Ck2'ye başlamak istiyorum
Arkadaşlar ben Ck2'ye başlamak istiyorum ne yapmalıyım?

1-İngilizce bilmiyorum ve yama kullanmıyorum.(Yamayı yapan arkadaş alınmasın ama yama çok kötü duruyor be...)Oyunda eventlar çok önemliymiş, arkaya Tureng açsam oyunu oynayabilir miyim? 
2-En iyi Paradox oyunu adlı konuda bazı şu yorumları gördüm:
(18-10-2018, 19:42)Voidian : Bu da soru mu, hiç düşünmeden eu4'e bastım oyumu. Çünkü düşünsem başka bi oyuna basmam gerekirdi.
(19-10-2018, 16:27)Alduin : Tartışmasız victoria 2'dir.
Victoria 2 oynamayıp 4k saat eu4 oynamışlar gelip eu4 en iyisidir demesinler.
Paradox geliştiricileri victoria 2'yi tam zirvede bıraktılar. Muhtemelen 3. oyun şahane olacaktır.
(19-10-2018, 22:40)Filsuk : Evet tam düşündüğüm gibi Eu4(Şuanda)birinci.Niye mi?Eu4 kaliteli olduğu için mi?Hayır.Popüler olduğu için.
İlk oynadığım strateji oyunu Eu4'tü sonra Hoi oynamaya başlayınca Eu4'ün muharebe mekaniklerinin kötü olduğunu düşünmeye başladım
Sonra Victoria II oynamaya başladım.Şimdi Eu4'ün büsbütün çöp olduğunu düşünüyorum :D
(20-10-2018, 04:25)altnkurt : Tartışmasız CKII diyorum. Muhtemelen beceremeyip 10. yıl game over yiyen arkadaşlar CKII'nin ne denli iyi bir oyun olduğunu farkedememiş olsa gerek. Daha çok casual oyun = iyi oyun algısı var sanırım. Millet beceremediği oyunu kötü olarak lanse ediyor. Halbuki pdx oyunları içinde derinlik, çeşitlilik, makro-mikro elementler, rp unsurları, dlc içerikleri, AI-oyuncu ilişkileri, derin savaş mekanikleri, birçok ayarı serbestçe ayarlanabilir custom game'leriyle CKII pdx oyunlarının şahıdır. Sonra Victoria gelebilir. Ama eu4ün sırf casual diye bu kadar iyi olmadığı bi gerçek. Lütfen alışkanlıklara göre oy vermeyelim.

Bu arkadaşlara soruyorum Ck2 sizce Eu4'e göre ne kadar derin?Eğer Ck2 daha derinse neden Eu4 Steam'da ki istatisliklere göre daha popüler?
3-Oyunu nasıl hızlı öğrenebilirim?
Ara
Oyunu ilk baş beceremeyip pes etmemen senin için en iyisi olacaktır. (Ck2'de çok güçlü bir imparatorluk kurdum derken gg olabilirsin ama ck2 eu4 değil oyunun temel yapısı bu. Hanedanlık oyunu yani.)
Ck2 oldukça fena bir ingilizce gerektiren oyun. Arkada tureng aç eventleri kendin anladığın kadar çevirmeye çalış bilmediğin kelimeleri bakarsın. Yani her türlü oynarsın. İngilizce bilmediğin için oynayamazsın diye bir şey yok. Deneye deneye zaten ne olduğunu anlarsın seçeneklerin. Asıl sıkıntı eventler.
Oyunu oynarken anlamadığın şeyler olursa sormak istediğin sorularıda bu konudan sorarsın: https://forum.strategyturk.com/konu-ck2-...a-cevaplar
not: Vassallarla aranı iyi tut.

Bu arada victoria 2 oynamadıysan oynamanı tavsiye ederim. Belki ck2'ye ısınamadıysan vic2 deneyebilirsin.
[+] 2 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
PDX'ten çıkan bütün oyunları oynadım denilebilir. HOI II'den beri oynuyorum. Victoria'yı tam çözememiş durumdayım. Ancak CK II'yi hiç hiç anlamıyorum. İngilizcem epey iyi seviyede. Nereden başlamak, neleri izlemek , okumak lazım ve hangi karakterle başlamak lazım oyuna. Temel anlamda biraz bilgi verebilirseniz son aldığım Dynasty Starter Pack ile başlamak istiyorum.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-04-2019, 20:00)Alduin : Oyunu ilk baş beceremeyip pes etmemen senin için en iyisi olacaktır. (Ck2'de çok güçlü bir imparatorluk kurdum derken gg olabilirsin ama ck2 eu4 değil oyunun temel yapısı bu. Hanedanlık oyunu yani.)
Ck2 oldukça fena bir ingilizce gerektiren oyun. Arkada tureng aç eventleri kendin anladığın kadar çevirmeye çalış bilmediğin kelimeleri bakarsın. Yani her türlü oynarsın. İngilizce bilmediğin için oynayamazsın diye bir şey yok. Deneye deneye zaten ne olduğunu anlarsın seçeneklerin. Asıl sıkıntı eventler.
Oyunu oynarken anlamadığın şeyler olursa sormak istediğin sorularıda bu konudan sorarsın: https://forum.strategyturk.com/konu-ck2-...a-cevaplar
not: Vassallarla aranı iyi tut.

Bu arada victoria 2 oynamadıysan oynamanı tavsiye ederim. Belki ck2'ye ısınamadıysan vic2 deneyebilirsin.

Teşekkür ederim.
Vic2 oynadım ama hoşuma gitmedi çünkü oyunun diplomatik zekası çok kötü AI resmen rastgele müttefik oluyor, rastgele savaşa giriyor,rastgele savaş isteğini ret ediyor.Savaş yapay zekası ayrı hikaye zaten.O kadar berbat ki Eu4'ün (Herkesin istisnasız savaş yapay zekasına gömdüğü Eu4 evet) mumla ararsın yav.
Ara
@GespensterPanzer Major dlcler oynanışta çok fark yaratıyor ama hepsi her din grubunda etkili değil. Dlcsiz oyunlar dlcli oyun eu4 gibi bunda da çok farklı. Dynasty Starter Pack iyi bi başlangıç.

@HUNTERMAN
1- Eventleri harfi harfine ben de okumuyorum. Ne demek istiyo neyle ilgili onu anlayıp geçiyorum. Bir süre sonra tüm pdx oyunlarında olduğu gibi bunda da eventler tekrar etmeye başlıyor ve okumadan ezbere tıklıyorsun. İlk aşamada biraz tureng iyi gelebilir.
2- Derinlik kısmına gelirsek; eu4te eventlerin hiçbirini okuman gerekmiyor. Hangi şık sana daha iyi bonus veriyorsa ona basıyorsun. Ck2nin eventleri o şekilde şu butona bas karşılığında bu bonusu al tarzı yüzeysel değil. Çoğu zaman bastığın butonun nelere yol açabileceğini kestiremiyorsun. Bir event başka bir eventi tetikliyor.
Ülke yönetimi kısmı çok daha gerçekçi. Hastalıklar olsun, şehirlerin gelişmişliği olsun, teknoloji yayılımı olsun. Ülkenin iç odaklarıyla çok daha içli dışlısın. Eu4teki estateler gibi bir butona bas bonus al şeklinde işlemiyor. Yaşayan bir ülke yönetiyorsun. Eu4teki gibi ufacık şehirden 10 binlerce isyancı çıkmıyor. Herkesin ordusu belli askeri belli.
3-İrlanda'da başla. Temel mekanikleri daha rahat kavrarsın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
CK2, EU4 ve HOI4 gibi oyunların aksine devleti değil devletin başındaki karakteri yönettiğiniz bir oyun. Yani oyununuzun büyük bölümünde kendi devletiniz, açgözlü vassallarınız ve hatta hırslı oğlunuzla mücadele etmeniz gerekebiliyor. Bu sebeple oyunda biraz da yeni iseniz diğer oyunların aksine CK2 "map painter" olmaktan çıkıyor. Her karakterin kendisine has kişiliği, kültürü, dini var ve bunlar oyun içindeki çeşitli mekanikler sayesinde değişebiliyor. Paradox'un role-play'e biraz daha odaklanmış oyunlarından. Karakter odaklı bir oyun olduğu için oyun gelişirken çok sık event pop-up'ları oluyor ve biraz İngilizce gerektiriyor o yüzden. İngilizce bilmeden de alışırsınız ancak bence bildiğinizde oyunun tadı daha güzel çıkıyor. Diğer oyunlardan daha derin olduğu için başlayıp da bırakan çok oyuncu var ama devam ederseniz oyunun temel mekaniklerini 10-20 saat arası sürede çözersiniz muhtemelen. Oynamaya devam ederseniz yüzlerce saat geçirmenize rağmen bilmediğiniz şeylerle karşılaşabiliyorsunuz ve bu oyunu daha çekici yapıyor kanımca.

Oyunu alırken bilmeniz gereken bir unsur, diğer oyunların aksine bu oyunda belirli DLC'lere sahip değilseniz her devletle oynayamıyorsunuz (Müsümanlar için Sword of Islam, Cumhuriyetler için Republic, Paganlar için Old Gods vs.)
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Altnkurt'a teşekkür ederim.
Tetsure'ye teşekkür ederim.
(04-04-2019, 21:29)Tetsure : Oyunu alırken bilmeniz gereken bir unsur, diğer oyunların aksine bu oyunda belirli DLC'lere sahip değilseniz her devletle oynayamıyorsunuz (Müsümanlar için Sword of Islam, Cumhuriyetler için Republic, Paganlar için Old Gods vs.)
Peki bu oyunda DLC'ler ne kadar önemli?Dlc sadece diğer milletleri mi açıyor,yoksa mekanik ekleyen olmazsa olmaz Dlc'ler de var mı?(Mesela Eu4'ten Art of War)
Ara
Sword of Islam: Müslüman devletleri ve kendilerine has oynanış tarzını açar.
Legacy of Rome: Bizans'a has birkaç mekanik ve oyunun bence kritik mekaniklerinden "retinue" yani kendi özel ordunuzu kurmayı ekliyor. Bilmiyorsanız CK2'de asker basma mekaniği yok. Elinizdeki toprakların gelişmişliğine göre orada yaşayan köylüleri savaş zamanında askere alırsınız.
Sunset Invasion: Gereksiz bir DLC. Oyunda batıdan gelen bir alternatif Aztek istilası senaryosu.
The Republic: Venedik ve Cenova gibi tüccar cumhuriyetleri ve kendine has oynanış tarzını açar.
The Old Gods: Kritik gördüğüm DLC'lerden. Oyunda Tengri, Germanic gibi pagan devletlerle oynayışı ve kendilerine has mekanikleri açar. Normalde 1066'da başlayan oyuna Viking istilalarını konu alan 867 tarihini açar.
Sons of Abraham: Oyuna Yahudiler mekaniğini ekler ve var olan birkaç Yahudi karakterle oynamaya izin verir. Diğer İbrahimi dinlere özel eventler ekler. Hristiyanlara hac mekaniği ekler. Güzel bir DLC
Rajas of India: Budist/Hindu/Jaini/Taoist devletlerle oynamaya izin verir.
Charlemagne: Oyun başlangıcını Şarlman dönemine 769 yılına çeker. İmparatorluklardaki Viceroyalty mekaniğini açar. O döneme ilgin yoksa çok şart değil.
Way of Life: Kesinlikle al. Karakter geliştirmeye çok katkısı var.
Horse Lords: Oyuna yeni mekanik olarak göçebeliği ekler. İpek Yolu mekaniği gelir. Haritanın doğusunda oynuyorsan güzel bir DLC
Conclave: Konsey ve vassal ilişkilerini zorlaştıran, yemeğe baharat tadında bir şey. Şart değil ama ben severim.
Reaper's Due: Oyundaki veba/hastalık mekaniğini elden geçiren bir DLC. Zevkli diyebileceğim mekanikler ekliyor.
Monks and Mystics: Role-play arttırmak adına oyuna gizli tarikatlar ekler. Şart değil.
Jade Dragon: Haritanın dışında kalan Çin'in etkisini doğudaki devletlere yansıtan ve haritada gözükmeyen bir Çin devleti ekler. Doğuda oynuyorsan iyi olabilir, yoksa şart değil.
Holy Fury: Oyuna bloodline kurma mekaniği ekler, haçlı seferleri mekaniğine biraz daha el atan bir DLC.

Edit: Kalan DLC'ler kozmetik. Oynanışa etki etmiyor, göz zevki daha çok. Oyunu seversen indirimlerde alırsın.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tetsure güzel açıklamış. Ben de kendi fikrimi söyliyim.
Legacy of Rome, Way of Life, Conclave her karaktere etki edebilecek olmazsa olmaz diyebileceğim dlcler benim de. Onun dışında Reaper's Due, Monk and Mystics, Jade Dragon, Sons of Abraham ve Charlemagne, Holy Fury yine her karakterle kullanabileceğin daha az öneme sahip dlcler.
Sword of İslam, The Old Gods, Horse Lords, Rajas of India, The Republic farklı karakterle oynamak istiyorsan hepsi farklı din veya yönetim biçimlerini aktifleştiren isteğe bağlı dlcler.
Sunset Invasion çöp.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar bilgiler için çok teşekkürler, Holy Fury ve Reaper's Due'yu da aldım, İrlanda dolaylarında başlamayı düşünüyorum. Umarım becerebilirim oynamayı :)
Ara
Ben oyuna ispanya leon da başlamıştım baya uzun bir süre de orada oynamıştım bir çok mekaniği orada öğrenmiştim ama İrlanda' da uygundur öğrenmek için. Oyunun eğiticisinde leonla gösteriyordu zaten.
[+] 1 üye Cenk_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mesaj yazıp yardımcı olan herkese teşekkür ederim.Şu an oyundan çok büyük beklentim var. İnşallah hayal kırıklığına uğramam.

@Tetsure @altnkurt
Anladığım kadarıyla Ck2 DLC'leri mekanikten çok oynanabilir ülke açıyor.Oyunun çoğu mekaniği -Eu4'ün aksine- oyunun kendisinde var.Yanlış mıyım?
Ara
Yanlışsın. Dediğin DLC'ler ilk çıkan DLC'ler. Daha sonra çıkmış DLC'ler oyuna yeni mekanikler ekleme üzerine. Hiç dlcsiz oyun oynamadığımdan tam olarak DLC ile ücretsiz yama arasındaki farkı söyleyemem ama. Örneğin son çıkan Holy Fury. Çok geniş bir coğrafyaya hitap eden bir DLC oldu. Oyuna bir çok yeni mekanik ekledi.

@HUNTERMAN
Ara
@Justicar
Yapma yav...
Peki DLC'ler Eu4'teki gibi boş mu (Ya 15 lira Dharma'ya para veriyorum sadece bir reform mekaniği açılıyor bu ne yav?) yoksa daha dolu,parasının hakkını veriyor mu?
Ara
Bir kaç DLC dışında güzel bence. Örneğin Çin adı altında çıkmış saçma bi DLC var ya da Sunset Invansion gibi boş bir DLC. Ama mesela az önce de dediğim son çıkan Holy Fury çok dolu bir DLC. Bunun gibi bir çok DLC daha yazabilirim.

Açıkçası EU4'te çok uzun bir zamandır DLC almaya bıraktım. takip ettiğim kadarıyla çok boş DLC'ler çıkıyor. Bence CK2 öyle değil.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-12-2015, 04:58)Justicar : Oyun aslında çok keyifli. Ama 3 gün 4 gün. Çünkü çok sığ geliyor bana. Çıkan DLC'ler yanlızca yeni bir kültürü aktif ediyor, arayüzü o kültüre uyarlıyor bir iki yeni event falan taş çatlasın 1 hafta. Sonra oyunu kapatıyoruz çoğunlukla. EU4teki gibi geniş DLC'ler malesef yok bu oyunda. Bir kere olamazda çünkü oyunuın öyle saçma bi yapısı var ki buna uygun değil. Yav niye oyunda deniz savaşı yok? Tabi bu çok çok basit bir örnek bunun gibi nicelerini sayabilirim. Ama sevdiğim kısımlarda var tabiki. Örneğin eski oyunlarımda İngiltere kralıydım. Bi anda bi baktım koca Fransa toprakları bana kaldı falan. Dumanında belirttiği gibi olay sadece savaş değil CK2'de.Bide şunu belirtmeden edemiyceğim. Oyun adını gerçekten taşıyor Crusader Kings. Abi olmuyor diğer Dinler kültürler uyduramıyorlar niyeyse. Neyse sanırım çok gömdüm de çok içerlenmiştim bu konuda paradox'a.
Hocam siz bana bu konuda oyunu övdünüz ama eskiden gömmüşsünüz?
Ara
2015 teki iletimi ortaya çıkartman enteresan olmuş. Yanlış hatırlamıyorsam orada kızdığım nokta kültür DLC'leriydi. CK2'ye ilk başta sürekli kültür DLC çıkıyodu. Bu oyuna yeni mekanikler ve derinlik eklemek yerine, var olan bir kültürü oynanabilir kılmak üzerineydi. Bir yere kadar iyi tamam desekte bir yerden sonra bana göre saçmalamaya başladılar. Örneğin Horse Lord ve saçma hindistan eklentisi buna bir örnek. Oyunun ana yapısı ile tamamen farklı yapıda anlamsız iki eklenti. Sunset invansion'u dahil etmiyorum bile. Ancak bir yerden sonra paradox bu olayı bırakıp daha çok mekanik ekleme işine yöneldi eklentilerde. Son olarak Holy Fury ile de çıtayı bayağı bir yükseltti diyebiliriz.

Baktığımız zaman bana göre EU4'te bunun tersi oldu. Bu yüzden çok uzun süredir EU4 DLC satın almıyorum.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.