Donanım: Mouselar
Kaç DPI kullanıyorsunuz?
Sic Parvis Magna
Ara
Fps'te 400 diğer kullanımlarda 800. Steelseries Rival 300 Fade var genel olarak memnunum. Mousepad de yine Steelseries Qck Heavy var ondan da memnumum ancak alt taraftan kenarlar kalmaya başladı 2 sene oldu alalı tabi normal gibi.
Ara
Garantisi biteli bi yılı aşan Rampage GX5 faremin optiğinde meydana gelen arıza sonucu kendisine dün itibariyle veda etmiştim. 3 yıl içerisinde bir kere garanti ile değiştirttiğim faremden oldukça memnundum. Şimdi onun yerine yine aynı markadan Rampage SMX-R80 aldım 87 liraya mediamarkttan. Henüz keşfedemediğim bazı özellikleri var tabi. Ama boyut ve ağırlık olarak, kullanım olarak çok farklı olmadıklarını düşünüyorum. Makro programı ve menüsü itibariyle de eskisinden daha kullanışlı. Henüz önerip önermeme konusunda fikir belirtecek kadar deneyimlemediğim için o kısmı şuan boş bırakıyorum.

2.jpg
Sic Parvis Magna
Ara
100 lirayı geçmeyecek şekilde bir oyun(FPS) faresi almam gerekmekte. Bunca yıldır hep düşük dpi ofis fareleri kullandığım için pek bilgim yok. Fareyi pençe şekilde dar alanda kullanırım genelde. Sağında solunda 1-2 tane buton olsa yeterli ışık mışık istemem pek., tavsiyelere açığım.
hby6qc.gif
Ara
Yaklaşık 150₺ ye çıkılmadıkça Trust ve onun ayarında markalar dışında oyuncu faresi yok.

Edit:Türkiye fiyatları için konuşuyorum amazondaki güncel fiyatlara bakmadım.
Ara
Donanım bilgisi konusunda zayıfım, fareler gerçekten de oyundaki performansımıza etki ediyor mu ? Yoksa oyun fareleri para tuzağı mı ?
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara
Kablolu Razer Mamba kullanıyorum, memnunum.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
Ara
(05-06-2019, 01:19)MichaelWitmann : Donanım bilgisi konusunda zayıfım, fareler gerçekten de oyundaki performansımıza etki ediyor mu ? Yoksa oyun fareleri para tuzağı mı ?

Etkilemiyo demek yanlış olur fakat iyi oynayacak adam ofis faresinde de iyi oynuyor. Tabi bunu test etmek için yıllarca kendi dpi ayarlarıyla oyuncu faresinde oynamaya alışmış adama ofis faresi verirseniz sudan çıkmış balığa döner. Ben, eline hiç oyuncu faresi almadan beni 4e katlayıp 5e bölen adamlardan bahsediyorum. 

Tek fark performansmış gibi de değerlendirmemek lazım. Mouse üstündeki o makrolara ihtiyaç duyan kullanım şekilleri var. İşin ergonomi kısmı ise bambaşka bir boyut.
Ara
(05-06-2019, 01:19)MichaelWitmann : Donanım bilgisi konusunda zayıfım, fareler gerçekten de oyundaki performansımıza etki ediyor mu ? Yoksa oyun fareleri para tuzağı mı ?

Senin yerine spray control yapan, önceden belirlediğin tuşlara belirli aralıklarla senin yerine basan fareler var oyun performansını etkiliyor evet.
Ara

Oyun fareleri hızlı yanıt süreleri, esnek dpi ayarları ve özellikle rpg ve rts oyunları için vazgeçilmez olan çoklu tıklama özelliği ile ofis farelerine oranla çok büyük avantaja sahip. Fps oyunları için bu avantaj biraz daha düşük. Ancak rpg oyunlarında dediğim gibi vazgeçilmez. Şöyle düşün; hava komboları veya yetenek kombinasyonlarını gerçekleştirmek için doğru aralıklarla yetenek kullanmak gerekiyor. Sen bunu kusursuz yapabilmek için bir ya da iki seneni antrenmanlarla harcarken ben 1 dk da bir ya da birkaç makro tuşuna basarak gerçekleştirebilirim.
Ara
Benim  mause havaya kaldırılınca imleç titriyor sonradan oldu bu sizce neden oluyor? bi çözümü falan var mıdır? Fps oyunlarında çok farkettiriyor. :/
Ara
(05-06-2019, 01:30)EspadadelAlba : Oyun fareleri hızlı yanıt süreleri, esnek dpi ayarları ve özellikle rpg ve rts oyunları için vazgeçilmez olan çoklu tıklama özelliği ile ofis farelerine oranla çok büyük avantaja sahip. Fps oyunları için bu avantaj biraz daha düşük. Ancak rpg oyunlarında dediğim gibi vazgeçilmez. Şöyle düşün; hava komboları veya yetenek kombinasyonlarını gerçekleştirmek için doğru aralıklarla yetenek kullanmak gerekiyor. Sen bunu kusursuz yapabilmek için bir ya da iki seneni antrenmanlarla harcarken ben 1 dk da bir ya da birkaç makro tuşuna basarak gerçekleştirebilirim.

Daha hiç farenin gecikme süresinden veya dpi ayarından oyun kazanan duymadım. Nasıl ki halısahada terlikli biri gelip sizin Mercury kramponlarınıza rağmen sizi gol manyağı yapabilirse fare konusunda da aynı şekilde ofis faresiyle size oyun sildirebilirler. Profesyonel düzeyde oynamıyorsanız bu tip detaylara takılmayın. Makro güzel bişey ona katılıyorum ama dpi yarıştırmak gereksiz. Hangisinin kullanımı rahat geliyorsa onu kullanın.

(05-06-2019, 01:30)Alduin : Benim  mause havaya kaldırılınca imleç titriyor sonradan oldu bu sizce neden oluyor? bi çözümü falan var mıdır? Fps oyunlarında çok farkettiriyor. :/

Benim de titriyordu. Parkinson olmuş diyip çöpe attım. Gittim yeni bi tane aldım. Çok üst düzey mauselar dışındakilerin pek bi teknik servis onarım vs desteği olmuyor. Teklemeye başlayınca çöpe atıyorsun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Fareyi kullanan kişiler arasındaki farkı değil de direk fareler arasındaki farkı konuşmak daha mantıklı sanırım. Mesela bu videoda farenin kendi yazılımını kullanarak yaptığı şeye spray kontrol deniyor esasen hile olarak kabul edilmesi gereken bir olay fakat valve üretici firma ile ters düşmemek için yada kullanıcı kaybetmemek için bunu engellemiyor. Yıllardır kullanan arkadaşlarım var.

https://youtu.be/sN01enA3Yd8?t=59

Bazı rpg veya mmorpg oyunlarında ise kullanıcılar arasında bu tarz donanımlardan ötürü fark oluşmasın diye oyun yapımcıları oyuna kendileri makro yapılabilen arayüz ekliyorlar. Sonuç olarak bunları ofis faresi ile yapamazsınız başka birinin ofis faresiyle sizi yenebiliyor olması bu arkadaşın sorusunun cevabı değil.
Ara
(06-06-2019, 00:31)Rzenma : Fareyi kullanan kişiler arasındaki farkı değil de direk fareler arasındaki farkı konuşmak daha mantıklı sanırım. Mesela bu videoda farenin kendi yazılımını kullanarak yaptığı şeye spray kontrol deniyor esasen hile olarak kabul edilmesi gereken bir olay fakat valve üretici firma ile ters düşmemek için yada kullanıcı kaybetmemek için bunu engellemiyor. Yıllardır kullanan arkadaşlarım var.

Bazı rpg veya mmorpg oyunlarında ise kullanıcılar arasında bu tarz donanımlardan ötürü fark oluşmasın diye oyun yapımcıları oyuna kendileri makro yapılabilen arayüz ekliyorlar. Sonuç olarak bunları ofis faresi ile yapamazsınız başka birinin ofis faresiyle sizi yenebiliyor olması bu arkadaşın sorusunun cevabı değil.

Attığın NoRecoil makrosunu kullanmak legal değil. Ofis mouseuyla aim assist botu kullanarak ta benzer veya daha iyi performans alabilirsiniz ki o da legal değil. Valve karışmıyor olabilir fakat genel konuşuyorsak bunu gözardı etmeyen bir yayıncılar var. Örnek olarak, benim oynadığım Apex Legends'ta bu tür exploitler tespit edilince hesabınız banlanır. 

Bazı MMO ve online ARPG makrolarında evet makrosuz fare ile legal bir şekilde elde edebileceğiniz ciddi avantajlar olabiliyor, ben FPS oyunları için konuşuyoruz sanmıştım.

FPS oyunları için konuşacak olursak, kimse oyuncu faresinin dpiları ve tarama hızından faydalanmaya başladığı için eskiden kötü oynarken iyi oynamaya başlamıyor. Ekipmanlardan gelen performans daha çok, zaten iyi oynayan oyuncular arasındaki farkta etkili oluyor.
Ara
Online fps oyunları için kötü oyuncuları anında iyi oyuncu yapmaz tabii. Bunu söylemek absürt olur. Ama eşit yetenek ve tecrübe sahip kişilerin biri g703 diğeri m110 kullanıyorsa g703 kullanan taraf karşılaşmayı kazanır. Mmorpgler oyunlarında ise kötü oyuncuyu anında iyi oyuncu hatta belki de kral oyuncu yapar. Oyuna göre değişir elbette ama genel olarak durum böyledir. Bunun örnekleri de mevcut. 5 tl değerindeki hesapla 10k değerindeki hesaplara makroyla can inmeden kafa tutanlar, makrosuz 5k değerindeki hesapla bir başka 5k değerindeki hesaba rezil rüsva oluyor.
Ara
(06-06-2019, 00:52)Voidian :
(06-06-2019, 00:31)Rzenma : Fareyi kullanan kişiler arasındaki farkı değil de direk fareler arasındaki farkı konuşmak daha mantıklı sanırım. Mesela bu videoda farenin kendi yazılımını kullanarak yaptığı şeye spray kontrol deniyor esasen hile olarak kabul edilmesi gereken bir olay fakat valve üretici firma ile ters düşmemek için yada kullanıcı kaybetmemek için bunu engellemiyor. Yıllardır kullanan arkadaşlarım var.

Attığın NoRecoil makrosunu kullanmak legal değil. Ofis mouseuyla aim assist botu kullanarak ta benzer veya daha iyi performans alabilirsiniz ki o da legal değil. Valve karışmıyor olabilir fakat genel konuşuyorsak bunu gözardı etmeyen bir yayıncılar var. Örnek olarak, benim oynadığım Apex Legends'ta bu tür exploitler tespit edilince hesabınız banlanır. 

Bazı MMO ve online ARPG makrolarında evet makrosuz fare ile legal bir şekilde elde edebileceğiniz ciddi avantajlar olabiliyor, ben FPS oyunları için konuşuyoruz sanmıştım.

FPS oyunları için konuşacak olursak, kimse oyuncu faresinin dpiları ve tarama hızından faydalanmaya başladığı için eskiden kötü oynarken iyi oynamaya başlamıyor. Ekipmanlardan gelen performans daha çok, zaten iyi oynayan oyuncular arasındaki farkta etkili oluyor.

Fareyi alacak olan kişi senin açından legal olup olmadığı ile ilgilenir mi bilmem ama valve açısından legal olduğu ortada 5 senedir bir arkadaşım bu yazılımı kullanıyor herhangi bir sorun yaşamadı fareyi üreten firmanın kendi yazılımı gizli bir yazılım değil ayan beyan ortada. Ofis faresi ile aim assist botu kullanarak da bu sonuca ulaşabilirsiniz fakat valve tarafından tespit edilirseniz banlanırsınız bu tarz yazılımları üreten korsan gruplar kendi yazılımlarının tespit edilememesi için çok uğraşıyorlar buna rağmen bir günde aynı yazılımı kullanan 50 bin den fazla kullanıcının banlanmışlığı var. Mesela pubg oyununda yine bu yazılım ile ilgili bir engelleme yok fakat her şarjör kendine ait bir spray patterne sahip olduğu için uygulanması daha zor bir yönteme dönüşüyor.

Apex legends hiç oynamadım ama bu yazılımı engellediğini düşünmüyorum yazılımı engellemediği sürece göz kararı bakıp insanları banlamıyorsa tespit etmesi mümkün değil her kullanıcı kendi makrosunu kendi yapıyor standart bir ayar yok.
Ara
Norecoil makrolarınnı tespiti imkansız değil. Apex hile forumundan:

Alıntı:EAC is really fu***ng good, even randomizing the values still caught me a ban

1.1 anticheat güncellemesiyle zaten geleneksel aimbot tarzı kullanım bitmişti. O zamandan beri daha "gözkararı" ufak destekler sunan kullanımların tespitine odaklanıyorlar. 

Yayıncılığını üstlenmediğim oyunda neyin legal olup olmadığını ben belirleyecek değilim. EA kullanıcı sözleşmesinden:

Alıntı:Use or distribute unauthorized software programs or tools, such as "auto" software programs, "macro" software programs, "cheat utility" software program or applications, exploits, cheats, or any other game hacking, altering or cheating software or tool.

@Rzenma
Ara
Aimbot sıradan macro yazılımları ile aynı katagoriye koyuyorsun sürekli bu tarz yazılımlar tüm oyunlarda ban sebebi csgo oynarken de ban yersin. Benim söylediğim yazılım farenin kendi yazılımı bu yazılımı engellemek demek firmayı ve bu fareyi kullanan kullanıcıları karşına almak demektir ki buna kimse yeltenmiyor, yazılım engellenmedikçe tespit etmek imkansız birisi oynadığın oyunu izliyor ve göz kararı bu adam macro kullanıyor diye ban atıyorsa bilemem o oyunda işlerin nasıl yürüdüğünü bilmiyorum.

Eğer birisi a4 tech bloody mouse yazılımı kullandığı için ban yemişse buraya yazabilirsin ben de mutlu olurum çünkü bence de bu yazılım haksız rekabete sebep oluyor.
Ara
(06-06-2019, 15:48)Rzenma : Aimbot sıradan macro yazılımları ile aynı katagoriye koyuyorsun sürekli bu tarz yazılımlar tüm oyunlarda ban sebebi csgo oynarken de ban yersin. Benim söylediğim yazılım farenin kendi yazılımı bu yazılımı engellemek demek firmayı ve bu fareyi kullanan kullanıcıları karşına almak demektir ki buna kimse yeltenmiyor, yazılım engellenmedikçe tespit etmek imkansız birisi oynadığın oyunu izliyor ve göz kararı bu adam macro kullanıyor diye ban atıyorsa bilemem o oyunda işlerin nasıl yürüdüğünü bilmiyorum.

Eğer birisi a4 tech bloody mouse yazılımı kullandığı için ban yemişse buraya yazabilirsin ben de mutlu olurum çünkü bence de bu yazılım haksız rekabete sebep oluyor.

Alıntıladığım ve bahsettiğim ban şekli mouse yazılımı kullanarak yapılan makrolardı zaten. Engelin aimassistleri çoktan geçtiğini belirtmek için aimassistten bahsetmiştim. 

Alıntı:yes, i used LGS with LUA macros. played one or two evening and banned next day. its was like a 3 week ago maybe.

LGS(Logitech Gaming Software)

Alıntı:i was banned for an autoclicker on my G502, thats a proof for me.

Hatta bunların dışında zaten oyunda olan bazı komutları bile makroyla yaptığınız için bile banlanabiliyorsunuz. Örneğin kapı açma kapamayı mouse makrosuna atadığınız için sorun çıkmaz ama takım arkadaşınızı mutelamayı makroya atayıp oradan yapmaya kalkarsanız yine ban yiyorsunuz. Zaten bu çeşit avantaj sağlayacak yazılımların donanım üreticisinin kendi yazılımı olsa bile kullanımının hemen hemen tüm kullanıcı sözleşmelerinde yasak olduğu belirtiliyor. Bunları tespit edip önlem alıp almama yayıncıya kalmış.
Ara
Cevap veren arkadaşlara teşekkürler.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.