Command & Conquer: Generals Bina Rehberi
#1
d4254a0e7aa1a351983d6b3b4c1816ea.png

Command & Conquer Generals Bina Rehberi

Bütün generallerin çoğu binası ortak amaçlara hizmet ettiği için, general general ayırma yapmayacağım. Ancak bazı generallere özel olan binalara ayrıca değineceğim.


Command Center:

Bu bina oyuna başladığınızda sahip olduğunuz tek binadır. Bina yapmak için buldozer veya işçi çıkarmanızı sağlar.
Command Center'ınız olmaz ise general yeteneklerini kullanamazsınız. USA ve China Command Center haritayı açmanızı sağlar.
5000 canı vardır, 45 saniyede 2000$ karşılığında inşa edilebilir.

USAChinaGLA
a1.pnga2.pnga3.png


Reactor:

GLA'da bulunmayan bu bina enerji sağlar. USA'de Cold Fusion Reactor olarak geçer, 800 canı vardır, 10 saniyede ortalama 800$ karşılığında inşa edilebilir. +5 enerji sağlar (advanced +8), yükseltildiğinde +10 daha enerji sağlar (advanced +16).
China'da Nuclear Reactor olarak geçer, 1500 canı vardır, 10 saniyede 1000$ karşılığında inşa edilebilir. +10 enerji sağlar. Overcharged modunda +15 enerji sağlayabilir. Ancak overcharged modunda çok fazla tutarsanız bina patlar.

USAChina
b1.pngb2.png
 

Supply Center (Stash):

Bu bina sizin temel para kazanma yönteminiz. Oyundaki para kaynaklarından para kazanmanızı sağlar. Oyun başında ve ortasında gelirinizi buradan sağlayacaksınız. Ancak kaynak tükeneceği için oyun ortasında, en fazla oyun sonlarına doğru işlevsiz olacaktır.
Olabildiğince kaynağa yakın yapmakta fayda var, yönünü de kaynağa doğru çevirirseniz taşıyıcıların etrafından dolanmasına gerek kalmaz.
USA'de helikopter, China'da kamyon, GLA'da işçiler malı taşır. Mal binaya girince parayı kazanırsınız. Helikopter ile asker de taşıyabilirsiniz. GLA'da ise işçiler Command Center'dan çıkan işçiler ile tamamen aynı.
USA Supply Center'ın 2000 canı vardır, 10 saniyede 2000$ karşılığında inşa edilebilir.
China Supply Center'ın 2000 canı vardır, 10 saniyede 1500$ karşılığında inşa edilebilir.
GLA Supply Stash'ın 2000 canı vardır, 10 saniyede 1500$ karşılığında inşa edilebilir.

USAChinaGLA
c1.pngc2.pngc3.png
 


Barracks: 

Oyundaki yaya askeri ürettiğimiz yer burası. Oyun başı rush için çok idealler. Enerji binasından sonra kurulması gereken ilk bina budur. Askerler haricinde tarafların özel birim üretimlerini ve askerlerin yükseltmelerini de buradan yapıyoruz. 
Barracks enerji var ise daha kısa sürede üretilir. Dolayısıyla enerji binasını önce yapmanız Supply Center açısından önemlidir ve Barracks kurarken de zaman kazandırır. GLA generallerinde enerji binası kurulmadığı için daha geç inşa edilir.
1000 canı vardır enerji ile 10, enerjisiz 18 saniyede (GLA hep öyle) USA 600$, China ve GLA 500$ karşılığında inşa edebilir.
Not: Askerler düşman binalarını ele geçirebildikleri için, eğer GLA bu yolla enerji binası ele geçirip enerji elde eder ise o da 10 saniyede üretebilir duruma gelir.

USAChinaGLA
d1.pngd2.pngd3.png
 

War Factory - Arms Dealer:

USA ve China'da War Factory, GLA'da Arms Dealer olarak geçen bu bina ile tank ve askeri araç üretiyoruz. Aynı zamanda üretilen araçlar için yükseltmeler de bu binalardan yapılıyor. 
USA ve China'da 2000$, GLA'de 2500$ karşılığında inşa edilebilir.

USAChinaGLA
e1.pnge2.pnge3.png
 

Airfield:

Evet bildiğimiz askeri havaalanı. USA ve China uçaklarının muhafazası ve üretimi için bu bina inşa edilmelidir. İki ülke için de 4 adet uçak hangarı vardır. Bu demek oluyor ki, 1 Airfield 4 adet uçak üretebilir.
Airfield aynı zamanda savaş helikopteri üretmenizi de sağlar. Helikopterlerde üretim sınırı yoktur, tek bir Airfield sayesinde helikopter ordusu kurabilirsiniz. Uçak ve helikopter yükseltmelerini de bu binadan yapabilirsiniz.
1500 canı vardır, 30 saniyede 1000$ karşılığında inşa edebilirsiniz.

USAChina
f1.pngf2.png
 

Special Center:

USA'de Strategy Center, China'da Propaganda Center ve GLA'de Palace olan bu yerleşim yeri binalara ek olarak birimlere ve ülke genelini etkileyen farklı yükseltme imkanları sunar.
Aynı zamanda nükleer silah binalarını inşa edebilmenize ve özel birimleri üretmenize imkan tanır.
Strategy Center 1500 can ile, 60 saniyede 2500$ karşılığında inşa edilebilir.
Propaganda Center 1000 can ile 45 saniyede 2000$ karşılığında inşa edilebilir.
Palace 3000 can ile 45 saniyede 2500$ karşılığında inşa edilebilir.

USAChinaGLA
g1.pngg2.pngg3.png
 

Nükleer Silahlar:

Her ülkenin bir nükleer silahı var. Pahalı ve canı çok olan bu binalar sıfır zayiat ile düşmana çok fazla zarar verebilmenize imkan tanıyorlar. Aynı zamanda -GLA hariç- çok fazla enerji tüketiyorlar.
USA Particle Cannon 4000 can ile 60 saniyede 5000$ (Superweapon General'inde 2500$) karşılığında inşa edilebilir. Hedefe kontrol edebileceğiniz bir ışın yollar, siz bu ışın ile süresi bitene kadar hareket ettirerek farklı hedeflere hasar verebilirsiniz.
China Nucleer Missile Silo 4000 can ile 60 saniyede 4500$ karşılığında inşa edilebilir. Aynı zamanda bazı birimlerin yükseltmelerini yapmanıza imkan tanır. Belli bir çaptaki alana tek bir roket atar.
GLA Scud Storm 4000 can ile 60 saniyede 5000$ karşılığında inşa edilebilir. Aynı şekilde bazı nükleer yükseltmelerini yapmanıza imkan tanır. Belli bir çaptaki alana 9 adet Scud füzesi yağdırır.

USAChinaGLA
q1.pngq2.pngq3.png
 

Supply Drop Zone:

Sadece USA'de olan bu yapı kaynak dışı para kazanmanızı sağlar. Her 2 dakikada gelen bir uçak ile 1500$ kazanabilirsiniz. Bu meblayı geliştirme ile 1650$'a çıkartabilirsiniz. USA'in kaynak oyun sonu gelir kaynağıdır.
1000 can ile 45 saniyede 2500$ karşılığında inşa edilebilir.

USA
w1.png
 

Internet Center:

Sadece China'da olan bu yapı tüm haritayı açma imkanı tanıyan bir yükseltmeye sahiptir. Ayrıca içerisine 8 adet hacker yerleştirerek onları güvende tutmanızı sağlar.
2500 canı olan bu yapı tek bir nükleer silah ile devrilmeyecek kadar güçlüdür. 2500$ maliyeti vardır.

China
w2.png

Black Market:

Black Market yalnız GLA'nın inşa edebildiği bir para kazanma yolu. Seri 20$ basmasıyla ünlüdür. Aynı zamanda bazı yükseltmeler de vermektedir. Hangi GLA generalini alırsanız alın, en kısa sürede bolca basmanız gerekir. Özellikle Radar van scan geliştirmesi ile haritada belli bir çaptaki alanları geçici olarak görünür kılabilirsiniz. Doğrudan istihbarat bilgisi olması nedeni ile çok önemli bir avantajdır.
1000 can ile 30 saniyede 2500$ karşılığında inşa edilebilir.

GLA
z1.png
Savunma yapılarını ayrıca inceleyeceğim. Herhangi bir sorunuz olursa yazabilirsiniz.
giphy.gif
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.