1821'de İzmir'in Yunan Olması?
Uğraştığım grafik mod'unu denemek için rastgele oyunun bitiş tarihinde oyuna giriş yaptım Osmanlı ile beyler, grafiklere bakmak için de mapmode'lar arasında gezinirken bir de ne göreyim; İzmir'de Greek yazıyor. EU4'ün ve PI oyunlarının tarihsellik açısından birçok hataya sahip olduğunu biliyoruz fakat bu doğru mudur? 1821'de İzmir Yunan mıdır, zira 1444'te Türk?

Görsel
G0kMNN.png
Ara
1444 sonrası tarihlerin bookmark olmayanların(ki bookmarklarda da olabiliyor) neredeyse hepsinde mevcut böyle hatalar. Bir de 1444'te Türk mü ki? Bir ara Yunandı. leftover demekki.
Ara

5. yüzyıldan beri Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı olan Yunanların 1821 yılında Yunan İsyanı ile Osmanlı egemenliğine karşı ayaklanmalarıyla başlamış; 1832 yılında imzalanan İstanbul Antlaşması ile Yunanistan'ın bağımsız bir ülke olarak tanınmasıyla sonuçlanmış bağımsızlık sürecidir. Ancak videodaki sınırlarda kalıyorlar. Yani İzmir Türktür
Not: Videoyu bir Yunan yüklemiş.
Siyasette muhabbet... Hepsi yalan, palavra... 
Doğru sözü “Kül Tegin” kitabesinde ara... 
[+] 1 üye Ahrep nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başarılı bir cevap. Imperium'unu verdim.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O bölgeler buralarda Rum daha çok bahanesini kullanılarak işgal edilmek istenmiştir. Bu sadece onların bahanesidir, genel olarak kabul görmemiştir. ABD başta karşı çıkmış sonra işgalinde sorun görmemiştir. Tabi işgal yıllarında Yunanistan bölgede soykırım uygulamaktadır. Akılları sıra Rum yapacaklar o bölgeyi... Tabi amaçlarına ulaşamadılar ve geldikleri gibi gittiler.
D99lQz.jpg
Ara
İzmir eskiden 1444 tarihinde de Yunandı, hatta birkaç yer daha Yunandı diye hatırlıyorum.

Sonraları Plaza'da bir konuda aslında öyle olmadığı belgelerle kanıtlanmıştı. Yunan nüfusu özellikle Anadolu'da daha geç tarihlerde yoğunlaşıyor, yani esasen Anadolu'da Yunan nüfus gittikçe azalmıyor, artıyor. Bu konuda bir makale vardı şimdi hatırlamıyorum.

İlginç bir anektod olarak yine Yunan isyanı esnasında Yunanistan'ın isyan ederek bağımsızlığını kazanması sonucu birçok Yunan Yunanistan'ı terkederek Osmanlı yönetiminde kalan kuzeydeki topraklara (Makedon civarı) ve Anadolu'ya yerleşiyor. Çünkü yeni kurulan Yunan devleti acayip baskıcı ve yüksek vergi toplarken Osmanlı çok daha gevşek bir yönetime sahip.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
1821 Tarihinde bölge Yunan nüfusu azınlıktadır bu Amiral Bristol Raporuyla(Bu rapor 1919-1923 yılları arasında yazılmıştır) kanıtlanmıştır.Fakat bazı çok zeki oyun yapımcıları veya avrupalılar bu raporu doğru saymamaktadır.Buna ek olarak bu rapor tam yunan işgali sırasında yazılmıştır yani bölgedeki yunanlara bir kırım veya katliam olamıyacak durumdadır.

Bu konular Yunanlar tarafından batının kafasına yerleştirilmiş uydurmalardır hepsi Yunanların Megali idea planlarındandır.

Yunanlar birçok Türk yemeklerinidede hak iddia etmiştir.(Lokum,Baklava...)
Ara
İzmir 1520'lerde 3.000 nüfuslu küçük bir kasabaydı. 1590'lara giden süreçte Anadoludaki sıkıntılar yüzünden Anadoludan İzmir'e göç oluyor(Göç edenler muhtemelen Türkmen) ve şehrin nüfusu 90.000'lere kadar çıkıyor. 

İleri tarihlerde nasıl bir süreç oluyor bilmiyorum. Birçok Anadolu bölgesi gibi Ege bölgesi de Turkification(Türkleşme, yabancısı daha uygun gibi) olmuştur. Zaten Anadolunun etnik bakımdan çok karışık bir yer olduğu kesin. Müslüman olanlar "Türkleşme" olayını geçiriyor. Bu yüzden 1821'de İzmir'in Rum kültürü geçirdiğini zannetmiyorum. Göç olduysa Etnik bakımdan Rum olabilirler ama onların Türk olduğunu değiştirmez.
Ara
@Momlak aradaki 100 yılı gören amiral kaç yaşında öldü rekor fln kırmıltır kanımca
Ara
Söylediğim rapor @Duman ın söylediğine yöneliktir.Ayrıca tarih okuyan kişiler mutlaka bilirki anadoludaki Yunan-Rum Nüfüsu artmıştır. En fazla haliyle Türk Nüfüsunu geçememiştir.
Ara
(21-02-2016, 16:46)Momlak : 1821 Tarihinde bölge Yunan nüfusu azınlıktadır bu Amiral Bristol Raporuyla(Bu rapor 1919-1923 yılları arasında yazılmıştır) kanıtlanmıştır.

1821 için bir kanıt göremiyorum halen dumanın yorumunu okuyup okuyuncada
Ara
http://www.historyofwar.org/articles/siege_smyrna.html

1402 Yılında Timur tarafından fetih edilen İzmir'de ki Rum ve İtalyan nüfus çıkartıldı fakat Osmanlı zamanında Rumlar tekrar izmir'e göçtüler yani oyun kesinlikle doğru.Ayrıca orada Greek yazması nüfusun tamamının yunan olduğunu göstermez  baskın olan kısmın yunan olduğun gösterir .
1NrVyj.gif
Yardım almaya alışan emir almaya da alışır.
Ara
Rum ve Yunan farkını öğrenelim.
G0kMNN.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.