CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bu vasallarımın altında neden cumhuriyet yazıyor ve neden bana az asker gönderiyolar? Meşru süzeren değilimdir diye dedim kent düklüğünü oluşturdum dükü benim hala aynı.Feodal vasallarım değiller yani sorun nedir burda?

mRCGl6.png
Ara
Cumhuriyet vasalları daha az asker daha çok vergi sağlarken feodal vasallar daha çok asker ama daha az vergi sağlarlar. Yani meşruiyetle değil vasalların yönetim şekliyle alakalı bir durum.
IbnE9P2.gif
Ara
(02-01-2021, 00:14)Attila the Hun : Cumhuriyet vasalları daha az asker daha çok vergi sağlarken feodal vasallar daha çok asker ama daha az vergi sağlarlar. Yani meşruiyetle değil vasalların yönetim şekliyle alakalı bir durum.

Ama ulkenin yonetim sekli cumhuriyet degil ki hocam.Oyun baslangici kont olan adam feodal vasal.Kendi kont yaptiklarim cumhuriyet. Neden digerleri de feodal degil onu anlamadim
Ara
Şehirleri yönetenler Cumhuriyet yönetim biçiminde oluyor, Kilise yönetenin Teokrasi olması gibi. Şehir yöneten karaktere vermiş olabilirsin o unvanı.
(02-01-2021, 00:25)Duman : Şehirleri yönetenler Cumhuriyet yönetim biçiminde oluyor, Kilise yönetenin Teokrasi olması gibi. Şehir yöneten karaktere vermiş olabilirsin o unvanı.

Harbiden hep baronlara verdim ondan demek ki. Peki hocam 

1-Kontluklari soylu ya da alt tabakaya vermem farkeder mi?
2-Saraya soylu cagirmak yok sanirim ck2 deki gibi
3-Mesela simdi kent duklugunun 3 kontlugu da bir adam da ben bu duklugu kendim mi tutmaliyim adama mi vermeliyim ya da 3. Kisiye versem de degisen bisey olur mu? Yani her halukarda mesru suzeren olur muyum?
Ara
1-Soylulara vermesen daha iyi aslında. Zira soyluların genelde bi yerlerde akrabaları oluyor. Veraset durumlarında senden toprak koparabiliyorlar. Ya da başkaları onların
akrabaları üzerinden sana savaş açabiliyor. Alt tabakaya vermen bir şey farkettirmez. Sadece vereceğin adamın özellikleri önemli.
2-O yoktu galiba ck3te.
3-Zaten zamanla toprakların arttıkça vasal limitin yetmeyeceği için düklere vermen gerekiyor. Tavsiyem o düklükten bir kontu dük yapman. Dışardan birini yaparsan çok verimli olmayabilir. Tabi İngiltere krallığı sende değilse vermemen daha iyi olabilir. Kral değil düksen zaten düklük verdiğinde bağımsız olurlar.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar belki defalarca sorulmuştur ama tekrar soracağım. Hükümdar ölünce ülkenin varis yasasından dolayı parçalanmasına karşı ne yapılabilir. Hele erken dönemde oyuna başlarsanız ilgili yasayı geçirmek baya uzun sürüyor. Taktiklereiniz nelerdir.
Ara
Tek çocuk yapmak, diğerlerini verasetten men etmek. Çeklere has olan seniority yönetim biçimine geçmek veya irlandalıların tanist yönetim biçiminde de bölünme olmuyordu sanırım.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir soru daha sorayım. ordu kalitesi nasıl artıyor? Burada kastettiğim komutan kalitesi yada asker türleri sayısı değil. Oyun içerisinde goog decent tarzı ifade edilen ordu kalitesini ifade eden bir sistem var. bu sistem nasıl işliyor neye göre artıp azalıyor? paradokswikisinde de göremedim.
Ara
Düzenli ordular ve yetenekli şovalyelerle ordu kalitesini arttırabilirsin. Milisler ordu kalitesini düşürecektir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Topraklarımı illa bir vassalla mı bırakmam lazım oraya vali atayamıyor muyum? Atatığım valiyi değiştirmr vs. yok sanırım. Vallsalın elindeki toprağı alınca deliriyorlar.
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
Ara
Tüm orduyu silah altına aldığımda vassallarım da adam yolluyor mu? İkinci oyunda benim askerim ve vasallarımın asker sayıları ayrı ayrı gösteriliyordu, bunda bulamadım. Mesela kralım sefere çıktı, benden adam gitti mi gitmedi mi onu da göremedim.
Ara
(02-01-2021, 22:21)cennaro : Tüm orduyu silah altına aldığımda vassallarım da adam yolluyor mu? İkinci oyunda benim askerim ve vasallarımın asker sayıları ayrı ayrı gösteriliyordu, bunda bulamadım. Mesela kralım sefere çıktı, benden adam gitti mi gitmedi mi onu da göremedim.

Sen vasal sözleşmene göre otomatik oranda zaten milisini vermekle yükümlüsün. Diyelim sen kralsın ve savaş açtın senin bütün ordunu topla dediğinde ortaya çıkan ordunun miktarı senin vasallarından gelen milislerden ve kendinden gelen milislerin toplamından oluşuyor. Sen kralken iç savaş çıktığı durumda ordundan iç savaşta taraf olan vasalların milislerinin firar ettiğini görürsün.
[+] 1 üye Smokey nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tesekkurler, iste o vasallarda kac kisi var, benimkiler kac kisi bunu onceki oyundaki gibi tek ekrandan gorebilsek iyi olurdu ozellikle isyan ve ic savasta vassallarimi tartabilirdim. Ona gore savas veya anlasma yolu belirliyordum.

Bir sorum daha var, kulturel asimilasyonu nasil yapiyoruz?
Ara
Yanlışım yoksa vekilharç aracılığıyla yapabiliyor olman gerekiyor.
WhaW8Am.gif
Ara
Steward yapıyormuş.

Confederate Partition, Partititon, High Partition arasında ne fark var? Ben düküm. CP'de topraklarım oğullarım arasında paylaşılacak ve hepsi ayrı devlet/dük olmuş olacak sanırım. Diğerlerinde neler oluyor?
Ara
Konfedere bölünme yasasında çocukların arasında eşit olarak bölünür ve gerekirse yeni unvanlar oluşturulur. Bölünme yasasında ise yine eşit olarak bölünür fakat yeni unvanlar oluşturulmaz. Yüksek bölünme yasasında ise aslan payını büyük çocuk alır. Diğer çocuklar ise daha ufak kontluk gibi unvanları alırlar.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba; oyunda karakter özelliğine gelince normalde o özellik ile ilgili açıklama çıkması gerekmiyormu? İzlediğim videolarda çıkıyordu fakat bende çıkmıyor.
Ara
Evet, fareni özelliğin üzerine getirince özellikle ilgili açıklama içeren bir açılır pencere çıkması gerekiyor. Bu durumun ekran görüntüsünü paylaşırsan daha iyi yardımcı olabilirim. @mert_frz
IbnE9P2.gif
Ara
Culture head olduğumuzda teknolojik gelişimleri seçebiliyor muyuz, yoksa kendi kendilerine mi ilerliyorlar?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.