Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
#41
Enver Paşa Sakarya savaşında Atatürk ün yenilme ihtimalini düşünüp geri dönmek için o sırada sovyet türkiye sınırında bekledi. kısaca çok egoisttir fazla muhafazakardır ben kapalı bir kutudur. klasik her muhafazakarın vereceği zararı sağolsun o da vermiştir. teşekkür ediyoruz.
Ara
Cevapla
#42
İsmail Enver Bey, Sultan Abdülhamid'in istibdat rejimine karşı güneş gibi doğmuş, terakkiperver bir ihtilal ile bu millete yeniden ümit ışığı olmuştur. Hürriyet ülküsü ile çeşitli çevrelerden pek çok insanı bir araya getirmiştir. Etkileri tüm Ortadoğu'ya nüfuz eden İttihat ve Terakki hareketinin en önde gelen ismidir (ki Türkiye'de cumhuriyeti ilan eden kadroların da ilahi bir ilhamla gökten indiğini zannetmemeli, cümlesi İttihat'çıdır.). Türkiye'de vuku bulan yeni rejim hareketine zarar vermek niyetinde olmadığı için, Rus mitralyözünün önüne atlayarak "adeta" intihar eden bir kahramandır. Siyasi vizyonu, Himalaya dağlarından daha yüksek bir idealisttir.

Hain demek ahlaksızlıktır. Bir insanın iyi biri olmak için tüm ömrünce başarılı olması gerekmez. Enver Paşa bir zamanlar başarılıydı, ve o zamanlardan kalan miras hâlâ yaşıyor. İttihat ve Terakki hâlâ yaşıyor.

jB380j.jpg
[+] 2 üye Dadakoğlu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#43
O iyi insanlar o güzel atlara binip gittiler.

enver-pa%C5%9Fa-foto%C4%9Fraf-ar%C5%9Fivi_1118255.jpg
ALEMLERİN RABBİ ŞANLI GÖZTEPE
[+] 2 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#44
Kesinlikle her asker gibi o da kahramandı
nlGBq1.gif
Ara
Cevapla
#45
Hayatı hakkında pek fazla bilgim yok ama Balkan savaşlarında hükümetin başarısızlığını öne sürerek darbe yoluyla ülkenin idaresine gelmiş 5-6 sene içinde 1. Dünya Savaşında ülkenin tüm topraklarını kaybetmiş fail bir general olarak görüyorum ben.
Ama hain demek saçma. Ülkesinin kötülüğünü düşündüğünü zannetmiyorum. Ülkede iyi bir şeyler olsun diye çalışmış ama başarısız olmuş.
Kurtuluş Savaşında Atatürk'ün izin vermeme kararı çok yerinde olmuş. Enver paşa o dönem için çok etkin bir siyasetçi. Arkasına üç beş general daha alıp milli mücadelenin başına geçip onuda kaybedebilirdi :P

@Faramir tam senin konu. Yeşillendir buraları :D
Ara
Cevapla
#46
388px-Ismail_Enver_Pascha.jpg

@Sübaşı teşekkürler ama artık gerek görmüyorum Türkiye'de belli bir güruh  var ve bu güruha ne yaparsan yap anlatamıyorsun çünkü anlamak istemiyorlar vesselam bu güruha ben istediğim belgeyi sunayım yine de anlamıyorlar fakat bir kere daha deneyeyim şansımı.İttihat ve Terakki zihniyetini anlamalıyız önce bunun için İstibdat dönemini iyi bilmek gerekiyor şahsımca yapılanları özellikle kaybedilen vatan topraklarını ve hiç mücadele etmeden bunların bir çoğunu bırakmamız bunun bir örneği daha yoktur herhalde Tarihimizde savaşmadan toprak vermek varsa bile bu denli fazla değildir diye düşünüyorum.Bunun yanı sıra bütün bunları bilen biri zaten Enver Paşayı iyice anlayacağını düşünüyorum onlara boşuna Hürriyet Kahramanı denmedi sonuçta.Enver Paşa tek bir düşmanla'da mücadele etmeyen biridir aynı zamanda I.Dünya Savaşında bile Halaskar Zabitan grubu Paşayı baltalamaya çalışıyor ayrıca bunun yanında elbetteki hataları da vardır.Mesela Hatt-ı Enverî, savaş zamanı için yanlış bir şeydi baştan yapılsa daha mantıklı olabilirdi savaştan önce ama savaş zamanı için kötü bir seçim gibi.Fakat iyi yanları ağır basar bana göre Enver Paşa'nın kurduğu ordu ile Kut Savaşı,Çanakkale Savaşı gibi zaferler kazanılmıştır ve yine onun yetiştirdiği veya onun tarafında olan İttihatçı Subaylar tarafından da Milli mücadele başarıya ulaşmıştır Enver Paşa hakkında yazılacak çok şey var fakat gerçekten buraya sığmaz eğer aklında soru işareti olan varsa sorabilir beni daha önceden bilen bilir en azından 4-5 yıldır İttihat ve Terrakki erkanına en çok ta Enver Paşaya hayranımdır ve bu konuda yazılarım araştırmalarım okuduğum kaynaklar çoktur neredeyse bu konuyla ilgili tezlerde dahil olmak üzere bir sürü kitap ve makale okumuşumdur bu konuya hakim olduğumu düşünüyorum bu sebeple uzatmadan fikrim yukarıda bellidir zaten kesinlikle hain değil bir Kahramandır sadece şansızdır bir iki şey daha  söyleyip sözümü bitireyim;

"Uzun zamanlardan beri Türkistan Türklüğü ile Osmanlı Türklüğü arasındaki irtibat kopmuştur. Ben, Osmanlı ordularının başkomutanı ve İslâm Halifesinin damadı olarak oraya gelir ve Türkistan’ın bağımsızlığı uğruna ölürsem, bu köprüyü kurmuş oluruz.” – Enver Paşa

“Enver Paşa Türkistan toprağında ŞEHÂDETİYLE, bu ülkede ve Türk târihindeki en büyük görevini yapmıştır.” Zeki Velidi Togan

Son söz de bu olsun ki bence Enver Paşayı en iyi anlatan sözdür;

“Enver; kanlı vuruşmaların, yürek delen okların, göğüs parçalayan kargıların, baş uçuran kılıçların hikayesidir. Enver; su gibi akan kanların, sayısız harcanan canların, sonu olmayan yiğitliklerin destanıdır. Enver; kızıl elmanın izinde uluğ bir yolcu, yiğit bir ihtilalcidir.” – Hakan Boz
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
[+] 1 üye Faramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#47
Hain demek kesinlikle doğru değil. Enver paşa son derece vatansever fakat fazla romantik ve hayalperest bir kişiliktir. Yeterli kabiliyet, beceri ve yetkinliğe sahip olmamak kimseyi hain yapmaz. Kahramanlık olayına gelirsek, kendisi cesur bir insandır zira bunu ölüm şeklinden de görebilirsiniz. Fakat Türk milleti adına yaptığı bir kahramanlık yoktur.
Ara
Cevapla
#48
Şehzade Yusuf İzzeddin Efendi'nin ölümünde de bir dahili varsa artık ne diyeceğimi bilemediğim şahsiyet. Kendisini askerin içerisinde bu ne hal diyerek azarladığı bir gerçek üzerine tokat attığını iddia edenler bile oluyor. İlber Hoca öldürülmesinde bir Alman tertibinden bahseder. 1. sayfa'da Şarköy Çıkarması'nı eline yüzüne bulaştırmasını 2. sayfada Kazım Karabekir'in İttihat ve Terakki Fırkası hakkında (bilmeyenler için İttihat ve Terakki Cemiyeti ile aynı şey değildir) söylediklerini içeren bir paragrafı paylaşmışım. Zamanım olursa Filistin ve Sina'nın kaybına dahlini Mustafa Kemal ile o cephede restleşmelerini anlatacağım. Saray damadı sıfatıyla türlü siyasi entrikalara girerek belli pozisyonları yeterli kabiliyet, beceri ve yetkinliğe sahip olmadığı halde işgal etmek günümüz FETÖ'cülerinin devlet yapılanmasını andırıyor. Şimdi buraya Zeytindağı'dan paragraflar atmak vardı da Falih Rıfkı Kemalist diye beğenmeyenler olacak.
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#49
@Kurt Knispel
Hali hazırda satırlarından Kemalist propaganda akıyor, ilaveten Kemalist bir metne yer vermene lüzum yok.
jB380j.jpg
Ara
Cevapla
#50
Ömrünü vatan ve millet için savaşmakla geçiren,26 yaşında binbaşı olan,vatan topraklarının yabancı ülkelere peşkeş çekileceği gün meclis basıp hükumeti düşüren bir adamdır kendisi. Anadolu'ya girişi yasaklanınca durmak bilmeden Kafkasya'daki Türkler için savaşmış ve yalın kılıç Rus askerlerinin üstüne koşarak şehit olmuştur.Hataları olsa da Enver Paşa'ya vatan haini demek cahillikten başka bir şey değildir.
Ara
Cevapla
#51
Hain olmadığı kesin ama ben herhangi bir kahramanlığını olduğunu bilmiyorum.Sadece tarihteki yüzbinlerce kaybetmiş komutandan biri. Bence birazcık şerefi olsaydı divan-ı harbi'nin savaştaki kötü yönetiminden ötürü gıyabında verdiği idam cezasını duyunca kaçmaz, hayalleri uğruna bu dünyadan kopardığı binlerce genç gibi ölüme giderdi.Ama şerefsizce kaçmaya karar verdi.Bence Enver Paşa kafayı birilerini yönetmekle bozmuş megalomanın tekidir.
Ara
Cevapla
#52
(11-04-2018, 18:42)süleyman maik : Hain olmadığı kesin ama ben herhangi bir  kahramanlığını  olduğunu bilmiyorum.Sadece tarihteki yüzbinlerce  kaybetmiş komutandan biri. Bence  birazcık şerefi olsaydı  divan-ı harbi'nin  savaştaki kötü yönetiminden ötürü gıyabında verdiği idam cezasını duyunca kaçmaz, hayalleri uğruna  bu dünyadan kopardığı binlerce genç gibi ölüme giderdi.Ama şerefsizce kaçmaya karar verdi.Bence Enver Paşa kafayı birilerini yönetmekle bozmuş  megalomanın tekidir.

Son yıllarda Murat Bardakçı gibi kalemler sayesinde yeniden kabaran neo-İttihatçılık damarı sebebiyle, tutunacak bir mefkure ve rehber kabul edilecek bir figür arayan gençler tarafından abartılarak anlatıldığına, anlaşıldığına hükmediyorum ben de.
Ara
Cevapla
#53
Enver Paşa'ya ''hain'' demek tarihsel bilgi yoksunluğunun bir sonucu olmakla birlikte kendisine aşırı ve bir o kadar da gereksiz bağlı olan insanlar da - özellikle şu Türkçü-Turancı arkadaşlar kendisini pek bir sever - Enver Paşa'yı kahraman ilan ederek duygularına yenik düşmüşlerdir. Enver Paşa devletine, vatanına son derece bağlı bir komutandı. Kendi ifadeleriyle de İttihat ve Terakki'nin kuruluş amacının ''Devletin yıkılış sürecini uzatmak ve mümkün dahilinde ise yıkılmaktan kurtarmak'' olduğunu söylemişlerdir. İttihat ve Terakki'nin askeri yapılanmasının başındaki isim de Enver Paşa. Dolayısıyla kendisine ''hain'' damgası vurmak pek hoş değil. Kusursuz da değil elbette. Yerine göre yanlış yapan bir insan. Tecrübesiz ve becerikli olmayan bir başkomutan. ''Aldım gitti.'' diyerek devletin imparatorluk ordusuna 1.5 milyon insan alıyor. Nereden buluyor bu kadar askeri? Medreseden ve gayrimüslimlerden tabii ki. O dönemde o insanlar askerlikten muaf bir de. Günün birinde ani bir kararla şişmiş balona dönen bu orduyu o koşullar altında ne düzgün besleyebilir ne gerekli lojistik desteği sağlayabilir ne de düzgünce bir yerden bir yere sevk edebilirsiniz. O dönemde Ankara'dan ilerisinde demir yolu bile yok. Sen buna rağmen 300 bin kişilik orduyu Kafkasya'ya sürersen o ordu açlıktan da yok olur soğuktan da. O giden ordu da ekipmanlardan yoksun. Sanmayın ki düzgün kıyafetlerle, silahlarla gittiler oraya. Yani sonuç olarak kendisi hain değil elbette ama ''kahraman'' olarak da nitelendirmek pek de doğru değil.
[+] 3 üye EspadadelAlba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#54
Hain olmadığı kesin fazla hayalperest bir insandı ve bu kendini bitirdi. Ayrıca fazla almancı olmasıda başka bir hata
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.