Empire - Prusya Rehberi
300px-Flag_of_Prussia_%281892-1918%29.svg.png

Başlangıç Durumu

Oyunun başında Prusya'nın iki adet bölgesi vardır yine iki adet'de ticaret ortağı vardır.Az sayıda ki ticaret limanı Prusya'nın ticaretini ne yazık ki olumsuz etkiler.Vergiler idare eder bir seviyededir ve Prusya diğer ülkelere göre nispeten daha güçlü bir ordu ile başlar.Oyun da ki en büyük sorun ise muhtemelen din olacaktır Protestan Prusya Katolik Avusturya ve Polonya fetihlerinde din meselesi yüzünden çok sıkıntı çekeceği bir gerçektir bunu ise Klise ve Din Adamları sayesinde aşmak gerekiyor.Tanıtım bittiğine göre şimdi sıra yapılacak hareketlere gelsin.

Bölgesel Genişlemede İzlenilmesi Gereken Yol

-1328769578.jpg

1.İlk hedefimiz Danimarka'nın Başkenti Kopenhag olsun bunun için Başkentimizden Hat Piyadesi eğitelim hatta isterseniz Doğu Prusya'dan da asker bindirip gemilerle kuşatmaya getirebilirsiniz.Kopenhag alındıktan sonra Danimarka'ya barış teklif edin kabul edecektir İsveç'e karşı kalkan konumunda olacaktır bir süre.

2.Avusturya ve Polonya'nın birbirine düşmesini bekleyin ardından Kopenhag'da güçlendirdiğiniz ordunuzla Varşova ve Danzig'i fethedin.Yapabilirseniz tamamını da fethedebilirsiniz Polonya'nın ama zor olur sizin için.

3.Polonya ile savaşırken Courland size saldırırsa Polonya ile barış yapın ve saldırınızı Courland'a yapmaya başlayın.Courland düşünce tekrar Polonya'ya savaş ilan edin ve tamamını almaya bakın.

4.Saksonya üzerine yürüyeceğiz artık ordumuz ve ekonomimizde güçlü ayrıca Polonya yok onu koruyan bu sebeple Dresden Muharebesi size sorun yaratmamalı artık.

5.Şimdi sıra Hannover'da koruyucusu Büyük Britanya olmadığı bir zaman bekleyin ve bu bölgeyi de alın Britanya varken bu dediğimi yapmayın sakın ama.

6.Westphalia ve Württemberg yeni hedefleriniz olabilir arkadaşlar artık bunlar müttefik ve ayrıca Avusturya'da bunlarla müttefik oluyor genelde ama Avusturya savaşa katılmayacaktır katılırsa bile çok zorlayamaz sizi.

7.Yukarıda dediğim gibi Avusturya savaşa katılmasa bile burada katılacaktır çünkü artık hedefimiz Bavyera.Avusturya savaşa katılır büyük ihtimalle burada'da yapmanız gereken ikisini ezmek yine.Bunu yapamam diyorsanız Avusturya ile müttefik olun bir önceki turda bunu yapın ama(6.)'da yani.Bu sefer Avusturya ile müttefik olursunuz ve savaşa gelmez Bavyera yanında.

8.Sıra Asıl Şimdi Avusturya'ya geldi gerçek anlamıyla burada yapmanız gereken yavaş yavaş fethetmek hızlı da olabilirsiniz ama şunu unutmayın halkın dini yüzünden çok sıkıntı yaşayacaksınız.

9.Eş zamanlı olarak Hollanda'ya da saldırıp Avrupa Tarihinden silebilirsiniz artık.

10.Alsace-Lorraine bölgesi bizim alacağımız neredeyse en son bölge zaten artık tüm Avrupa sizden nefret ediyor hale gelecektir bu sebeple diplomasi yapmak gereksiz olacaktır yapmanız gereken güç yoluyla almak bu riske değer bir hamle olacaktır.

11.Son Olarak hala yeterli gelmediyse yaptıklarınız Venedik ve İspanyol topraklarına saldırın son olarakda Papalık'ı bitirebilirsiniz.

Diplomasi

Kopenhag'ı fethettikten ve Polonya'ya saldırdıktan sonra Rusya ile barış yapmaya çalışın ve Doğu'da ki tehdidi yok edin.Bu sayede Ordunuz Batıya yoğunlaşabilir.

Ticaret

Başlangıçta ticaret kapasiteniz olacak bunu yeni antlaşmalar için kullanın.Prusya donanma olarak diğer ülkelerden geri olacaktır iyi bir donanmaya sahip olamayacağını düşünüyorsanız Brezilya veya Fil Dişi Sahilleri gibi ticaret bölgelerini almaya kalkmayın bunun yerin Avrupa Ticaretini ele geçirmeye bakın.

EK Tavsiye

Okul kurmayın Avrupa'da fethettiniz bölgelerde bir çok devletin kendine ait Okulu zaten var bunları ele geçirdiğiniz zaman Teknolojik olarak zaten ilerleyeceksiniz bu sebeple ekstra para verip yeni okullar kurmayın bunların yerine fabrikalar,tarım arazileri,kiliseler kurun.

Tartışma Konuları

1-Sizce Prusya ile savaşta Ordu düzeniniz nasıl olmalı?

2-Rusya ile savaş ne zaman olmalı erkenden bitirmek mi yoksa uğraşmayıp sonlara bırakmak mı daha iyi olur?

3-Kullanabileceğiniz en iyi birim hangisi?

4-Bakan atamaları nasıl olmalı?

5-Donanma'ya da Ordu kadar önem verilmeli mi sizce buna gerek var mı?

6-İsyan Riskleri için nasıl önlemler alınmalı?

7-Önce hangi teknolojiler araştırılmalı?

Dipçe;Arkadaşlar Rehber benim değildir yabancı bir siteden görüp çevirdim yine fakat bir çok cümle ve taktik ekledim yani yarı özgün yarı çeviri bir rehber oldu.Umarım beğenirsiniz.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 3 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Eline saglik, Faramir. Prusya sahsen benim Empire`da en zevk aldigim ulkelerden biri, zorlayici olmasi bakimindan. Bir kenarda Avusturya bir yanda Polonya size savas acmak icin bekliyor.
Ara
Eline sağlık. Güzel rehber.
Ara
(08-07-2018, 19:17)Sezar : Eline saglik, Faramir. Prusya sahsen benim Empire`da en zevk aldigim ulkelerden biri, zorlayici olmasi bakimindan. Bir kenarda Avusturya bir yanda Polonya size savas acmak icin bekliyor.

Bence de özellikle Prusya,Avusturya,Polonya aynı anda birbirleri ile savaşta olunca daha da güzel oluyor.Ortalıkta ki karmaşadan yararlanıp erkenden güçlenmek çok güzel oluyor.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Ben prusya ile ne yaptıysam başarıya ulaşamadım , yani zor seviyelerde :) Sadece yıllar süren ve insan kıyımından ibaret olan savaşlar ve kargaşa yaşadım :/ Ama ne kadar dayanırsam dayanayım ingiltere işin içine girince (ki içine girmediği olay yok !) olaylar kör dövüşüne dönüyor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.