Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
(03-01-2019, 13:56)basileus : Kendi çevremden yola çıkarak böyle bir kanaate vardım. Tek etken o değil tabi ki, İttihatçı romantizmini besleyen başka isimler-kanallar de var ama hem yazdığı kitaplar hem yaptığı program sayesinde bu teşkilata olan ilgiyi canlandırmada başat etken olduğunu , etrafımdaki kişilerin İttihat ve Terakki sempatisi kazanırken geçtikleri aşamalarda açık biçimde görüyorum.

Murat bardakçının enver adlı kitabını okudum zerre kadar bu duyguları besleyecek ifadeye rastlamadım tamamen objektif şekilde yansıtmış ama dediğin gibi ittihatçı romatizmini besleyen yazarlar doğrudur ama murat bardakçı onlardan biri değil
Ara
Ya ben ''Fake'' Enver okudum ya da Enver'i okuyanlar yarım yamalak, eksik okudu. Enver'in ön sözü bile başlı başına Enverci romantizmi içerir.
[+] 1 üye EspadadelAlba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-01-2019, 22:26)EspadadelAlba : Ya ben ''Fake'' Enver okudum ya da Enver'i okuyanlar yarım yamalak, eksik okudu. Enver'in ön sözü bile başlı başına Enverci romantizmi içerir.
İlginç cidden ilginç , sendeki önsözü at bende akşam atayım karşılaştıralım
Ara
(04-01-2019, 19:09)Ferreke : İlginç cidden ilginç , sendeki önsözü at bende akşam atayım karşılaştıralım

Önce romantizmin tanımı yapayım da sonra ''Bunun Enverci romantizm ile ne alakası var?'' gibi karşı sorularla karşı karşıya kalmayayım. 

Romantizm: Akıl ve sağduyuya verilen anlamsız önemi reddeder ve asıl önem verilmesi gerekenin duygu ve hayaller olduğunu savunur.

Ön sözde yer alan şu anlatılar bile yeterli; Enverci romantizmini anlamak için:

Ara
orası önsöz mü , önsöz sayfa 31de bitiyor dikkat edersen altına adını ve tarihi yazmış bu orada önsözün bittiği anlamına geliyor. Kitap daha çekici olsun diye kozmetik amaçla öyle yazmıştır sonuçta bu kitap ve okuyucuda ilgi uyandırması lazım bunun gibi konuya girmeden önce küçük bölümler çoğu kitapta var tutupta bunu bütün neo ittihatçılar bunun içinden çıkıyor demek aklı bir kenara koyup düşünmek gibi bir şey

İttihatçı romantizmini besleyen önsözdeki bazı ifadeler

Romantik ittihatçılığı destekleyen bir ifade daha

Enveri Kahraman yapan bir ifadesi daha

Şimdide Turancıları besliyor

(04-01-2019, 21:06)EspadadelAlba : Önce romantizmin tanımı yapayım da sonra ''Bunun Enverci romantizm ile ne alakası var?'' gibi karşı sorularla karşı karşıya kalmayayım.Romantizm: Akıl ve sağduyuya verilen anlamsız önemi reddeder ve asıl önem verilmesi gerekenin duygu ve hayaller olduğunu savunur.Ön sözde yer alan şu anlatılar bile yeterli; Enverci romantizmini anlamak için:

basilyus neo ittihatçıları besliyor dedi , bende enver kitabında objektif şekilde anlattığını söyledim , sende benim söylediğimin yanlış olduğunu ima edip enver kitabının önsözünün başlı başına enverci romantizmi içerdiğini söyledin ki yazarken sende anlamışsındır. alakası yok ,yukarıda anlamını yazmışsın güya ama saçmaladığını sende farketmişsin sanırım romantizmin edebiyattaki düşüncesini yazma gereği duymuşsun. kısaca üstteki salatayı ne anlatmak maksadıyla yazdın
Ara
Bardakçı'nın yazılarında bariz bir biçimde ittihadçı romantizm var. Gerçekleri sadece aptallar reddeder bardakçı da aptal bir adam olmadığından gerçekleri inkar etmiyor bunun yerine olaylarda duygusal ifadelere yer vererek romantizm yapıyor.Eminim ne dediğimden anlamadınız zaten ben de anlatamadım ama örneği verdiğimde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Mesela osmanlıcılar içinde sadece aptal olanlar kardeş katli yok diyorlar.Aptal olmayanlar kardeş katlinin var olduğunu kabul ediyor ama padişahın bunu yapması gerekliymiş padişah bunları yaparken çok acı çekiyormuş gibi anlatıp katili olayın mağduruymuş gibi gösteriyorlar.
[+] 1 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kavrayamadığınız olay şu o kitap 2 sayfadan ibaret değil orada yazar kitapta anlatacaklarına gelmeden önce kozmetik amaçlı 2 sayfa oluşturmuş, orayı görüncede ışık gören tavşan gibi kalmışsınız, o 2 sayfadan çıkamıyorsunuz , akıl müessesesinden çıkmadan düşünmenizi tavsiye ederim
Ara
O alıntı ön sözde yer alıyor. Kitabı aç ve oku lütfen. Sana yalan söylemem için hiçbir sebep yok. Ön söz sayfa 9'da başlıyor 34'de bitiyor. 35'de zaten Birinci bölüm ile kitabın içeriğine dair anlatımlar başlıyor. Ben de kitap yok mu sanıyorsun? Kendi kendime uydurmuyorum bunları.

Ön sözün tanımı belli. O 25 sayfanın tamamı ön söz anlatımı. İçindekiler kısmında bile belli ön sözün kaç sayfa olduğu. Bunu tartışmayalım lütfen.

O tanımı da neden yaptığımı açıkladım. Bu soruyu sorman anlamsız.

Bu Neo-İttihatçılığı da hiçbir zaman anlamadım. Ben İttihatçıların her zaman savundukları ideolojinin yapısını sorgulamayan ve gereksiz muhafazakarlaşan kişiler olduğu düşünmüşümdür. Körkütük kalpten bağlılar bu ideolojiye. Bunun yenisi eskisi olmaz. İttihatçılar her zaman böyleydi. Ne ideolojiyi ne de ideolojinin başındaki kişiyi sorguladılar. Sorgulayanlar zaten terk etti o ideolojiyi, o ayrı mesele. Enverci romantizmi tam anlamıyla İttihatçı romantizmidir. Bunun da yenisi eskisi olmaz. Enverci romantizmi beslemeyen adam nasıl İttihatçı romantizmini benimseyecek? İdeolojilere bağlanmak için önce kişilere bağlanmak gerekir. Atatürk'ü anlamadan ona bağlanmadan nasıl Atatürkçü düşünceye bağlanılmıyorsa, Enver Paşa'ya da bağlanmadan İttihatçı düşünceye bağlanılmaz. Bugün Alparslan Türkeş'i kalbinde taşımayan kaç tane ülkücü var? 

Umarım sorularına cevap bulmuş olursun.
Ara
Enver bir güneş gibi doğmuş, bir gurûb (gün batımı) ihtişamıyla batmıştır.
M. Kemal Atatürk.

Son söz Gazi'ye ait.
We will watch your career with great insterest
Ara
(07-01-2019, 19:50)EspadadelAlba : O alıntı ön sözde yer alıyor. Kitabı aç ve oku lütfen. Sana yalan söylemem için hiçbir sebep yok. Ön söz sayfa 9'da başlıyor 34'de bitiyor. 35'de zaten Birinci bölüm ile kitabın içeriğine dair anlatımlar başlıyor. Ben de kitap yok mu sanıyorsun? Kendi kendime uydurmuyorum bunları.

Ön sözün tanımı belli. O 25 sayfanın tamamı ön söz anlatımı. İçindekiler kısmında bile belli ön sözün kaç sayfa olduğu. Bunu tartışmayalım lütfen.

O tanımı da neden yaptığımı açıkladım. Bu soruyu sorman anlamsız.

Bu Neo-İttihatçılığı da hiçbir zaman anlamadım. Ben İttihatçıların her zaman savundukları ideolojinin yapısını sorgulamayan ve gereksiz muhafazakarlaşan kişiler olduğu düşünmüşümdür. Körkütük kalpten bağlılar bu ideolojiye. Bunun yenisi eskisi olmaz. İttihatçılar her zaman böyleydi. Ne ideolojiyi ne de ideolojinin başındaki kişiyi sorguladılar. Sorgulayanlar zaten terk etti o ideolojiyi, o ayrı mesele. Enverci romantizmi tam anlamıyla İttihatçı romantizmidir. Bunun da yenisi eskisi olmaz. Enverci romantizmi beslemeyen adam nasıl İttihatçı romantizmini benimseyecek? İdeolojilere bağlanmak için önce kişilere bağlanmak gerekir. Atatürk'ü anlamadan ona bağlanmadan nasıl Atatürkçü düşünceye bağlanılmıyorsa, Enver Paşa'ya da bağlanmadan İttihatçı düşünceye bağlanılmaz.

Umarım sorularına cevap bulmuş olursun.

ne anlatıyorsun sen ,murat bardakçının kitabında enverci romantizmini anlattığını söyledin şimdide birşeyler karalamışsın yok onu benimsemezse onu nasıl benimsemeyecek falan filan yukarıda herifi karaladığının yanlış olduğunu örnekleriyle belirttim şimdide yan çiziyorsun

sorulara cevap aradığım filan yok , gereksiz yere karaladığın bir kişiyi ithamlarından arındırmaya çalışıyorum
Ara
Kitabı okumadım ondan kitap hakkında yorumda bulunamayacağım ama dedesi İttihat ve Terakki üyesiymiş belki objektif davranamıyor olabilir. Ama kesinlikle taraflı diyemem çünkü çok araştırmadım.
Ha Enver Paşa hain denmesi saçmalıktır bu arada.
Ara
(07-01-2019, 22:36)ragnarl7 : Ha Enver Paşa hain denmesi saçmalıktır bu arada.

Hain denmesi saçmalıktır doğrudur ama kahraman demek hain demekten çok daha yanlıştır
Ara
Kahraman denmesi -kendisini kahraman görmüyorum nasıl hain denmesinden saçma olabilir ki? Sizce nedir vatan hainliği belirtisi Enver Paşa'nın?
Ara
Sizin kahraman görmenizden değil o ibare o kahraman mıydı hain miydi ifadesine ithafen yazılmıştı.

Alparslan Türkeş'in bir sözü var
"Becerisizlikle ihanetin arasında kıldan ince bir çizgi vardır.
Beceremediği halde mevki-makam işgal etmek en büyük ihanettir"
Ara
Bu vatan uğruna çalışmış her insan, başarısız olsa bile hainlikle itham edilemez. Ama tarihi bir şahsiyet değerlendirilirken her yönü ile objektif değerlendirilmelidir. Enver Paşa'da böyle birisidir. Hep ideolojik açılara göre değerlendirilir. Peki Enver Paşa'ya, ve dolayısıyla İttihatçılığa kimler ideolojik bir gözle bakıyor?

1- Abdülhamidçiler: İslamcı/Muhafazakar kitlenin içine dahil olduğu bu grup genellikle Osmanlı Devleti'nin yıkılış sebeplerini 2. Meşrutiyete ve İttihatçıların (Ve hali ile Enver Paşa'nın) üzerine yıkarlar. Aslen bu grup, kendi fikirlerine öncülük eden bir Liderin tahttan indirilmesinden hoşnutsuzlardır.

2- Liberaller: Liberaller İttihatçıların Askeri dikta yönetimine, pek demokratik olmayan yönetim uygulamalarına ve özellikle uyguladıkları Milliyetçi düşüncelere karşı çıkarlar, bu grup için Enver Paşa ve diğerleri birer seri katil, İTC ise bir dikta örgütüdür.

3- Bazı Turancılar ve Yeni İttihatçılar: Bu grup genelde Türkçü-Turancı fikirleri romantik düzeyde savunan bazı kişilerden oluşur. Kimileri de İttihatçılıktan etkilenip, İttihatçılığı sadece Turancı bir fikir sanarak "Yeni İttihatçılar" dediğimiz alt kümeyi oluştururlar. Bazı Turancılar neden Enver Paşa'ya körü körüne bağlıdır?
Çünkü Turan için onun kadar savaşan birisi yoktur. Atatürk'ün gerçekçi bir tutum ile yeni Türk Devletini kurup bu devletin kalkınmasına odaklanması, uç hedeflere bulaşmaması yüzünden, azınlık da olsa bazıları Enver'i, Mustafa Kemal'den üstün tutar.

4 - Kimi Atatürkçüler: Bu grup aslında bayağı istisnai bir örnek. Kimi Atatürkçüler ve hatta bir üstteki grup, Enver ile Mustafa Kemal arasındaki ilişkiyi entrika meselesi haline getirip liderlik yarışına dönüştürürler. Kimileri, Kurtuluş Savaşı'nda Enver Paşa'nın Atatürk'ün yerini almak istediğini düşünür. Kimileri de, İttihatçı komitacılığın son kalıntıları olan İzmir Süikasti Girişimini de bütün İttihatçılara yıkar.

Fakat sonuç olarak; İttihatçı romantizmi de, İttihatçılık karşıtı romantizmin de bir anlamı yoktur. "İttihatçılar Ölür, İttihatçılık ölmez." fikri de yoktur. Bu gün Türk Siyasetinde hiçbir etkisi olmayan İttihatçılığı ölmüş sayabiliriz. Hukuken, başarısız çıktığı savaş sonucunda son bulmuştur. Geriye kalanlar Mustafa Kemal'in yanına katılmış, Fakat bunu ihtiras meselesi haline getirenler 1926'da İttihatçılığın son kalıntılarını da kendi elleriyle gömdürmüşlerdir. İttihatçılık, Jön Türklerden aldığı bayrağı; devamı olan Atatürkçülüğe bırakmıştır. 
Bugün İttihatçı geçinen insanlar kişiliğe kapılmış romantikler, İttihatçı düşmanları ise hala bu fikrin öldüğünü fark edemeyip 2019 senesinde Enver Paşa'yı ezeli düşman gibi eleştiren kişilerdir.
[+] 2 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Enver Paşa ne Hain ne Kahraman kendisi başarılı bir asker , zeki bir adam fakat kendisi inatı ve hırsına yenik düşmüştür kendisi ileriyi hırsı yüzünden görememiş bir hayal üzerinde gitmiştir.
Ara
Enver Paşa kesinlikle hain değil.Vatansever bir adamdı.Lakin sultan Abdülhamid Han'ın indirilmesinden tut imparatorluğun yıkılışına kadar herşeyin baş sorumlusu.Yani kahramanda değil.İyi şeyler için yanlış yoldan giden bir adam.Lakin aynı zamanda şehit.
Ara
Enver paşa ve kendilerine ittihatçı diyen o kişilerin kazandığı zaferler yönettikleri ordu ve zeki komutanları sayesindedir.Yoksa onlar Bırakın şehir almayı küçük çaplı bir isyanı bile zor bastırırlardı.
Enver Paşa'nın hain olduğuna dair 2 sağlam kanıtım var;
1-)Ülkeyi Alman gemilerini (Uluslar arası kurallara göre almaması gerektiği halde)ülke karasularına almak ve Rus topraklarını bombalama için gemilerle destek olmak suretiyle ülkeyi Kaybedeceklerini bildiği bir savaşa kaybedecek tarafta soktu
2.Bab-ı Ali Darbesi ve Gerekli olduğu halde Milletin iradesine karşı gelerek Meclis hükümetini devirmek istemesi
Yukarıda ki sebepler onun vatan Haini olduğunun kanıtıdır
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Katılmıyorum. Kaybedilecek bir savaşa sokmak vatan hainliğine delil teşkil ediyorsa Türk tarihinde birçok hükümdar hain demektir.
[+] 1 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(04-05-2020, 15:19)korkusalan : Enver paşa ve kendilerine ittihatçı diyen o kişilerin kazandığı zaferler yönettikleri ordu ve zeki komutanları sayesindedir.Yoksa onlar Bırakın şehir almayı küçük çaplı bir isyanı bile zor bastırırlardı.
Enver Paşa'nın hain olduğuna dair 2 sağlam kanıtım var;
1-)Ülkeyi Alman gemilerini (Uluslar arası kurallara göre almaması gerektiği halde)ülke karasularına almak ve Rus topraklarını bombalama için gemilerle destek olmak suretiyle ülkeyi Kaybedeceklerini bildiği bir savaşa kaybedecek tarafta soktu
2.Bab-ı Ali Darbesi ve Gerekli olduğu halde Milletin iradesine karşı gelerek Meclis hükümetini devirmek istemesi
Yukarıda ki sebepler onun vatan Haini olduğunun kanıtıdır

Lise tarih kitaplarında bile anlatılır önce ingilizlere gidildiği. Taraf olmayanın bertaraf olduğu bir savaş için müttefik arayışları vardı. Neyse zaten ne anlarlar ki. Sonuçta her savaşı kazanan ve hiç kayıp vermeyen bir ırkız dimi .s
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.