CK2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Mod açık olmadığına emin ol, dosyaları doğrulat, c++ ve directx güncelle.
Eş seçerken özellikleri mi ön planda olmalı yoksa claimleri mi ?
Ara
Oyunda ne yapmak istediğine, konumuna bağlı. Örneğin Fransa'nın bir vassalıyken, amacın Fransa tahtını ele geçirmekse Fransa Kralı'nın kızlarından birini veya Fransa tahtında claimi olan, başa geçirebileceğin birini seçmen daha doğru olur. Öte yandan bu gibi bir gayen veya ihtiyacın yoksa özellikleri yüksek (genius) karakter seçmen daha faydalı.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Başka bir krallığın tahtına benim courtumda olup o krallıkta hak sahibi birini onların tahtına geçirip benim imparatorluğuma bağlamak için ilk önce ona toprak vermek zorunda mıyım ? Eğer bu yetmiyorsa başka ne yapmam lazım ? (Müslümanım,  iki krallıkta ikta ile yönetiliyor)
Ara
Toprak vermek zorundasın.

Önerim sonrasında o kişiyi hapse atabileceğin bir sebep bulup ünvanı o şekilde o kişiden alman.
1066'da Bohemya dükü olarak başladım. Yıl oldu 1100 hala haçlı seferi olmadı neden acaba? Birde ben bu Katolik tarikatlara giriyorum başkalarını davet edebiliyormuyum?
Ara
Oyunda haçlı seferlerini engelleyecek ya da geciktirecek olaylar olmuş olabilir. Belki bir çeşit hata da olmuş olabilir.
Üyesi olduğumuz tarikatlara başkalarını davet edebiliyoruz sanırım ama önce ilk rütbeyi geçmemiz gerekiyor.
Ara
Hermetistlerde Apprentice olarak birini seçip alabiliyorsun.
Satanistlerde de benzer yöntem var.

Gizli din tarikatlarında yine karaktere sağ tıklayıp etkileşim aracılığıyla tarikata çağırmaya çalışabiliyorsun ama ben genelde başarısız oldum.
Hangi senaryoda hangi ülkeyle başlamalıyız?

Açılın CKII lobisi ben geliyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Ne yapmak istediğine bağlı ama genelde yeni başlayan oyunculara İrlanda'da tek topraklı ülkeler önerilir.
En erken yılda mı?

Ne yapmak istediğimle ilgili hiç bi fikrim yok. Ne yapabilirim ki?
Sic Parvis Magna
Ara
CK2'de ne yapacağın tamamen sana kalmış, istersen Norse bir şefle başlayıp yağmalamalar yapar seferlere çıkar İskandinav İmparatorluğu kurarsın istersen Katolik bir dükle başlayıp Krallığı entrikalarla verasetlerle ele geçirirsin istersen Müslüman bir Sultanla başlar hanenin etkisini yayar Halife olursun. Bu saydıklarımın hepsinin birbirinden farklı oynanışları sözkonusu. EU4 gibi İrlanda'daki ülkeyle oynayışın Yemen ile oynayışınla bir değildir CK2'da.

İrlanda örneğinde yılın pek önemi yok ama 869'da başlamanı önermem Vikingler Britanya'ya saldırıyor o dönem sen de kötü etkilenebilirsin.
(10-03-2017, 00:00)altnkurt : Hangi senaryoda hangi ülkeyle başlamalıyız?

Açılın CKII lobisi ben geliyorum.

Oyunu öğrenebilmen açısından başlangıç olarak 1066 yılı İrlanda'sında başlamanı öneririm. Öğrenme açısından rahat bir konum.
Ara
700 küsürlü yılda İrlanda'nın köşesinde bir ülkeyle başladım. 56 yaşındaki kralıma 16 yaşında gelin aldım. Vicdan azabı çekiyom. Az buçuk oyunu anladım da mekanikleri kavrayamadım. EUIV'dan kalma mantık var hala üstümde. Papaya diplomat yollamaya çalışıyom falan.

De Jure nedir?
Sic Parvis Magna
Ara
(10-03-2017, 00:35)altnkurt : 700 küsürlü yılda İrlanda'nın köşesinde bir ülkeyle başladım. 56 yaşındaki kralıma 16 yaşında gelin aldım. Vicdan azabı çekiyom. Az buçuk oyunu anladım da mekanikleri kavrayamadım. EUIV'dan kalma mantık var hala üstümde. Papaya diplomat yollamaya çalışıyom falan.

De Jure nedir?

CK2 ünvanlar üzerine kurulu bir oyun. Her ünvanın kendi altında de jure hakları vardır. Örneğin sen bir düklüğe sahipsindir. Bu düklüğün altında de jure bulunan dört kontluk vardır. Sen bu kontluklardan elinde olmayana de jure claim kazanmış olursun. Ya da bir ünvanın de jure topraklarını alırsan, o ünvanı oluşturabilirsin veya hali hazırda ünvan oluşturulmuşsa, ünvanı usurp edip bir nevi zor alabilirsin.
Ara
Oyunda 2 harita modu var incelemen gereken birincisi de jure düklükler ikincisi de jure krallıklar.

Oyundaki her düklüğün, krallığın ve imparatorluğun 'yasal' sınırları mevcut. Bu harita modları bu sınırları gösteriyor.
Örneğin sen İngiltere Kralıysan İngiltere Krallığının de jure sınırları içerisinde olan bir bölgeyi almak için savaş sebebi olarak bunu kullanabilirsin.

Oyun içerisindeki de jure sınırlar ayarlardan değiştirmediğin sürece 100 yılda değişirler.
Geçmiş biraz ama oyunu öğrenmek için en iyi seçimler 1066 İrlanda, 1066 Toskana ve yine 1066 Adrianapolis'tir bence. Toskana ve Adrianapolis zaten demo ülkeleriydi, oyunu yapanlar da ideal olduğunu düşünüyor denebilir yani.
Ara
Paganlari reform edince hermenist tarikat açılıyor mı yoksa sadece 1 tane mı var hep
Ara
1066 İrlanda oldum. Bi farklılık göremedim. Bazı mekanikleri biraz daha anlamaya başladım. Ama hala çok sorum var.
1. Plot nedir? Nasıl yapılır?
2. Bi savaşa girdim. Adamında benim de 2'şer vassalım vardı. Ama adamın vassalları 1er k çıkarırken benimkiler 300er asker çıkardı ve kaybettik. Napmam lazım?
3. Prestij ve Faith birikiyor. Fakat ne işe yarıyor? Nasıl kullanılır?
4. Tek bir eşimiz mi olabilir?
5. İsimler sürekli birbirine karışıyor. Kim neci kim nereli kim ne görevde sapıtıyorum. Hanedanlar da yine aynı şekilde. Tavsiye?
6. Bana borçlanan adamlar oluyor. Bu favoru nasıl kullanabilirim?
7. Ve oyundaki amacım ne? İrlanda'da salak bi düklük olup salak salak evlenip üreyip ölüyom. Ot gibi yaşıyoz yeminle. :smile:

8. Yasalar nedir? Ne işe yarar? Ne yapmam lazım?
9. Karakter özellikleri ne işe yarıyor? Hangi durumlarda hangileri ön plana çıkar?
10. Kimle evlenmeliyim? Konseye kimleri atamalıyım?

Ha bide rehber konularından link vermezseniz sevinirim. Hepsini okudum. Bana teorik değil pratik kısmı lazım bu bilgilerin.
Sic Parvis Magna
Ara
1. Karakterlerin portrelerinin altındaki minik hançer simgesine tıklayarak o karaktere karşı entrika çeviriyorsun. Yüzde ne kadar büyük olursa o kadar hızlı ve kolay öldürme şansın oluyor. Intrigue menüsünden my plots sekmesine gidip adam çağırarak şansını yükseltmeyi deneyebilirsin. Bazıları çağırır çağırmaz entrikaya ortak olur. Bazılarına da hediye (gift) yollayarak gelmelerini sağlayabilirsin.

2. Çok şeyle alakası var. Toprak sayısıyla, bölgeyle, aranızdaki ilişkiyle, şehirlerin, kalelerin vs. gelişmesiyle alakalı. Biraz paralı asker çağırmayla biraz da kaybedilen askerlerin yerine yenilerinin gelmesi için belli bir süre geçmesi gerekmesiyle alakalı.

3. Saraya komutan çağırma, kutsal kişi çağırma, ileri tarihlerde oyunda belirecek bazı orduları (hospitalers vb.) çağırma, kabilelerde savaş anında 500 prestij karşılığında 2500 kişilik bir ordu çağırma için vs. kullanılıyor. Bazı durumlarda da savaş açmak için kullanılıyorlar.

4. Müslümanların 4 eşi olabiliyor.

5. Bunu anlamadım.

6. http://www.ckiiwiki.com/Favors

7. Amacını sen belirliyorsun. İstersen 4 krallığı birleştirip Britanya'yı kur, istersen İrlanda'da otururken hindistandan toprak kapmaya çalış. İstersen Steam'deki zorlu başarımlardan birkaçını tamamlamaya çalış.

8. Yasalar, vassallardan alacağın vergi, asker gibi şeyleri etkiliyor. Konseyle başa çıkamıyorsan, konsey yasalarının tamamını sola kaydır. Vassallarının elinden ünvanlarını almak istiyorsan onunla ilgili yasayı uygula. Yasaları kültürel teknolojini geliştirerek açıyorsun. Bir de veraset yasaları var onlar da tahta kimin geçeceğini belirliyor. Fareyi yasaların üstünde tuttuğunda ne işe yaradıkları yazıyor.

9. Kötü karakter özelliklerin olursa sarayındaki ve emrindeki kişiler senden hoşlanmaz. Hoşlanmadıkları zaman isyan ve entrikalarla boğuşursun. O yüzden çocuklarının eğitimlerini sen üstlen ve kötü özellikler kazanmalarını engelle. Bazı karakter özellikleri yetenek ve becerileri de etkiler.

10. Çeşitli toprak parçaları üzerinde hak iddia edebilecek birileriyle oyun amacın doğrultusunda evlenebilirsin. Becerileri yüksek ve karakteri düzgün tiplerle de evlenebilirsin. Konseye güçlü vassallarından birinilerini veya alanında öne çıkan (diplomat olarak diplomasi becerisi yüksek olan biri vs.) yetenekli kişileri koymanı öneririm (ya da güçlü vassallarından yetenekli olanları). Konseyde şunlara dikkat etmen gerekiyor: Malevolent, loyalist gibi farklı tipler var. Konseye atama yaparken portrelerin üstünde ufak simgelerle kimin nasıl biri olduğu belirtiliyor. Atadığın kişilerin oylamalarda nasıl davranacağı konusunda ipucu veriyor. (Fareyi my council sekmesinin hemen altındaki simgelerin üstünde tutarsan açıklamalarını okuyabilirsin.) Yasaları koalylıkla geçirebilmen için bu tiplerin neler yapabileceğinii iyi kestirmen gerekiyor. Konsey üyelerini desteğe çağırarak yasaların geçişini sağlayabilirin. Bazen de bazı eventler ile konseye birini yerleştirip 1 kereliğine tüm konseyi ikna etmesini sağlayabiliyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.