Atatürk 1938'de ölmeseydi ne olurdu?
Arkadaşlar bildiğiniz gibi Atatürk ve İnönü aynı zamanda hastalanmışlardır İnönü tekrardan sağlığına kavuşmuş fakat Atatürk hastalığa yenik düşmüştü fakat bu konumuzda Atatürk 1938'de ölmeyecek ve 20 yıl daha yaşayacak ve bazı tarihi süreçlerde yine Türkiye Cumhuriyeti'nin başında bulunacak.
Sizce neler değişirdi?
Ara
2002 değilde 2022 de olanlar olurdu.
[+] 1 üye BigUnicorn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-08-2020, 10:40)BigUnicorn : 2002 değilde 2022 de olanlar olurdu.
Tam olarak ne demek istiyorsunuz?
Ara
(17-08-2020, 12:07)MAB :
(17-08-2020, 10:40)BigUnicorn : 2002 değilde 2022 de olanlar olurdu.
Tam olarak ne demek istiyorsunuz?

2002 de siyaset ile alakalı bir durum oldu internetten araştır ne olmuş acaba?
Ara
Ya dostum adam burada Atatürk yaşa neler olurdu diyor sen günümüz hükümetini sıf eleştirmek için laf atıyorsun anlamıyorum ki nasıl bir kindir bu.
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
Hocam bir soru sorulmuş 20 yıl yaşasaydı diye bende edep ve ahlak kuralları çerçevesinde cevap yazdım kendi düşüncelerim ile. Sen buna kin diyor isen sende de nasıl bir sevgi varmış derim bende.
Ara
Muhtemelen günümüzdeki Güneydoğu Anadolu bölgesi daha refah içinde ve daha eğitimli olurdu.
Ayrıca üretim-kalkınma alanında büyük bir ivme kazanırdık.
Musul gibi Misak-ı Milli bölgesine dahil olan yerler masa üstünde, diplomatik yollarla alınabilirdi belki de. Bu konudan çok emin değilim. Ama kesinlikle günümüzdeki halden çok daha iyi bir halde olurduk, orasından eminim.
Ah be Paşa, dilerdim ki alkole vermeseydin kendini. Fakat kim olsa aynı şeyi yapardı sanırım.
Ara
(17-08-2020, 17:09)WARTH : Muhtemelen günümüzdeki Güneydoğu Anadolu bölgesi daha refah içinde ve daha eğitimli olurdu.
Musul gibi Misak-ı Milli bölgesine dahil olan yerler masa üstünde, diplomatik yollarla alınabilirdi belki de. Bu konudan çok emin değilim. Ama kesinlikle günümüzdeki halden çok daha iyi bir halde olurduk, orasından eminim.
Ah be Paşa, dilerdim ki alkole vermeseydin kendini. Fakat kim olsa aynı şeyi yapardı sanırım.
Kendisinin Selanik'i geri almak ile ilgili sözleri de var.Belki bu konuyu da diplomatik yollar ile çözebilirdi.
Ara
biraz daha yaşasaydı(ne kadar yaşadığı da bir değişken) simdi şu dibimizdeki yunan adaları ile uğraşmazdık.
tarihimizde olan darbeler olurmuydu ?
darbelerin devrimleşmeye göre gene olma ihtimali yüksek ve hatta aynı tarihler.(neden : dış destek kaynaklı olduğundan)
köy enstitüleri biraz daha uzun bir süre en azından hayatta kalırdı. buna bağlı olarak tarım hayvancılık daha çok gelişirdi. bu da az da olsa köylerdeki demografik yapıyı değiştirirdi.daha fazla fabrika-üretim tesisi olacağını da varsayabiliriz.
ab ye gene de giremezdik diye düşünüyorum.(oradaki sıkıntı bizi almak istememeleri) ama AB kriterlerinden daha fazla sağlamış olurduk.
eğitimli insan sayısı ve kalitesinin artma ihtimali de yüksekti. ayrıca sanat, muzik, tiyatro vb kültürel faliyetlerin de yaşadığı dönemde daha fazla-verimli olacağı kesine yakın.
çoklu parti sistemine geçiş zorlaşırdı. ayrıca kualisyonlar ile yönetilmemiz geçikirdi.
ayrıca daha çok yaşasa ondan sonra gelecek yum CB ler değişme ihtimali de var.
kıbrısın tamamen alınması da söz konusu tabi. bulgaristan belki katılabilirdi diplomatik atılımlarla ama yunanistanın katılma ihtimalini pek olası görmüyorum. doğuda gürcistan ermenistan azerbeycanın tekrar USSR dan ayrılacagını varsayarsak onlar da katılma ihtimalleri var. tabi bu toprak katılmalari TR deki demografik yapıyı,egitim kültür seviyesini değiştirecek ve iç karışıklık sayısı katlamalı olarak artacak muhtamelen.
lider olduğu dönemde muhtameldir ki GDP ve yaşam kalitesi artacaktı. ayrıca doğru yönde karar verme yeteneği de şu andakinden daha iyi bir durumda olma ihtimalimizi arttırır.

ama gene ölecekti. o zamana kadar düzgün bir sistem kurabilirse önümüz çok daha açılırdı, muhtamelen dünyanın ekonımi olarak 19 yerine 8 veya daha yüksek bir yerlerinde olurduk.
diğer seçenek sistemi düzgün kuramaması. bu durumdada türkiye çok daha hızlı bir şekilde yozlaşırdı. gene her siyasi görüş(sag sol kuzey güney farketmez) devlete kendi adamlarını yerleştirmeye devam ederdi.
siyasi kısmı yazmak istemiyorum. bazı kullanıcılar kutsalına küfür edilmiş gibi hissediyorlar.
[+] 1 üye diediebydie nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-08-2020, 17:50)MAB :
(17-08-2020, 17:09)WARTH : Muhtemelen günümüzdeki Güneydoğu Anadolu bölgesi daha refah içinde ve daha eğitimli olurdu.
Kendisinin Selanik'i geri almak ile ilgili sözleri de var.Belki bu konuyu da diplomatik yollar ile çözebilirdi.

Zaten hatırladığım kadarıyla Selanik de Misak-ı Milli sınırları dahilindeydi. Ayrıca eskiden masada sözümüz geçiyordu. Buna ek olarak TSK da caydırıcıydı. Böylelikle diğer milletler tarafından ciddiye alınıyorduk. Maalesef şu an sadece TSK'nın caydırıcılığı kalmış durumda. Her zaman da dediğim gibi; TSK gibi şanlı bir kurum bu ülkeye dahil bir mekanizma olmasaydı, çoktan batmış gitmiştik.
Ara
Arkadaşlar atatürk'ü dahi iyi anlamak için ahmet haşimin 1919 yılında anadoluyu anlatan bir mektubunu not düşeyim.Lakin atatürkün son dönemleri iyi geçmedi kendisi belki hastalık bulaştırdılar belki içkiken vefat etti ama sürekli içki içtiğini biliyoruz.İçki kötü birşeydir lakin o savaş meydanlarını görmüş bazı şeyleri unutmak düşünmemek için içmeye başlamış,İçtikçede psikolojisi bozulmaya başlamış,Son dönemleri tüm dostları ile kavgalı geçmiş ve sürekli araya aracılar girmesiyle barışmışlardı.Yani bir cumhurbaşkanı ve başbakan kavga edip küsüyordu buda bir istikrarsızlığa yol açar.Son yıllarını iyi geçmeyeceğini düşünmüyorum.

Ara
Almanlar at arabalarina bence laf etmesin. Taa ileri bir tarihte 1941-1945 rus cephesinde bile Almanlar cogunlukla atlarla logistigi sagliyordu. Almanlar logistik hatlarin sadece cok az bir kismi motorlu araclardan olusuyordu.
Ara
(17-08-2020, 21:54)Massaka : Arkadaşlar atatürk'ü dahi iyi anlamak için ahmet haşimin 1919 yılında anadoluyu anlatan bir mektubunu not düşeyim.Lakin atatürkün son dönemleri iyi geçmedi kendisi belki hastalık bulaştırdılar belki içkiken vefat etti ama sürekli içki içtiğini biliyoruz.İçki kötü birşeydir lakin o savaş meydanlarını görmüş bazı şeyleri unutmak düşünmemek için içmeye başlamış,İçtikçede psikolojisi bozulmaya başlamış,Son dönemleri tüm dostları ile kavgalı geçmiş ve sürekli araya aracılar girmesiyle barışmışlardı.Yani bir cumhurbaşkanı ve başbakan kavga edip küsüyordu buda bir istikrarsızlığa yol açar.Son yıllarını iyi geçmeyeceğini düşünmüyorum.

Aynen kardeş Atatürk içki içtiği için paranoyak olmuş. Hatta öyle ki geceleri arasının kötü olduğu İsmet İnönüyü gördüğünü zannedip "Ağalarr çabuk bu ismeti götürün buradan, öldürecek beni" diye bağırdığı, Çankaya köşkünün etrafından bile bu geçirdiği krizin ve çığlığının seslerinin duyulabildiği söylenirmiş. Bu yüzden yanına sadece yaveri yaklaşabiliyormuş. Halkın arasına giren de aslında dublörüymüş. Bakanlarına falan da kendisinin hasta olduğunu kamuoyuna söylememeleri için yüklü para ödüyormuş. Fotoğraflarda gördüğümüz Atatürk aslında montajmış. Ve hatta hatta Atatürk bir projeymiş.

Her neyse senin yazdığın saçmalığa benzer bir yazı uydurdum. Muhtemelen Mustafa Armağan gibi çapsız, bir yerinden salladığı masalları yazan adamlar okuduğun için Atatürk'ün içki içmesinin, onun devleti idare etmek için yetersiz ve iradesiz olduğu düşünecek kadar bazı talihsiz sonuçlara varmışsın. Osmanlının enkazından, küllerinden yepyeni modern, seküler, ilerici, kendi kendine yetebilen ve diğer ülkeler için rol modeli olan bir cumhuriyet inşa eden adamı psikolojisi bozuk diye tanımlamak için Atatürk'ü ve onun vizyonunu anlayamamış olman gerekiyor. Atatürk'ü daha iyi anlayabilmek istiyorsan daha düzgün ve akademik değeri olan kaynaklardan tarih öğrenmeni tavsiye ederim.
omnia fui et nihil expedit
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben ironi sanıp okumamıştım ilk önce. Vay be
Ara
@Mabella Seküler kısmını bence tekrar düşünmeliyiz. Kurulan Cumhuriyet, dini kurumların devlete bağlanması ile seküler değil laik bir yapı kazanmış olmaz mı?
Ara
(17-08-2020, 23:57)Mabella :
(17-08-2020, 21:54)Massaka : Arkadaşlar atatürk'ü dahi iyi anlamak için ahmet haşimin 1919 yılında anadoluyu anlatan bir mektubunu not düşeyim.Lakin atatürkün son dönemleri iyi geçmedi kendisi belki hastalık bulaştırdılar belki içkiken vefat etti ama sürekli içki içtiğini biliyoruz.İçki kötü birşeydir lakin o savaş meydanlarını görmüş bazı şeyleri unutmak düşünmemek için içmeye başlamış,İçtikçede psikolojisi bozulmaya başlamış,Son dönemleri tüm dostları ile kavgalı geçmiş ve sürekli araya aracılar girmesiyle barışmışlardı.Yani bir cumhurbaşkanı ve başbakan kavga edip küsüyordu buda bir istikrarsızlığa yol açar.Son yıllarını iyi geçmeyeceğini düşünmüyorum.

Aynen kardeş Atatürk içki içtiği için paranoyak olmuş. Hatta öyle ki geceleri arasının kötü olduğu İsmet İnönüyü gördüğünü zannedip "Ağalarr çabuk bu ismeti götürün buradan, öldürecek beni" diye bağırdığı, Çankaya köşkünün etrafından bile bu geçirdiği krizin ve çığlığının seslerinin duyulabildiği söylenirmiş. Bu yüzden yanına sadece yaveri yaklaşabiliyormuş. Halkın arasına giren de aslında dublörüymüş. Bakanlarına falan da kendisinin hasta olduğunu kamuoyuna söylememeleri için yüklü para ödüyormuş. Fotoğraflarda gördüğümüz Atatürk aslında montajmış. Ve hatta hatta Atatürk bir projeymiş.

Her neyse senin yazdığın saçmalığa benzer bir yazı uydurdum. Muhtemelen Mustafa Armağan gibi çapsız, bir yerinden salladığı masalları yazan adamlar okuduğun için Atatürk'ün içki içmesinin, onun devleti idare etmek için yetersiz ve iradesiz olduğu düşünecek kadar bazı talihsiz sonuçlara varmışsın. Osmanlının enkazından, küllerinden yepyeni modern, seküler, ilerici, kendi kendine yetebilen ve diğer ülkeler için rol modeli olan bir cumhuriyet inşa eden adamı psikolojisi bozuk diye tanımlamak için Atatürk'ü ve onun vizyonunu anlayamamış olman gerekiyor. Atatürk'ü daha iyi anlayabilmek istiyorsan daha düzgün ve akademik değeri olan kaynaklardan tarih öğrenmeni tavsiye ederim.
Ne boş yapmıssın be kardeş,Benim mustafa armağan gibi çakal çukalla işim olmaz.Aklın sıra dalga geçmeye çalışıyorsun,Ben sadece atatürk'ün çok iyi bir lider olduğunu vurguladım,Çok iyi bir lider belki bir ihtimal sirüz hastalığıda bulaştırmış olabilirler dedim böyle bir iddiam yok.Çünkü atatürk zamanında imkansız denilecek şeyler gerçekleştirildi,Ülke çok büyük bir buhran'dan çıktı dedim.Tüm dünya saygı duymaya başladı ve çoğu arkadaşıyla dostuyla kurtuluş savaşından sonra arası bozuldu,Her zaman böyle bir ihtimalleri düşünmeliyiz kendisi aramızdan çok erken ayrıldı.Atatürk çokca defa suikast ve darbe denemeside yaptılar.

Bana boş akıl vermissin tarihi mustafa armağandan okuma diye,Seküler ve laik kelimesinde bizim için büyük fark var.

Atatürk insan değilmi ? Psikolojisi bozulmaya başlayamazmı ? Psikolojisi bozulmaya başlamış dedim, deli taklidi yapıyor demedim.

Sen onun vizyonunu anlayamamıssın,Sadece cumhuriyetimizi büyük bir buhrandan kurtardı diye tanıyorsun.Onunda duyguları ve bir psikolojisi var.

Atatürk savaş meydanları gördü,Binlerce askerinin ölümünü izledi,Yaralandı,Tutuklandı.Ülkesinin işgal edildiğini gördü,Vatandaşlarının öldürüldüğünü gördü.Anadoluda yunan ve fransız mezalimini gördü.Ülkeyi kurduğunda dostları ona ağır hakaretler ettiler,Ülkede iç savaş çıktı.

Ayrıca bilmiyorsan diye söylüyorum çok içki içimi psikojiliye büyük bir zarar veriyor.

Son zamanlarında çevresinin uyardığını,Ufak tartışmaların son dönemlerinde hareretli bir kavgaya dönüştüğünü bilmiyorsun.
Ara
Söylediğin 10 şeyden 9u yalan, 1i şüpheli. O yuzden söylediğin sacmaliklara inanmaya devam edebilirsin. @Massaka

Laiklik ve sekülerizm Turkcede  genelde es anlamli olarak kullanilir. Farklarini bir tartisma konusu acip tartisabiliriz @Jokzilla
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-08-2020, 13:23)Mabella : Söylediğin 10 şeyden 9u yalan, 1i şüpheli. O yuzden söylediğin sacmaliklara inanmaya devam edebilirsin. @Massaka

Laiklik ve sekülerizm Turkcede genelde es anlamli olarak kullanilir. Farklarini bir tartisma konusu acip tartisabiliriz @Jokzilla
Benimle bu tarz konuşamazsın, kötü mizahlarınıda yapamazsın.Komik olmuyorsun yani.Daha sekülarizm ile laikliği karşılaştırıp onlara eşanlamı diyorsun.

İçki içti diyorum,Doğal olarak hastalanmaya başladı hastalık ve içkiden dolayı psikolojisi bozuldu diyorum.Yalan diyorsun.
Çoğu dostuyla kavga etti,diyorum yalan diyorsun.

Ben onu insan ve bilim insanı olarak görüp sorunlar yaşarken devleti yönetti diyorum,Bu kadar sorunlara psikolojisi el vermedi,Kötü alışkanlıklarıda vardı diyorum.Yani insani bir durum derken sen saçmalık deyip iğrenç ve kötü mizahını yapıyorsun.

Sen inandığın bildiğin gibi yaşa,Atatürk hiç bir sorun yaşamadı,O insan değildi,Atatürk'ün sorunları gördükleri geçirdikleri kötü olaylar yoktu çünkü.O sadece cumhuriyetimizin kurucusu,Kurtuluş savaşını kazandı,Bizi büyük bir buhrandan kurtardı.Senin bildiğin bunlar.

Tartışma başlatıp,Saçmalarak kaçamazsın.
Ara
Bugünkü kötü şartlarda olmazdık.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.