Anime: Legend of the Galactic Heroes (1988)
pWAL4r.jpg
Ocak 1988'den 1997 Martına kadar televizyonda yayınlanmış tam 110 bölümden oluşan anime serisidir.Çoğu animenin aksine bir mangadan değil aynı adlı paylaştığı bir roman serisinden uyarlanmıştır.Bu roman serisi ise Yoshiki Tanaka'nın 1982-87 yılları arasında yayınlamış olduğu 10 kitaplık bir bilim kurgu seridir.Konusu sanırım en güzel şu yorum ile özetlene bilir:
 insanoğlu, son bin yıla yakın zamanda bütün galaksiye yayılmış, tüm kaynaklarının tüketildiği dünya'dan ayrılalı yüzyıllar olmuştur. m.s. 2801'de, aldebaran güneş sistemindeki theoria adlı gezegende yeni bir yönetim şekli başlatılır. bu, daha sonra usg diye anılacak olan united space governmentdır, hatta şerefine the universal calendar adlı yeni bir takvim+zaman birimi yaratılacaktır. insanlar yönetimden memnundur, ama bu durum uzun sürmez, bir takım uzay korsanları türeyerek taşıma araçlarına ve yolcularına terör estirirler, kaynaklar azalır, büyük miktarda para çalınır çırpılır, insanlar yoksulluğa düşer ve büyük şehirlerde isyanlar patlar, çözülme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu medeniyet, bir kurtarıcıya ihtiyaç duyar.

bu kurtarıcı, yeni yönetimin kurulmasından 296 yıl sonra ortaya çıkar: usg ordusunun yetkin kumandanlarından olan rudolf von goldenbaum. bu zat, usta savaş taktikleriyle uzay korsanlarının icabına baktıktan sonra bir politikacı olur, yavaş ama sağlam adımlarla kaynak ve itibarını arttırır, ve sonunda, 310'da "ilk kaiser" olarak taç giyerek kendisini galaksi imparatorluğu'nun hakimi ilan eder. insanlar bu yeni lidere karşı isyan etmekte gecikmezler, ama bunlar kaiser'in ordusu tarafından hızlı ve vahşice bastırılır, imparatorluk başkenti odin adlı gezegene taşınır. bu arada, yeni bir milat yaratılır: reich calendar.

bu olaylardan 164 yıl kadar sonra, altair 7 adlı buzul gezegende madencilik yapan imparatorluk işçileri, ale heinessen adlı, özgür olma hayaliyle yanıp tutuşan bir genç tarafından ikna edilerek, ion fazekath adı verilen bir gemi inşa edip imparatorluğun konuşlandığı sistemlerden kaçarlar ve uzaya çıkarlar. yıllarca boşlukta yol aldıktan sonra, yerleşmeye uygun bir gezegen bulduklarında buraya yolculuk sırasında ölmüş olan liderleri heinessenin ismini verirler, burada yıllarca hayal ettikleri free planets alliancei kurarak imparatorluğa karşı isyan bayrağını açarlar. zaman birimi tekrar universal calendar (uc) olur.

640 uc'de, dagon starzone adlı yerde iki tarafın orduları ilk kez karşı karşıya gelirler, kanlı bir savaş olur, fakat sonuç itibariyle, lin pao adlı generalin komutasındaki isyancılar, prens herbert'in yönettiği imparatorluk kuvvetlerinin adeta üzerinden geçerler. imparatorluk ordusunda bazı çözülmeler yaşanırken, isyancılar artık "cumhuriyetçiler" olarak anılmaya başlanırlar. 

savaş 120 yıl boyunca devam eder, ama tarafların güçleri dengededir ve ikisinin de zaferleri uzun süreli olmaz. sonunda, galaksi imparatorluğu, cumhuriyetçiler'in kendi sistemlerine ulaşabildiği iki geçiş spiralinin birine iserlohn kalesi'ni inşa eder. bu muazzam kalenin koruma ve silahlarına kendi başlığında değineceğim. nitekim, spiralin diğer ucunda fezzan dominion adlı, görünüşte imparatorluk destekçisi, ama özde iki tarafa karşı nötr bir silah ve teknoloji cenneti bulunmaktadır, burası çıkarlarına göre iki tarafa da finans sağlamaktadır.

fakat, 795 uc'de, bu gergin ama monotonlaşmaya başlamış savaşın gidişatı, iki kişi tarafından değiştirilecektir: hırslı bir imparatorluk kumandanı olan reinhard von müsel ve cumhriyetçiler'den yang wen li. ilk seri, bu ikisinin yükseliş devirlerini anlatmakla işe başlar.
-"Ekşi sözlük kullanıcısı solonille'den alıntıdır."
Bunlar dışında anime hakkında yorum yapmam gerekirse gerçekten sağlam askeri taktiklerin ve politik oyunların döndüğü bir animedir.Karakterleri öldürmekten çekinmez ama konuyu oldukça ağır işler. Ben 1 yılda bitirdim.Takdir sizin.

Not:Posterden görebileceğiniz gibi animede uzaylı yok.Bırakın Akıllı yaşam formunu uzaylı ot bile yok.Bilim kurgu kısmı uzay gemileri ve birkaç küçük detay dışında yok diyebiliriz.Ama bu beni rahatsız etti mi?Yok.Sizi de rahatsız edeceğini düşünmüyorum. 
[+] 3 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2018 Nisan ayında yayın hayatına başlaması planlanan bir yeniden çekim duyruldu.İsteyen fragmanına aşağıdan bakabilir.

Ara
Sevmedigim bir anime 3<
Madem Seviyordun, Ne diye bana. Gelcekten, Bahsettin.?
Ara
Bana göre izlediğim en iyi animelerden biri, hep politik olaylar yönünden çok derin yerlere değiniyor..Her sene bir kere tüm bölümlerini izlerim  :sunglasses:
[+] 2 üye Kutluk Tigin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Die Neue These şu an berbat gidiyo eskisine hakaret gibi
[+] 1 üye DateMasamune nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeniden yapımını biraz önce bitirdiğim anime serisidir. Her ne kadar asıl çekimi yaklaşık bir yıl önce bitirsem de hatırladığım bazı gereksiz sahnelerin bildiğin kopyala/yapıştır olduğu, diğer taraftan hatırladığım bazı güzel detay ve sahnelerin atlanmış olması oldukça sinir bozucu. Onun dışında uzay savaşları 30 yıllık fark sağ olsun oldukça güzel.
Not: Başta Reinhard olmak üzere bazı İmparatorluk karakterlerin bildiğin Japon'a dönmesi, Yang Wen-li'nin fazla yakışıklı olması ve Schenkopp'un fazlasıyla genç durması rahatsız edici olsa da insanın gözü 12 bölümden sonra alışıyor.

Ara
Bana göre anime olarak kendi türüne özgü kaliteli animelerden.İlk izlediğimde beni pek sarmamıştı.Fakat izledikçe daha çok hoşuma gitti.İzlenmesi gereken animelerden biri olduğunu düşünüyorum.Özellikle son yıllarda kendini tekrar eden animelerden bıktıysanız.Denemenizi tavsiye ederim.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeniden yapım seri Die Neue These'in 2. sezonu 9 bölümü üçer üçer olmak üzere Japon Sinemalarında 27 Eylül, 25 Ekim ve 29 Kasım'da yayınlanacak. Kaynak
Ara
Dizide öyle fazla karakter var ki takip etmekte zorlanıyorum. Ekranda görülen karakterlerin boş mankenler olmaması ve hepsinin kendi hikâyesi olması harika ama ekstra dikkat edilmezse ipin ucu kaçabiliyor. Umarım ilerleyen bölümlerde bu duruma alışabilirim.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Orjınal versıyonu izliyorum şu an, bugüne kadar kaçırdığıma yanıyorum. Hakikaten çok başarılı bir yapım, karakterler, hikaye, detaylar muazzam ama savaş taktikleri çok basit geçilmiş gibi geldi bana.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Die Neue These'den bu kadar nefret edilmesinin sebebi nedir?
IbnE9P2.gif
Ara
Açıkçası çizimler fena görünmüyor da müzikleri değiştirmişler sanırım en büyük eleştriyi ordan almış.
Ara
(05-03-2021, 10:59)Attila the Hun : Die Neue These'den bu kadar nefret edilmesinin sebebi nedir?

İlk sezonunu izleyeli baya oldu o yüzden hikayedeki ufak farkları hatırlayamıyorum. Ama hatırladığım yegane şey özellikle İmparatorluk’taki bazı karakterlerin karakter modellerinin japonlaştırılmasıydı. Müzikler de iskenderin üstündeki kızgın yağ oldu.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Görsel
IbnE9P2.gif
[+] 2 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Die Neue These koca Amiral Merkatz'a yaramamış.

o0p2kc.jpg
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
Bizim sevdiğimiz karizmatik Schönkopf 

C468B7583A38B6CCF55B29E813DF83EAB583C9DB 

Bıyığı terlememiş Schönkopf
166b8dafa12342017b8d20fdf199fef2.jpg
logh%2B01.gif
[+] 3 üye Yang Wen-Li nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
(17-07-2021, 17:27)Attila the Hun :

Genel olarak katılıyorum ama Rubinsky konusunda oğluyla yaşadığı diyaloglardan az çok duygusal ve hırslı bir kişiliğe sahip olduğunu anlamıştım. Şahsen seride en beğendiğim bölümler Cumhuriyet içinde kargaşa ve komploların olduğu kısımlardı. Darbe ve Yang Wen-Li kurtarılma kısımları serinin zirvesiydi.
logh%2B01.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.