Attila - Ekran Görüntüleriniz
irana girerken ordularını yakın tut. Birde girer girmez kral ve 3 ordusu gelir genelde başta full ordu bas ve o orduları alt etmeye bak sonra zaten zayıflıyor sasaniler. Ama bende zorlandığım için yarıda bıraktım ak hun seferimi :)
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Sasani illeti yüzünden orduları birbirinden ayıramıyorum. Bundan öncekilerde hep yakalandım bu sefer yakalıcam.
AkJ4mz.jpg
[+] 3 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tarihi inceleyip bi Akhun-Sasani ilişkilerine bakmak gerek :smile:
G0kMNN.png
Ara
Güzel ekonomi yapmışsın nasıl oldu taktik ver :D
[+] 1 üye Merco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Total War Radious Mod :)
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vizigotlar ile uzun zaman aradan sonra bir Attila kampanyasına başladım bugün. Amacım, gerçek tarihteki gibi Fransa'nın güneyine yerleşip oradan bütün İberya'ya yayılmak. Başlangıç olarak Doğu Roma'yı zayıflatmak adına hemen dibimdeki Selanik'i talan ettikten sonra Makedonya'yı özgür bıraktım. Özgür bırakmamla birlikte ataları İskender'i anımsayıp benim desteğimi alacaklarını düşünerek Hunlara savaş ilan ettiler. Tabii ki oralı olmadım ve onları kaderleriyle başbaşa bırakarak atlılarımı kuzeye doğru sürdüm.

nWEmXl.jpg

Daha sonra ise kuzeydeki Daçya'yı da özgür bırakarak Doğu Roma ve Batı Roma arasındaki sınır birliğini ortadan kaldırarak arada tampon bölge oluşturdum. Karadeniz kıyısından başlayan Doğu Roma ayrılıkçısı bir isyan hareketi baya bir büyüdü ve Tuna Nehri boyunca bütün kıyı şehirleri ayrılıkçıların eline geçti. Ben ise patlamış mısırımı almış güruhlarımı kurmuş olan biteni izliyordum.

3qAjrA.jpg

Tehdidi gören Batı Roma sınır şehirlerini korumak için 2 tam ordu ile güruhlarıma yakın bir bölgede mevki aldı. Lakin daha sonra bir tanesini Doğu Roma'ya yardım amaçlı kaydırınca fırsat bu fırsat deyip boş iki sahil şeridini alarak önce talan ettim, daha sonra yeryüzünden sildim.

y3VoyL.jpg

Her yerden saldırı altında kalan Batı Roma çok zor dönemden geçiyordu. Ancak yine de pes etmiyordu. Fotoğraf almaya düşünecek vakit bırakmadı ve 2 full ordusuyla az kalsın kampanyamı bitirip beni yıkıyordu. Bir güruhumu feda ederek kanlı bir savaşta Batı Roma'nın pirus zaferi ile sonuçlandırdığı savaş sonrasında ormanın ortasında geri kalan güruhumu geliştirerek yaklaşık 10-15 tur beklemek zorunda kaldım. İntikamım acı olacaktı ve olduda. Hunlar yaydan fırlayan ok gibi Batı Roma'nın içinden geçerek Fransa'nın batı ve güney sahillerine ulaşmıştı. Durumu gören Batı Roma beni saf dışı bıraktığını sanarak tüm ordularını Batı'ya kaydırdı ve İtalya'nın Doğu tarafından gelecek tehlikelere karşı savunmasız kaldı. Hal böyle olunca Barbar adam affeder mi affetmez. İki Kuzey Doğu şehrini tarihin tozlu sayfalarına gömerek Roma'ya giden yolu açtım. 

y3VLdj.jpg

Yaklaşık 3 tur sonra Roma'dan bir önceki şehir olan Fiorentina önlerindeydim. Garnizon ordusu pek fazla direnemeyerek yenildi. Burayı ise talan etmek yerine İtalya'yı özgürleştirmeyi seçtim. İtalya Yarımadasının göbeğinde Vizigotlar ile müttefik, Batı Roma'ya muhalif bir başka Latin Devleti kurmak fikri bana cazip geldi. Daha sonra ise Roma önlerine gelerek tüm Roma yurttaşlarının korkulu rüyası Barbar canavarını bir kez daha Roma üstüne saldım. 5000 kişilik aç Vizigot ayılarına karşı 1300 kişilik pembe panter görünümlü Romalı askerler surlarda tir tir titriyordu. Korkunun ecele faydası yoktu.

9dG2vN.jpg

Batı Roma İmparatoru intikam yemini etmişti. İtalya'nın Batı sınırına ordu yığmaya başlayarak beni çok zor durumda bıraktı. Belki de Attila'da oynadığım en kanlı savaşları yaptım. Savaş alanında yaklaşık 10 bin kişi birbirine girdi. O savaşlardan birkaç görsel :

OLE7d4.jpg
zBnrE7.jpg
G03o1r.jpg
y3VLnk.jpg

2-3 büyük kanlı savaşın ardından Roma benimle daha fazla uğraşamayacağını anladı ve ordularını Fransa'nın güneyinden çekerek Batı'daki Hun güruhlarının arasına kaydırdı. Hunlarda benim güneye yerleştiğimi görünce ordularını batıdaki güruhlarına destek olarak kaydırdılar. Oyunun görev olarak verip yerleşmemi söylediği eyalete yerleşerek, Vizigot Krallığı'nın temelini attım.

RPQoXY.jpg

Onun dışında özgür bıraktığım devletler baya büyüdü. Balkanları Makedonya ve Daçya kendi aralarında paylaştı. Ancak Doğu Roma halen İstanbul üzerinden güçlü ordular göndermeye devam ediyor. İtalya'da ise özgür bıraktığım İtalya Krallığı Roma'ya yürüyerek ele geçirdi. Artık Doğu sınırım güvence altında. Benimle hem sıkı müttefik olan hem de sıkı ticarette bulunan bir Latin devleti var. 

pWEBjo.jpg

Şimdiki hedefim ise kıyıdan direk İberya'ya inmek ve orada geriye kalan Batı Roma şehirlerini fethetmek. Birde önce Akdeniz üzerinde yeterli bir filo oluşturmam gerekiyor. Daha sonra ise bütün İberya'yı savaş veya diplomatik yollar ile birleştirmek istiyorum. Tarihte kurulmuş Vizigot Krallığı'nın sınırlarına ulaşıp kampanyayı bitirmeyi hedefliyorum. Biraz fazla hikaye ve görsel içeriyor mesajım kusura bakmayın. Bir oturuşta 70-80 tur oynadığım için kendimi tutamadım.
76561198032000419.png
[+] 7 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir solukta okudum. Çok eğlenceli bir campaign olmuştur kesin.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Okuduğum en keyifli campaign. En kısa zamanda deneyeceğim.
Ara
Gerçekten insanın bilgisayarını kastıra kastıra Attila açıp Vizigot oynaması için teşvik eden bir campaign olmuş.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya bu oyun çok zevklide acayip kasıyor.
@Yabgu Khan mod var mı? Benim oynadığım ilk versiyonlarda yapay zeka rezildi özellikle dünyanın diğer ucundan ordular gelip sizi kovalıyordu.
Ara
7NAgzl.jpg
Roması olmayan Batı Roma yapmışlar :D
Ara
Değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. Asıl eğlenceli kısım şimdi başlıyor gibi an ve an paylaşacağım sizlerle.

@Semavi7 Evet dostum kullanıyorum. Attila için yapay zekayı vs düzenleyen çok güzel modlar mevcut. Bugün veya yarın bir konu açacağım modlar hakkında oradan bilgi edinebilirsin.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
3 günde yaklaşık 25 saat oynayarak Vizigot kampanyamı bitirdim. Askeri veya Kültürel zafer almakla uğraşmadım ki biraz daha oynasam alırdım ama artık baygınlık geldi biraz. Süevler ve isyancılar ile bol kanlı savaşlar yaptım. 2 büyük savaş kaybettim fakat ekonomimi düzgün oturtmam sayesinde pek bir etkisi olmadı bunların. Bir süre sonra zaten turluk gelir 30 binlere yaklaşınca iş iyice kolaylaştı. Tüm İberya'yı fethettim, hatta Kuzey Afrika'ya kadarda inip oradaki devletlerin birkaçını haraca bağladım. Bir süre sonrada Latin Hristiyanlığına geçtim. Oyunun bitimine yakın yaptığım savaşlardan ve oyunun bitiminden birkaç görsel :

JlqEWn.jpg
OLVdaA.jpg
zBaEy4.jpg

Şanlı Vizigot bayrağı göklerde.

G0P1G3.jpg

Bu deniz savaşı bayağı zevkliydi. Tokmak gemileri hakikaten çok güçlü ve işe yarar tipteymiş.

y3NnjN.jpg
6Xr6M9.jpg
76561198032000419.png
[+] 5 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Yabgu Khan modları yazacaktın? Özellikle yapay zeka için olanlar.
Ara
@Semavi7

https://forum.strategyturk.com/konu-mod-...2#pid85912
Ara
@Aytaç yapay zekayı geliştiren bir moddan bahsetmişti orada göremedim onu.
Ara
@Semavi7

Better AI Recruitment and Army Composition modu var ona abone olmanı tavsiye ederim. Ayrııca Radious Total War modlarının hepsine üye olursan oyunu bambaşka bir hale sokuyor. Yapay zeka gelişimi, diplomatik gelişimler vs dahil bunun içine.
76561198032000419.png
Ara
(03-07-2017, 14:36)Yabgu Khan : @Semavi7

Better AI Recruitment and Army Composition modu var ona abone olmanı tavsiye ederim. Ayrııca Radious Total War modlarının hepsine üye olursan oyunu bambaşka bir hale sokuyor. Yapay zeka gelişimi, diplomatik gelişimler vs dahil bunun içine.

Eyvallah sağol :up:
Ara
@Yabgu Khan ın paylaştığı Vizigot fotoğrafları hoşuma gidince bende bir Vizigot oyunu başlattım.

Öncelikle oyuna başladığımız yer olan Balkan coğrafyasının nimetlerinden faydalandık. Etraftaki tüm Roma şehirlerini Doğu Batı ayrımı yapmadan talan edip sonrasında yok ederek seferimize başlamış olduk.

N1pjkN.jpg

Yavaş yavaş batıya yani zenginliğe doğru ilerledik ve Batı Romanın başkenti olan Mediolanum şehrine ulaşıp önce talan edip sonrasında yok ettik.
Tabi bunu yaptıktan sonra orduyu 2-3 tur dinlendirelim diyince Batı Roma ordusunun gazabına uğradık ve bölgeden kaçmak durumunda kaldık :P
Roma ordusu bizi Verona şehrinin sahillerinden denize döktü.

29rpj0.jpg

Bizde denize açılıp gemiler yardımıyla adriyatikte biraz güneye ilerledikten sonra İtalya'ya tekrar ayak bastık.
Bizi zora sokmanın bedelini onlara ağır ödetmek istiyorduk.Bu yüzden Direkt olarak Roma şehrine yürüdük.

LnyjQJ.jpg

Ordularını kuzeyde bizi sıkıştırmak için kullanmış olan Batı Roma nın bu güzide şehrini puslu bir günde kolay bir biçimde fethettik.Tabi fethederken bize karşı koymaya çalışan köylülerinde kellelerini almayı ihmal etmedik.

8dMjX7.jpg

Puslar içinde kalmış kolezyumu yıkmaya giden koca yürekli barbarlar ;

pW0Oao.jpg

Ve sonuç olarak Batı Roma hak ettiği cezayı bulur ve adını aldığı şehrin yok oluşunu seyreder.

OL0jz4.jpg

Daha oyunun başlarındayım.25 tur falan oldu başlayalı.Bi bu kadar daha çevrede dolaştıktan sonra biraz daha batıya gidip görev olan yerlere çökeceğim.Gelir durumum fena değil.Boyuna şehir talan ettiğim için para sıkıntı olmuyor zaten.Batı Romanın orduları 2-3 tura benim orduyu kışlamaya gelir.Onlar gelmeden evvel burdanda topuklarım heralde :D
[+] 4 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bilge hanın sözü yanlız sadece ilk aşı hepsi değil
pWW67r.jpg
A man's greatest joy is crushing his enemies
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.