Strategyturk Forumları

Orjinalini görmek için tıklayınız: Attila - Rehber Talep Konusu
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
attila.png

Total War Atilla oyunu hakkında ülke,ticaret,diplomasi vs... konularda istediğiniz rehberi bu konuda belirtebilirsiniz.
Bazı ülkeler için oyunu iyi bilen biri rehber hazırlasa güzel olur aslında. Çünkü oyunun yapısı önce ki Total War oyunlarına göre biraz farklı. Ordu bas - yayıl mantığından çok, doğru yere yerleşme ve savunma önemli. 6 yıllık Total War oyuncusu olmama rağmen ilk 2 seferim yıkılış ile sonuçlandı.
EU serisinden Total War'a geçiş yapayım dedim ve bu oyunu satın aldım dlc'ler ile beraber. Yeni başlayanlar için genel bir rehber yapabilecek varsa çok iyi olur.
Hiç mi yok oynayan ?
Rehber işine bakmaya çalışırım uygun vaktim olursa, onun yanı sıra oyunu oynamaya çalışıp aklına takılan soruları forumda sorarsan sürekli sorup cevap alarak oyunu öğrenme olasılığın daha yüksek.

Aedile seçilebilirsem tekrardan canlandıracağım buraları inşallah. Total War hakkında bir isteğiniz veya yardıma ihtiyacınız varsa özelden iletebilirsiniz.
Aile ağacı kısmı için detaylı ve öğretici bir rehber yapılsa aslında iyi olur.
(11-10-2016, 23:38)Ryse : [ -> ]Aile ağacı kısmı için detaylı ve öğretici bir rehber yapılsa aslında iyi olur.

Yapan olmazsa haftasonu ilgileneceğim.
Aile ağacı rehberini hazırlıyorum. Başka rehber isteyen varsa buraya yazsın ben hazırlayayım.
Bir arkadaş bine rehberi hazırlayabilir mi? Aslında burada aradığım eniyi sanayi ticaret askeri veya tarım eyaletleri nasıl oluşturulur. Malum attilada rome 2 den farklı olarak sağlık ve eyalet bazlı gıda ya da dikkat edilmesi gerekiyor.
Mesela rome 2 de 3 şehirli eyaletleri sanayi odaklı yapar ana sehirde arena , uygun tapınak , iki sanayi binasi digerlerinde iki tane maden diger iki bina yerine de gıda asayiş dengesine uygun bişey koyar. Limanları da sanayi olanı yapardım. Ama attila da bu dengeyi ayarlamak daha zor.
Ya iskandinavlar ile oynamak istiyorum açıkçası ancak konumları çok uzak ve turlarla uğraşmak uzun sürüyor bu İskandinavlar için birde hiç rehber yok mesela Ostrogodlar için yapmış bir arkadaş mesela o türde hiç göremedim. Eğer teknik bilgi vb türde ayarlıcak olan olursa çok iyi olurdu.
(09-01-2019, 21:39)Nilfheim35 : [ -> ]Ya iskandinavlar ile oynamak istiyorum açıkçası ancak konumları çok uzak ve turlarla uğraşmak uzun sürüyor bu İskandinavlar için birde hiç rehber yok mesela Ostrogodlar için yapmış bir arkadaş mesela o türde hiç göremedim. Eğer teknik bilgi vb türde ayarlıcak olan olursa çok iyi olurdu.

Öncelikle foruma hoş geldin. Mesajını yeni gördüm final sınavlarım var hafta sonu yetiştirebilirsem rehberi hazırlarım.
(10-01-2019, 00:51)Gurt : [ -> ]
(09-01-2019, 21:39)Nilfheim35 : [ -> ]Ya iskandinavlar ile oynamak istiyorum açıkçası ancak konumları çok uzak ve turlarla uğraşmak uzun sürüyor bu İskandinavlar için birde hiç rehber yok mesela Ostrogodlar için yapmış bir arkadaş mesela o türde hiç göremedim. Eğer teknik bilgi vb türde ayarlıcak olan olursa çok iyi olurdu.

Öncelikle foruma hoş geldin. Mesajını yeni gördüm final sınavlarım var hafta sonu yetiştirebilirsem rehberi hazırlarım.

Tamamdır merakla bekliyorum ve teşekkür ettim şimdiden.  :smiling:
Eski bir Total War oyuncusuyum Medieval 1 ve 2 yi 10 bin saatten fazla oynamışımdır modları ile birlikte. Ama Rome 2 ve ardından gelen Atilla bana çok uzak geldi. Yinede emektar diyip Atillayı Hunlar ile oynayalım dedik fakat göç olayına alışamadım. Total War Atilladaki tüm rehberleri okudum Hunlar ve Göç rehberini özellikle yinede tatmin edici bir rehber bulamadım. Şimdi imkanı olan varsa maddeler üzerinden sorduğum soruları maddeler halinde cevaplayabilir mi? veya ayrıca bir rehber hazırlayan olursa çok iyi olur.

1) Teknolojide askerimi yoksa kültürelmi gitmeliyim? Ben eşit gitmeye çalışıp atlı okçuların geliştirilmesine öncelik vermeye çalışıyorum sonra ekonomik getirisi iyi olmuyor.
2) Orduları birbirinden ayrı tutmaya çalışıyorum ekonomik olarak daha iyiymiş ama er geç bir araya gelmeleri gerekiyor savaşlardan ötürü ne yapılabilir?
3) Normal zorlukta oynuyorum acemiyim diye önüne gelene dalmak olmuyor dıdısının dıdısı savaş açıyor ittifaklar yüzünden, abuk subuk zamanlarda ordular çıkıyor karşıma kimseye dalmasan zaten yeniksin. Sürekli savaş halinde mi olmak gerekiyor?
4) Ekonomiyi canlı tutmanın yolu çok önemli o konudaki fikirleri detaylı olarak bekliyorum. Ayrıca hareket halinde olunca veya orduyu bir yerden bir yere kıpırdatınca gelir değişiyor gittiği bölgeylemi alakalı?
5) Çok yer yağmaladım ama yerleşme imkanı bulamadım göçü bitirip yerleşme nasıl oluyor ne zaman açılıyor? Hun ile Arabistan tarafında bir yeri yağmala görevi var orayı talan etmeden göç işi bitmiyor galiba?
6) Düşman casusları sakız gibi yapışıyor şampiyon mu üretmek lazım yoksa casusla mı karşılamak lazım. Benim casus düşük level bir halta yaramıyor. Birde ben mümessil üretene kadar adamlar üretiyor sıkıntı veriyor suikast falan gırla.
7) İnsan kaynağını bina yapımına verince yeni güruh üretemiyorum ekonomide elvermez diye, mantıklı mı yoksa 4. güruhu erkenden yapmak mı lazım?
8)  3 farklı güruhtan 3 farklı şehirde bina yapıyor gibi bina yapıyorum. Üçü de birbirinden farklı mı olmalı yoksa bina yapımı benzer mi olmalı. Sonuçta uzaktaki güruhlarda aynı kalitede asker üretilebilse fena olmaz. Ayrıca her güruh yemek üretimi konusunda iyi olmalı diye düşünüyorum.
9)  Yıktığım devlet tekrar küllerinden doğdu bu sık sık oluyor mu yoksa sadece 1 defamı dönüyorlar? Tekrar tekrar dönüyorlarsa yıkmak için kovalamayı bırakacam :smile:

Ayrıca Medieval da her şehre istediğimiz her binayı yapıyorduk. Fakat Roma 2 ve Atilla da (belkide daha öncesinde Empire ile Shogun 2 arasını oynamadım) bu sistem değişmiş şehir başı 5-6 çeşit bina yapılabiliyor bunlar sadece upgrade yoluyla ilerliyor bazı tür binalar hiç yapılamıyor yapmak içinse başka bir binayı yıkıp ona yer açmak gerekiyor yani bina slot sayısı sınırlı. Bu yüzden değişik şehirlerde farklı altyapı gidilmesi gerekiyor. Bu sistemi doğrumu anladım emin değilim bunu da cevaplayan olursa sevinirim kafamda deli sorular ama bunlar bir cevaplanırsa bayağı bir aydınlanacağım. Cevap verenlerin maddelere göre cevap vermesi daha açıklayıcı olur şimdiden teşekkürler.
Üstteki posta cevap verecek delikanlı yokmu. Attila bu kadarmı çabuk eskidi.
Vizelerim başladığı için sorularına fazla detaylı cevaplar veremeyeceğim kusura bakma şimdiden.
1)İlk turlarda sadece atlı okçu bas. Atlı okçuların seni bir süre götüreceği için ekonomik teknolojiyi bitir bonusunu alıp askeriye geç.
2)Erken oyunda her orduyla farklı yönlere akın edebilirsin. Bir ordunu Slavenyalılara birini Anteslilere yollayıp diğerini oba halinde tutabilirsin. Dürüstlük cezası yerler yakın durdukça rekabet artacağından tam hatırlamıyorum ama gıda da olumsuz etkileniyordu sanırım.
3)Hunlar ile oynarken sürekli savaş halinde olmalısın. Ekonomik binalarından daha çok talan ettiğin şehirlerden gelecek olan para seni ayakta tutacaktır.
4)Herhangi bir orduyla hareket haline geçersen binalar etkisiz kılınır yani geliirn düşer. Hareket çubuğunun yarısına kadar hareket ettikten sonra tekrar oba şekline sokabilirsin ordunu büyük yollar katederken ve özellikle kış mevsiminde bu taktik işine yarayacaktır.
5)Yerleşmek için mod indirmen gerekiyor. Hunlar yerleşik hayata geçmiyor fakat yerleşik hayata geçen başka göçebe uluslar mevcut.
6)Her ulusun eksiklikleri mevcu olsa da Hunlar ile oynarken sayı olarak fazladan mümessil basmak yerine bir adet basıp ona her tur kazanma oranı yüksek görevler vererek kasarsan rahatlarsın.
7)Dördüncü ordu için acele etmene gerek yok. Dört adet yeterince gelişmemiş güruhtansa 3 adet gayet güzel gelişmiş güruh senin işini baya bir süre görecektir.
8)Her güruhun gıdası kendi içerisinde pozitif olmalı. Aynı binaları yapmaktansa farklı binalar yapıp her bonustan faydalanmak ve askeri çeşitliliği sağlamak işine yaraycaktır.
9)Bir ulusun tüm yerleşim yerlerini ve kalan son ordusunu da yenersen ulus yok edildi diye bir bildirim alırsın daha sonra yeniden çıkma şansları yok. Tabi şehirlerini tahrip etmen gerek.
(09-04-2019, 02:37)Gurt : [ -> ]Vizelerim başladığı için sorularına fazla detaylı cevaplar veremeyeceğim kusura bakma şimdiden.
1)İlk turlarda sadece atlı okçu bas. Atlı okçuların seni bir süre götüreceği için ekonomik teknolojiyi bitir bonusunu alıp askeriye geç.
2)Erken oyunda her orduyla farklı yönlere akın edebilirsin. Bir ordunu Slavenyalılara birini Anteslilere yollayıp diğerini oba halinde tutabilirsin. Dürüstlük cezası yerler yakın durdukça rekabet artacağından tam hatırlamıyorum ama gıda da olumsuz etkileniyordu sanırım.
3)Hunlar ile oynarken sürekli savaş halinde olmalısın. Ekonomik binalarından daha çok talan ettiğin şehirlerden gelecek olan para seni ayakta tutacaktır.
4)Herhangi bir orduyla hareket haline geçersen binalar etkisiz kılınır yani geliirn düşer. Hareket çubuğunun yarısına kadar hareket ettikten sonra tekrar oba şekline sokabilirsin ordunu büyük yollar katederken ve özellikle kış mevsiminde bu taktik işine yarayacaktır.
5)Yerleşmek için mod indirmen gerekiyor. Hunlar yerleşik hayata geçmiyor fakat yerleşik hayata geçen başka göçebe uluslar mevcut.
6)Her ulusun eksiklikleri mevcu olsa da Hunlar ile oynarken sayı olarak fazladan mümessil basmak yerine bir adet basıp ona her tur kazanma oranı yüksek görevler vererek kasarsan rahatlarsın.
7)Dördüncü ordu için acele etmene gerek yok. Dört adet yeterince gelişmemiş güruhtansa 3 adet gayet güzel gelişmiş güruh senin işini baya bir süre görecektir.
8)Her güruhun gıdası kendi içerisinde pozitif olmalı. Aynı binaları yapmaktansa farklı binalar yapıp her bonustan faydalanmak ve askeri çeşitliliği sağlamak işine yaraycaktır.
9)Bir ulusun tüm yerleşim yerlerini ve kalan son ordusunu da yenersen ulus yok edildi diye bir bildirim alırsın daha sonra yeniden çıkma şansları yok. Tabi şehirlerini tahrip etmen gerek.

Askeriye yerine tamamen ekonomiyi bitirmek mantıklı o şekilde gideceğim artık kesinleşti. Orduları ayrı ayrı gezdirme ve sürekli savaş halinde olma işi en doğrusu belli oldu. Hunların eninde sonunda yerleşeceğini tahmin ediyordum hep göçebe olarak kalıyor olmaları beni şaşırtı ve önemli bir bilgiydi. Tüm ordu ve şehirlerini yok ettiğim, bu ulus yok oldu uyarısını aldığım devlet geri döndü çok iyi hatırlıyorum. Teşekkürler zaman ayırıp cevapladığın için.