Empire - İspanya Rehberi
#2
5 yıllık hort olacak kusura bakmayın :)

İlk işiniz fransa ve italyan devletleri ile diplomasi yapmak olsun. (+ bonus ingiltere ile anlaşma var)

Fransaya Teklifler:
1) floransa (amerika ana kıtasındaki toprak) + hollanda dibindeki toprağınız (yerin adını unuttum).
2) Sınırsız askeri geçiş (+ teklif kabul olmazsa  biraz para)

Fransadan İstenecekler:
1) French guyana+Winyard adaları
2)Fransanın elindeki teknoloji (paraya rağmen kabul etmezse sadece adı geçen 2'şer toprağı takas edin, teknoloji istemeyin.)

Getirileri: Verilen topraklar gerçekten getirisi olmayan yerler. Amerikadaki toprakta liman olmadığı için çıkarılan kaynakların ekonominize katkısı yok, ayrıca yerli manyaklara karşı girişilecek ilk savaşlar ekonominizi gereksiz yere yoruyor (savaşı kazansanız bile yine liman yok, yani ekonomi getirisi olmayan kaynaklar ele geçirmekten öteye gidemiyorsunuz ve toprak ele geçirince 13 koloni veya ingiltere ile yine erken ve verimsiz bir savaş başlıyor, yani boşu boşuna para harcıyorsunuz). Hollanda dibindeki toprak ise sizi erkenden hollanda ile savaşa sokuyor, burda istediğiniz kadar uğraşın boşu boşuna devasa bir askeri masraf ile karşılaşıyorsunuz. Hadi bi şekilde hollandayı yıksanız bile bu defa çook uzun süren isyanlar ve potansiyel düşman olabilecek komşular ediniyorsunuz.Ayrıca burdaki toğrağı fransaya verince %90 ihtimal 7-8 tura kalmadan hollandayı yıkıyor, böylece hindistandaki ceylon adası ile amerikadaki bir ada ve dutch guyana boşa düşüyor hem de siz hiç masraf yapmadığınız halde :) Ama fransadan aldığınız bir ada ve bir kara (guyana) hem ekonomik kaynakları açık (limanı var) hem de bölgede genişlemenize fırsat sağlıyor. Üstüne bu iki bölgede bulunan küçük ordularınız boşa çıkıyor. Ordulardan birisi kübaya diğeri savoy dibindeki kuzey italya toprağına gidiyor ( her ikisi de bize kazançlı fetihler için lazım oluyor).Şimdi sıra geldi italyan devletlere. Savoy hariç hepsi ile müttefiklik imzalayın (geneo-venedik-papal state yani). Müttefikliğe yanaşmazlarsa sınırsız askeri geçiş verin+ bir miktar para verin, inanın getirisi çok oluyor. (müttefik olunca sınırsız askeri geçiş zaten otomatik başlıyor bu arada korkmayın).

Getirisi ise basit, hem sizin yanınızda duracak müttefiklere kavuşuyorsunuz hem de Bölgede hiç asker bulundurmanıza gerek kalmıyor !

Artı bonus anlaşma ise ingiltere ile yapabilirsiniz. Bu anlaşma öncesi oyunu kaydedin, anlaşma olmazsa kayıtlı yere geri dönün !!!! Anlaşma için açıkta bir tane ticaretiniz olmalı (eğer deniz ticareti kapalı ise bi tanesini iptal edin.

İngiltereye teklifler : Akdenizdeki adanız (sardinyaydı galiba adı)+ sadece ada takasını kabul etmezse eğer biraz para, askeri geçiş veya hiçbirini kabul etmezse fransadan alacağınız teknoloji+ ticaret

İstenecekler: Ticaret ve Amerikadan bir ada (kübanın kuzeyindeki adayı isterseniz eğer kabul etme olasılığı çok yüksek, hatta kesin gibi).

Bu anlaşma ile amerikada kaynak getirisi olacak bir ada (başlangıçta kaynak kurulu değil, siz kurarsınız) + açık bir liman. Böylece ingilterenin amerikadaki bir limanı ve potansiyel kaynağı eksiliyor. Ona verdiğiniz ada için endişelenmeyin. Çook uzun süreler limanı açılmıyor, asker üretse bile boş boş tuttuğu için kendi ekonomisine zarar ( Çok çok önemli uyarı, ingiltere akdenize asla donanma sokmamalı, bunun ,için cebeli tarığı mutlaka kapalı tutun.)


Bu dediklerimi ilk tur yapacaksınız, Bu aşamadan sonrası  size kalmış, Ben kendi taktiğimi daha iyi anlaşılması için bölge bölge olarak yazdım,

İlk olarak ispanya ana karası. İlk önce ana karada toplam 4 tane üniversite olacak şekilde kasaba işletmelerini yıkıyorum (4'den sonrası mutluluk binası). Gibraltardaki ve dibindeki savaş limanını yıkıyorum (ticaret limanı olacak). Bu arada galleonlar ilk başlarda iş gördüğü için savaş gemisi için endişelenmeyin). Akdenizdeki donanmayla önce algiers limanını yakıyorum sonra tek ticaret limanı içine sokuyorum (berberiler saldırabiliyor) Diğer turlarda ise brigi cebeli tarık boğazına kapatması için yolluyorum, boğazdaki limanı paranız oldulça bir iki gemi ile destekleyin ne olur ne olmaz ( unutmayın dışardan hiç kimse akdenize girmemeli, akdenizden hiçkimse dışarı çıkmamalı bu çok önemli), amiralli olan gemiyi ise ticaret limanının dibine yerleştiriyorum (içine değil). Bu amiral ile her tur algiers limanını yakıp yakıp ticaret limanı dibine getiriyorum hem de her tur bunu yapıyorum (böylece berberiler gemi üretip üretip limana saldıramıyor, tunus limanı uzak olduğu için getirmesi zorlaşıyor). İlk turda ispanyadaki tüm orduları birleştirip güneye yolluyorum, gibraltardan iki adet birim alımı yapıyorum. Birlikler toplanınca moroccoyu yıkıyorum. Kasabadaki işletmeyi yıkıp kilise kuruyorum (açılacak ikinci kasaba üniversite olacak). Savaş limanını da yıkıp ticaret limanı yapıyorum. Burdaki isyanlar uzun sürdüğü için gönderilen ordu burda uzun süre takılı kalıyor. Daha sonra üniversiteler kurulup isyan çıkarıncaya kadar ispanyadaki gerekli askeri binaları kuruyorum. İsyan çıkıp cumhuriyete geçince hemen ordu kurup portekize saldırıp tek turda hemen yıkıyorum ki siz de öyle yapın ! (+ingiltere ile savaş başlıyor tabi). Portekizde kurulu olan üniversieye dokunmuyorum. Diğer kasabayı mutluluk binası bırakıyorum. Daha fazla olan kasabaları işletme kuruyorum. Portekizdeki isyanlar duruldaktan sonra orta karar bir donanma ile dosdoğru ceylona gidiyorum (emin olun hollanda yıkıldığı için boş oluyor.). Daha sonra ise ceylondan asker üretip tüm hindistanı ele geçiriyorum. Hindistan çok büyük bir bölge olduğu için detaya girmeye gerek yok. Savaşa savaşa, isyan bastıra bastıra geçiyor bu kısım ve biraz uzun sürüyor ama inanın değer !

Ek olarak, Oyun boyunca ispanya bölgesinden 1 gaellon+ 3-4 indiaman gemisi üretip riskli olmayan fildişi baharat şeker vs kaynaklarına donanma yolluyorum. Büyük bir düşman olmadığı müddetçe bu donanma iş görüyor ve iyi bir gelir sağlıyor, hem de çok iyi bir gelir !

İtalyan bölgesi: İki bölgeden oluşuyor, napoli ve kuzey. Napolideki işletmeyi yıkıp üniversite kuruyorum (oyun başında ispanya 4 + napoli 1 olunca 5 tane üni oluyor, ilerleyen turlarda portekiz+ morocco eklenince 7 tane üniversite oluyor, rejim cumhuriyet olduğu için fazla problem çıkmıyor. Yeterki bilimsel araştırmalara fazla abanmayın (- isyan etkisinden dolayı ispanyada isyan çıkabiliyor, eğer isyanlar artarsa birini yıkarsınız, yerine hindistanda 2-3 üniversite kurarsınız artık), kiliseyi ise yükseltmeye devam ediyorum, daha sonra açılan kasaba ise mutluluk binası yapıyorum. Ayrıca yerleşim merkezini de yükseltiyorum. Kuzeyde ise önceden bir ordumuz vardı malum, holanda dibindeki toprağını fransaya verince gelen orduyle bunu birleştirip 2. veya 3. turda savoya saldırıp ele geçiriyorum (oyun başında savoy ve avusturya müttefik, ama avusturya polonya prusya vs savaşa girince savoy bunu satıyor ve müttefiksiz kalıyor, bunun için 2. veya 3. tur saldırıyoruz.). Savoyu yıkıp isyanlar durulunca orduyu alıp dosdoğru tunusa çıkarma yapıyorum. Bu bölge gelişmiş şehir olduğu için isyanlar daha kısa sürede duruluyor. Ve orduyu burda tutuyorum. Taaki portekize saldırıp ingiltere ile savaşa girişinceye kadar. İngiltere ile savaş başlayınca önceden verdiğim adayı ingiltereden geri alıyorum :) Ada ele geçtikten sonra ister tunustaki ordu isterseniz moroccodaki ordu ile önce algiersi alıyorum (savaş limanını ticaret limanı yapın veya yapmayın size kalmış) isyanlar bitince de tripooli ve son olarakta maltayı alıyorum. Bu arada maltadaki limanı, tunustaki limanı ve trablusdaki limanı mutlaka savaş limanı yapın, geri kalan limanlar size kalmış. Berberileri yıkınca osmanlı ile müttefik olmaya çalışıyorum. Olamazsam da ufak tefek hediyelerle ilişkileri iyi durumda tutmaya bakıyorum. Bir de en kıse sürede çanakkele limanına bir tana dandik gemi yollayın. Böylece ruslar akdenize açılıp osmanlı limanlarını bloke edemesin ve osmanlı ile yapacağınız ticaret zarar görmesin (osmanlı toprakları geniş olduğu için ona iyi mal satıyorsunuz , yani tamamen maddi sebepler var :D )


Amerika. Malum fransaya verilen toprak yüzünden burdaki orducuk ! kübaya geliyor. Burda bulunan iki orduyu birleştiriyorum ve yanına bir kaç tane daha line infantry vs alıyorum. Eğer hızlı fetih istiyorsanıza bol miktarda milita alımı yapın (fethettiğiniz yerde bırakır yola devam edersiniz veya isyan çıkmasını bekleyip isyancıları bastırıp gidin size kalmış). Şimdi gelelim fetihlere. Eldeki orduyu güçlendirirken bir miktarda brig slop gemisi de üretin. Ordu ve donanma hazır olunca ihtiyatlı şekilde güneye korsanların elindeki adalara yönelin ve fethedin. Korsanları yıkıp adalarda asayişi kurana kadar zaten fransa hollandayı yıkmış oluyor ve siz portekiz-ingiltere ile savaşa girmiş oluyorsunuz. Bundan sonra ise holldandan kalan toprakları ve bölgede kalmış olan tek ingiliz adasını ele geçirin ve son olarak new spain kuzeyindeki toprağı alıp fethetme görevini bitirin ve new spain toprakları size katılsın (alternatif olarak ilk önce portekiz ingiltere savaşını bekleyip ilk önce ingilizin elindeki adayı hemen fethedip ateşkes yoluna gidebilirsiniz. Böylece açık denizlerdeki olası ingiltere ile girişilecek deniz savaşlarına veya ticaret blokajlarına mahal vermemiş olursunuz, karar size kalmış.)

Tüm bu aşamalardan ve hindistan fethinden sonraki döneme kadar ya ingiltere fransayı amerikadaki topraklardan kovuyor veya fransa sizle müttefikliği bitiriyor (rejimi cymhuriyet yaptığımız için). Eğer ingiltere  fransayı kovarsa hindistandaki ordularını ameriya taşıyıp ingilterenin elindeki toprakları tek tek ele geçirin ve bol bol denizlerde ve ticaret bölgelerinde savaşın ( veya doğrudan ingiliz adasına saldırıp 3 toprağı ele geçirip onu yıkın, ardından amerikaya gidin). Eğer fransa sizle müttefikliği bozarsa doğrudan fransaya saldırıp onu yıkın ve çıkacak isyanı cumhuriyet kurulacak şekilde ayarlayıp fransayı tekrar kurun, Fransa tekrar kurulunca parisi güçlü bir ordu ile kuşatıp ateşkes+ticaret+müttefiklik isteyin. Kabul edincede fransadn aldığınız diğer toprakları da ona verip geri çekilin, böylece kuzeyinizde güçlü bir müttefik kalır. Sonrasına yine aynı şekilde ya doğrudan ingiltereyi işgal edip yıkın ya da yavaş yavaş amerikadaki topraklarını ele geçirin. Bu aşamadan sonra ben mısır filistin suriye mezapotamya anadolu şeklinde osmanlıyı işgale başlıyorum. Ardından onunla ateşkes yapıp gürcstan üzerinden önce rusya sonra isveç şeklinde devam edip dünyadaki tüm ekonomik kaynak üreten toprakları fethediyorum (şeker kürk baharat kahve vs) üzerine yavaş yavaş tüm deniz kaynağo bölgelerini de ele geçirdiğim için para yüzbinler vs oluyor :)


ÖNEMLİ NOT: Bu rehber iş yerinden; işten fırsat buldukça cümle cümle hatta kelime kelime yaklaşık 4,5 saatte yazıldı, sebebi ise tamamen can sıkıntısı :D. Uzunluğu ve kelime hataları için lütfen mazur görmeyin yani :)
[+] 6 üye hazarowa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 


Bu Konudaki Yorumlar
Empire - İspanya Rehberi - Yazar: Faramir - 13-08-2018, 01:57
Empire - İspanya Rehberi - Yazar: hazarowa - 27-06-2020, 16:51Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.