Blog: 05/05/2018 - Forum Günlükleri #5: Total War Forumları, Sosyal Medya ve Youtube
#1

Total War Forumları, Sosyal Medya ve Youtube
Herkese merhabalar, Forum Günlüklerinin beşincisine hoş geldiniz. Forum Günlüklerinde o dönem içerisinde forumda odaklandığımız bölgelere, bu bölgelerde tespit ettiğimiz ve gidermek istediğimiz zayıf noktalara ve yapmayı planladığımız çalışmalara yönelik üyelerimize bilgiler veriyoruz. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız duyuruyla bu blog yazılarında bilgi verdiğimiz odak dönemleriyle forumdaki değişiklik dönemlerini senkronize edip birleştirdiğimizden bahsetmiştik, eğer bu duyuru konusunu kaçırdıysanız buradan okuyabilirsiniz. Bu yeni uygulama sonrası 2.11 Vespasian konusu gecikmeli olarak açıldı, ve açılan bu rötarlı değişiklik konusunda bu dönemleri eş zamanlı bir hale getirmek için Vespasian dönemini 1 ay uzatmamız ve 4. Forum Günlüğünde bahsedilen çalışmaların Vespasian döneminden 1 ay sonra başlaması sebebiyle maddelenmiş forum değişikliklerinin 4. Günlükte bahsedilen çalışmalardan daha öncesine dayandığına dair bir not yazamız gerekti. Kısaca özetlemek gerekirse artık versiyon numaralarına verdiğimiz isimlerle sizlere bu Forum Günlüklerinde bahsettiğimiz çalışmalar birleşik olarak ilerliyor.

Bu konuda ilk olarak tıpkı önceki Forum Günlüklerinde olduğu üzere bir önceki Forum Günlüğünde bahsedilen odak noktalarında neler yaptığımızdan bahsetmek istiyorum. Paradox Forumları, Forum Etkinlikleri ve Imperium çalışmalarının, bir raddeden sonra bu dönemleri birleştirmemizle birlikte daha kısa bir şekilde "Vespasian Çalışmaları" olarak ifade ettiğimiz bu çalışmaların bizim için özel bir yeri var. Daha önceki dönemlerde Genel Forumlar ve Özel Forumlar gibi kategorilerde çalışmalar yapmış, Forum Kulüpleri uygulamasını başlatmış, Onursal Ünvanlarda çeşitli değişiklikler yapmıştık. Ancak Paradox Forumları ve beraberindeki çalışmalar bir oyun bölümüne odaklandığımız ilk çalışma oldu, bunla birlikte Forum Etkinlikleri uzun zamandır eksiklikler gördüğümüz, ancak bu eksiklikleri doğru formülle gidermenin kolay olmadığının farkında olduğumuz bir kısımdı. Imperium çalışmaları diğer çalışmalardan da farklı olarak konu açmak veya içerik üretmek tabanında değil, forum içinde bazı şeyleri daha anlamlı kılmak, yeni sistemler, işleyişler oluşturmak safhasında olduğu için diğer çalışmalardan yapısal olarak tamamen farklı bir yerdeydi.

Aşağıdaki kısımda bir önceki dönemde yaptığımız çalışmalara dair çeşitli bilgiler yer alıyor, bir sonraki dönem neler yapmak istediğimize dair bilgi almak isterseniz aşağıdaki başlığı atlayabilirsiniz.

Vespasian Çalışmaları
Forumdaki Vespasian çalışmaları bu sistemin yeni kurulması itibariyle zaman olarak diğer çalışmalardan biraz daha farklı yapıda oldu. İlk olarak Paradox Forumları çalışmasının pratikte sadece 1 ay sürdüğünü söylemek mümkün. Forum değişiklik dönemleriyle bağladığımız bu odak dönemleri artık 3 aylık olacak, yani bu konuda sizlere bahsedeceğimiz ileriye yönelik odaklar aksi yönde bir değişiklik olmazsa 3 ay boyunca odaklanacağımız unsurları ifade ediyor, öte yandan 4. Forum Günlüğü sadece 2 ay önce çıktı ve bu günlükte Paradox Forumları ile ilgili çalışmalar fiilen Nisan ayıyla birlikte başladı. Bu da özellikle Paradox Çalışmalarının sıkışık bir süreçte yapılmasıyla ve kimi zaman bu çalışmalarda ilerleme katedilebilmesi için bazı odak-dışı 'sıradan' çalışmaların geriye itilmesine sebep oldu. Bu durum dönemsel çalışmalarda yaşamak istediğimiz bir durum değil. Bu odak noktalarında belirlediğimiz unsurlar, "diğer bölümlerle ilgilenmemek pahasına" ilgilenmek istediğimiz şeyleri değil, her bölümde yapılması gerekilenlerin yapılıp geri kalan ekstra vakitte diğer yöneticilerin de katkılarıyla yapmak istediğimiz ilerlemeleri ifade ediyor.

Paradox Forumları çalışmaları çerçevesinde bu kategorideki tüm arşiv konularında güncellemelerde bulunduk, bölüm bölüm kimisi tamamen durmuş kimisi zar zor ilerleyen forum-içi etkinliklerde güncellemeler yaptık. Bu kategorideki çalışmalarımızdan belki de en önemlisi kategorinin her bölümünde yazılan yeni rehberler oldu. Vespasian çalışmaları dahilinde Paradox Forumlarına 30'u aşkın yeni rehber kazandırdık. Bu rehber çalışmalarında eski yeni oyun ayrımı yapılmadı, şu anda Paradox Forumları kategorisinde "rehberi olmayan" bölüm yok. Strategyturk yeni bir forum, bu sebeple ister istemez bazı eski oyunlardan içerik sıkıntısı çekebiliyoruz, ancak bu durum bu oyunların strateji türünde önemli bir yeri bulunan oyunlar olmadığı anlamına gelmiyor. Bizim Strategyturk'teki yönetim felsefemiz açtığımız her bölümün bir sorumluluk olduğu şeklinde ve bu değerli strateji oyunlarından oyunculara bir şeyler sunmamız gerekiyor. Bu sebeple Vespasian çalışmaları dahilinde Hearts of Iron III'ten EU3'e kadar March of the Eagles'ten EU: Rome'a kadar rehberler yazıldı. Aynı zamanda Stellaris ve HoI4 gibi bölümün yeni oyunlarındaki eksiklerimizi de kapatmaya yönelik çalışmalarda bulunduk. Bu yapılan çalışmalar Paradox Forumlarında yapılacak her şeyi yaptığımız ve katabileceğimiz bir artının kalmadığı anlamına gelmiyor. Her zaman her bölümde bu oyunun oyuncuları için yapılabilecek şeyler var ve ileride normal yönetim aktivitesi dahilinde bu bölümlerdeki hem eksikleri kapatmaya hem de geliştirmelerde bulunmaya devam edeceğiz.

WbfIJ4.png

Bu çalışma dahilinde yaptığımız bir diğer değişiklik, Diğer X Oyunları bölümlerinde ilk olarak Paradox Forumlarında yaşandı. Bir önceki günlükte de bahsettiğimiz üzere Diğer Paradox Oyunları ana bölümü ve bunun altında bazı oyunlar için alt bölümlere sahip olduğumuzda, Paradox oyunlarına genel bir yaklaşım sergileyen konular, birden fazla Paradox oyununu ilgilendiren konuların açılabileceği bir bölümün olmaması gibi bir sıkıntı yaşanıyordu. Bu konuları en uygun yer olan "Diğer Paradox Oyunları"na taşısak da, esasen bu bölüm o konsepti içermiyordu. Yaptığımız değişiklikle Diğer Paradox Oyunları isimli bir bölüm yerine Paradox strateji oyunlarına dair genel konuların bulunduğu bir Paradox Forum'a sahip olduk. Artık yeni bir Diğer Paradox Oyunları alt bölümü de dahil olmak üzere, eski bölümün alt bölümleri de bu Paradox Forum'un alt bölümü olarak yer alıyor. Bu kısımda Paradox oyunlarına dair genel anketlerden tutun da tüm Paradox strateji oyunlarını ilgilendiren PDXCON gibi etkinliklere dair konular yer alabiliyor. Bu uygulama şimdilik sadece Paradox ve Total War kategorilerinde uygulanıyor ancak kademe kademe diğer oyun kategorilerinde de uygulamayı düşünüyoruz. 

3dBTc6.png

Paradox Forumları çalışmalarının yanı sıra 4. Günlükte bahsettiğimiz diğer 2 odak Forum Etkinlikleri ve Imperium'du. Ayın Üyesi etkinliğini daha iyi bir sistemle geri getiriyoruz, bunun yanı sıra Ayın Aedilesi gibi yeni bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Imperium Etkinlikleri çok daha iyi yeni bir formülle geri dönüyor, bunların yanı sıra belki de bu Forum Etkinlikleri yeniliklerinin asıl içeriği olmak üzere Forum Festivalleri adını verdiğimiz yıl bazlı etkinlikler planlıyoruz, yılda 1 kere yapılan bu festivaller kendi dahilinde birden fazla etkinlik barındırabilecek, ekstra olarak bu festivallerde forum logosu/teması vb. unsurlarda değişiklik olacak. Burada not etmek istediğim şey tüm bu etkinliklere anlamı üyelerin, üye katılımının verdiği. Dolayısıyla bu yeni etkinliklere geridönüşlerinizi, yorumlarınızı ve en önemlisi katılımlarınızı bekliyoruz.

Bu dönemdeki son çalışmamız diğerlerinden çok farklı bir alan olan Imperium üzerineydi, çünkü Imperium'da yapmak istediğimiz farklılıklar tasarım itibariyle zor, daha önceki çalışmalarımız içerik üretme veya etkinlik planlama gibi özetlenebilecekken Imperium'da yapmak istediğimiz değişiklikler biraz daha "büyücülük" üzerine. Vespasian Çalışmaları dahilinde forumdaki Imperium'u daha anlamlı kılacak belli başlı değişiklikler yapmak istedik, ancak çeşitli fikirleri değerlendirdikçe esasen burada sağlanması gereken bir denge olduğunu ve Imperium'u anlamlaştırırken yeni üye deneyimini bozacak şeyler yapmamak gerektiğini, forumda Imperium sisteminin doğasından dolayı esasen "anlam taşıyan" şeylerin de edinim şartını sadece Imperium'dan ibaret kılmamak gerektiğini farkettik. Bu raddede bir önceki forum odak çalışmalarında başlattığımız Forum Kulüpleri uygulamasında kulüp kurabilmek için 10 Imperium gerekmesi Imperium'a anlam katarken bir yandan da bunun sağlıklı uygulanışı yönünde güzel bir örnek, kulüp açmak her üye için elzem değil, ancak kulüp açma sorumluluğuna girecek üyenin forumda eski, belki rehberler yazmış belki diğer üyelere yardımı dokunmuş ve 10 Imperium edinmiş biri olması o açılan kulübün gidişatı için bir bakıma sigorta görevi görüyor. Imperium'u ileride bu şekilde oluşturduğumuz uygulamalarda sigorta gereklilik olarak kullanmak istiyoruz. Son olarak forumda Imperium'un kullanılışında tespit ettiğimiz bazı uzun vadeli sorunlar var, yaptığımız bazı değişikliklerle bunlara önlem almak istiyoruz.

Total War Forumları
Önümüzdeki dönemde odaklanacağımız kategori Total War Forumları. Total War Forumları forumdaki en geniş, en çok ana bölüme sahip oyun kategorisi. Total War başlı başına strateji denince çok önemli bir yeri olan bir seri ve bu çalışmalarla Total War'a dair forumda sunduğumuz içerikleri, bölümlerimizi güçlendirmek istiyoruz. Bu kategorideki çalışmalarımız tıpkı Paradox Forumlarındaki çalışmalar gibi en yeni oyunlardan en eski oyunlara kadar tüm kategoriyi kapsayacak. Shogun: Total War'dan da konularımız olacak, Attila'dan Thrones of Britannia'dan da. Bu çalışma Paradox Forumları çalışmalarından daha geniş zamana yayılacak dolayısıyla bu çalışma dahilindeki konuların daha seyrek ancak toplamda daha fazla olacağını tahmin etmek mümkün. Strategyturk Forumları birçok popüler Total War oyununun çıkışından çok sonra kurulmuş bir forum olsa da, geriye dönük eski oyunlarda ürettiğimiz içeriklerle birçok oyunun bölümünde önemli gelişmeler sağladığımızı düşünüyorum. Bugün forumda Empire: Total War'dan forum içi etkinlikler, Medieval 2'den hotseatler, nispeten daha yeni Total War oyunlarından turnuvalar yapılıyor. Thrones of Britannia'dan, Total War: Warhammer üçlemesinin oyunlarından gelen her haberi Türkçe olarak Total War oyuncularına sunduk, Rome II'den yeni haberleri ilettik, videolara altyazılar koyduk. Total War strateji denince önemli bir seri ve Strategyturk'te bu dönem çalışmalarıyla birlikte Total War'a hakettiği ilgiyi göstermeye çalışacağız.

Rc9dzb.png

Sosyal Medya
Strategyturk sadece bir forum sitesi değil, aynı zamanda bir strateji oyun haber sitesi. Her gün strateji oyunlarından çeşitli Türkçe içerikler üretiyoruz, kimi zaman geliştirici günlüğü çeviriyoruz, kimi zaman yama notlarını Türkçe olarak paylaşıyoruz, kimi zaman yeni bir eklentinin geleceğinin haberini yapıyoruz. Tüm bu içerikleri forum ve site üzerinde stratejiseverlerle paylaşmanın yanı sıra, sosyal medya sayfaları ve gruplar aracılığıyla Strategyturk'ü gündelik olarak takip edemeyen oyunculara bu ürettiğimiz içerikleri, haberleri ve duyuruları iletmeye çalışıyoruz. Strategyturk tüm Türk strateji oyuncularının sitesi ve bu araçlar forumlara uğramayan veya siteyi her gün kontrol edemeyen oyunculara ulaşabilmemizi sağlıyor.

Sosyal medya, kurulduğu günden bu yana Strategyturk'un zayıf kalan yönlerinden bir tanesi. Bunda gerek bizim sosyal medya sayfalarına olan yaklaşımımızın, gerekse site ve forumdaki aktif kullanıcı kitlemizin internet kullanım profili gibi çeşitli birçok sebep var. Strategyturk'le bağlantılı bu kanalların biraz daha resmi ve düzenli bir havası var ve özellikle Facebook'ta biraz daha farklı frekanstaki paylaşımlar daha fazla ilgi görebiliyor, benzer bir şeyi Youtube için de söylemek mümkün. Titus Çalışmaları dahilinde yapacağımız Sosyal Medya çalışmalarıyla hem bu ürettiğimiz içerikleri daha fazla Türk strateji oyuncusuna ulaştırmaya yönelik, hem de bu kanallardaki paylaşımlarımızı optimize etmeye yönelik çeşitli çalışmalar yapmak istiyoruz. Bu çalışmalar Facebook, Twitter ve Steam üzerindeki Strategyturk ağında bulunan tüm kanalları kapsayacak.

cNJM4a.png

Youtube
Titus Çalışmaları dahilinde odaklanmak istediğimiz son husus Youtube. Strategyturk Youtube kanalında strateji oyunlarından fragmanlar, resmi tanıtım videoları, resmi geliştirici günlükleri vb. videolara yer veriyor ve bu videolara Türkçe altyazılar yüklüyoruz. Bu dönem içerisinde Youtube kanalımızı elden geçirmek ve geliştirmek istiyoruz. Kesinlik barındırmamakla birlikte birlikte yine bu dönem içerisinde Youtube'da Strategyturk olarak özgün içerik üretmeye başlamak istiyoruz, ancak bu özgün içeriğin belli bir standartın üzerinde olması gerekiyor ve bu içerikler (belki de Sosyal Medya kısmında daha az popülariteyle sonuçlanan yaklaşımımız gibi) belli bir çizgide olacak. Ne gibi özgün içerikler bekleyebiliriz derseniz örneğin yeni duyurulan eklentilere yönelik bilgi verici bir bakıma haber videoları, eklenti çıktıktan sonra video incelemeler gibi videolar olması muhtemel. Ancak Youtube ile ilgili çalışmaların özgün içerik üretme kısmının herhangi bir kesinlik içermediğini tekrar hatırlatmak isterim.

Önümüzdeki dönemde odaklanacağımız alanlar bu şekilde, Titus Çalışmalarının bu senenin Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarınca sürmesi bekleniyor. Ağustos ayıyla birlikte yeni bir döneme geçeceğiz ve yazacağımız 6. Forum Günlüğünde geri kalan dönemde yaptığımız çalışmalardan bahsetmenin yanı sıra, Ağustos ile birlikte odaklanacağımız alanlara dair fikir vereceğiz. Bu alanlara yönelik görüş ve önerilerinizi bu konu altından bizlere iletebilirsiniz. 

İyi forumlar.

[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.