Civilization V - Başlangıç Politika Seçimleri
#1
Başlangıç Politika Seçimleri

Bu rehberde Antik Çağ'da başladığınızda seçiminize sunulan 4 politika ağacı arasında nasıl bir yol izleyebileceğinizi inceleyeceğiz. Bu rehberi okumaya başlamadan önce Politika Rehberi içerisinde Tradition, Liberty, Honor, Piety ağaçlarına göz gezdirmeniz önerilir.

20180914181039_1.jpg

Oyun başında seçilebilir durumda olan Tradition, Liberty, Honor, Piety poliçe ağaçları arasında Tradition ve Liberty başlangıç adına Piety ve Honor'dan daha iyi seçimler olabilirler. Liberty ve Tradition ağaçları birbirlerinden çok farklı iki oyun tarzına sahiplerdir. Liberty ile başlayalım rehberimize.

Liberty ile Başlangıç

201709262002572op.jpg

Liberty ağacına dikkatle bakarsanız kurduğunuz her şehire bonus sağladığını görebilirsiniz. Liberty ağacı ile birlikte oynayabileceğiniz taktik harita da bulabildiğiniz her farklı lüks kaynağın üzerine yada yanına şehir kurarak büyük ve geniş bir devlet kurmaktır.Poliçeleri arasında bulunan Collective Rule poliçesini benimsemek bu taktikte en önemli adımlardan bir tanesidir. Yakınınızda çok fazla devlet olmadığı zamanlarda seçebileceğiniz bir politika ağacıdır.

Bu taktikle birlikte rakiplerinizin üstünde üretim avantajı kurabilirsiniz ve bu sizi istediğiniz zafer yoluna taşımakta büyük bir yardım sunabilir.

Tradition ile Başlangıç

20170926200257_1-crop.jpg

Tradition ağacına dikkatle bakarsanız kurduğunuz ilk 4 şehre bonus sağladığını görebilirsiniz. Tradition ağacı ile birlikte oynayabileceğiniz taktik kaynak olarak çeşitliliğe sahip noktalarda 4 civarında şehir kurup bu şehirlerin nüfusunu olabildiğince yüksek tutmaktır. Poliçeleri arasında ki Monarchy ve Landed Elite poliçeleri bu taktikte altın rol oynamaktadırlar. Etrafınızda birden fazla oyuncu olduğunda ve genişleyebileceğiniz alan kısıtlı olduğu zaman tercih edebileceğiniz bir politika ağacıdır.

Bu taktikle birlikte kurduğunuz güçlü şehirleriniz avantajı ile istediğiniz zafer yoluna ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Honor ve Piety Ağaçları

3.jpg  4.jpg

Peki Piety ve Honor ağaçları seçilemez demek mi bunlar ? Tabi ki değil. Bu iki poliçe ağaçlarını seçip tamamladıktan sonra ilerlemek istediğiniz zafer yoluna göre Piety yada Honor'ı tercih edebilirsiniz. Honor ağacını barbarlardan sıkıntı yaşadığınız da yada askeri zafere ulaşmak istediğiniz zamanlar da Honor ağacını ikinci politika ağacınız olarak tercih edebilirsiniz. Piety ağacını da kendinize ait ilerlemek istediğiniz yolda size yardımı dokunacak güçlü bir din oluşturmak istediğiniz zaman ikinci politika ağacı olarak tercih edebilirsiniz. Bunun dışında tercih edebileceğiniz iki yol daha bulunmakta.

Liberty-Piety Ortak Yolu

201709262002572op.jpg  4.jpg
Liberty ve Piety ağaçlarını ihtiyacınıza göre ortaklaşa ilerletebilirsiniz. Bu yolu tercih ettiğiniz de oynayacağınız oyun şekli sadece Liberty ağacını tercih ettiğiniz zaman ki gibi oynayacaksınız oyunu. Liberty ağacında ki Collective Rule poliçesi bu yolda da aşırı önemli olmakta. Piety ağacı ile ortaklaşa ilerlemek size ihtiyacınız olan ve de sizi ileriye taşıyacak bir din oluşturmanıza ve bunu da olabildiğince hızlı bir şekilde yapmanıza imkan sağlayacaktır. 

Bu taktikle birlikte kurduğunuz dinden aldığınız bonusları yüksek üretim gücünüzle birleştirerek zafere ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Liberty/Tradition-Honor Ortak Yolu

3.jpg

Honor politika ağacına dikkatle bakarsanız ordunuzu güçlendirmek üzerine kurulu olduğunu fark edebilirsiniz. Honor politika ağacı ile birlikte oynayabileceğiniz taktik güçlü bir ordu oluşturup düşmanlarınız daha hazırlanamadan onları yıkmaya çalışmaktır. Bu ağacı açtığınız zaman elde ettiğiniz barbarlara karşı %33 bonus ve öldürdüğünüz her barbardan kültür kazanma durumu barbarlarla aşırı sıkıntı yaşadığınız oyunlarda yada Aztek ve de Almanya oynadığınız oyunlar da Honor ağacını benimseyip ardından Liberty yada Tradition ağaçlarını bitirmek uygulanabilir bir stratejidir. 
[+] 7 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.