Baldur's Gate EE Irk ve Sınıf Seçimi Rehberi
#1
Bu rehberde hangi ırklar ve hangi sınıflar seçilmeli/seçilmemeli onu anlatacağım. Bu konu altında Irklar ve Sınıflar ile ilgili soru sorabilirsiniz veya eksik bulduğunuz bir kısım hakkında istekte bulunabilirsiniz. Dilerseniz muhtemelen oynayacağınız sınıfları yanıt olarak yazabilirsiniz daha uzun açıklama yaparım. Bir sürü alt sınıf olduğundan tüm küçük özelliklerini yazamadım.

İlk olarak ne olarak oynamak istediğinize karar vermelisiniz. Kararsız kalırsanız oyuna tekrar ve tekrar başlarsınız ardından oyundan tam anlamıyla bıkarsınız çünkü bir bakmışsınız aynı yeri 10. kere oynuyorsunuz. Karakterinizin kişiliği sizi hoşnut tutmalı örneğin kötü yönelimli bir karakterle oynadığınızda bunu isteyerek yapmıyorsanız oyundan soğuyabilirsiniz. Kişiliğiniz veya karakterinizin kişiliği ile düşünün. Eğer kendi kişiliğiniz ile düşünecekseniz karakterinizi de size benzetin. Eğer karakterinize benzeyecekseniz roleplay yapın. Böyle oyundan zevk alırsınız.

Kötü bir sınıf demek boşa seviye ve eşya israfı demektir ayrıca muharebede yer kapladıklarından dolayı kontrol etmeniz zorlaşır. Kısaca ayak altında dolanırlar. Bunun yerine mantıklı sınıflar seçmek oyunda takılmamanız için gereklidir.

Sınıf Seçimi:

Baldur's Gate ilk 20 saate zordur ancak uygun sınıf ile oyuna hızla alışabilirsiniz. Örneğin Warrior ve Paladin oyuncu dostu sınıflardır. Saf ve basittirler bu sayede pek zorlanmadan oyunu öğrenebilirsiniz.

Eğer özel bir isteğiniz yok ise Warrior/Paladin/Cleric ile başlayabilirsiniz veya daha zor bir sınıf istiyorsanız Mage veya Conjuer de olabilir. Ama yeni oyunculara Thief önermem eğer bir şevkleri yoksa.

Sınıf seçimine gelecek olursak, size 5-6 sınıf önerebilirim. Ancak bazı sınıflar sadece bazı ırklar için açıktır bu yüzden önce kontrol edin.

1- Blackguard (Paladin)
2- Shapeshifter (Druid)
3- Conjurer (Mage)
4- Assasin (Thief)
5- Warrior (Warrior)
6- Barbarian (Warrior)

Bu 6 sınıftan biri ile oynarsanız oyunda fazla zorlanmazsınız ve zevkli sınıflardır. Oyunda her sınıfın kendi stili vardır örneğin Blackguarddan bahsedelim.

Blackguard, kötü yönelimli bir Paladindir kötü olması sayesinde karanlık güçlere sahiptir aynı zamanda tek başına 2-3 düşmanı öldürebilir. Bunu özelliklerine ve can puanlarına borçludur. Kendine can verebilir, yüksek hasar verebilir, can çalabilir ve can puanı sayısı çoktur. Ancak büyücülere karşı zayıftır. 

Shapeshifter, Druid sınıfının Kurtadam olabilen sınıfıdır. Oyun başı ve ortaları çok güçlü olabilir ama oyun sonu zayıflar. Bu sınıf da aynı şekilde 2-3 düşmanı yere serebilir Kurtadam formundayken. Aynı şekilde fazla canı ve yüksek hasarı vardır.

Conjurer sınıfı en güçlü büyücü sınıflarından biridir. Ateş oku, Ateş topu gibi nesne yaratma büyülerinde uzmandır. Ancak tanılama ve yönelim öğrenme gibi büyüleri kullanamaz. Oyun ortası/sonu çok güçlü olur.

Assasin sınıfı düşmanları dostlarıyla savaşırken arkadan büyücüleri ve okçuları öldürmek için tam aradığınız şeydir. Backstab damage denen arkadan vurma hasarı 200'e kadar çıkabilir. 

Warrior tüm rpg oynamış insanların bileceği şekildedir. Her türlü silahı kullanabilir ve uzmanlaşabilir bu yüzden gevşek bir silah kullanma yelpazesi vardır. Eğer Archer yapmayacaksanız Warrior okçu yapabilirsiniz.

Barbarian takımınızda iyi bir tank varsa düşmanı yok eder. Saf hasar olarak büyük bir hasar vurur ama oyun sonu bu saf hasar pek bir işe yaramaz. İyi bir büyücü varsa takımınızda oyun sonu da güçlü olur.

Irk Seçimi:

Irk seçimine gelecek olursak, eğer hikayeyi severek oynamak istiyorsanız statlara değil de karakterinize bakmanızı öneririm. Örneğin sırf can versin diye cüce ırkı seçmek yerine karakterinize bir hikaye yazıp alakasız bir bonus veren ırk alabilirsiniz. Eminim ki bundan daha fazla eğlenirsiniz.

Önerdiğim 3 ırk var. Bu 3 ırkı sıralayacak olursak:

1-Human
2-Elf
3-Half Orc

Human, sıradan ırktır ve her şey olabilir. 3'lü sınıf kullanabilen tek ırktır ve oyuna yabancı kalmazsınız. Klasik insan sınıfı olarak Human/Conjurer olabilir.

Elfler İnsanlardan sonra önerdiğim en iyi ırktır. Okçuluk bonusları sayesinde iyi okçu olabilirler. Özellikle Elf Rangerları ve Archerları çok güçlüdür. 

Yarı orklar iyi savaşçılardır bu yüzden oyun ortaları aşırı güçlü olabilirler. Özellikle Orc Warriorları güçlüdür örneğin Berserker ve Barbarian olabilir.


Tüm Sınıflar:


Warrior Sınıfları:

---

-(Normal)Paladin:
Paladinler genellikle iyi yönelimli ve kuralcı tipler olurlar. Düzeni savunurlar ve kötücül canlılara karşı savaşmakta ustalaşırlar. Ayrıca bazı rahip özelliklerine de sahiptirler. 

Alt türler:


(Çok Güçlü)Paladin/Blackguard: 
Blackguardlar kötü yönelimli ve karanlık güçlere sahip olurlar. Can emme gibi bazı büyücü özelliklerine sahip olurlar ve kötü yönelimli olabilen tek paladin sınıfıdır. 

(Güçlü)Paladin/Cavalier: 
Cavalierler klasik canavarlar olan şeytansı ve ejderhamsı canavarlara karşı savaşmak için eğitilmişlerdir. Yaygın bir Paladin sınıfıdır ve genelde iyi yönelimli olurlar. 

(Normal)Paladin/Inquisitor: 
Bu paladin türü büyücülere karşı savaşmak için eğitilmişlerdir. Kesinlikle kuralcı ve iyi tipler olurlar ve normal paladinler gibi rahip büyüleri yapamazlar.

---

-(Normal)Ranger:
Rangerlar genelde okçulukta ve canavar avlamada üstündürler. Hayvanlara karşı büyük avantaj elde edersiniz. Rangerlar genelde kaotik yönelime sahiptirler.

Alt türler:


(Güçlü)Ranger/Archer:
Okçular tüm sınıflardan daha iyi ok kullanırlar.

(Zayıf)Ranger/Stalker: 
İzciler ağır zırh giyemez ama düşmanlarına sinsice yaklaşıp büyük zararlar verebilir.

(Normal)Ranger/Beast Master: 
Bir tür seçip o türden canavarları karşısında hiç edebilir. Demir eşyalar kullanamazlar canlı avlamak için (özellikle örümcek)önemli karakterlerdir.

---

-(Normal)Warrior:
Savaşçılar istediği silahta ustalaşabilmesi sayesinde iyi ve güçlü karakterlerdir.

Alt türler:


(Güçlü)Warrior/Barbarian:
Barbarlar genelde kaotik kötü veya kaotik tarafsız olurlar. Karşısındaki düşmanı çok yıpratırlar ancak zayıftırlar. Warrior ve Paladinlere kıyasla aşırı zayıf zırha sahiptirler. Eğer grubunuzda hasar almayacağınızı garanti ediyorsanız takımınıza aşırı yararlı olabilirsiniz.

(Normal)Warrior/Berserker:
Berserkerler hayvansı insanlardır. Adeta hayvan gibi savaşırlar tüm güçleriyle ve ölümüne. Asla kuralcı olmazlar ve Barbarian sınıfına benzer bir sınıftır.

(Zayıf)Warrior/Wizard Slayer:
Wizard Slayerlar büyücülere karşı savaşmak için eğitilmişlerdir.  İksir ve o tür karışımlar içmeye karşıdırlar ve büyülü eşya kullanmazlar.

(Zayıf)Warrior/Kensai:
Kensaylar uzmanlaşmadan önce zayıftırlar ancak uzmanlaştıktan sonra düşmana aşırı fazla zarar verirler. Asla Kaotik olamazlar.

------

Mage Sınıfları:

---

-(Normal)Mage:
Büyücüler büyü kullanmakta ustalaşmış kitaplardan öğrendiği büyüleri kullanabilen büyücülerdir. 
    
Alt türler:


Specialist Mage:
Daha fazla büyü kullanabilirler ve karakter beceri zarının puanı yüksektir.
  • (Normal)Abjurer Korunma büyülerinde uzmandır, örneğin büyü kalkanı veya büyü zırhı olabilir.
  • (Çok Güçlü)Conjurer Yaratıklar ve Nesneler yaratmada uzmandır, örneğin alevli ok, ateş topu ve golem olabilir.
  • (Çok Zayıf)Diviner Görüş büyülerinde uzmandır, örneğin tanımlama ve yönelim öğrenme büyüleri.
  • (Normal)Enchanter Canlılara etki etmekte uzmandır, örneğin Bilinçsizlik büyüsü olabilir.
  • (Normal)Illusionist Canlıları şaşırtmada uzmandır, örneğin görünmezlik büyüsü veya kopyalama büyüsü.
  • (Normal)Evoker/Invoker Elemental büyüleri kullanmakta uzmandır, örneğin Alev ve Buz gibi büyüleri uzmanca kullanır.
  • (Güçlü)Necromancer Ölüm büyülerinde uzmandır, örneğin ölüm dokunuşu gibi büyüler.
  • (Normal)Transmuter Yansıtmada uzmandır, örneğin karşı büyüyü yansıtma.
---

-(Zayıf)Wild Mage:
Gücünü kontrol edemeyen büyücülerdir. Bu büyücüler fazladan büyü ezberleyebilir ama büyüleri dengesizdir. Örneğin büyü kullanırken ateş topu atmak yerine kalkan verebilir veya tam tersi.

---

-(Normal)Sorcerer:
Mageler gibi büyü kullanırlar ama ezberlemek yerine direkt kitaplardan söylerler. Örneğin 10 büyü kullanma hakkınız var. İstediğiniz büyü türlerinden toplam 10 kere kullanabiliyorsunuz ancak sonraki dinlenmeye kadar bir daha kullanamıyorsunuz.

Alt türler:


(Zayıf)Dragon Disciple:
Sorcerer yan sınıfıdır özel ejderhamsı özellikleri vardır.

------

Rogue Sınıfları:

---

-(Normal)Thief:
Thiefler çalma, kilit açma ve tuzak bulma gibi özellikleri olan karakterlerdir. 

Alt türler:


(Güçlü)Assasin:
Assasinler grubunuz önde savaşırken arkadan düşmanlara 7 kata kadar çıkan hasar verirler. Genellikle kötü ve kaotikdirler.

(Normal)Bounty Hunter:
Bounty Hunterler tuzak kurmada ustalardır. Tuzakları daha ölümcüldür ve hata yapma şansları azdır.

(Normal)Swashbuckler:
Swashbucklerler kılıç kullanımında uzmanlaşmış hırsızlardır.

(Normal)Shadowdancer:
Shadowdancerlar kimsenin göremeyeceği hızda hareket etmede uzmanlaşmışlardır. 

---

-(Güçlü)Bard:
Bardlar müzik söyleyerek diğer takım arkadaşlarına bonuslar verirler. Eğer takımınızda bir kişi eksik varsa diğer karakterlere büyük bonuslar verebilir.

Alt türler:


(Normal)Blade:
Bladeler ozanlar gibidir ancak silah kullanımında deneyimlidirler.

(Normal)Jester:
Jesterler ozanlar gibidir ama karşı tarafa eksiler verir ve dostlara bonus vermez. Eksiler içinde uyutma, yavaşlatma gibi etkenler vardır.

(Normal)Skald:
Skaldlar ozanlar gibidir ama daha çok dostlarına saldırı gücü verirler.

------

Cleric Sınıfları:

---

(Güçlü)Cleric:
Clericler iyileştirme ve bunun gibi dostlara yardım etmek amacıyla kullanılan büyülerde uzmanlaşmışlardır.

Alt türler:


(Zayıf)Priest of Helm:
Helm'e hizmet eden Clericlerdir. Genelde tarafsızdırlar.  

(Zayıf)Priest of Lathander:
Lathander'a hizmet eden clericlerdir. Genelde iyi yönelimdedirler.

(Normal)Priest of Talos:
Talos'a hizmet eden clericlerdir. Genelde kaotik ve kötülerdir.

(Normal)Priest of Tempus:
Tempus'a hizmet eden clericlerdir. Hep kaotikdirler.

(Zayıf)Priest of Tyr:
Tyr'e hizmet eden clericlerdir. Çoğunlukla iyi ve kuralcıdırlar.

---

(Normal)Druid:
Druidler doğal alanlarda tarafsız şekilde yaşarlar. Clericler gibi büyüler yapabilirler ve hayvan çağırma gibi özelliklere sahiptirler.

Alt türler:


(Çok Güçlü)Shapeshifter:
Shapeshifterlar Kurtadama dönüşebilme özelliğine sahip Druidlerdir. Normal druidlerden çok daha fazla güçlüdürler.


Rehberi beğendiyseniz diğer rehberime de göz atabilirsiniz. Şu siteden daha detaylı ama İngilizce okuyabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz bir classın özel güçlerine bakmak isterseniz.
[+] 4 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.