AAR: Semien Düklüğü - CK2 867 HIP Oyunu
dPO4rp.jpg
Historical Immersion Project'te 867 Yahudi Semien Düklüğü ile başladığım oyundan görselleri bu konu altında paylaşacağım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
5gDp05.jpg

Başlangıçtan 16 yıl sonra Habeşistan Kralı oldum. Buraya kadar yaptığım hamleler Axum düklüğü hariç tüm komşuları haraçgüzar devlet haline getirip Axum'a Holy War açmak oldu.
Axum'a Holy War açıldıktan bir süre sonra daha batıda kalan Kıptî Krallar savaşa girdi, onlarla muharebeye girmeden %100 warscore'a ulaştım.
LybjzV.jpg

Habeşistan Krallığını kuran Bilge Gedawon erken yaşta hastalıktan öldü, yerine geçen oğlu Malikel sadece 4 sene hükmettikten sonra şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.
Malikel'in oğlu Gedawon'un hükümdarlığının ilk seneleri oldukça sarsıntılıydı, topraklar kaybedilse de birçoğu sonradan geri alındı. 
Bu esnada ne hikmetse Abbasi Halifesi de savaş açtı, savaşı zor da olsa kazandık. 
(03-04-2017, 00:20)Duman :

Thats my thing.
Ara
LyD1PV.jpg

Mısırda event ile İsmaili mezhebinde Fatimi hanedanlığı kurulsa da, Fatimi hanedanının kurucusu Nubya'ya girip Nubya Kraliçesine karşı savaşta hayatını kaybedince İsmaili Halifeliği sona erdi.
Bu esnada Avrupa'da oldukça enteresan işler dönüyor.
V0BjVv.jpg

1010 yılında custom imparatorluk kurarak Abyssinia İmparatorluğu olduk. Kuzeydeki Hammamid Sultanlığı Fatimilerle kurulan İsmaili mezhebindeki bir devlet olarak kuruldu ardından Fatimilerin soyu tükeninde Hammamidler geldi ve çok güçlü bir devlet. Resimde gözüken Qohistan eventle geldi Selçuklular. Abbasi Halifeliği oldukça kötü durumda. Normalde Arabistan yarımadasına girmeyi planlamıyordum ama bu fethettiğim kısımda Yahudiliğin kutsal bölgesi mevcutmuş morali arttırmak için girdim, zaten öncesinde Hammamid'e savaş açıp yenilmiştim.

Ben bu kadar toprakla 10k asker çıkartıyorum, Hammamid ise 20k çıkartıyor.
LyRbAz.jpg

Hammamid'den savaş ilanı aldık, tamamen AI'ın lojistik yetersizliği ile ana ordularından sürekli kaçarak savaşı kazanacağız ancak açtığımız bir savaşı bu şekilde kazanmamızın pek imkanı yok gibi görünüyor.

Bu esnada Pers topraklarına gelen Selçuklular, İpek yolu ticaretinin sadece bizim topraklarımız aracılığıyla yürüyebilmesine sebep oldu.
ojNyZ7.jpg

İkinci İmparator, 2. Gedawon deyim yerindeyse "Lawgiver",

Kendi custom imparatorluğumu kurmak için Habeşistan Krallığının yanı sıra 2 krallık daha kurmam gerekiyordu, ancak İmparatorluk kurduktan sonra bu krallıklar, Gavelkind ile yönetilmemiz sebebiyle tehlike yaratmaya başladı. Gedawon hükümdarlığınca topraklarımızı hiç genişletmedik (zaten yüksek ihtimalle genişletemezdik çünkü Hammamid halen çok güçlü) ama imparatorluk ve Habeşistan Krallığı hariç 2 Krallığın da 'yönetim otoritesini' Medium'dan High'a çıkartıp (bu işlemin tanesi 1500 prestij alıyor) ardından bu 3 ünvanı da Gavelkind'dan Primogeniture'a geçirdik. Nihayetinde tüm Krallık ünvanlarını yoketmeyi planlıyorum. 

One Emperor to Rule them All.
BrbYvM.jpg

Görüldüğü gibi Macarların kafa karışık.
Bu mod çok güzel görünüyor keşke son seviye bilgisayar için param olsa.
Ara
Bilgisayarlık bir durum yok. Sıradan bir bilgisayarda gayet normal çalışıyor.
m3NYR4.jpg

IT'S HAPPENING
nR9qdN.jpg

Oyunda isyancılar çok güçlü, bende de sürekli isyan var. Normal oyundan farklı olarak 'court faction' vs gruplar da alakasız sebeplerle isyan edebiliyorlar. Örneğin bir faction çıkıp "sende çok toprak var, topraklarından birini X düküne vermeni talep ediyoruz" diyor, vermezsen isyan.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Habeşistan İsyanı (ki oldukça küçük bir isyan bu, şu anda daha önceki isyanlardan dolayı hapishanemde 18 tane vassal var, ona rağmen) oyundaki en güçlü orduya sahip 7. ülke.  Bir diğer isyancı grup Lombardiya isyanı ise 6. sırada bulunuyor.

İsyanlar açısından Bavandid Halifeliği olduğum multiplayera benzedi bu oyun. Sürekli olarak 1 savaş, 2 isyan, 1 savaş, 2 isyan şeklinde ilerliyoruz. Adamlar isyan ediyorlar hapse atıyoruz, hapiste ölüyorlar yerine oğulları geçiyor yine isyan ediyorlar.
Ly8qmb.jpg

Kırmızıların hepsi Died in the dungeons of Emperor. Aynı manzara neredeyse her ünvanda var. Ülkede isyan etmek bir gelenek oldu.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
37Wk9A.jpg

Oğlum satanistlerin başına geçti. 39 entrikası 24 martial'i var (resmi aldıktan sonra işlendi satanist entrika bonusu). Immortal yapabilirsem çok güzel olur ama bende o şans yok.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.