Attila - Saksonlar
#1
EynlyB.png

SAKSONLAR

mJjlJZ.png

Kısa Tarihi Bilgi : 
Saksonlardan isimleriyle ilk kez Ptolemy’nin MS 130 yılındaki “Geographica”, yani “Coğrafya” eserinde, Elbe Nehrinin kuzeyindeki “Saxones” kabilesi olarak bahsedilmiştir. Aslen kuzey Avrupa sahilinden olan Saksonların isminin kökeni özgün silahları olan ‘seaks’ hançerinden gelir.
Roma İmparatorluğunun ilk aşamalarında Saksonlar bölünmüş ama kararlıydı ve tek bir liderleri olmadan zaman içinde Avrupa boyunca yayıldılar. MS 5. yüzyılın başlarında Romalılar Britanya’dan çekilince, onların yerine pek çok Sakson oraya yerleşti ve geleceğin İngilteresi olan medeniyetin temellerini kurdu. Avrupa anakarasında kalanlar Frenklerle temasa geçti ve kaderleri büyük ölçüde değişti. Clovis’in hükmü altında, Frenkler Galya’nın çoğunu hakimiyetleri altına aldı. Buna, boyun eğdirilmelerine rağmen çoğunlukla bağımsız olan Sakson kabileleri de dahildi. Bu kabileler, Harz ve Hesse dağları sayesinde Frenk derebeyleri ve düşmanlarından ayrıydı.

Saksonlar pagan inançlarını hâlâ şiddetle savunuyor: Hristiyan Frenklerin kararlı saldırılarına rağmen inançlarına bağlılar. Saksonlara Hristiyanlığı kabul ettirmeleri için son zamanlarda, ikisinin de ismi Ewald olan, iki rahip gönderilmiş, fakat onun yerine bu rahipler acımasızca öldürülmüş, parçalara ayrılmış ve Ren Nehrine atılmıştır. Saksonlar ayrıca acımadan komşularına baskın yapıp batılı derebeylerinin hiddetini daha da arttırıyor.

- Yeni Krallıklar (Kültürel Özellik) :
  • construction_negative.png Ana zincirin %+200 dönüştürme maliyeti 
  • construction_negative.png Ana zincirin %+200 dönüştürme maliyeti 
  • construction_positive.png Bina dönüştürme oranı: %-50 
- Sakson Desteği (Ulus Özelliği) :
  • wealth_positive.png Gelir: Savaş esnasında yerleşim yerlerine verilen her %10 hasar için +100 
  • army_morale_positive.png Sefer morali: Baskın yaparken +4
Oynanış :
Total War: Attila ile oyuna eklenen göçebe mekaniğinden ziyade, eski Total War oyunları gibi yerleşik bir şekilde oyuna başlamak ve küçük bir devlet ile başlayıp, sonradan büyüyüp genişlemek isteyen oyuncular için Saksonlar ve Frenkler oyunda ki en uygun iki devlet konumunda. Saksonlar etraflarında pek genişlemeye müsait olmayan bir bölge ile başlıyorlar. Oyunun başında ileride sıkıntı olabilecek ciddi gıda sorunları için bol bol gıda veren bina yapmak şart. Onun dışında ekonomik oalrakta çok iyi durumda başlamıyorsunuz fakat bir tam ordunuz sayesinde etraftaki eyaletlere baskın yapabilir veya tala edebilirsiniz. Sınır komşusu olarak Viking ataları ve Frenkler ile başlıyorsunuz. Genişlemeniz önündeki en büyük engel Frenkler. O yüzden ekonominizi ve gıda gelirinizi yerine oturttuktan sonra onları yok etmeniz için acele etmeniz gerek. En uygun zamanı kollayın ve işlerini bitirin. Frenkler yok olduktan sonra önünüz açılıyor. İsterseniz Fransa'yı komple fethedebilir veya gerçek tarihteki gibi İngiltere'yi istila edebilirsiniz.

Ordu :
Sakson ordusu güçlü yakın piyadeleri ve baltacıları ile ön plana çıkıyor. Ulusa özel çift elli baltacı birimleri son derece zırhlı ve piyade biçici birimler. İskandinav Savaşçılar'ı ile ordunuzun piyade ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilirsiniz. İlerleyen dönemlerde üretebileceğiniz mızraklı birimlerde son derece güçlü ve efektifler. Atlı ve menzilli birim bakımından biraz zayıf bir orduya sahip olsanızda yine ilerleyen dönemde çıkan Seçkin Sakson Ciritçiler'i birimi bu açığı tek başına kapatabilecek güçte. 20 birim ile oluşturduğunuz ordunun 14 yakın dövüş - 3 menzilli - 3 atlı şeklinde yapmanız sizin yararınıza olacaktır. 

7yE2bm.png
76561198032000419.png
[+] 5 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 


Bu Konudaki Yorumlar
Attila - Saksonlar - Yazar: Yabgu Khan - 07-09-2017, 12:15Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.