CK2 - Başlangıç Rehberi
CK2 BAŞLANGIÇ REHBERİ

Bu rehberimde oyuna ilk başladığımızda nelere dikkat edip, neler yapmamız gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

İlk olarak başlangıç arayüzünü inceleyelim:

BvV3b9.jpg
  1. Bu kısımda karakterimizin konseyini ve minor ünvanlarını yönetebilirsiniz. Konsey üyelerimizi çeşitli görevlere gönderebilirsiniz. Minor ünvanları çok rahat bir şekilde dağıtabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için konsey rehberimi inceleyebilirsiniz: https://forum.strategyturk.com/konu-ck2-konsey-rehberi
  2. Bu kısımda hükümdarlığınızın veraset yasalarını, diyar yasaları, vassal yasalarını ve konsey üyelerinin yönetiminizde ne kadar etkili olduğunu belirleyici kanunları yönetebilirsiniz. Veraset yasaları için: https://forum.strategyturk.com/konu-ck2-veraset-rehberi
  3. Bu kısımda diyarınızın teknolojik geliştirmelerini arttırabiliriz. Teknolojik puanları çeşitli eventler ve konsey üyelerinizi kullanarak arttırabilirsiniz.
  4. Bu kısımda diyarınızın askeri gücünü inceyebilirsiniz. Olası bir savaş durumunda asker çıkartmanızı, gerekli durumlarda paralı asker basımı, düzenli ordu kurmanızı ve donanmanızı aktif hale getirmenize yarar.
  5. Bu kısım entrika ve decisionları yönetmenize olanak sağlar. Bir kişi veya bir ünvan adına entrika kurabilirsiniz. Çeşitli decisionları seçebilirsiniz.
  6. Bu kısımda diyarınızda sizin aleyhinize kurulmuş factionları görebilirsiniz. Uygun durumlarda sizde hükümdarınıza çeşitli factionlar kurabilirsiniz.
  7. Bu kısım bir çok din ve mezheplerde farklılık gösterebilir. Genel olarak dini konuları inceleyebilirsiniz. Dininizin kutsal bölgeleri görebilirsiniz. Hristiyanlığa ek olarak Papa'yı buradan seçip, Anti-Papa ilan edebilirsiniz.
  8. Diyarınızın ve sizin çeşitli uyalarını bu kısımda görebilirsiniz. 
  9. O an hazinenizde bulunan altın miktarını gösterir.
  10. Prestij puanınızı gösterir. Prestijinizin fazla olması diplomatik avantaj sağlar.
  11. Dindarlık puanınızı gösterir.
  12. O an elinizde bulundurduğunuz ve eksi yemeden maksimum bulundurabileceğiniz toprak sayısını gösterir. Fazlası büyük eksiklere yol açacaktır.
  13. Size bağlı olan vassal sayısını ve eksi yemeden maksimum vassal limitini gösterir.
  14. Realm size sizin ve vassalarınızın elinde bulundurduğu topraklardan kazandığınız bir puan. Çeşitli decisionları seçebilmek ve bazı diplomatik (invansion gibi) haraketleri yapabilmek için gerekli bir puan.
  15. Karakterinizin prestij ve dindarlığından kazandığı kişisel skoru.
Şimdi karakter sayfamıza bakalım:

ZMrmzA.jpg
  1. Diyarınızın veraset yasasına göre o an bulunan varisinizi görebilirsiniz. Heir yazısı kırmızı bir şekilde yazılmış ise bu o heirin sizin henadanınızdan olmadığını ve başa geçtiği taktirde oyunun biteceğini söyler. 
  2. Elinizde bulunan ünvanları gösterir. Büyük ünvandan küçüğe doğru(İmparatorluk, krallık, düklük, kontluk) gösterir.
  3. Güçlü ya da zayıf hak iddialarınızı gösterir.  Bir ünvan üzerinde hak iddianız varsa çeşitli şartlar sağlandığı taktirde o ünvan için savaş açabilirsiniz.
  4. Diğer hükümdarlıklar ile olan diplomatik durumunuzu görebilirsiniz.
  5. Bu kısıma tıkladığınızda o an bulunan evlenicek durumda olan eş adaylarını görebilirsiniz. 
  6. Bu kısımdan kendinize çeşitli hedefler belirleyebilirsiniz. 
  7. Way of Life DLC ile gelen focus özelliğinizi buradan seçebilirsiniz. Bu size çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Detaylı olarak focus rehberime bakabilirsiniz: https://forum.strategyturk.com/konu-ck2-...us-rehberi
  8. Bu kısım sol baştan olarak aile üyelerinizi, diğer karakterler ile ilişkilerinizi(rakiplik, dostluk, akrabalık bağları ve sevgilileriniz) vassallarınızı, sarayınızda bulunan karakterleri, askeri ilişkilerinizi inceleyebilirsiniz.
Farklı karakterler ile olan diplomatik ilişkilerimiz:

pX7ZPm.jpg
DBLN5m.jpg
kG2NvA.jpg
PnRLZv.jpg
Baştan aşağı doğru:
  • Vassallarınızın ünvanlarını çeşitli diplomatik eksiler yiyerek silebilirsiniz. Bazı durumlar da bu eksileri yemeyebilirsiniz.
  • Diyarınızda bulunan karakterlere toprak, düklük ve krallık ünvanları verebilirsiniz.
  • Diyarınızda bulunan karaterlere minor ünvanlar verebilirsiniz.
  • Karakterlere altın hediye ederek diplomatik ilişki kazanabilirsiniz.
  • Diyarınızda bulunan karakterleri hapse atabilirsiniz. Karakterler bu girişimlerden kaçabilir. Başarı şansını belli bir yüzde ile buraya tıkladığınızda görebilirsiniz. Suç işlememiş karakterleri hapse atmak diğer vassallarınız ile diplomatik ilişkilerinizi kötü etkileyebilir.
  • Karakterin sarayında bulunan olası evlilik adaylarını görüp evlenebilirsiniz.
  • Karakterin sarayında bulunan olası nişan adaylarını görüp nişanlanabilirsiniz.
  • Karşılıklı olarak eğitim yaşında bulunan çocukların eğitimini üstlenebilir, üstlendirebilirsiniz o karakter ile.
  • Bir vassalınızı başka bir vassalınıza bu seçenek ile bağlayabilirsiniz. Örneğin kralsınız ve bir dük vassalınız bir de kont vassalınız bulunuyor. Kontunuzu dükünüze bağlayabilirsiniz.
  • Çeşitli kararlarınızda sizi desteklemek için karakterlerden belli bir ücret karşılığı favor alabilirsiniz.
  • Konsey yasalarını geçirmek için favor karşılığı o konsey üyenizden destek sağlayabilirsiniz.
  • Diplomatik ilişki kurdunuz karaktere entrika kurabilirsiniz. Kurduğunuz entrikayo daha detaylı olarak entrika sekmesinden inceyebilirsiniz.
  • Diplomatik ilişkilerinizde zarar görmeden konsey üyenizin başka bir pozisyona geçirebilirsiniz.
  • Boş konsey pozisyonlarına atama yapabilirsiniz.
  • Vassalınızın vassalını elinden alabilirsiniz.
  • Komutan olarak atama yapabilirsiniz.
  • Her hangi bir savaş sebebiniz için başka hükümdarlara savaş ilan edebilirsiniz.
  • Sizden ünvan ve güç olarak daha düşük hükümdarları diplomatik olarak kendinize bağlayabilirsiniz.
  • Başka hükümdarlara belli şartlar sağlandığı taktirde invansion atabilirsiniz.
  • Karakterleri bu seçenek ile - Papa'da kabul ediyorsa - aforoz ettirebilirsiniz.
  • Her hangi bir vassalınıza bağımsızlık verebilirsiniz.
  • Başka karakterler ile askeri ittifaklar kurabilirsiniz.
  • Başka karakterler ile saldırmazlık anlaşması kurabilirsiniz.
  • Hapishanenizde  bulunan karakterlere işkence yaparak onları sakatlayabilir çeşitli kötü özellikler kazanmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hapishanenizde bulunan karakterleri sakatlayabilirsiniz.
  • Hapishanenizde bulunan karakterleri aşağılayabilirsiniz.,
  • Hapishanenizde bulunan karakterleri zindana atıp diplomasi ve sağlık puanlarından eksi yemesini sağlayabilirsiniz.
  • Hapishanenizde bulunan karakterleri ev hapsinde tutabilirsiniz.
Ünvanlarımızı oluşturup, inceleyeceğimiz kısım:

kG2VOA.jpg
  1. Elimizde bulunan ünvanları yok edebiliriz. Çeşitli diplomatik ilişkilere zarar verebilirsiniz.
  2. Elimizde bulunan ünvanların hangisinin birincil ünvan olacağına karar verebilirsiniz.
  3. İncelediğimiz ünvanın o an bulunan hak iddialarını görebilirsiniz.
  4. İncelediğimiz ünvana ait de jure toprakları buraya tıklayarak görebilirsiniz.
  5. İncelediğimiz ünvanın geçmiş zamanlardaki sahiplerini görebilirsiniz.
  6. İncelediğimiz ünvana bağlı toprakları buradan görebilirsiniz.
  7. Kişisel ünvanlarımızı, gelir-giderlerimizi bu kısımdan inceyebilirsiniz.
[+] 8 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok karışık geldi. Korkmalı mıyım?
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-02-2017, 22:12)altnkurt : Çok karışık geldi. Korkmalı mıyım?

Yani alışman lazım. Çeşitli rehberlerimiz de mevcut. Bizde buradayız. Her türlü konuda yardım edicez sonuçta. Korkulacak bir şey yok.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel rehber teşekkürler, CKII ye artık bir şans vermenin vakti geldi.
Ara
Teknoloji olayını bi özetler misiniz? Nasıl işliyor o mevzu?
Birde asker basma olayını çözemedim. Benimle aynı büyüklükte bi yere saldırıyorum. Ben 5-600 asker çıkarabilirken adam 2-3k çıkarabiliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(09-06-2017, 07:17)altnkurt : Teknoloji olayını bi özetler misiniz? Nasıl işliyor o mevzu?
Birde asker basma olayını çözemedim. Benimle aynı büyüklükte bi yere saldırıyorum. Ben 5-600 asker çıkarabilirken adam 2-3k çıkarabiliyor.

Çeşitli eventler ile ya da konseyindeki adamları teknoloji puanı kasmak için göreve göndererek teknoloji puanı kazanırsın. Bu puanlar ile teknolojilerini geliştirirsin ama belli başlı teknolojiler dışında oyuna çok da etkisi olduğunu söyleyemem.

Asker işi biraz farklı. Öncelikle asker sayısı karakterlerin askeri gücü ile doğru orantılıdır. Askeri güç büyük oranda asker sayısını arttırır. Birde karşılıklı beş toprağınız olsun. Senin toprak limitin ikidir ve bu limiti aşmışsındır. Limiti aştığın taktirde asker sayında düşecektir. Aynı şekilde karşıdaki karakterin beş limiti varsa her hangi bir eksi yemeden asker çıkartıcaktır. Birde bu toprakların içinde ki binalarda asker sayısına etki eder. Hepsini ayrı ayrı kontrol etmek gerekir.
Ara
CK2'de teknoloji mekaniği yokmuş gibi oynasanız hiçbir şey kaybetmezsiniz. Ülke teknolojisi yoktur, bölge bölge teknoloji vardır. Bu sebeple oyun boyunca hiç teknoloji ilerletmeyip puan biriktirip 100 sene sonra tüm oyun boyunca puanı bölgede teknoloji geliştirmeye harcamış bir adamın bölgesini başkent yapmak gibi şeylere imza atabilirsiniz. Sadece bazı oyun içi hamleleri yaparken net bir teknoloji gerekiyor (yasalarda özellikle) ve bazı askeri teknolojiler fark yaratabiliyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yasalardan dolayı teknolojiyi sormuştum.

Askeri dediğim olay İrlanda minörleri. Tek şehrim var. Tek şehirlik adama saldırdım. 2k adam çıkardı karşıma. Rage quit.
Sic Parvis Magna
Ara
(09-06-2017, 15:29)altnkurt : Yasalardan dolayı teknolojiyi sormuştum.

Askeri dediğim olay İrlanda minörleri. Tek şehrim var. Tek şehirlik adama saldırdım. 2k adam çıkardı karşıma. Rage quit.

Galicia ile oynarken süreyi başlattığımda Leon'un savaş ilanı ile tüm toprakların annexlenmesi ve GAME OVER
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(09-06-2017, 05:47)napolyon94 : Güzel rehber teşekkürler, CKII ye artık bir şans vermenin vakti geldi.

Mplere bekliyorum o zaman.
Ara
(13-06-2017, 04:08)Justicar :
(09-06-2017, 05:47)napolyon94 : Güzel rehber teşekkürler, CKII ye artık bir şans vermenin vakti geldi.

Mplere bekliyorum o zaman.

:) Neden olmasın, bir sonrakinde görüşmek üzere :)
Ara
Güzel rehber olmuş, elinize sağlık. Oyunu 30 saat kadar denedim ama arayüzü karışık geldi pek fazla özellik içermemesine rağmen. Özellikle toprak ve unvan verme olaylarını, genel durumları görebileceğimiz sayfalar daha büyük olabilirdi. Öbür türlü küçük pencerede adam arayıp dur :)
[+] 1 üye Revolver nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oynamak istediğim bir oyun fakat karmaşık gözüküyor.
Ara
(24-11-2017, 17:25)Dionysos : Oynamak istediğim bir oyun fakat karmaşık gözüküyor.

Pek değil. Öğrenmek için mplere katılabilirsin.
Ara
Crusader Kings II'yi oynamaya başladığımda ilk defa Paradox firmasının bir oyununu oynamış oldum. 1 hafta boyunca sadece öğrenmeye çabaladım. Eğer orta çağa yeterince tutku duyuyorsanız öğrenmeniz 1 sene bile sürse vazgeçmezsiniz.

İngilizce bilseniz dahi oyunu öğrenmesi uzun sürüyor. Ancak bilmeseniz bile İngilizce öğrenmek için harika bir fırsat olarak görebilirsiniz.

Benim gibi Medieval Total War tutkunu bir insan için bu oyunu bulmak mucize gibi bir durumdu. Bir de bu oyunun Mount and Blade gibi açık dünya şeklinde de oynayabileceğimiz bir versiyonunu yapsalar nirvanaya ulaşırım herhalde. :)
Ara
(24-11-2017, 17:25)BDionysos : Oynamak istediğim bir oyun fakat karmaşık gözüküyor.

Ben de öyle düşünüyordum ama alışınca hepsinden güzel olduğunu farkediyosun.
Sic Parvis Magna
Ara
Oyunu sonunda alabildim. Humble Paradox Bundle pakedi yapmış oradan aldım. Old Gods dlcsi de geldi. Birazdan başlayacağım bakalım feci heyecanlıyım. Europa sıktı artık Hoi4ü de 30 saat oynadım 30 saatin sonunda yapacak bir şey kalmadı erkenden sıktı eğer bunu çözebilirsem epey gideri var gibi. Europayı oynatan da başarımlar zaten başarımlar da olmasa açacağım yok.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Sorularını bekliyoruz CK2 oldukça güzel bir oyundur.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Eksik olmayın. Dün İrlanda minörlerinden biriyle deneme oyunu açtım - herhalde yapılabilecek en mantıklı hareket oyuna İrlanda minörlerinden biriyle başlamak (!) - ve biraz oynadım, göz korkuttuğu kadar yok ya da Paradox oyunlarına artık aşina olduğum için pek bir karmaşa yaşamadım.Tabii savaş sebebi oluşturmak ya da asker basmak gibi mevzular bambaşka ancak olması gereken de bu, gerçekten de o dönem ne bir düzenli ordudan söz edilebilir ne de vassal olmaksızın genişleyebilmekten. Savaş açacağın zaman vassallarını toplarsın savaş bitince de salarsın. En yakın zamanda Sword of Islam başta olmak üzere belli başlı dlcleri alacağım kesinlikle. Harita üzerinden oynanan bir oyunun buram buram orta çağ kokabilmesi ise akıl almaz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
CK2 biraz veraset yönünde karmaşıklaşabiliyor diğer PDX oyuncuları için. Hiç savaşmadan İmparator olabileceğin bir oyun, onun entrikasını kurmak biraz beceri biraz şans isteyebiliyor. Çoğu yeni oyuncunun (arayüz sıkıntısı itibariyle) farketmediği ancak çok kullanışlı bir özellik var CK2'de, belki senin de gözünden kaçmıştır, ekranın sağ alt kısmındaki butonlardan genel bazda, ülke bazında ve vassallar bazında karakter araması yapabiliyorsun. Bu arama ekranı toprak verecek, evlenecek vb. kişi arandığında oldukça kullanışlı oluyor.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.