EU4 - İmparatorluklarınız
(01-02-2019, 13:38)Pars : daha çok erken zamanlar rahatça yenebilirsin niye bıraktın ki?

Rahatça yenebilirim ama her tarafta ordu var uğraşmak sıkıcı geliyo
Ara
Bu açtığım Arnavutluk oyunumda herşey tamamen benim şansıma göre ilerledi. İskender Bey'in erken ölmesi dışında. Venedik başta Sırbistan'a savaş açtı bende Sırbistan'ın en zor anını bekleyip savaş ilan ettim Şanlı İskender Bey'in küçük ama marifetli ordusu ve babası gibi dahi olan Gjion ile Sırbistan'ı daha sonra Bosna'yı ilhak ettik. Daha Sonra Avusturya ile zar zor müttefik olabildim. Ülkede isyan çıkmaması için Ortadoksluğa geçiş yaptım. Ondan sonra Osmanlı doğuda Dulkadiroğluna saldırmışken biz boş dururmuyuz? Avustur+Macar+Arnavutluk olarak saldırdık. Bu arada Moskova ile ilişki geliştiriyordum Savaş başta bizim lehimize gibiydi. Fakat Osmanlı ordularını zar zor durduruyorduk. Bir anda venedik 12K'lık ücretsiz bir asker gönderdi. Bizde kabul ettik. Avusturya'ya da 12klık bir ordu gönderdi. Bohemya+Memlük+Moskova+Avusturya parasal anlamda bize sübvansiyon verdi. Ekonomimiz şahlandı böyle olunca bir sürü paralı basıp Osmanlıya karşı güzel bir ilerleyiş gösterdik. Macar sonra beni rival alıp müttefiklik bozdu. Daha sonra Venedik zayıflamış macarların üstüne yürüdü. Sonra Osmanlı sonra Bohemya. Arnavutluk olarak bizde Macaristan'a girdik ve muhteşem bir oyun çıkardım. Artık her yaptığım Osmanlı savaşında Bohemya+Avusturya+Aragon+Moskova sübvansiyon veriyor. Aragon + Avustur+Moskof olarak takılıyoruz şuan. Uzun oldu ama buraya kadar okuduysanız teşekkürler :)
16EVMb.png
[+] 9 üye KorkusuzTürk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-02-2019, 13:38)Pars : daha çok erken zamanlar rahatça yenebilirsin niye bıraktın ki?

Sen diyince birden istek geldi savaştım ama lanet olası avusturya çok uğraştırdı her kale kuşatmamda 80k ordu ile saldırıp ordumu tokatlıyordu

nQljqR.jpg
[+] 1 üye qiyanax1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Ferreke @burkia
He tamam o zaman. Eu4 ve tarih gerçekten çok farklı :D
@RawWrath
Vay hemşerim. Öğrenmişsin oyunu.Kaç saat oynaman var?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(01-02-2019, 18:46)Filsuk : @RawWrath
Vay hemşerim. Öğrenmişsin oyunu.Kaç saat oynaman var?

378 Saat
Ara
Fransa 1560. Oyunda düzgün biçimde toplam 100 saati olan ve ilk kez Fransa giren biri için nasıl oynamışım? Yaklaşık 40-50 yıl içinde Avusturya'yı da yenebilirsem bir bakıma durdurulamaz hale geleceğim. Salak AI sağolsun girdiğim çoğu ülkeyi düzlüyorum. Bu arada İskoçya'nın hakkını ödeyemem, her İngiltere savaşıma katılarak toprak kaybetme uğuruna İngilizleri oyaladı.
lqZQGl.jpg

V9DQnq.jpg
[+] 1 üye FokluGeneral nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@FokluGeneral
Yaptığın bazı hatalar:
İngiltere'nin Üstüne daha fazla yürümeliydin. Oyunun başında İngiltere'nin İrlanda'daki toprağı olan Pale adlı şehri almalı, İrlanda'yı ve İskoçya'yı fethetmeliydin.
Kastilya ve Portekiz'e saldırman gerekirdi.
Kısacası Kolonici Major devletlerin işini bitirmen,zayıflatman saldırman gerekirdi.
Amerika'nın resmini atar mısın?
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-02-2019, 00:30)Filsuk : @FokluGeneral
Yaptığın bazı hatalar:
İngiltere'nin Üstüne daha fazla yürümeliydin. Oyunun başında İngiltere'nin İrlanda'daki toprağı olan Pale adlı şehri almalı, İrlanda'yı ve İskoçya'yı fethetmeliydin.
Kastilya ve Portekiz'e saldırman gerekirdi.
Kısacası Kolonici Major devletlerin işini bitirmen,zayıflatman saldırman gerekirdi.
Amerika'nın resmini atar mısın?

Sonraki ilk seferim İngiltere üzerine olacak. O seferde bayağı zayıflatmayı planlıyorum onları. Zaten kolonicilikte geriler.
Kastilya şu an bana çok destek veren bir ülke o yüzden onunla müttefik kalacağım. Doğuda Avusturya, HRE ve İtalya'dan belli bir miktar toprak alacak ve koloniciliğe başlayacağım.
Heralde 18.yy ortalarında İspanya'ya da saldıracağım
Ara
@FokluGeneral
İspanyollarla dost kalmak çok büyük bir hata olur.İngilizler zayıflayınca İspanyollar da gelişecek.Manyak gibi koloni kuracaklar ve 18.yy'da senden daha güçlü hale gelecekler. Mahvetmelisin onları.
Bir daha Fransa oynarsan,dediklerimi yapmanı öneriririm(Oyunun başında İngiltere'nin İrlanda'daki toprağı olan Pale adlı şehri almalı,oradan başlayıp hak iddia ede ede yavaş yavaş İrlanda'yı ve İskoçya'yı fethetmeliydin.)
Bu arada İberyalıların Kuzey Afrika'da gelişmemesi için berberi devletlere destek verebilir veya sen o bölgeleri fethedebilirsin.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
castilya ve aragonu puya almalısın ve iskoçyayıda
Ara
(02-02-2019, 07:04)kralılgaz : castilya ve aragonu puya almalısın ve iskoçyayıda

PU'ya almak çok zor bir şey değil mi? Kendi hanedanımdan olmayan adamı nasıl PU alayım? Ayrıca Aragon az önceye kadar rivalimdi.
Ara
ılgaz reis için bu problem değil ki.. hemen sırrını açıklıyorum..

form_union [<Ülke Tagı>] [<Ülke Tagı> İsteğe bağlı]
Seçili ülkeyi PU (2 ülkeyi tek bir kralın yönetmesi (ülke sayısı daha da artabilir)) yapmanızı sağlar. (
form_union FRA BUR
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
:flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed::flushed:
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Best eu4 mod.  Sanki apayri bir oyun apayri bir hava. İmperator: Rome oyununu beklerken ilaç gibi geliyor. Kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle 2 topraklı rome'yi devasa imparatorluk haline getirmek zevkli olacak gibi. Bu modda önemli olan population ve slave. Ninova başta olmak üzere zengin asur topraklarini aldigimda dünyanin en güçlü imparatorluğu haline geldim.Sırada bereketli hilali tamamen alarak misir'a inmek hedefim
8BvLsS.jpg
nma758.jpg
[+] 7 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hammurabi bunu beğendi.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hocam bu modu indirmiştim. Geçenlerde sıkıntıdan bu modu bir kurcalayayım dedim. İnan ilk Romayı oluşturmak aklıma geldi. Save açtım ama savaş ticaret ve oyun mekaniği çok başka geldi. Rehber okumak istedim, özellikle askeri mekanik çok farklı olduğu için devam etmedim. Sınır komşularına direk CB veren akıcı bir mod, oynaması ve corrptionu bol zevklidir.
Ara
İyi bir bilgisayar yoksa oyunu aşırı yavaşlatıyor bu ve benzeri modlar :/
Ara
Keşke 1-2 tane de pu gelseydi :/

Ekran_Goruntusu_1267.png
[+] 8 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
0RRRZL.jpg

JZZZGn.jpg

1600 yılına gelip her alanda geri kaldığım Fransa oyunumdan sıkılıp Osmanlı oyunu açtım. 
Daha önce en az 6-7 kere Osmanlı oynayan ben oynanmasının bildiğimde Osmanlı'nın bir canavar olduğunu fark ettim. 40 yıldır AE sıkıntısı daha hiç çekmedim, humanist idea ve yüksek tuttuğum stability sayesinde isyanlar az çıkıyor. Ordumun önüne çıkanı yok ettiğini söylememe gerek yok.
40 yıl içinde normal genişleyebilmiş miyim? Önümüzdeki 25 yılda önce Memlükler sonra da Avusturya/Macaristan seferi düzenlemeyi düşünüyorum.
Ara
Doğu Anadolu yerine Eflak, Suriye, Sırbistan, Bosna, Yunanistan alınabilirdi. Avusturya/Macaristan, Kara Koyunlu gibi bi tık güçlü ülkeler için acele etmeye gerek yok. Zayıfları toplayınca onları yenmek kolay oluyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.