Colossus
Ülkeniz savaşta, göreviniz düşmanların şifreli mesajlarını kırmak. Yine bir gün masanızda oturmuş düşman radyo yayınlarını dinliyorsunuz. Ve birden şu şifreli mesajı yayınlıyorlar :

ABDFGPERASPERADFUCZNMNTRRÖŞSŞ *Bip*
CDEGPLKNJRESZVEİNORTRESEROREİF *Bip*
ERPDFGHIİTUVYZNMHOLPRSNBRSFOR *Bip*
RTDOİRİIOVMNORTUBVZRNIOPCRGAT *Bip*
NRTDPNNORTNRPNATRONANALBENPUE *Bip*
(Hata varsa özür dilerim. Şifre görselde olduğu gibi.)

Gelen *bip* seslerine göre harf dizelerini ayırıp bir kağıda döküyorsunuz ve şöyle bir şey elde ediyorsunuz :

Notlar :

1-) Türkçe'de olan karakterleri içerir. Bunun yanı sıra "Q,W,X" gibi Türkçe'de olmayan harfler bulunmaz.
2-) Şifre çift aşamalı. Yani muhtemelen ilk bulduğunuz kelime asıl ŞİFRE olmayacaktır.
3-) Bu şifreleme tekniğini kaba etimden uydurduğum için; asıl şifre gazetelerde yayınlanan bulmacalar gibi "sağdan sola" olarak listelemiş harflerin bir kelime oluşturması ile oluşmuyor. 
4-) Şifre anlamlı bir veya birden fazla kelime.
5-) Şifreyi aşağıya ilk yazan kazanır.
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 2 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Resimdeki renklerin kontrastından beynim ağrıdığı için çözemeyeceğim şifreyi.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Tabi ya kontrast
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
3M2aPw2_700wa_0.gif
[+] 4 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Doraemon'u da mı biliyorsun xD ?
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
NRTDPNNORTNRPNAT(ROMANALBEN)PUE
roman alben ne anlamadım amma sorayım dedim.
Ara
unonimus - Disney Channel'da yayınlıyorlar. Hoş.

kamran - Maalesef.
Soldan sağa doğru aramak yanlış olur ama ŞİFREyi aramaya bir yerden başlamak lazım. Sağdan solada başlamayın. ŞİFRE'yi bulduktan sonra ikinci aşamaya geçiyoruz. İkinci aşama ise birazcık alfabetik bilgi ve sayma işi ile ( başlangıca ŞİFRE dahil değil) çok kolay halledilir.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Beyler ŞİFRE yazısı çapraz olarak en sağda bulunmakta.Gizli şifre hakkında Allah bunların belasını versin demekten öteye geçemiyorum şuan ama hard illemunati var.Bu arkadaş bize Galatasaray'ı aşılamaya çalışıyor.
Ara
İlk Kelime Aşifte mi?Fez mi? Yoksa Roman mı? Yoksa Hiçbiri mi?
Ara
Cevap şifrede sağ üstten sol çapraza doğru sen oyunu bıraktınmı bakmayı :D yani merak ettim acaba daha neler bulabilirim diye gerçi bugün baktım ip ucu vermişsin ama millet bulamamış :D
Ara
2-) Şifre çift aşamalı. Yani muhtemelen ilk bulduğunuz kelime asıl şifre olmayacaktır.
3-) Bu şifreleme tekniğini kaba etimden uydurduğum için; asıl şifre gazetelerde yayınlanan bulmacalar gibi "sağdan sola" olarak listelemiş harflerin bir kelime oluşturması ile oluşmuyor.

@Feldmarschal Biraz geç yanıt veriyorum, kusura bakma. Oyun hâlâ devam etmekte, şifreyi şu ana kadar çözen olmadı, biri çözene kadar oyun devam edecek. Daha fazla ipucu vermek isterdim ama onları verince şifre kabak gibi ortaya çıktığı için şu an böyle devam etmeli.

Öncelikle en sağdaki sol çapraza doğru ilerleyen şifre kelimesi asıl şifre değil lakin şifreye ulaşmak için önemli bir basamak. O kelime olmadan gerçekler açığa çıkamaz, diyeyim.
Sinkaf-ül Tertibat
[+] 1 üye Doraemon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Estağfurullah ilgimi çektiği için oyun biraz heyecanlandım oynama konusunda :D
ikinci kelime sağ üstten sol alta inen SESBC harflerinden oluşan SSCB mi kast ediliyor acaba ayrıyeten FERRE kelimesi bişey ifade ediyormu doğru yoldamıyım kontrol etmek istedim
Ara
"ABCD..." diye başlayan şifreli mesaj, resime aynı şekilde geçirilmemiş. 'C' harfi resme yazılmamış, doğru olanı hangisi? Düzenlerseniz iyi olur.
Ara
Portre veya şerif olabilir mi ?
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
(19-04-2017, 13:35)Feldmarschal : Estağfurullah ilgimi çektiği için oyun biraz heyecanlandım oynama konusunda :D
ikinci kelime sağ üstten sol alta inen SESBC harflerinden oluşan SSCB mi kast ediliyor acaba ayrıyeten FERRE kelimesi bişey ifade ediyormu doğru yoldamıyım kontrol etmek istedim

Şöyle söyleyeyim, gizli kod bir bütün olarak bulunmamakta. Harflar farklı yerlerde olabilir.

(19-04-2017, 14:11)Bulbadox : "ABCD..." diye başlayan şifreli mesaj, resime aynı şekilde geçirilmemiş. 'C' harfi resme yazılmamış, doğru olanı hangisi? Düzenlerseniz iyi olur.

Uyardığınız için teşekkürler, düzelttim. Gerçi şifrenin çözülmesine engel oluşturan bir şey değilmiş. (Bu da biraz ipucusu oldu.)

(19-04-2017, 15:45)menars : Portre veya şerif olabilir mi ?

Maalesef ikisi de doğru değil.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Alben, tron, anal?
Ara
Hala devam ediyorsa resim yenilensin bozuk, çalışmıyor -_-.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.