EU4 - İmparatorluklarınız
@Aragramir

mümkünse din savaşını çıkartmamayı planlıyorum. Ekonomi - insangücü - zaman herşeye zararı olur.
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 1 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hindistan tarafında tall gitmek çok zevkli  :grinn: Avrupalı devletlerden önce koloniciliği benimsedim  :smiling: 

lqVVpr.png
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
İnternet bağlantısı birkaç dakikalığına kopukken oyunun kaydedilmesi ve güme giden bir Altınorda oyunum. Böyle ufak bir teknik arıza ile oyunun gitmesi insanı üzüyor. Burada paylaşarak yad etmek istedim.

kPjRsA.jpg
[+] 2 üye Revolver nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cloud'a mı save alıyordun?
Sic Parvis Magna
Ara
Bilgisayara alıyorum. Cloud'a alınca daha mı kötü oluyor?
Ara
Aynen.
Sic Parvis Magna
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1624

Dünden beridir canım sıkkındı bu too many territories olayına. Koalisyon yemekten de bıkınca girmemiştim oyuna ama son bir şans vereyim dedim ve girdim. Koalisyonu eze eze kazandım. İspanya'dan bir bölge (Gırnata) artı baş belası olan tek bölgeli Ajam'ı aldım. Yemin ediyorum bu tek bölgeli muhteris kifayetsiz devletler kadar can sıkıcı bir durum yok. Hacivat Karagöz filmi geliyor aklıma. "Ey kendini Han sanan d.bürzade Süleyman, içiyü içiyü sonra sizin gibi Tanrı suretli insanlara küfür idiyü"....

MVmydg.jpgqdVlGR.jpg
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanyadan Gırnata yerine Aragon ve Portekiz salabileceğin yerler alsaydın keşke. Koalisyon derdi olmadan iberyayı yemiş olurdun.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Too many territories'te ekonomiyi oturtunca çok sorun kalmıyor. Onun için de ticaret şirketi bölgelerine rushlamak lazım. Zira bu versiyonlarda ticaret şirketi oldukça op durumda. Hindistan'a parça parça da girmişsin. Sanıyorum ki ticaret merkezlerini aldın. Bu baya fayda sağlamıştır. Bi de aynı şekilde Malaya tarafına açılırsan daha da sırtın yere gelmez. Henüz 1624 erken bi tarih. Önünde uzun bi yol var. Pes etmeyip devam etmene sevindim. Daha çok gideri var ülkenin.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-04-2019, 05:04)Aeschyli : İspanyadan Gırnata yerine Aragon ve Portekiz salabileceğin yerler alsaydın keşke. Koalisyon derdi olmadan iberyayı yemiş olurdun.

Söylediğin iyi oldu. Bir dahaki sefere Aragon salabileceğim bir yer alayım. Sağol tavsiye için. Aklıma gelmemişti zatem 2 vassalım artı Kırım olduğu için.

(19-04-2019, 05:16)altnkurt : Too many territories'te ekonomiyi oturtunca çok sorun kalmıyor. Onun için de ticaret şirketi bölgelerine rushlamak lazım. Zira bu versiyonlarda ticaret şirketi oldukça op durumda. Hindistan'a parça parça da girmişsin. Sanıyorum ki ticaret merkezlerini aldın. Bu baya fayda sağlamıştır. Bi de aynı şekilde Malaya tarafına açılırsan daha da sırtın yere gelmez. Henüz 1624 erken bi tarih. Önünde uzun bi yol var. Pes etmeyip devam etmene sevindim. Daha çok gideri var ülkenin.

Ben eski sürümlerde sırf şu ticcaret şirketlerinden gelen "boom" eventi sayesinde ülkeyi döndürüyordum. hani ticaret bölgesinde çoğunluğu elde edince bir anda boom eventiyle 1000 1500 altın falan geliyor ya o işte. Bu sürümde var mı bilmiyorum ama Hind'e gireceğim. Absolutism'i de şimdiden 9 yaptım.
Ara
Savaş açıp izleme keyfisi

kP1xsh.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
[+] 2 üye madly nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-04-2019, 05:26)alpth : Ben eski sürümlerde sırf şu ticcaret şirketlerinden gelen "boom" eventi sayesinde ülkeyi döndürüyordum. hani ticaret bölgesinde çoğunluğu elde edince bir anda boom eventiyle 1000 1500 altın falan geliyor ya o işte. Bu sürümde var mı bilmiyorum ama Hind'e gireceğim. Absolutism'i de şimdiden 9 yaptım.

Hazır paradan ziyade sabit gelir daha çok iş yapıyor EU4te. Boom eventi diye bazı ürünlerden dolayı gelen eventi diyorsan iyi para veriyolar evet. Başka bi eventse hatırlayamadım.

@madly bi de hrede vassal swarm yapmayı dene
Sic Parvis Magna
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1638

Hindustan'da genişledim. Kazan'a genişledim. Her koalisyon savaşında karın ağrısı olan Astrahan'ı ve yanında Avaria'yı yedim. Polonya'ya bir tokat daha attım. En son olarak da Espanya'yı dövdüm ekürileriyle birlikte. Tavsiyeler üzerine Aragon'u saldım. Hırvat'ı annexliyorum. Memlük'e bir kere daha daldım ama genişleyemedim ne yazık ki o savaşta. 

WqmYXY.jpgy6g4GL.jpg
Ara
Her yere bir sürü toprak ekledikleri için vassal swarm dışı çok sıkıcı oluyo artık. Bi taraftan düşman ordularıyla köşe kapmaca oynarken bi taraftan tek tek toprak işgal etmeye uğraşmak kanser.
Ara
(19-04-2019, 16:45)altnkurt :
(19-04-2019, 05:26)alpth : Ben eski sürümlerde sırf şu ticcaret şirketlerinden gelen "boom" eventi sayesinde ülkeyi döndürüyordum. hani ticaret bölgesinde çoğunluğu elde edince bir anda boom eventiyle 1000 1500 altın falan geliyor ya o işte. Bu sürümde var mı bilmiyorum ama Hind'e gireceğim. Absolutism'i de şimdiden 9 yaptım.

Hazır paradan ziyade sabit gelir daha çok iş yapıyor EU4te. Boom eventi diye bazı ürünlerden dolayı gelen eventi diyorsan iyi para veriyolar evet. Başka bi eventse hatırlayamadım.

@madly bi de hrede vassal swarm yapmayı dene

yok yeni yaptım, bir daha uzun süre hre almayayım  :grinn:
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
PERS2.png
Şirvan ile kurdum. Hasankeyf, Çerkezya, Özbek, Basra vasalım. Macaristan müttefik. Osmanlı doğuya doğru hiç bir şekilde ilerleyemedi. Rusya tarafındaki uzantılarını zaten görebiliyorsunuz :D Herkesi ezip geçtiği bir dönemde hafif tırsarken bir anda tüm Avrupa Osmanlı'ya koalisyon savaşı başlattı. Ardından hesabı olan herkes tek tek savaş başlattı, ben de dahil. Memlük çok güçlendi fakat artık tamamen onun üzerine oynayıp bölgedeki Pers hakimiyetini ortaya koyacağım. Rusya'da Osmanlı yüzünden çok sıkıntılar çekti oyun başında, toparlanmasına izin vermeden bir kaç sefer düzenlerim gibi. 

Varsa tavsiyeleriniz bekliyorum.
[+] 1 üye Vickz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Lehistan-Litvanya İmparatorluğum. Bohemya PU, Tver, Riga vasalım. Fransa ile müttefiğim. Yakın zamanda Ecdad ve Moskova üzerine sefer düzenlenecek. Beni oynamaktan soğutan ilk başka köylü savaşı (peasants war'dı.) Şimdide başka bir disaster religious turmoil dini kargaşa denen bir disaster var. Şu felaketleri kaldırsalar keşke oyundan.
oXoXGk.png

lqmqMb.png
Ara
(20-04-2019, 19:43)KorkusuzTürk : Lehistan-Litvanya İmparatorluğum. Bohemya PU, Tver, Riga vasalım. Fransa ile müttefiğim. Yakın zamanda Ecdad ve Moskova üzerine sefer düzenlenecek. Beni oynamaktan soğutan ilk başka köylü savaşı (peasants war'dı.) Şimdide başka bir disaster religious turmoil dini kargaşa denen bir disaster var. Şu felaketleri kaldırsalar keşke oyundan.
oXoXGk.png

lqmqMb.png

Çok hoş bir oyun olmuş. Her ne kadar yeterince genişlenmemiş gibi gelse de az da değil ve Bohemya PU'su da takdir etmek için kifayet eder sebep. Tebrikler.
[+] 1 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1665

Bu oyundan bir cacık olacağına dair inancım kalmadı. Niye? Çünkü adam gibi yenileceğini hesaplayamadan koalisyon savaşı açmaktan bıkmayan yapay zeka yüzünden. Yeniyorum ama 5 senem heba oluyor her seferinde. Fetih yapamıyorum. Bir de savaşı açanlar Belucistan Gücerat gibi bir iki bölgeli vasat devletler olmuyor mu iyice cinleniyorum.

Neyse. Polonya'yı yer yüzünden sildim. Hırvat'ı annexledim. Bohemya'dan Macar toprağı aldım. İspanya'dan Aragon'a toprak aldım. Ayrıca Afrika'dan da koloni aldım İspanya'dan. Teknolojiyi hala satın alamadığım için Avrupalıların teknolojisi 21 askeri benim 19 o yüzden 40k Venedikliye 90 k ile dalmak zorunda kalıyorum. Para gelmiyor. Ticaret koruma yapıyorum üç ayrı on gemilik filo yapıp bana mısın demiyor. Hint şirketi tüccar verdi. Yalan yok yaptıklarımdan artıyor ama yetmiyor. Koca ülkem var asker sayım 180k çünkü paramın çoğu corruption'a gidiyor ve buna rağmen cor. artmaya devam ediyor.

Yani genişleme temalı bir oyunda genişlemeye ceza getirmek neyin kafası çözebilmiş değilim.

ZX4VGo.jpgjgZ2lD.jpg
Ara
Genişlediğin yerler genel olarak sana ticaret getiren yerler değil o sebeple ekonominin iyi olmaması çok normal. Rusya ve Polonya üzerinde o kadar genişlemene gerçekten hiç gerek yoktu. En azından İran ve Hindistan dururken.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.