EU4 - İmparatorluklarınız
Müthiş. Kaç defa denedim beceremedim genel bir başlangıç taktiği verebilir misin.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Klasik oyun başı avusturya ve polonya ile dost oldum.Avusturyanın savaşlarına gidip favor topladım.Fırsat bulunca Osmanlıya dalıp önemli topraklarını aldım.Rusya güçlenince onunla müttefik oldum.Gerisi kolay oldu (: Son olarak Ortodoks oldum :) ortodoks olunca avusturya dostlugu gidiyor.Trust yüksek olunca din değiştir derim
Ara
(09-03-2018, 17:09)mertcam : Klasik oyun başı avusturya ve polonya ile dost oldum.Avusturyanın savaşlarına gidip favor topladım.Fırsat bulunca Osmanlıya dalıp önemli topraklarını aldım.Rusya güçlenince  onunla müttefik oldum.Gerisi kolay oldu (:  Son olarak  Ortodoks oldum :) ortodoks olunca  avusturya dostlugu gidiyor.Trust yüksek olunca din değiştir derim

Avusturya dost olmuyor ya oyun başı fazla diplomatik ilişkisi var diye ilişki penaltısı var -50. :confounded:
Ara
Osmanlıyı rival alınca elbet dost oluyor :)
Ara
Osmanlıyı rival alacak kadar büyüsem Avusturyayla işim ne.
Ara
Avusturya Osmanlıyı rival alınca demek istemiştim.
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
5DXvEM.jpg
[+] 2 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hessian Mercenaries oyunu. Buradan bir Almanya kurayım diyorum. 6-6-6 eleman tahta geçti bu arada babasını öldürdük.

1JBbJB.jpg

LbNMb0.jpg

vjVGjA.jpg
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-03-2018, 02:47)mertcam : 5DXvEM.jpg

Stratejin ne oldu ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Hesse oyununun son hali. Milliyetçilik cbsi ne güzel bir şeymiş ya. :grinn:

9mAkqr.jpg
Ara
boOmrzQ.jpg

italyayı kurma niyetim hiç olmadı. Uygun fırsat. Çıkana kadar beklemede kaldım. Bizans ile oyun başı şans eseri bir savaşa tutuştum. Savaşıma katıldığı için İstanbul elime geçti. Sonrasında güçlü müttefikler sebebiyle Osmanlı hiç savaş açmadı bana. taki son savaşa kadar. onun resminide atıcam. Hızlı gelişip macaristanı yıkan  Hre imparatoru Bohemya ; polonya-litvanya hükümetlerinide 2  savaşla parça parça küçük devlete böldü. Lİvanion order  totonlar ve ben polonyanın parçalanmasıyla hızlı büyüdük. Osmanlının sürekli Avrupalılar ile savaşması anadoludaki birliğini kurmasına  engel oldu. Güneydoğy anadoludaki beylikleri toplayarak anadoluya giriş yaptık. 

Naples, İspanya, Bohemya, Karaman, Memlük, Avusturya müttefik devletlerim. eskiden livanion order de vardı.

Ferrara ve naplesi alamıyorum müttefiklerimle müttefikler. Hatta Ferrara Bohemyanın Pusundaydı  isyan sonucu yeni kurtuldu. Osmanlı rusya ile müttefik oldu. RUsya Osmanlı haricinde  fransa ile müttefik oldu. rusya  artık danimarkaya doğru ilerliyor. Kafamda  oyun başından beri hep afrikaya inmek vardı.

Osmanlıya savaş açtığımızda müttefik olarak rusya tunus savaşa katıldı. İspanya tunusu yutarken bende küçük bir birlikle tunusa assker çıkartıp oyun başındaki hedefimi 1650 de gerçekleştirerek lk toprağımı alabildim.

Rusya Danimarka ile savaşırken müttefiklerimle osmanlıya saldırınca livanion order Bohemya ve Avusturya birlikleri rusya ile mücadele etti. Nedense rus askerleri hiç benle savaşmadılar. Bohemya içlerine kadar girenleri oldu ama sınırım olmasına rağmen benim kalelerimle uğraşmadılar. Buda daha eski Osmanlı savaşından bir resim.

Yg9rWz.jpg
[+] 4 üye pelobs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Genoa mısın Kırım mısın belli değil valla. İtalya'da başladığını bilmesek İtalya'da var mısın yok musun onu bile farkedemicez. Üzücü.
Sic Parvis Magna
Ara
yazıyı okumadın tabi... olsun cevap vereyim gene.
hep aynı seyleri yapmak sıkıyor. Bu sefer hedef olarak afrikaya geçmek vardı ama kısmet olmadı. Hatta 3 5 kez afrikaya geçeyim diye tekrar tekrar baştan başladım fakat bi türl olmadı. bunu denerken İstanbul elime geçince devam ettim ve böyle bir senaryo cıktı. kara denizden baltık denizine uzananan bir genao benim gözüme hoş geliyor.

ayrıca şartlar müsait olmadı. italya için. italyayı kurmak için oynasam müttefiklerimi kaybederdim. müttefiklerimi kaybettiğim zaman Osmanlı istanbuldan atmak için saldırırdı. italyamıydı istanbulmuydu :D İstanbul daha farklı ve hoş gözüktü gözüme. her oyunda 1453 ten önce genoa le oynarken İstanbul elinize düşmez :D

venedigin oyunda kalması eksra gelişmemi kolaylaştırdı. OSmanlıyla sürekli savaşıyor. uzun savaşlar yapıyor hemde. venedigi işgal etsem Osmanlı hep benle savaşacaktı snra bekle babam bekle manpower dolsun diye. sınır olmama rağmen Osmanlıyla 2 kez savaştım şimdiye kadar bence Venedik çok güzel iş yaptı.
[+] 4 üye pelobs nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@pelobs bence bayağı iyi ve farklı oyun olmuş, tebrikler. Bundan sonra devam edecek misin, edeceksen planların neler?
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
(18-03-2018, 18:28)pelobs : yazıyı okumadın tabi... olsun cevap vereyim gene.
hep aynı seyleri yapmak sıkıyor. Bu sefer hedef olarak afrikaya geçmek vardı ama kısmet olmadı. Hatta 3 5 kez afrikaya geçeyim diye tekrar tekrar baştan başladım fakat bi türl olmadı. bunu denerken İstanbul elime geçince devam ettim ve böyle bir senaryo cıktı. kara denizden baltık denizine uzananan bir genao benim gözüme hoş geliyor

Öncelikle yazının her kelimesini okudum. Bu şekilde itham etmen hoş değil.
Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama benim böyle absürt haritalara bakış açım bu şekilde. Daha önce de bu tarz @PashaZade'ye ve daha bi çok kişiye de yorum yapmışımdır.
Elbette oyunun gidişatı neye elveriyorsa o yönde ilerlemelisin. Her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Oyununu kötülemek gibi bir amacım yoktu. Lehistan-Kırım'daki bir Genoa'ya başka ne yazabilirim bilemedim. Ben de böyle yazdım.
Sic Parvis Magna
Ara
hep aynı seyleri yapmak sıkıyor. Bu sefer hedef olarak afrikaya geçmek vardı ama kısmet olmadı. Hatta 3 5 kez afrikaya geçeyim diye tekrar tekrar baştan başladım fakat bi türl olmadı. bunu denerken İstanbul elime geçince devam ettim ve böyle bir senaryo cıktı. kara denizden baltık denizine uzananan bir genao benim gözüme hoş geliyor

Gerçekten çok beğendim oyununa devam et kardeşim. Gayet güzel bir oyun çıkmış eline sağlık.

Çok potansiyelli bir ülke kurmuşsun öncelikle tabi ama biraz ortada kalmış. Rusya veya bohemyanın birisinden kurtulman lazım. Tercihim Rusya. Golden Horde'u Rusya'dan önce yut. Ayrıca Osmanlı üzerine devamlı seferlere cıkmayı unutma.

Bir de doguda sefer yaptıktan sonra İtalya'da genisle ki hem baska yerde ae al, hem de bos bos oturmamıs olursun.
Ara
(18-03-2018, 18:33)Doraemon : @pelobs bence bayağı iyi ve farklı oyun olmuş, tebrikler. Bundan sonra devam edecek misin, edeceksen planların neler?
Öncelikle yönetim şeklini değiştirmek istiyorum ama cumhuriyetçi yapıyı bozmak istemiyorum. Yönetimi değiştirmek için sürekli republic puanı götüren şeyler yapıyorum ama bu konuda çok acemiyim ne yapmam gerektiginide bilmiyorum . sadecce 1-4-1 den sıkıldım. daha aksiyonlu bir cumhuriyet modeli yok mu? bunu öğrenmem lazım.
(18-03-2018, 18:37)altnkurt : Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ama benim böyle absürt haritalara bakış açım bu şekilde. Daha önce de bu tarz @PashaZade'ye ve daha bi çok kişiye de yorum yapmışımdır.
Elbette oyunun gidişatı neye elveriyorsa o yönde ilerlemelisin. Her zaman evdeki hesap çarşıya uymuyor. Oyununu kötülemek gibi bir amacım yoktu. Lehistan-Kırım'daki bir Genoa'ya başka ne yazabilirim bilemedim. Ben de böyle yazdım.
 Yanlış anladım kusura bakma. Tanımadıgımdan oldu. cidden kusuruma bakma. değişiklik istiyordum italyayı sevmiyorum ama Ceneviz ve venediği seviyorum. italyayı kurmak için kırımda toprağı olan bi devlet pek mantıklı olmaz zaten.. krımda toprağı olan devlet oralarda genişlemek için degğilmi zaten.  Bulursam senin için bir resim atacağım. Polonya fln komple dağıldı. 3 er 4 er şehirli minik minik ddevletler kurulmuştu. şimdi onları toparlamak için iştahı kabarmıcak bir imparator varmı :D
(18-03-2018, 18:38)PashaZade :

Gerçekten çok beğendim oyununa devam et kardeşim. Gayet güzel bir oyun çıkmış eline sağlık.

Çok potansiyelli bir ülke kurmuşsun öncelikle tabi ama biraz ortada kalmış. Rusya veya bohemyanın birisinden kurtulman lazım. Tercihim Rusya. Golden Horde'u Rusya'dan önce yut. Ayrıca Osmanlı üzerine devamlı seferlere cıkmayı unutma.

Bir de doguda sefer yaptıktan sonra İtalya'da genisle ki hem baska yerde ae al, hem de bos bos oturmamıs olursun.
 amacım afrikada ilerlemek bide altınordanın grantoru rusya ondan o kısım braz zor olcak afrika ve karadeniz şu an fırsat çıkarsa altın ordayada girebilirim kısmet biraz ama afrikada ilerlemek için ve karadeniz için hazırlıkalrımı anlaşmalarımı yaptım. şu an yönetimi değiştirmek istiyorum ondan sonra gerisine bakacağım. Bohemya ile Ferrara ve naples müttefik olduğundan italyada bir şey yapmıcam
Ara
(18-03-2018, 23:01)pelobs : Öncelikle yönetim şeklini değiştirmek istiyorum ama cumhuriyetçi yapıyı bozmak istemiyorum. Yönetimi değiştirmek için sürekli republic puanı götüren şeyler yapıyorum ama bu konuda çok acemiyim ne yapmam gerektiginide bilmiyorum . sadecce 1-4-1 den sıkıldım. daha aksiyonlu bir cumhuriyet modeli yok mu? bunu öğrenmem lazım.

Oligarşik ve tüccar cumhuriyetlerinde aynı rulerı tekrar tekrar seçerek rulerı geliştirebilirsin. Tabi bir miktar gelenek kaybın olacaktır. Genel olarak cumhuriyetler birbirine benzer. Tüccar cumhuriyetinde 20 şehir limiti var mesela ama farklı mekaniklere sahip olabiliyorsun gibi.
Cumhuriyetten kurtulmak için sürekli aynı hükümdarı seçmen yeterli. Gelenek 40'ın altındayken yeni hükümdar geldiğinde diktatörlük oluyosun ve sonra monarşiye geçiyorsun. Hristiyansan zaten monarşi olman her zaman avantajlı. PU düşürme şansın var. Teokrasilerin de belli avantajları olabiliyor, özellikle katoliksen. Ama monarşi her türlü daha iyi. Varisi reddetme mekaniği monarşik yönetimleri baya buffladı zaten.
Sic Parvis Magna
Ara
Bizansla biraz şanslı bir oyun oldu. Sadece wallachia ally alabildim ama hızlıca işgal ederek osmanliyi wallachia ile birlikte skor kasıp savaştan çıkardım zaten arkası geldi.

NZojdN.jpg
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(Noobum bunu Very Easy açmamdan anlayabilirsiniz)

G973kN.jpg
13 yılda normal genişlemiş miyim? Bir de Memlüğe en geç 1480'e kadar saldırma planım var mantıklı bir plan mı (QQ ve Tunus müttefik)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.