Dizi: Rome (2005)
rome2.jpg

Rome, HBO yapımı bir televizyon dizisi. Golden Globe ve Emmy Ödülleri dahil birçok ödüle aday gösterilmiş bu mini dizinin ilk sezonu 12 bölüm sürdü. İkinci sezonu 14 Ocak 2007 tarihinde başladı. Türkiye'de ilk sezonu CNBC-e kanalında yayınlandı.

Fragman (İngilizce)

Dizinin ilk sezonu MÖ 49 yılı civarındaki tarihi yapıda başlıyor ve Julius Caesar yönetimindeki Roma İmparatorluğu'nun Galya'da ve Mısır'daki mücadelesinin ve aynı zamanda ülke içinde, özellikle senatoda yaşanan çekişmeleri yansıtıyor.

İkinci sezon ise Sezar'ın varisi genç Oktavius ve Marcus Antonius  arasındaki güç mücadelesi temelinde şekilleniyor.
[+] 2 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İzlediğim en iyi tarihi dizilerden bir tanesiydi. Kesinlikle tavsiye ederim. O dönemin ortamı, kültürü, psikolojisi çok iyi yansıtılmış. Roma kültürüne ilgisi olanlar için birebir.
76561198032000419.png
[+] 2 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hazır Imperator Rome revaçta iken göz atmakta yarar var. Ben her ne kadar gerçekçilik konusunda pek başarılı bulmasam da prodüksiyonu yüksek, göze ve kulağa hitap eden seyir zevki veren bir dizidir.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Über dizi Taht Oyunları gibi dizilerin feyzaldığını düşündüğüm nitelikte.
q59zb6s.jpg
Ara
Birkaç sahneye bakayım izlemeden önce dedim. Vercingetorix'in teslim oluşu saçma geldi. Sezar niye kendine bu tören için taht falan yaptırsın Alesia kuşatmasının ortasında?
Ara
vercingetorix-throws-down-his-arms-at-th...0d74d9.jpg

Tabloyu yansıtmışlardır diziye.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
O tabloyu biliyorum. Fransız ressamın milliyetçiliğini tabloya Sezar'ı gaddar, tahtta oturan bir diktatör gibi gösterirken Vercingetorix'i kahraman gibi gösterme çabasıyla yansıtışı.

Bunun yerine gerçekçi olmasını beklerdim dizinin orada..
Ara
Dizi aslında anlatılan gibi değil de biraz alternatif noktalar katarak anlatmış olayları. Hani bugün anlatıldığı gibi olmamış olabilir, hikayeler böyle evrilmiş günümüze kadar diye düşündürüyor izlerken. Yine de ilk birkaç bölümden sonra oldukça sardı ve hepsini bitirdim. Lucius Vorenus ve Titus Pullo da gayet hoş karakterlerdi.
Ara
(16-05-2019, 19:51)pistoltr : Birkaç sahneye bakayım izlemeden önce dedim. Vercingetorix'in teslim oluşu saçma geldi. Sezar niye kendine bu tören için taht falan yaptırsın Alesia kuşatmasının ortasında?

Bu eleştirimi geri alıyorum. O sahneyi yanlış hatırlamışım. Çok da abartılmamış ve gerçekteki olaya yakın bir sahne.
Ara
Diziye geçte olsa başladım. Biraz pişman oldum bu kadar geç izlediğime açıkçası. Öncelikle şunu söylemeliyim ki HBO bu işi çok iyi biliyor. Dizi kurgusuyla çok iyi. Abartılma vs. yok. Olayların bir çoğu iki sıradan askerin gözünden anlatılıyor. Sürekli gözümüze sokulan çıplaklık ve kaslı erkek modeli de dizide bulunmuyor.

Sahnelere gelecek olursak. Az önce ilk sezonun son bölümünü izledim. Caesar'ın senato taşlarında katledilip şehit edilmesini çok iyi yansıtmışlar. Got dizisinde Mance Rayder rolünde gördüğüm Ciarán Hinds gerçekten sahneyi çok iyi canlandırmış. İzledikten sonra etkisinden çıkamıyorsun.

Şimdi ikinci sezona başlıycam. Umarım kalite düşmez.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-08-2019, 13:08)Justicar : Diziye geçte olsa başladım. Biraz pişman oldum bu kadar geç izlediğime açıkçası. Öncelikle şunu söylemeliyim ki HBO bu işi çok iyi biliyor. Dizi kurgusuyla çok iyi. Abartılma vs. yok. Olayların bir çoğu iki sıradan askerin gözünden anlatılıyor. Sürekli gözümüze sokulan çıplaklık ve kaslı erkek modeli de dizide bulunmuyor.

Sahnelere gelecek olursak. Az önce ilk sezonun son bölümünü izledim. Caesar'ın senato taşlarında  katledilip şehit edilmesini çok iyi yansıtmışlar. Got dizisinde Mance Rayder rolünde gördüğüm Ciarán Hinds gerçekten sahneyi çok iyi canlandırmış. İzledikten sonra etkisinden çıkamıyorsun.

Şimdi ikinci sezona başlıycam. Umarım kalite düşmez.

Gerçek Sezarsız dünya nasıl kaliteli olabilir ki...
Ara
Diziyi az önce bitirdim. İkinci sezon ilkine göre baya sönük kalmış. Sıkıntı aşk olaylarını çok katmışlar ve bir yerden sonra sırıtıyor. Ancak Antonius'un yavaş yavaş düşüşüne şahit olmak, son bölümde kendi elleriyle ölmesi çok başarılıydı.
Ara
IbnE9P2.gif
Ara
Zamanında CNBC-e'de 37 ekran TV'de izlerdim öyle izlemek denebilirse. Şimdi bu konuyu görünce tekrar izlemek farz oldu.
Ara
Last Kingdom'ı yine forumda dolaşırken görmüş ve şans vermiştim. Bitince bir kötü hissettim kendimi. 5 sezon her gün 2-3 bölüm izlemek alışkanlık haline gelmişti. Bu diziye de bir şans vermek istiyorum bakalım nasılmış.
Ara
(24-06-2022, 00:38)okocpinar : Last Kingdom'ı yine forumda dolaşırken görmüş ve şans vermiştim. Bitince bir kötü hissettim kendimi. 5 sezon her gün 2-3 bölüm izlemek alışkanlık haline gelmişti. Bu diziye de bir şans vermek istiyorum bakalım nasılmış.

Last kingdomı da seven biri olarak Roma 4-5 gömlek daha iyi bir dizi diyebilirim. İyi seyirler.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk sezonun 5 bölümünü izledim. Roma dönemini pek seven biri olmamama rağmen dizi kendini izletiyor(1 günde 5 bölüm izlemişim :) ). Roma dönemini seven merak eden kişilerin beğeneceği bir dizi kesinlikle. Aytaç'ın da bahsettiği gibi eski bir dizi olmasına rağmen gayet başarılı. Böylesine bir diziyi daha yeni keşfetmem beni şaşırttı. Ya ben denk gelmedim ya da kendi reklamını çok iyi yapamamışlar zamanında.
[+] 1 üye okocpinar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.