3. yüzyılda Çin'in gözünden Roma İmparatorluğu
#1
Washington Üniversitesi birkaç yıl önce Yu Huan tarafından milattan sonra 239 ila 265 yılları arasında yazılan Weilüe (Wei tarihi) ismindeki bir kitabı İngilizce'ye çevirmiş. Bu kitapta oldukça ilginç bulduğum bir kısmı çevirmek istedim.

http://depts.washington.edu/silkroad/tex...#section12 :Aynı zamanda Lijian olarak da adlandırılan Da Qin (Roma) Krallığı, Anxi'nin (Partlar) ve Büyük Deniz'in (Hint Okyanusu) batısında kalır.

Bu krallığa ulaşabilmek için Partların elindeki Angu (Gerrha) şehrinden bir gemi aracılığıyla Haixi (Denizin Batısı - Mısır) topraklarına geçmeniz gerek. Eğer rüzgar arkanızdaysa bu seyahat 2 ay sürecektir, eğer rüzgar yavaşsa 1 yıl sürebilir, eğer rüzgar yoksa 3 sene bile sürebilir.

Bu ülke (Mısır) denizin batısındadır, bu sebeple denizin batısı anlamına gelen Haixi olarak isimlendirilmiştir. Bu ülkenin içerisinde bir nehir vardır, bu nehir bu ülkenin batısına doğru bulunur, bu nehirin de aktığı bir başka büyük deniz vardır (Akdeniz). Wuchisan (İskenderiye) şehri bu ülkededir. 

Gerrha kentinden kuzeye giderseniz Haibei (Denizin Kuzeyi - Ürdün ile Babil arasında kalan topraklar) topraklarına ulaşırsınız, oradan batıya giderseniz Mısır'a ulaşırsınız. İskenderiye kentinde bir nehir geçtikten sonra kıyıyı takip ettiğinizde Akdeniz'i geçerken kullanacağınız limana gelmiş olacaksınız. Bu limandan yola çıktığınızda genellikle 6 gün süren bir seyahat sonrasında ulaşacağınız ülke Roma'dır.

Bu ülke (Roma İmparatorluğu) içerisinde 400'den fazla şehir ve kasaba içermektedir. Birçok yöne doğru topraklarının genişliği yüz binlerce li ölçüsündedir. Bu ülkeyi yöneten kişinin bir nehrin ağzına kurulmuş bir şehri vardır. Bu şehri koruyan duvarlar taştan yapılmıştır.

Bu bölgede çam ağaçları, selvi, sofora, katalpa ağacı, bambu, kamış bitkisi, kavak ağaçları, söğüt ağaçları ve birçok bitki bulunmaktadır. Bu ülkenin insanları 5 çeşit tanecikli ürün üretir, at, katır, eşek, deve ve ipekböceği yetiştirirler. Hokkabazlıkla yakından ilgilenirler, ağızlarından ateş çıkartabilir, kendilerini bir yere bağladıktan sonra bu bağlardan kurtulabilir ve olağanüstü bir beceriyle 12 tane topla hokkabazlık yapabilirler.

Bu ülkenin hükümdarı tahtında kalıcı bir şekilde bulunmaz. Kötü hadiseler yaşandığında bu hükümdar tahttan indirilir ve yerine erdemli biri getirilir. Bu yeni hükümdarın başa geçmesiyle eski kral serbest bırakılır, ancak bu eski hükümdar herhangi bir zıtlık göstermeye cüret edemez.

Bu ülkedeki sıradan insanlar tıpkı Çinliler gibi uzun ve erdemlidirler, ancak Çinlilerden farklı giysiler giyerler.

Bu ülke her zaman Çin ile iletişim kurmak istemiştir ancak Partlar Çin'e ulaşmalarına izin vermemiştir. 

Sıradan insanlar kendi alfabelerinde yazı yazabilmektedir. Çok katlı binaları bulunmaktadır, bayrak kullanır ve davul çalarlar. Ülke içerisinde tıpkı Çin'de olduğu gibi bir posta hizmeti bulunmaktadır.

Bu ülkenin insanları birbirine bağlanmıştır, her 10 li (4.2 kilometre)'de bir takviye kulübesi ve her 30 li'de bir posta istasyonu bulunmaktadır. Bu ülkede haydut veya hırsızlar bulunmaz ancak bu yollarda seyahat edenleri öldürebilecek vahşi hayvanlar bulunmaktadır. Eğer grup halinde seyahat etmiyorsanız bu bölgelerden geçemezsiniz.

Bu ülkenin içerisinde düzinelerce kral bulunmaktadır. İmparatorun başkenti Roma 100 li genişliğindedir. Bu şehirde bir arşiv binası bulunmaktadır.

İmparatorun toplam 5 sarayı bulunur. Güneş doğunca bu saraylardan birine gidip güneş batana kadar ülke meseleleriyle ilgilenir. Ardından geceyi bu sarayda geçirir. Ertesi gün bir başka saraya geçer ve 5 gün boyunca bu böyle devam eder. Ülkeyle alakalı meseleleri tartışan 36 kişiye sahiptirler. Eğer bu 36 kişiden biri dahi görüşmeye gelmezse tartışma yapılmaz. İmparator yürüyüşe çıktığında her zaman arkasında çanta taşıyan biri olur. Kendisine bir şey söylemek isteyenler bu çantaya yazı bırakır. Sarayına geri döndüğünde İmparator bu yazıları inceler ve hangilerinin görüşülebileceğini değerlendirir.

Bu ülke topraklarını çok sayıda küçük birime bölmüştür, örneğin Zesan (Azania), Lüfen (Leucas Limen), Qielan (Wadi Sirhan), Xiandu (Leuke Kome), Sifu (Petra) ve Yuluo (Karak). Bunların yanı sıra çok sayıda küçük krallık vardır ancak hepsine dair detay vermek imkansızdır.
Per aspera ad astra.
[+] 15 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#2
Ipek değerinde bilgi.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Düşündüm de şu an tüm dünyayı Roma yönetse keşke. Terör, açlık kıtlık, taciz, hırsızlık, yolsuzluk gibi birçok şey önlenirdi belki de.
[+] 2 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
roma her devletin başına geleni tecrübe etti doğdu büyüdü ve geriledi ve öldü. Bu dünyanın gerçeği olduğu için iç işlerine bozulmalar halkta hırsızlık adam kayırma gibi pek çok olay gerçekleşmiştir zaten mevcut halk bile yönetimlerini çok kez reddetmiştir istememiştir.
Ara
Cevapla
#5
İllaki zamanla bozulmalar oluyor. En mükemmel yönetimler bile zamanla yozlaşmaya maruz kalıyor. Art niyetli kişiler tarafından ele geçirilebiliyor. Benim kastettiğim bir ütopya. Temenni.
Ara
Cevapla
#6
Yu Huan kim? Biraz incelemek gerekir. Çok güzel yazılmış detaylar içeriyor.
Ara
Cevapla
#7
(19-06-2017, 12:28)Duman :
http://depts.washington.edu/silkroad/tex...#section12 :Bu ülkedeki sıradan insanlar tıpkı Çinliler gibi uzun ve erdemlidirler, ancak Çinlilerden farklı giysiler giyerler.

Yazı iyi güzel de hangi Çin bu? Son 1800 yıl çok yaramamış onlara galiba. Ya da bir dönem dünya cüceler tarafından yönetiliyordu.
Sinkaf-ül Tertibat 
Ara
Cevapla
#8
(19-06-2017, 19:41)Doraemon :
(19-06-2017, 12:28)Duman :
http://depts.washington.edu/silkroad/tex...#section12 :Bu ülkedeki sıradan insanlar tıpkı Çinliler gibi uzun ve erdemlidirler, ancak Çinlilerden farklı giysiler giyerler.

Yazı iyi güzel de hangi Çin bu? Son 1800 yıl çok yaramamış onlara galiba. Ya da bir dönem dünya cüceler tarafından yönetiliyordu.


Çin'in şu anki boy ortalaması 1.65-70 arası bir şeydi, bir haberde görmüştüm de tam hatırlamıyorum. Türkiye'ninki 1.70den biraz fazla. 1800 yılda 5-6 santimetrelik değişim olmuştur bence.

Teorik olarak düşündüğümde o devirlerde güçlü, uzun olanların asker olduğunu varsayarsak, sürekli kendi içinde ve diğer milletlere karşı savaşan Çin'de boy ortalaması zamanla kısalmış olabilir.
Ara
Cevapla
#9
Çin - Japon - Kore dizileri & filmleri ile karşılaşmış olanlar bilir, adamların hepsi 1.90'dan yüksek heybetli & savaşçı rollerindeler. O günleri yansıtmaya çalışıyor olabilirler ve günümüzdekiler de belki başkalarıdır. :rofl:
G0kMNN.png
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.