2019 Yaz Minecraft Etkinliği
50x50'dense Ecdad'a attığım Lands plugininde 1x1 claim başına belli bir para gerekiyor. Bunun ücreti yükseltilirse hem çok claim atılmamış olur hem insanlar kendisine küçük güvenilir bir yer tahsis etmiş olur. Jobs pluginindeki meslekler değiştirilebiliyor Ecdad bana dosyalarını atarsa ona göre kodları ayarlayabilirim.
Ara
Oyuncuların düştüğü hata yanyana alakasız yapılar yapmayı "birlikte oynamak" zannetmeleri, minecraft etkinliklerinde ortak oynanması gerekiyor olabildiğince. Bu şekilde "birlikte oynamak" değil. Başkasının limanının karşısına birisi random ev dikiyor, o oyunda yokken evin yanına birisi random kule dikiyor. Denizi doldurup katedral dikiyorlar sonra da "yapacak başka bir şey kalmadı" yazıyorlar.

Benim 2. günden sonra oyuna girmeme sebebim meslek plugininin herhangi bir biçimde uygulanmıyor olduğunu görmem, meslek pluginine göre oynayanların, bu plugini sallamadan oynayanlara nazaran dezavantajlı duruma düşmeleri ve oyuncuların bariz bir biçimde ortak oynamak istememeleri. Biz orada liman yapacağız, aşağıda bir tarla bölgesi olacak, kale olacak, denizfeneri olacak, dağın içine salon yapacağız herkesin odaları olacak derken oyuncular o dağın üstüne yalı yapmaya çalışıyordu. Gittim yalıyı yıktım ancak oyunu milletin yaptıklarını yıkarak geçirmenin anlamı yok.

Belli bir konseptle oyun süresi bir miktar uzatılabilir ancak iş oyuncuların etkinliğe olan yaklaşımında bitiyor. Ben de onla mücadele edilebileceğini çok düşünmüyorum, vaktim de yok.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Önceki senedeki gibi faction olayı getirsek, mesela her faction içinde bir sistem olur birisi çiftçi olur birisi madenci biri oduncu falan birlikte bir şeyler yapabilirler. Derebeylik sistemi gibi bir şey yapabiliriz bence 2-3 faction çıkar en az adam sayısı yeterli. Taraflar birbirleri ile ticaret yapıp yer yer savaşlar da yapabilir. Detaylı olarak
Birkaç tane faction kurulur. Çiftçi madenci oduncu avcı asker gibi gruplar kurulur. Araziye de rastgele köyler yapılır ve taraflar bu köylerde hakimiyet için mücadele edebilir. Ayrıca birde haydutlar olur onlarda tüccarlara saldırır köyleri yağmalar ve bu şekilde hayatlarını sürdürürler. Bu tip bir şey olsa bence güzel olur hem görev paylaşımı da kontrol altına alınabilir. Feodal beyi sadece kendi bölgesine yapı inşa ettirebilir böylece saçma sapan yapılar türemez.
giphy.gif
[+] 1 üye turkish lokum nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dostlar kusura bakmayın ancak sunucu bugünlük açılamayacak. Gelen istekler üzerine bugün ve yarın sunucuda değişiklikler yapıp, eğer yetişirse yarın tekrar sunucuyu açacağız.

Alıntı:@turkish lokum

Önceki senedeki gibi faction olayı getirsek, mesela her faction içinde bir sistem olur birisi çiftçi olur birisi madenci biri oduncu falan birlikte bir şeyler yapabilirler. Derebeylik sistemi gibi bir şey yapabiliriz bence 2-3 faction çıkar en az adam sayısı yeterli. Taraflar birbirleri ile ticaret yapıp yer yer savaşlar da yapabilir. Detaylı olarak
Birkaç tane faction kurulur. Çiftçi madenci oduncu avcı asker gibi gruplar kurulur. Araziye de rastgele köyler yapılır ve taraflar bu köylerde hakimiyet için mücadele edebilir. Ayrıca birde haydutlar olur onlarda tüccarlara saldırır köyleri yağmalar ve bu şekilde hayatlarını sürdürürler. Bu tip bir şey olsa bence güzel olur hem görev paylaşımı da kontrol altına alınabilir. Feodal beyi sadece kendi bölgesine yapı inşa ettirebilir böylece saçma sapan yapılar türemez.

Geçen sene faction yoktu ancak ondan önceki sene vardı. O oyundaki faction sorunluydu ancak, faction eklesek bile insanların faction savaşı yapacağını zannetmiyorum. Genelde herkes faction arazisinden dışarı çıkmamayı tercih ediyor.
Ara
Faction arazisi etraftaki köylere göre belirlenecek. Bir köyün alanı olacak o köyün hakimi o arazinin hakimi olacak bu şekilde bir savaş olacağını da düşünüyorum. Hatta bu 1.14 versiyonda şey fln var etrafa bot haydutlar konulabiliyor bir süre sonra şey bile yapılabilir bu yaratıklardan büyük bir ordu kurulup krallıklara yollanır. Krallıklar birlikte hareket edip onlara karşı ülkelerini falan savunabilir.
giphy.gif
Ara
mcmap.png

Yeni haritayı ayarladık. Yeni oyunda 3 faction olacak; bunlar:
  • Madenciler - Maden
  • Köylüler - Köy
  • Haydutlar - Bir merkezleri yok.

Sistem şu şekilde işleyecek; Köylüler köyde yaşayacaklar, yemek, odun, hayvan vs. üretecekler. Madenciler ise maden alanında maden kazacaklar. İki taraf arasında bir orman var, bu ormanda da haydutlar olacak. Köylüler ile madenciler ticaret yapmak istediklerinde birbirlerine giderken yolda haydutlar yol kesip sizden haraç isteyecek. Aynı zamanda daha düzenli bir oyun olması amacıyla oyun saatlerini 19:00 ile 24:00 yaptık.

Kurallar şu şekilde;
  • Oyuncular üç factiondan birisine katılmak zorundadır.
  • Oyuncuların aşağıda verilen Meslek tablosuna uyması gerekmektedir.
  • Factionların binalarını yıkmak yasaktır. Sadece Haydutlar köylülerin ahırlarındaki hayvanları öldürebilir.
  • Lav ve TNT kullanmak kesinlikle yasaktır. 
  • Parayı kaldırdık, Madenciler ile Köylüler birbirleriyle ticaret yapmak zorundadır.
Meslek tablosu:

kja7kx.jpg
[+] 1 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Katılmak isterim.
Ara
Köylü olarak katılıyorum.
Şimdiden söyleyeyim enchanting işleri ile ben ilgilenmeyi düşünüyorum herkes aynı şeyi yapmasın diye dedim
giphy.gif
Ara
Katılıyorum.
Ara
Haydut olarak katılıyorum.
Ara
Sunucu açık. Kusura bakmayın teknik konulardan dolayı biraz geciktirdik.

Sunucuya yerel konuşma plugini kurduk. 25 bloktan daha uzakta olanlar yazdığınızı duyamayacak. ./tell komutu ile özel mesaj atabilirsiniz.
Ara
Katılıyorum
Ara
Dün akşamki etkinlik ile ilgili yorum ve görüşlerimi yazmak istiyorum. İlk olarak en büyük sorun olarak gördüğüm haydutlarla ilgili konuşacağım. Dün haydutlar inanılmaz pasif kaldılar birkaç kez madenlere gidip geldim ama yolda zombiler haydutlardan daha çok tehdit oluşturdu benim için. Diğer bir sorun ise bizlerin haydutlara nazaran çok daha hızlı gelişmesi, dün demir zırh giyen madenciler gördüm, peki haydutlar öyle birisi ile savaşacak kadar güçlü bir ekipmana sahip mi?
Diğer bir sorun ise bazı arkadaşlar rp olayını unutuyor. Dün bir madenci ile ticaret yapacaktım yemek taş takasında anlaşamadık ve adam bana şunu dedi "ben açlıktan ölüp tekrar spawn olurum ama taş olmazsa sen hiçbir şey yapamazsın" diyerek kendi dediği şeye razı etmeye çalıştı. Köydeki bazı kişilerde ortak şeyler yapmayıp tamamen kişisel takılıyor. Dün burak isimli bir arkadaş vardı onunla biz köyü korumaya çalışıyoruz yemek toplayıp hayvan fln topluyoruz daha bir evimiz bile yok zar zor aldığımız şeyleri köyün ortak sandığında topluyoruz sonra bazı arkadaşlar ordaki eşyaların hepsini alıp kendine malikhane inşaa ediyor.
giphy.gif
Ara
Haritadan bazı görüntüler. Dün etkinlikten resim alamadım, etkinlikten sonra çekebildim. O yüzden harita boş :/

[+] 1 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Lokum o kilise icin o kadar taşı nerden buldun? :D
Ara
(07-06-2019, 11:27)Lothebork : Lokum o kilise icin o kadar taşı nerden buldun? :D

balık ve odun ile takas ettim.
giphy.gif
Ara
Kendi açımdan ele alırsam başta Haydut oldum , mantığını anlamadığım için muhtemelen oyunbozan olacağımdan onu terkettim. Köylü oldum ve şuan çok mutluyum. Tarım ve gıda ile uğraşıyorum. Köye yeni gelenler için bayındırlık hizmeti veriyoruz. Köye gelen madencilerle takas yapıyoruz. Herkese yemek sağlamaya çalışıyorum. Kısa bir süreliğine köyün alanlarını belirlemek için topraktan set çektik ilerde güçlendireceğiz Ecdad'la beraber .Lokum kilise yapıyor kilisenin bir tarafında benim fakirhanem diğer tarafında büyük bir ev var . Kilisenin tam karşısında ortak köy deposu var. Köylü olmak keyifli.
Ara
O tas cumlesini kuran benim ama art niyet olmadan soylemistim ciddiye alinmasi beni uzdu  :joy:
Kac stack tasin var diye soruyorsunuz 3 stack tasim var diyorum 2 balik vereyim o zaman diyorsunuz? acliktan madenlere inemiyoruz o iki baligi yesek yine yemek bari fullenmiyordu o yuzden sitemle karisik cevap vermistim :)  
Gerci odun diye anlasiyoruz ama tahta atiyorsunuz her sey lehinize isliyor biz demir ile anlasip komur atalim o zaman  :rofl:
Ara
İlk gün bir haydut olarak sıkıcıydı. İlk günden insanları fazla darlamayı düşünmüyordum fakat ona rağmen ormanda en fazla 2-3 kişiyle karşılaşmışımdır. Ayrıca haydut karargahına sandık vesayre kuramıyoruz. Şimdilik gizli bir yere ufaktan yerleştim ama claim olmadığı için silip süpürülmesi olası.
Ara
(07-06-2019, 14:58)Wayfear : Kendi açımdan ele alırsam başta Haydut oldum , mantığını anlamadığım için muhtemelen oyunbozan olacağımdan onu terkettim. Köylü oldum ve şuan çok mutluyum. Tarım ve gıda ile uğraşıyorum. Köye yeni gelenler için bayındırlık hizmeti veriyoruz. Köye gelen madencilerle takas yapıyoruz. Herkese yemek sağlamaya çalışıyorum. Kısa bir süreliğine köyün alanlarını belirlemek için topraktan set çektik ilerde güçlendireceğiz Ecdad'la beraber .Lokum kilise yapıyor kilisenin bir tarafında benim fakirhanem diğer tarafında büyük bir ev var . Kilisenin tam karşısında ortak köy deposu var. Köylü olmak keyifli.

Yanlış hatırlamıyorsam sende "fuckerhane" yazıyordu. Uzun bir süre genelev sanmıştım orayı. Kilisenin dibine yapmışlar diye kızıyordum.
giphy.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.