Blog: 26/12/2018 - Forum Makaleleri #11: 2018'de Strategyturk
#1

Forum Makaleleri #11: 2018'de Strategyturk
Herkese merhabalar, Strategyturk'te bir seneyi daha geride bırakırken sizler için bir yazı kaleme alıp bu seneyi yorumlamak ve değerlendirmek, önümüzdeki 2019 senesine dair planlarımızı paylaşmak istedik.

2018'de Strategyturk
2018 Strategyturk'te bu zamana kadarki en yoğun senemizdi. Strategyturk bir strateji oyun haber/inceleme sitesi ve topluluğu olması sebebiyle aktivitesinde strateji dünyasında yaşanan gelişmelerin büyük önemi var. Geçtiğimiz yıl kaleme alınan benzer bir forum makalesinde 2017 içerisindeki gelişmeleri ayrı bir şekilde değerlendirmiştik, bu sefer bu etkiyi direkt Strategyturk üzerinden yorumlayabiliriz.

Strategyturk 2015 senesinde kurulduğunda EU4 ve CK2'den geliştirici günlüklerinin yanı sıra henüz çıkmamış HOI4'ten ara ara günlükler yazılıyordu, öte yandan Stellaris ise henüz duyurulmamıştı. Total War cephesinde Total War: ATTILA'nın son eklentisinin haberini yapmıştık ve Warhammer serisinin üstüne ciddi anlamda gidilmeye başlanmıştı. Yıllar ilerledikçe Strategyturk'un strateji janrasında kapsadığı, üzerinden haber içeriklerini Türkçe bir şekilde strateji oyuncularına sunduğu oyunların sayısı da artış gösterdi. Bu artış sadece bizim halihazırda odaklandığımız bölgelerdeki oyun sayısının artmasıyla değil, Strategyturk'ün strateji oyunları ailesinin farklı noktalarına da uzanmasıyla gerçekleşti.

2018 senesinde baktığımızda Strategyturk'te sadece Paradox cephesinden Imperator, Stellaris, HOI4, EU4, CK2 ve AoW: Planetfall geliştirici günlüklerinin haftalık olarak Türkçe bir şekilde paylaşıldığını görüyoruz. Bunların yanı sıra Europa Universalis'in masa oyunundan dahi geliştirici günlükleri paylaşıyoruz. Total War cephesinde belki de ilk defa hem Warhammer Üçlemesi geliştirilmeye devam edilirken, hem de Saga formülüyle çıkan Thrones of Britannia'ya yamalar, hem de önümüzdeki major tarihsel oyun olan Three Kingdoms'a dair haberler paylaşılıyor. Civilization cephesinde eklenti ve yama haberleri geliyor, bugünlerde dahi yeni tanıtılan uygarlıkları oyuncularla paylaşıyoruz. Blizzard strateji oyunlarından yama notları, Diğer Strateji kategorisinde bölüm sunduğumuz önemli serilere yönelik geliştirici günlükleriyle içerik üretimi bazında en yoğun senemizi geçirdiğimizi görüyoruz. 

Strategyturk sürekli gelişen ve genişleyen bir platform, ancak bu genişlemenin de kontrollü bir şekilde yapılması gerekiyor. 2018 birçok yönden Strategyturk için ilklerin senesiydi. Ara ara genel olarak odaklanılan alanların ağırlığından bitiş tarihlerinde ertelemeler yapmamız gerekse de, oluşturduğumuz odak dönemleriyle birlikte Strategyturk'te sadece forum içerisinde değil, Strategyturk'ün diğer kollarında çok önemli çalışmalar yaptık. 2018'in Şubat ayında Forum Kulüpleri Reformunu, Özel Forumlar Geliştirmelerini ve Onursal Ünvan Değişikliklerini duyurduk. Mayıs ayında sona eren Vespasian çalışmalarında Paradox kategorisine 30'u aşkın rehber kazandırdık ve forum etkinliklerinde önemli yeni konseptler oluşturduk. Bu konseptlerden bir kısmını bugünlerde dahi forumda Kış Festivali olarak görmemiz mümkün, ilk olarak 2018 Yaz Festivali olarak uygulanan bu konsept Vespasian çalışmalarında oluşturulan konseptlerden birisiydi.

2018 sadece ilklerin senesi değil, aynı zamanda eski değerlerimizin geri kazanıldığı bir sene olmasıyla öne çıkıyor. Strategyturk'te biz bir işi yarım bırakmayı sevmiyoruz, bu en önemli forum uygulamamızlarından en küçük sistemlerimize kadar geçerli. 2018 içerisinde 2017'nin başında sona erdirilmiş olan Ayın Üyesi etkinliğini konseptini Vespasian'da belirlemek üzere Kuratör Değişiklikleriyle birlikte yeniden düzenlemeye başladık. 2016'da yaptığımız Strategyturk Topluluk Ödüllerini genişletip güçlendirerek Kış Festivali dahilinde hayata geçirdik. 

Imperium Etkinliklerinde ve Imperium sisteminde bazı geliştirmeler yaptık. Ayın Üyesi etkinliği, Kuratörlük gibi onursal ünvanlar ve Imperium sistemi üzerinde doğru formülün bulunması biraz daha zor sistemler ve her zaman üyelerin bu sistemlere verdiği kadar değerliler. Ancak bu alanlarda yaptığımız ince değişikliklerle önemli gelişmeler katettik, örneğin Kış Festivalinde katıldığınız çekilişlerde sahip olduğunuz her 10 Imperium başına kuraya 1 kere daha ekleniyorsunuz, bu da forumda kendisini göstermiş, foruma katkı sağlamış, diğer oyunculara yardım etmiş kişilerin çekilişlerde kazanma şanslarının az da olsa daha fazla olmasını sağlıyor.

Vespasian dönemini Eylül ayında sona eren Titus dönemi takip etti. Titus dönemi şu an içerisinde olduğumuz Domitian dönemini saymazsak bu zamana kadar en ağır ve en önemli çalışma noktalarının seçildiği dönemdi. Bu dönem içerisinde gözümüzü forumun hacim olarak en geniş kategorisi olan Total War kategorisine diktik ve yapılan çalışmalar çerçevesinde bu kategoriye 60'ı aşkın rehber kazandırdık. Yine 2018 içerisinde oluşturulan Forum Kulüpleri sistemini güçlendirecek Asil Kulüpler sistemi oluşturuldu. Total War kategorisi dışında bu dönemin odak noktası Sosyal Medya ve Youtube şeklinde belirlenmişti, sosyal medyadaki paylaşımlarımızda çeşitli optimizasyon çalışmalarının yanı sıra ilk defa Youtube'da özgün bir video oluşturduk, sadece bu alanlarla kısıtlı kalmayıp Strategyturk Twitch kanalını aktif olarak kullanmaya ve bu kanal üzerinden ilk olarak çeşitli multiplayer etkinliklerinin sunumlarını yapmaya başladık. Twitch'teki hedeflerimizden 2019'da Strategyturk kısmında daha detaylıca bahsedebiliriz ancak 2018'de multiplayer sunumlarının dışında Gala konsepti oluşturarak henüz çıkış yapmamış içeriklerin yayınını yapıp bu içerikleri deneyim ettik, tanıdık ve tanıttık. 

Şu günlerde de içerisinde bulunduğumuz Domitian döneminde kendimize belirlediğimiz odak noktaları forumun Microsoft ve Firaxis bölümleri ve Strategyturk.com kısmıydı, bu ayın başında yaptığımız duyuruyla bu dönemi şimdilik 2 ay uzatmış durumdayız. Dönemin neden uzadığını, bu esnada hem dönem çalışmaları hem de genel çalışmalar yönünden neler yaptığımızı bu duyuru konusunda inceleyebilirsiniz. Bu çalışmalar dahilinde 2018'de Strategyturk.com'da yazı dizisi konseptinde sadece günlük/haber çevirisi şeklinde değil, özgün içerik ve yorum şeklinde içerikler üretmeye ilk olarak Stratejist serisiyle başladık. Stratejist serisinde haftalık olarak tüm haberleri takip edemeyenler için geçtiğimiz haftadan yaşanan önemli 3 veya 4 gelişmeyi strateji oyuncuları için derliyoruz ve yorumluyoruz. Bu seri özellikle spesifik olarak bir oyunun haberlerini takip edip diğer oyunların haberlerine bakmayan oyuncuların diğer strateji oyunlarında ne gibi gelişmeler yaşandığını takip edebilmesini sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra yine site kısmımızda site haberleri yerine yazar bazlı içeriklere geçiş yaptık, çok daha aktif bir şekilde inceleme yazımına başladık ve Standartlarımız gibi yeni sayfalar oluşturmaya başladık.

Tüm bunlar sonrası geriye yaslanıp bakıldığında, 2018'de Strategyturk olarak bir yandan üzerinde haftalık olarak içerik ürettiğimiz strateji oyunu sayısında önemli bir artış yaşanmışken, bir yandan da Strategyturk olarak kendi yapımız içerisinde gerek site dahilinde, gerek forum dahilinde, gerekse Youtube ve Twitch gibi platformlardaki aktivitelerimizle genişlediğimizi görüyoruz. Burada İngilizcede spread too thin (ince/zayıf genişlemek) tabirini de akıldan çıkartmamak gerekiyor, Strategyturk olarak sadece ince bir şekilde genişleme değil, aynı zamanda genişlediğimiz alanlarda derinlik/güç elde edebilmeli, istediğimiz Strategyturk Standartını ismimizi taşıyan içeriklere, bölümlere, alanlara yansıtabilmeliyiz. Her ne kadar 2018 içerisinde ekiplerimize çok önemli ve değerli isimler elde etmiş olsak da, tüm bu genişlemeler yaşanırken işgücümüz büyük oranda sabit kaldı diyebiliriz. 

Bu raddede tek seferlik çalışmalarla gündelik aktivitelerimizin bir parçası haline gelen uğraşları da ayırt etmekte fayda var. Örneğin bölümlerde ana sorumlulukların dışında kalan, odak çalışmaları dahilinde yaptığımız rehber ve içerik çalışmaları tek seferlik o bölgeyi güçlendirme amacı görürken, Strategyturk.com'da haftalık yeni bir yazı dizisi başlattığınız zaman her hafta o aktiviteyi yerine getirmeniz gerekiyor. Şu anki gündelik aktivite yoğunluğumuza baktığımızda "tam kapasiteye" oldukça yakın bir noktada olduğumuzu görüyoruz.

2019 Vizyonumuz
2019'daki önceliklerimizden birisi temelini 2018'de attığımız birçok uygulamayı derinleştirmek, bu uygulamalarda ilerlemeler katetmek ve güçlendirmek. Hem Strategyturk.com'da yazı dizileri konseptleriyle, hem de Twitch'te yayın konseptleriyle strateji oyuncuları için yeni & özgün düzenli içerikler üretmek istiyoruz. Strategyturk.com'da strateji oyuncuları için yapabileceğimiz daha çok geliştirme, eski/yeni strateji oyunlarından üretebileceğimiz daha nice kaliteli içerik var. 

Strategyturk hiçbir zaman popülarite bazlı içerik kararları veren bir site olmadı.  Popülarite veya gelen yorum sayısına göre yaklaşsak Forum Gazetesinin 5. ve 6. sayıları 0 yorum aldıktan sonra 7. sayısı çıkmazdı, ancak dün Forum Gazetesinin 70. sayısı çıktı. Şu an sadece Forum Gazetesinin eski sayılarında yolculuk yaparak hem forumun hem de strateji dünyasının geçmişine seyahat edebiliyorsunuz ve Forum Gazetesi korumak istediğimiz, Strategyturk'un kendisine has değerlerinden birisi.

2019'da dönem odaklarıyla birlikte bir yandan Civilization serisinin, XCOM serisinin, Age of Empires'ların, StarCraft'ların, Warcraft'ların ve daha nice bu zamana kadar yeterli ilgiyi gösteremediğimiz strateji oyununun bölümünde eşsiz içerikler üreterek bu bölümleri istediğimiz standartlara taşırken, bir yandan da özellikle çıkan yeni oyunlarla birlikte Paradox ve Total War kategorilerini zinde tutacağız. Strategyturk Forumlarında cansız bölümlerimiz olabilir, bölümlerin cansızlığı büyük oranda oyunların popülaritesi çehresinde şekillenen bir durum, ancak boş bölümlerimiz olmamalı. 2018'de temellerini attığımız uygulamalarda güçlenmenin yanı sıra, 2019 içerisinde bu zamana kadar yeterli sevgiyi gösteremediğimiz oyun bölümlerinde gerekli çalışmaların yapılmasını hedefliyoruz.

2018 strateji oyunları itibariyle belki de çok hızlı ve canlı bir yıl değildi, önemli olarak BATTLETECH, Thrones of Britannia gibi oyunlar çıktı. 2019'da bu değişiyor. 2019'da Imperator: Rome gibi, Total War: Three Kingdoms gibi ana ve önemli oyunlar bekliyoruz. Strategyturk direkt olarak strateji oyunlarındaki gelişmelere göre içeriği etkilenen bir oyun haber/inceleme sitesi olmasının yanı sıra, direkt olarak yeni çıkan oyunlara göre yapısal değişiklikler yaşayan bir forum sitesine sahip. Bu da özellikle bu 2 oyunun Strategyturk'un çehresini değiştireceği anlamına geliyor.

2019'da bir yandan Strategyturk'ün değerlerini korurken, bir yandan da yeni değerler elde etmeyi amaçlıyoruz. Bu yeni değerler Strategyturk'e has yeni uygulamalar, yeni etkinlikler, yeni isimler, yeni yöneticiler, her şey olabilir. Strategyturk kuruluşundan itibaren toplulukla iç içe, strateji oyunları tarafından strateji oyuncularına içerik sunulan, etkinlikler yapılan, rehberler yazılan, günlükler çevirilen bir platform. 2018'in tüm bu yoğunluğuna rağmen 2019'da sizlerin de desteğiyle daha da güçlenerek tüm stratejiseverler için daha da iyisini yapmak için çabalayacağımızı bilmenizi isteriz.

Strategyturk'te yanımızda olan herkese teşekkürler, herkese mutlu bir 2019 dileğiyle.

[+] 6 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.