam etmeyen konu dizilerinin önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Ancak kimi zaman bu şartları yerine getirerek bu sistemlere erişebilen üyeler ilgili sistemlerin işleyişine aykırı eylemlerde bulunabiliyor, bu gibi durumlar yaşandığında artık üyeler Imperium kaybedebilecekler.

Imperium'un forumda bir yapabilirlik kıstası haline gelmesiyle birlikte belli şartlar altında üyeler Imperium silinmesi cezasıyla karşılaşabilecekler, bu işlem sadece aşağıda belirtilen maddeler kapsamında uygulanabiliyor:
  • Foruma veya üyelerin forum kullanımına zarar vermeye yönelik eylemler. 
  • Resmi forum etkinliklerinde etkinlik kurallarına ve yapısına aykırı hareket etmek.
  • Etkinlik kurucularının Organize Multiplayer Etkinlikleri Prensiplerine aykırı hareket etmesi.
  • Imperium'a bağlı çeşitli yapabilirliklerde bu yapabilirliğin şartlarına aykırı hareket etmek.
  • Çeşitli forum mekaniklerini amacına uygun olmayan bir biçimde kullanmak veya kullandırmak.
  • Forumdaki anketleri veya çeşitli konuları manipule etmek.
  • ve benzeri yapıdaki ihlaller ve eylemler.
Burada tekrar not etmek isterim ki bu negatif Imperium silinmesi mevcut cezaların veya yapılan moderatif işlemlerin yanında verilen bir ekstra ceza değil, örneğin bir kural ihlali sonrası silinen mesajınızda bunun yanında Imperium kaybettiğinizi görmeyeceksiniz, bu sistem sıradan kural ihlallerine yapılan işlemlerden farklı bir doğrultuda işliyor ve bir bakıma nasıl Imperium foruma olan katkıyı sembolize ediyorsa, bu maddeler foruma, forumun etkinliklerine veya üyelerin forumla ilişkili deneyimlerine verilen zararı esas alıyor. Örneğin Imperium gerekliliğini yerine getirerek forumda bir etkinlik açtıktan sonra ülkeniz yıkıldıktan sonra etkinliği sona erdirdiğinizde (Organize Multiplayer Etkinlik Prensiplerine aykırı) Imperium kaybediyor ve forumda etkinlik açamaz duruma geliyorsunuz.

Silinen Imperium'un miktarı yapılan eylemin doğasına göre değişiklik gösterebiliyor, maddelere baktığınızda çok spesifik noktalar olduğunu farkedebilirsiniz. Bu yeni sistemin bir amacı belli Imperium değerine sahip olarak bir 'yapılabilirliğe' erişip bunun gerekliliğini yerine getirmeyen kişilerin Imperium kaybetmesi, 10 Imperiumla bir üye kulüp açıp bu kulüple hiç ilgilenmiyorsa veya herhangi bir oyunun etkinliğini açıp bu etkinlikte prensiplere aykırı işler yaparak etkinliğe katılan diğer forum üyelerinin olumsuz bir tecrübe edinmesine sebep oluyorsa bu gibi durumlarda üyeler Imperium kaybedecekler.
Negatif Imperium uygulaması yerini daha iyi bir sistem bulunana kadar Imperium Kaybetme uygulamasına bıraktı, bunla birlikte etkinlik kurabilmek için Imperium şartı 0 değil 1.

Negatif Imperium üyelerin profillerinde isminden de anlaşılabileceği üzere "negatif" bir iz, herkes tarafından görülebilir bir leke bırakıyordu ve bu genel olarak isabetli bulmadığımız bir durum, öte yandan Imperium silinmesi durumunda negatif Imperium'un amaçladığı yere nispeten daha narin bir yolla gelinmiş oluyor.