EU4 - İmparatorluklarınız
The Iron Price Achievement'i

LbbZ2Z.jpg
Ara
Bayağı erken bitirmişsin neler yaptın anlat bende yapmak istiyorum o başarımı.
76561198072997558.png
Ara
(18-02-2018, 18:36)ErkutErdem : Bayağı erken bitirmişsin neler yaptın anlat bende yapmak istiyorum o başarımı.

Bu save'i oynayalı baya oldu, izlediğim stratejiyi detaylı olarak hatırlamıyorum fakat genel hatlarıyla şu şekilde ilerledim :

1- Polonya'yla başlar başlamaz evlilik yapıp ilişkileri geliştirerek Polonya'yla müttefik oldum.
2-Gotland üzerinden Livonian Order'a claim atıp Polonyayı da savaşa çağırarak Livonian Topraklarını fethederek Neva'ya sınır oluşturdum.
3-Zaten Muscovy tarafından hırpalanmış olan Novgorod'dan Neva'yı kendime, Kola üzerinden toprak bağlantısı kurarak da önemli bir kısmını Norveçe yedirdim.
4-Vasallara claim attırmamızı sağlayan DLC'ye sahip olmadığımdan Norveçi annexledim, eğer o DLC'ye sahipsen Norveçi annexlemesen de olur, senin için koloni almasına izin verebilirsin.
5-Norveç annexinin ardından İskoçya'yı fethettim.
6-Ekonomim ve dolayısıyla ordum ingiltereye kafa tutabilecek durumda olmadığından, ve İngiltere'nin Rusya ile müttefik oluşundan dolayı İsveçi annexlemeyi bekledim, bu süreçte Avusturya ve Fransa'yla da müttefik oldum. 
7-Annexin bitmesiyle beraber force limitimi biraz aşarak britanyaya 40 k'lık bir ordu çıkardım fakat savaşı başlattığım anda bu kadar kasmaya gerek olmadığını anladım, İngiliz orduları Amerikadaydı, Ruslar isyanlarla boğuşuyordu ve Polonya-Avusturya-Fransa ittifağı Rusyayı süpürürken İngiltereyi zorlanmadan fethettim.

Danelaw bölgesinin Danish kültürüne çevrilmesi için gereken zamanda da Britanyayı fethedip Rus sınırını törpüledim, çok eğlendiğim bir oyun oldu.
Ara
Bütün bunları yaparken koalisyon yemedin mi hiç ?
Bana boyuna koalisyon kuruyolar sinirlenip çıkıyorum oyundan :P
Ara
Dracula denemesi. Osmanlı neutral olana kadar restart yapıp dost oluyorsunuz. Sırf Romanya oyunu için hiç alasım yokken Third Rome aldım. Ortodox bonusları pek şahane olmuş. -3 huzursuzluğu basıp bam bam bam gidiyorsunuz. Arkanızda Osman var ne de olsa. :imp:  Rusya da müttefik bu arada ve Osmanlı ile rival, Rusların biraz daha büyümesini bekleyip Osmanlının altını oyacağız. Şu an bile asker sayıları eşit ama kolay kolay Osmanlıya savaş açabileceğimi sanmıyorum kafadan bir yüz elli iki yüz yılı var son elli yılda balkanları toparlamak adına saldıracağım o zamana kadar savaşlarımıza çağırıp sömürelim biraz enayileri. :imp:

EPPGj8.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Bu gece de bununla sabah ettik. :grinn: 

W7D2bQ.jpg

3Ez8Ap.jpg
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son 3 oyunumu atayım dedim. Oyunların sırası (eskiden yeniye) qinq-france-aq qoyunlu

Qinq oyununu erken mandateyi aldığım için askerlerim çöp olduğundan bıraktım. Fransayı ise zaten osmanlı ile savaşırken koalisyonun da girdiği için bıraktım. Şuan ak koyunluyu oynuyorum daha quantity'i bitirmeden 140 forcelimit var. Gemi limiti ise yeni limanlar bitti diye yükseldi.

Ara
76561198072997558.png
Ara
PlDyz8.png
Shahanshah başarımı oyunum
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sunset Invasion oyunu. Ucu ucuna kaçırıyorduk az kalsın. Oyun bitti harita açılmaı savaş yaptığım ülkeleri bile savaşırken keşfettim akıl alır gibi değil. :grinn:

4 tane march vardı toplam asker sayıları 120k civarı. Amerikayı onlara emanet ettim Avrupayla uğraşırken. Dördünün toplam developmentı 800 civarıydı, benim ise 2100. Osmanlıdan sonra ikinci sırayı aldık. İngiltere Fransayı pu almıştı o işime geldi açıkçası tek savaşla Paris ve Londrayı alıp İngiltere defterini kapattım. Osmanlı ile ittifak olduk, Osmanlı Madridi almam gereken Kastilyaya koruma attı, daha sonra benimle müttefikliği bozup gitti İngiltere ile müttefik oldu. Benden Meksikadaki altın madenlerini istiyordu. Bakmadım ama koloni gitti herhalde. Müttefikim Avusturya da katolik savunucusu olunca hiç de beceremem ama bazı alicengiz oyunlarına girmek zorunda kaldık. Amsterdamı aldığımda 15 borç ve 120bin paralı asker vardı o paralı askerler sayesinde kurtardık diyebilirim. Tabii yüzde 20 moral veren eventi de unutmamak lazım. :grinn:  Bütün kara askeri idealarını tamamlayıp poliçeleri de alınca 120 disiplin ve 12 morale ulaştık. Enflasyon ise 45i gördü. Oynarken oldukça keyif aldım, bu kadar kasma yapmasa - Fast Universalis kurup ayarları en düşüğe aldığıma bakmayın gene 15 20 fpsyi geçemedim - daha iyi oynayabilirdim. Haritanın üçte ikisi kapalı olduğu halde neyin kasması bu onu da anlamadım.

z0jpzj.jpg

5Danb5.jpg

Sakın evde denemeyin. :nerd:
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Vr88Xq.jpg
[+] 1 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-03-2018, 01:41)mertcam : Vr88Xq.jpg

çok iyi.Stratejin nasıldı ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
USA duygulandırdı.
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.22.2 sürüm Re-Reconquista 5. deneme. Minge haraçgüzar olduk, Tunus ve Osmanlı ittifak, her birine 30 küsür favor var. Vur kaç taktiğiyle büyüyoruz acele etmeden. Orta Afrika ve Ümit Burnu büyük oranda kolonileştirildi. Portekiz ve Kastil bitene kadar Fransa savaşı için adam akıllı askeri idea gitmem lazım, sizce en iyisi hangisi olur? Henüz Quantity dışında gidemedim maalesef. kalite mi, saldırı mı yoksa savunma mı gideyim? aklımdan kalite geçiyor ama emin değilim. Force limit 50bini geçti.

Oo8jNQ.jpg
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir eşiği daha atlattık bakalım. :grinn:

EPWX99.jpg
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-03-2018, 09:05)KARTAL : çok iyi.Stratejin nasıldı ?

İngiltere ile başlayıp orta amerikaya koloni attım.koloni devleti kurulunca ona geçiş yapıp amerikayı kurdum.kuzey amerika kolonileştirdim.İlk fırsatta irlanda bölgesinden avrupaya açıldım
Ara
Savunmadaki moral bonusu olmadan Fransa’ya karşı direnmem zor olacaktır.
Sic Parvis Magna
Ara
(08-03-2018, 04:26)altnkurt : Savunmadaki moral bonusu olmadan Fransa’ya karşı direnmem zor olacaktır.

Re-Reconquista başarımı geldi zaten gereken toprakları aldım. Savunma ve kalite bitirdim pek zorlamadı.
Ara
(08-03-2018, 03:33)mertcam :
(07-03-2018, 09:05)KARTAL : çok iyi.Stratejin nasıldı ?

İngiltere ile başlayıp orta amerikaya koloni attım.koloni devleti kurulunca ona geçiş yapıp amerikayı kurdum.kuzey amerika kolonileştirdim.İlk fırsatta irlanda bölgesinden avrupaya açıldım

Koloni devletine geçince tüm ingiltere US mi oldu ?
Edi büdü: Cevabı yanlış anlamışım.Koloniye geçince ülken USA oldu zannettim.Sormadım varsayalım.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
D7m34z.jpg
[+] 3 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.