CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Teşekkür ederim umarım orduyu çıkarmadan bunu ayarlamanın çözümünü koyarlar oyuna.
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
[+] 1 üye BigFenrir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vassal sayısı sınırına nereden bakıyoruz?
İkinci oyunda başka bir hükümdarın konseyine bakabiliyorduk, marshalı kimdir casusbaşı kimdir diye. Bunda yok galiba değil mi?
Ara
Vasal limitini Ülke sekmesinin sağ alt kısmından görebiliyorsun.
IbnE9P2.gif
Ara
2. oyunda da yoktu o. Hatta spymasterını keşfetme falan vardı. Keşfedip rüşvetle yanına çektiğinde plot gücün artıyodu.
Vasal sınırı taht otoritesini falan ayarladığın ekranın sağ altında yazıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Teşekkürler arkadaşlar, bu oyunda düşmanın casusbaşını vb bulabiliyor muyuz?

Ben iberya kültür grubundan kastilyalıyım. İberya grubundan diğerleri olan mesela galiçyalılar bana bir eksi etki yaparlar mı? Galiçyalı bölgelere bakınca kırmızı biçimde yazıyor.
Ara
Evet yaparlar, bu eksi etkileri Mareşale kontlukta kontrol arttırma görevi vererek düşürebilirsin. Ekonomi danışmanına kültür yayma görevi de verebilirsin. Veya eğer farklı dindeyse Din bakanı aracılığı ile din yayma görevi.

Bunları yaptıkça o bölgede ki eksi görüşler azalır, isyan ihitmali azalır ve daha istikrarlı bir ülke haline gelirsin. Ayrıca bölgelerden aldığın milis, vergi verimi de artar.
Ara
Merhaba
İlk defa ck3 oynuyorum tutorial kısmı ile başladım ve imparatorluğa kadar geldim.
Birkaç sorum olucak.
Britanyadaki tüm topraklar hakimiyetimde ama kurduğum imparatorluk adı ALBA sebebi nedir ?
Britanyayı kurtar kararında tüm önemli vasalların belirli kültür grubunda olsun şartı var yani ilk başta bir iki unvan feshedip baskasini atiyim dedim ama yok işin içinden çıkamıyorum. Kültür yayma ile bu problem çözülür mü ?
Krallık unvanları oluşturmamın vergi milis gibi herhangi bir katkısı varmı ? Şu an tek vasim var ama daha sonra krallik unvanlarinin bölünmemesi için bu unvanları yok etmek mantıklı mı veya hiç oluşturmamak ?
Britanyanın güneyinde bir krallığa daha sahibim mesela bretonya galiba adı fransanin hemen yanında bu krallık unvanini olusturmadim ve bekliyor ayrica 2 imparatorluk toprağı kadar genislemek mantıklısı?
Bazi vasallarim 25 30 yıllık konseyden kovulamaz diye anlaşma yapıyor benimle durduk yere sebebini bir türlü anlayamadim ve beni en çok çileden çıkaran şeylerden biri şuanda casusbaşı haricindekileri yine öldürüyorsun da planla eger casusbasi olmak için anlaşma yaparsa hapsetmekten baska seçeneğim kalmiyor sebebi nedir ?
Başka sorularimda var ama yeterince uzun oldu en iyisi ayrı mesaj olarak yazıyım ? Teşekkürler şimdiden
Ara
Alba Keltçe ismi, Gal veya İrlandalı bir kültüre mensup olduğun için ismi o şekilde. İngiliz/Anglosakson olsaydın Britanya yazacaktı. Yine de bu ismi dilediğin gibi değiştirebiliyorsun oyun içerisinde.

Eline fesih için sebep geçtikçe gereken kültürden adamlara verebilirsin yeni unvanları, bunun dışında isyan tetikleyip toplu unvan da feshedebilirsin. Kültür yaymayı tek bölgede yaptığın için biraz uzun sürebilir.

Krallık unvanları oluşturmanın tam tersine vergi milis yönünden zararı var, çünkü kontun vereceği para düke, dükün vereceği para krala, kralın vereceği para sana geliyor yani görüşe göre 3 süzgeçten geçmiş oluyor. Ayrıntılı bilgi için: https://forum.strategyturk.com/konu-ck3-ekonomi-rehberi

Oyunun o döneminde yapman gereken şey topraklarının bölünmeyeceği bir veraset sistemine geçmen. Bunun dışında eğer vasal limitini aşmıyorsan ve buna yönelik bir roleplay yaparak oynamıyorsan, unvan oluşturmamalısın.

Konseyden kovulamazlar büyük ihtimalle sana karşı kozu olup, bu kozla feodal sözleşmesinde "konseydeki koltuğum garanti olsun" maddesini geçiren vasallar.
Disabled building'ten nasıl kurtulabilirim? Yıkamıyorum binayı.
[+] 1 üye cennaro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-01-2021, 13:02)cennaro : Disabled building'ten nasıl kurtulabilirim? Yıkamıyorum binayı.

O bölgeyi feodalleştirmen gerek. Benim çözüm önerim o toprağı bir başkasına verip hiç bununla uğraşmaman yönünde.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben feodaldim zaten fethetmistim orayi enduluslu muslumanlardan (tribal miydi feodal miydi onlar o an hatirlamiyorum). Sonradan aldigimiz yer otomatikman feodal olmuyor muydu?
Ara
(30-01-2021, 20:35)cennaro : Ben feodaldim zaten fethetmistim orayi enduluslu muslumanlardan (tribal miydi feodal miydi onlar o an hatirlamiyorum). Sonradan aldigimiz yer otomatikman feodal olmuyor muydu?

hayır. feodal olmayan bir bölgeyi fethettiğinde orası otomatik olarak feodal olmuyor. kale vs yapman gerek. senin feodal olman durumu değiştirmez. toprağı vermen en mantıklı çözüm bana kalırsa çok işe yarar bir yer değilse.
[+] 1 üye argoargoo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-01-2021, 13:02)cennaro : Disabled building'ten nasıl kurtulabilirim? Yıkamıyorum binayı.

Hangi yapı için söylüyor ? Bazı yapılarda belirli bir dine veya kültüre mensup olmak lazım olabiliyor. Kabile yönetimlerine has bir binaysa ''Feodalize'' et diye bir seçenek var 500 altın karşılığında.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-01-2021, 20:35)cennaro : Ben feodaldim zaten fethetmistim orayi enduluslu muslumanlardan (tribal miydi feodal miydi onlar o an hatirlamiyorum). Sonradan aldigimiz yer otomatikman feodal olmuyor muydu?

Yıkılamama olayıyla uyuşur mu bilmiyorum ama eğer bu toprak düklük başkenti ve bahsettiğin bina düklük binasıysa düklük unvanının doğrudan sahibi olmadan bu binayı kullanamazsın. Bunun sebebide muhtemelen oyuncuların düklük başkentlerine çöküpte %600-700 gibi bonuslar stacklemelerini istememeleridir muhtemelen.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler arkadaşlar.

Scheme'lerime destekçi bulmak istiyorum, ikna edilebilir olanlara para ve sway harici ne yapabilirim desteklerini almak için?

Lifestyleda örneğin steward'dayken martial'e geçmek istiyorum diyelim kaç ay/yıl beklemek lazım değiştirebilmek için?
Ara
Koz edinerek planlarına katabiliyorsun sanırım.
Yaşam tarzını değiştirmek için 5 yıl beklemen gerekiyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1- Plan kurmak istediğin kişinin sarayına evlilik yoluyla seni seven birini yada bir akrabanı gönderebilirsin.

2- Değiştirmek istediğinde üstünde yazıyor olması lazım. 5 yılda bir değiştirebilirsin.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Selamlar.
1453 den sonra neler değişiyor?
Kısa spoiler olursa mutlu olurum. :)
Ara
Ben hiç oyun sonunu görmedim ama eğer ironman modda oynamıyorsan devam edebiliyorsun diye biliyorum. Şöyle bir oyun sonu ekranı çıkıyormuş
d0e7zcobdwl51.png?width=1004&format=png&...bd1839fcda
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Selam, 800'lü yıllarda İrlanda olarak oynuyorum. Kızımı Fransa kralının varisinin en büyük oğluyla nişanladım. Ama buna rağmen ittifak kuramadım. Dedim herhalde torunla evlenince olmuyor zaman heçmesi gerek. Ama problem şu ki varis kral oldu ve benim damat da varis oldu. Buna rağmen hala ittifak kuramıyorum. Nerede hata yapmış olabilirim?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.